Wszystkie Twoje miłości są burzliwe? A może toksyczna osoba w związku to Ty?

Wszystkie Twoje związki przypominają sinusoidę przeplatających się szczęśliwych uniesień i kłótni? Nie potrafisz się rozstać z obecnym partnerem, choć jego zachowanie drażni Cię coraz bardziej i czujesz, że tracisz do niego sympatię? A może wina leży po Twojej stronie, chociaż nie działasz intencjonalnie? Sprawdź, jak zachowuje się w związku toksyczna osoba i spróbuj zapanować nad negatywnymi odruchami, jeśli dostrzeżesz je u siebie!

Wszystkie Twoje miłości są burzliwe? A może toksyczna osoba w związku to Ty?

Polecamy: Nasz ekspert radzi: 10 sposobów, jak zakończyć toksyczny związek

 

Spektrum toksycznych zachowań jest oczywiście bardzo szerokie i można zaliczyć do niego wiele zróżnicowanych nawyków. Postaraliśmy się jednak wyodrębnić te, które stają się udziałem największej liczby związków i oddziałują na nasze relacje w najbardziej destrukcyjny sposób

 

A oto wyróżnione przez nas symptomy:

 

1. W gniewie obrażasz partnera, wypowiadając słowa, których nie można cofnąć

To naturalne, że ludzie w związkach przeżywają nieporozumienia i kryzysy. Nie sposób wyobrazić sobie parę, która jest ze sobą od kilku czy nawet kilkudziesięciu lat i nigdy się nie pokłóciła. Jeżeli jednak podczas kłótni wypowiadasz przykre słowa tylko po to, by jak najmocniej zranić swojego partnera albo, co gorsza, używasz przekleństw i obsypujesz go przezwiskami, to znak, że podświadomie dążysz do zniszczenia Waszej relacji. 

 

2. Nigdy nie bierzesz winy na siebie ani nie przepraszasz

Przyznanie się do winy i wystosowanie przeprosin jest trudne, ponieważ wymaga odłożenia na bok wrodzonej dumy. Jeżeli więc nigdy nie widzisz problemu we własnym zachowaniu i zwykłaś przerzucać całą winę na Niego, spróbuj spojrzeć na sytuację obiektywnie, zastanawiając się, czy nie jesteś po prostu zbyt dumna, by wypowiedzieć słowo: „przepraszam”.

toksyczna osoba

źródło: www.pixabay.com

Wszystkie Twoje miłości są burzliwe? A może toksyczna osoba w związku to Ty?

Przeczytaj również: Kiedy zakończyć związek – 7 sygnałów, że nadszedł ten moment

 

3. Nie liczysz się z Jego zdaniem

Nigdy nie pytasz swojego partnera o radę? A może po prostu nie interesuje Cię, co On ma do powiedzenia i zwykle nie słuchasz, co do Ciebie mówi? Nawet jeżeli Jego uwagi rzadko są trafne, nic nie tłumaczy takiego zachowania – to przejaw najwyższego lekceważenia!

 

4. Karzesz Go milczeniem lub odmawianiem seksu

Jak pokazują doświadczenia tysięcy rodziców, system kar rzadko sprawdza się w przypadku dzieci. Jak zatem miałby oddziaływać na dorosłą, ukształtowaną już osobę? To naturalne, że czasem jesteś zła na swojego partnera, istnieją jednak lepsze sposoby wyrażania emocji. Najlepiej jest po prostu szczerze i spokojnie porozmawiać. Jeżeli milczysz, Twój partner nie zawsze domyśli się, gdzie popełnił błąd. Traktowanie seksu jak nagrody jest natomiast zwykłą manipulacją, która nie powinna mieć miejsca w normalnym, zdrowym związku.

kłótnia

© Lisavan | Dreamstime Stock Photos

Wszystkie Twoje miłości są burzliwe? A może toksyczna osoba w związku to Ty?

Może zainteresuje Cię także: Po czym poznać, że on jest niestabilny emocjonalnie?

 

5. Uzależniasz swoje szczęście od bycia w związku

Jeżeli w głębi duszy czujesz, że zależy Ci nie tyle na Twoim chłopaku, co na trwaniu w samym związku, to znak, że podchodzisz do Waszej relacji w nienaturalny sposób i, że – na dłuższą metę – nie ma ona sensu. Takie związki buduje się głównie ze względu na lęk przed samotnością lub przeświadczenie, że bez mężczyzny u boku nie jest się pełnowartościową osobą. Jeżeli dodatkowo zdarza Ci się grozić partnerowi (np. samobójstwem) w razie jego odejścia, powinnaś zakończyć ten związek i porozmawiać z psychologiem.

 

6. Podczas kłótni zdarza Ci się popchnąć lub lekko uderzyć partnera

Jeżeli podczas nieporozumień uciekasz się do przemocy, „lekkich” popchnięć czy uderzania partnera otwartą dłonią, to znak, że masz problem z prawidłowym wyrażaniem uczuć. W tej sytuacji powinnaś jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,62 z 5)
zapisuję głos...