Wampir energetyczny – kim jest i jak się przed nim bronić?

Każdy z nas spotkał na swojej drodze choć raz taką osobę. Kim tak naprawdę jest wampir energetyczny i jak się przed nim bronić? Sprawdź!

Wampir energetyczny nie pije krwi, ale wysysa z Ciebie siły do życia. Sprawia, że czujesz się przygnębiony, zły, rozżalony i zaczynasz zamykać się w sobie. Po każdym spotkaniu z nim, zamiast radości, towarzyszy Ci uczucie emocjonalnego wyczerpania oraz niepokoju. Zaczynasz czuć się coraz gorzej, a on dzięki temu nabiera energii. Nie daj się wykorzystywać i zadbaj o siebie. Podpowiadamy, jak rozpoznać wampira energetycznego oraz jak się przed nim bronić!

Wampir energetyczny – kim jest i jak się przed nim bronić?

pixabay.com

Wampir energetyczny: rozpoznaj toksyczną osobę

Wampir energetyczny żywi się energią i emocjami innych. To sprytny manipulator, który sprawia, że przez relację z nim stajesz się coraz słabszy psychicznie. Wplątuje Cię w toksyczną przyjaźń. Może nim być przyjaciel, koleżanka z pracy, partner lub członek rodziny. Typowe dla wampira są zagrywki emocjonalne, np. częste obrażanie się lub wzbudzanie litości. Chętnie zarzuca Cię swoimi problemami, mówi tylko o sobie. Chce jedynie brać, nie potrafi wesprzeć drugiej osoby w żadnej sytuacji. Uprzykrza Ci życie, nie cieszą go Twoje sukcesy. Czujesz, że wcale nie życzy Ci dobrze. Spotkania z nim wywołują u Ciebie zmęczenie i uczucie pozbawienia sił, czasem pojawiają się też ból lub zawroty głowy.

Po jakimś czasie u ofiary wampira można zaobserwować niepokojące objawy: izolację, wahania nastroju, agresję, przejadanie lub odwrotnie – głodzenie się, osłabienie, zagubienie. Częsty kontakt z taką osobą może prowadzić nawet do utraty pewności siebie i chęci do życia. Jeśli zauważasz u siebie któryś z tych symptomów, zastanów się nad obroną przed złym wpływem toksycznego człowieka!

Istnieje kilka rodzajów wampirów: antyspołeczny (nie respektuje norm społecznych ani żadnych ograniczeń), aktorski (uwielbia plotki, dramatyzm w życiu, bywa bezwzględny, niestabilny emocjonalnie), narcystyczny (egocentryk, uważa się za lepszego od innych, nie lubi przegrywać), obsesyjno-kompulsywny (pracoholik, zawsze znajdzie wadę lub błąd, lubi kontrolować innych), paranoidalny (bardzo podejrzliwy i obrażalski, uważa się za pechowca). Kiedy rozpoznasz wampira w swoim otoczeniu, możesz ustalić ogólne zasady, którymi będziesz się kierować w waszych relacjach. Jak się bronić przed toksyczną osobą? Podpowiadamy!

Wampir energetyczny – kim jest i jak się przed nim bronić?

pixabay.com

Wampir energetyczny: znajdź sposób na truciciela

Często najlepszym wyjściem jest zerwanie kontaktu z toksyczną osobą. Odcięcie się, zakończenie związku lu relacji. To trudne, ale w wielu wypadkach jest to jedyne wyjście. Niestety nie zawsze możemy sobie na nie pozwolić, np. jeśli wampirem jest osoba z rodziny lub szef. Warto więc wiedzieć, jak radzić sobie z toksyczną osobą! Przed każdym wampirem można się obronić, trzeba tylko znać jego słaby punkt,

Kiedy utrzymujesz relację z wampirem antyspołecznym, narcyzem lub aktorem, zachowaj trzeźwe myślenie i reaguj zdecydowanie. Nie angażuj się zbytnio w relację, nie traktuj takiej osoby jako powiernika, staraj się zachować dystans.

Jeśli masz w swoim bliskim otoczeniu wampira paranoika, wyznacz wyraźne granice. Zachowaj konsekwencję, gdy sytuacje będą się powtarzać. Nie daj się zmanipulować! Kończ rozmowę od razu, jeśli toksyczna osoba znowu wraca do tematu i problemów, które miała rozwiązać dawno temu.

W stosunku do wampira pracoholika, zachowaj asertywność, zdecydowanie. Pamiętaj o pewności siebie. Pokaż, że sam doskonale wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze. Nie możesz nawet przez chwilę się zawahać, bo toksyczna osoba to wyczuje i wykorzysta.

Co jeszcze, prócz rozpoznania typu wampira, może pomóc? Pamiętaj o innych bliskich i przyjaciołach. Nie daj się od nich odciąć! Weryfikuj swoje przeczucia, sądy i wrażenia, korzystaj z rad innych. Natomiast gdy wampir sprawi, że poczujesz się gorzej, zwróć uwagę także na jego wady. Zachowaj rozsądek i wiarę w siebie. Nie wierz we wszystko, co mówi toksyczna osoba. Patrz, co robi wampir! Najlepiej ignoruj awantury z byle powodu, nie reaguj na „fochy”. Naucz się także rozładowywać negatywne odczucia i napięcie po rozmowie lub spotkaniu z wampirem. Staraj się również nie wracać myślami do nieprzyjemnych sytuacji. Odrzucaj natrętne, niemiłe wspomnienia.

Każdy z nas choć raz w życiu spotkał wampira energetycznego, dlatego przy każdej nowej znajomości należy zachować czujność i nie lekceważyć niepokojących sygnałów. Warto także pamiętać o tym, że w walce z toksyczną, zazdrosną osobą pomaga pewność siebie, wiara we własne przekonania, zdecydowane zachowanie oraz stałe dążenie do realizacji własnych celów. Wampir wysysa energię tylko, gdy mu na to pozwolimy! Nie wolno zapominać także o tym, że toksyczna osoba ma również uczucia. Zwykle destrukcyjne działania wampirów wynikają z niezaspokojonych potrzeb (np. bycia ważnym, deficytu uczuć) oraz zaburzeń emocjonalnych.

Czy w Twoim otoczeniu jest wampir energetyczny? Jak sobie z nim radzisz?

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku poważnych problemów, należy skonsultować się z psychologiem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (214 głosów, średnia: 4,32 z 5)
zapisuję głos...