Równowaga między życiem a pracą- 6 zasad, dzięki którym ją zachowasz!

Równowaga między życiem a pracą to cel wielu współczesnych kobiet, które pragną podążać za zawodowymi ambicjami i jednocześnie wieść normalne życie. Osiągnięcie go nie jest jednak łatwe, jeśli nie potrafimy wykazać się odpowiednią dozą asertywności ani zrobić przerwy na złapanie oddechu w nieustannej pogoni za swoim snem. Oto 6 zasad, które pomogą Ci w wypracowaniu zdrowego balansu. Przeczytaj i daj się zaskoczyć możliwościom, jakie stawia przed Tobą – z pewnością zbyt rzadko przez Ciebie wypowiadane – słowo: „nie”!

równowaga między życiem a pracą

źródło: www.pixabay.com

Równowaga między życiem a pracą- 6 zasad, dzięki którym ją zachowasz!

Polecamy także: 8 rzeczy za które nie powinnaś przepraszać

 

1. Odmawiaj bez wyrzutów sumienia

źródło: www.giphy.com

Kobiety już od dziecka są uczone sumienności i posłusznego przyjmowania narzucanych im obowiązków. Wystarczy przyjrzeć się różnym współczesnym rodzinom, by zauważyć, że w większości z nich to dziewczynki pomagają mamie w sprzątaniu czy nakrywaniu do stołu, podczas gdy chłopcy oddają się bezproduktywnym zajęciom, takim jak gra na konsoli czy wzajemne zaczepianie się i wygłupianie. Ten „podział” niespecjalnie zmienia się na przestrzeni lat, a nawet kolejnych epok. Nic więc dziwnego, że zgodne przytakiwanie i branie na siebie coraz to kolejnych zadań, przychodzi nam kobietom tak łatwo i naturalnie, podczas gdy powiedzenie pracodawcy, mężowi czy współpracownikowi: „nie” często wiąże się z wyrzutami sumienia. Aby wyrwać się z chorego koła zadań do odhaczenia i obowiązków ponad możliwości, zacznij odmawiać różnym osobom, najpierw w drobnych kwestiach i obserwować, co się wydarzy. Szybko zauważysz, że jedyne poważne zmiany, jakie zajdą będą dotyczyć Twojego samopoczucia. Otoczenie zacznie liczyć się z Tobą bardziej, współpracownicy nabiorą do Ciebie większego szacunku (z którym – o dziwo – rzadko spotykają się tzw. „miłe dziewczyny”), a Ty sama poczujesz się bardziej zrelaksowana i wypoczęta. Przekonasz się, że świat nie zawali się już następnego dnia, po tym, jak odmówisz wykonania setnej czynności z rzędu.

 

2. Poznaj swoje prawa

źródło: www.giphy.com

Pracodawcy i inni przełożeni często wykorzystują fakt, że podlegli im pracownicy nie znają swoich praw i nie potrafią ich dochodzić. Świadomie przydzielają im więc nadprogramową liczbę zadań, czerpiąc korzyści z cudzego wysiłku. Jeżeli dokładnie przeczytasz regulamin firmy czy uczelni albo po prostu zajrzysz do przepisów, może okazać się, że wskutek niewiedzy godziłaś się na liczne nadużycia. Protestuj! Większość pracodawców boi się odgórnej kontroli i problemów prawnych, dlatego będą zmuszeni przystać na Twoje warunki.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (85 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...
Jeżeli spodobał Ci się artykuł, to odwiedzaj nas regularnie i czytaj codzienne newsy. Za każe odwiedziny dostajesz punkty, za które możesz otrzymać różne nagrody – bez żadnych opłat. Jeśli chcesz się zarejestrować kliknij.

Chcesz wiedzieć więcej o naszym programie? Kliknij: Zasady w pigułce
Komentarze
 1. Aldona81  14 lipca 2017 09:59

  Dla mnie równowaga między życiem osobistym a pracą to moment, w którym przekręcam klucz w zamku w drzwiach w pracy i automatycznie odcinam się od tego, co robiłam przez ostatnich ileś godzin.

  Odpowiedz
 2. martucha180  14 lipca 2017 14:22

  Coś w tym jest.

  Odpowiedz
 3. nilkaa3  17 lipca 2017 11:35

  Łatwo powiedzieć trudno zrealizować.. Aldona81 masz rację, jednak nie zawsze jest to możliwe. Są stanowiska, na których po 8 godzinach pracy kolejnych 16 musisz być pod telefonem. Co nie zmienia faktu, że każdego dnia powinno znaleźć się chwilę tylko i wyłącznie dla siebie.

  Odpowiedz
 4. linea  17 lipca 2017 12:44

  Mi czasami zdarza się obudzić w nocy i myśleć o pracy. Jeśli akurat pracuję nad jakąś sprawą to przypomina mi się podczas snu coś co przeoczyłam lub wpadnie mi coś do głowy i automatycznie się wybudzam. Zapamiętuję co mam do zrobienia i zasypiam. A rano w pracy realizuję to co przypomniało mi się w nocy.
  Pewnie podczas snu wszystko mi się w głowie układa i dlatego mam takie przebłyski.
  A tak poza tym to też staram się nie zabierać pracy do domu.

  Odpowiedz
  • ewalub  21 lipca 2017 09:35

   Też tak mam. Również staram się nie zabierać pracy do domu, ale mimo to czasem coś się przypomni i spać nie pozwala. Podobnie z resztą mam też z obowiązkami domowymi

   Odpowiedz
 5. Rybakova Halyna  3 września 2017 23:25

  O warto z tego korzystać!!!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.