Równowaga między życiem a pracą- 6 zasad, dzięki którym ją zachowasz!

Równowaga między życiem a pracą to cel wielu współczesnych kobiet, które pragną podążać za zawodowymi ambicjami i jednocześnie wieść normalne życie. Osiągnięcie go nie jest jednak łatwe, jeśli nie potrafimy wykazać się odpowiednią dozą asertywności ani zrobić przerwy na złapanie oddechu w nieustannej pogoni za swoim snem. Oto 6 zasad, które pomogą Ci w wypracowaniu zdrowego balansu. Przeczytaj i daj się zaskoczyć możliwościom, jakie stawia przed Tobą – z pewnością zbyt rzadko przez Ciebie wypowiadane – słowo: „nie”!

równowaga między życiem a pracą

źródło: www.pixabay.com

Równowaga między życiem a pracą- 6 zasad, dzięki którym ją zachowasz!

Polecamy także: 8 rzeczy za które nie powinnaś przepraszać

 

1. Odmawiaj bez wyrzutów sumienia

źródło: www.giphy.com

Kobiety już od dziecka są uczone sumienności i posłusznego przyjmowania narzucanych im obowiązków. Wystarczy przyjrzeć się różnym współczesnym rodzinom, by zauważyć, że w większości z nich to dziewczynki pomagają mamie w sprzątaniu czy nakrywaniu do stołu, podczas gdy chłopcy oddają się bezproduktywnym zajęciom, takim jak gra na konsoli czy wzajemne zaczepianie się i wygłupianie. Ten „podział” niespecjalnie zmienia się na przestrzeni lat, a nawet kolejnych epok. Nic więc dziwnego, że zgodne przytakiwanie i branie na siebie coraz to kolejnych zadań, przychodzi nam kobietom tak łatwo i naturalnie, podczas gdy powiedzenie pracodawcy, mężowi czy współpracownikowi: „nie” często wiąże się z wyrzutami sumienia. Aby wyrwać się z chorego koła zadań do odhaczenia i obowiązków ponad możliwości, zacznij odmawiać różnym osobom, najpierw w drobnych kwestiach i obserwować, co się wydarzy. Szybko zauważysz, że jedyne poważne zmiany, jakie zajdą będą dotyczyć Twojego samopoczucia. Otoczenie zacznie liczyć się z Tobą bardziej, współpracownicy nabiorą do Ciebie większego szacunku (z którym – o dziwo – rzadko spotykają się tzw. „miłe dziewczyny”), a Ty sama poczujesz się bardziej zrelaksowana i wypoczęta. Przekonasz się, że świat nie zawali się już następnego dnia, po tym, jak odmówisz wykonania setnej czynności z rzędu.

 

2. Poznaj swoje prawa

źródło: www.giphy.com

Pracodawcy i inni przełożeni często wykorzystują fakt, że podlegli im pracownicy nie znają swoich praw i nie potrafią ich dochodzić. Świadomie przydzielają im więc nadprogramową liczbę zadań, czerpiąc korzyści z cudzego wysiłku. Jeżeli dokładnie przeczytasz regulamin firmy czy uczelni albo po prostu zajrzysz do przepisów, może okazać się, że wskutek niewiedzy godziłaś się na liczne nadużycia. Protestuj! Większość pracodawców boi się odgórnej kontroli i problemów prawnych, dlatego będą zmuszeni przystać na Twoje warunki.

Równowaga między życiem a pracą- 6 zasad, dzięki którym ją zachowasz!

Przeczytaj również: Chcesz być szczęśliwa? Oto 5 zachowań, z którymi powinnaś skończyć!

 

3. Wyłączaj telefon

źródło: www.giphy.com

Rozpoczyna się weekend, siedzisz w piżamie na łóżku i jesz jedyne pełnowartościowe śniadanie w ciągu tygodnia, gdy nagle rozdzwania się Twój telefon, a w słuchawce słyszysz głos szefa? Urządź sobie całościowy black out. Wyłącz smartfona i pozostań offline, a jeśli później ktoś Cię o to spyta, powiedz, że wyjechałaś gdzieś, gdzie nie było zasięgu i będziesz to teraz robić w prawie każdy weekend. Przekonasz się, że wszyscy zaczną się liczyć z Twoim czasem, docenią fakt, że w ogóle odbierasz telefony i znajdą chwilę na wszystkie niezbędne konsultacje w ciągu tygodnia.

 

4. Zaufaj swoim współpracownikom

źródło: www.giphy.com

Wiele kobiet zmaga się z perfekcjonizmem, który każe im sprawdzać, a nawet robić wszystko samodzielnie. Takie osoby nie potrafią powierzyć zadań współpracownikom, dlatego niejednokrotnie wykonują je za całą grupę, co skutkuje powolną frustracją i wypaleniem. Jeżeli należysz do grona perfekcjonistek, zastanów się, dla kogo właściwie aż tak się poświęcasz. Odpowiedz sobie na pytania: „czy otrzymuję pensję wyższą niż pozostali pracownicy?”, „czy szef nagradza mnie dodatkowo lub wykazuje uznanie dla moich działań?”, „czy dzięki temu co robię mam szansę na awans?”, „czy każdego dnia znajduję radość w tym co robię?”. Jeżeli Twoja odpowiedź brzmi: „nie”, powinnaś powiedzieć „nie” swojej samodzielności i bez wyrzutów scedować część zadań na swoich współpracowników.

Równowaga między życiem a pracą- 6 zasad, dzięki którym ją zachowasz!

Zajrzyj także: Zbuduj pewność siebie w 7 krokach

 

5. Nie próbuj na siłę łączyć dwóch różnych sfer

źródło: www.giphy.com

Jeżeli jesteś zapracowaną businesswoman, która za wszelką cenę chce udowodnić sobie i innym, że może być jednocześnie kobietą sukcesu i wspaniałą żoną czy matką, wiedz, że prawdziwie wielki gracz na szachownicy życia zwycięża dzięki poruszaniu wieloma różnymi figurami. Zabieranie dziecka do pracy, w której zastanawiasz się, co powiedzieć tłumowi słuchających Cię ludzi, podczas gdy Twój niesforny szkrab, krzyczy, że chce siku i szarpie Cię z nudów za spódnicę lub odbieranie telefonów od głodnego męża pytającego o obiad na spotkaniu businessowym po prostu nie może mieć miejsca. Wynajmij nianię, a męża poinformuj, że nie odbierasz telefonu między danymi godzinami.

 

6. Wpisz odpoczynek na check listę

źródło: www.giphy.com

Dokładnie tak, jak wpisujesz na nią swoje inne zadania. Potem wyznacz godziny, w których go „zrealizujesz” i trzymaj się tego planu.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (207 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...