Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń? 8 symptomów

Spis treści:

W dzieciństwie łatwo nawiązać bezinteresowną przyjaźń. To czas kiedy nie dzieli nas jeszcze miłość do tego samego mężczyzny, różnice klasowe, inne życiowe priorytety czy niespełniona potrzeba wsparcia. Kiedy dorastamy, relacje, które uważałyśmy za przyjaźnie, podlegają weryfikacji, a wszystkie nowe znajomości, które nawiązujemy, nie przebiegają już zwykle tak beztrosko, jak dawniej. Co gorsza, zdarza się, że trafiamy na osoby, które z różnych powodów jedynie podają się za naszych przyjaciół, nie życząc nam wcale niczego dobrego. Jak rozpoznać te „energetyczne wampiry”? Oto 8 symptomów, że przyjaźnisz się z niewłaściwą osobą!

toksyczna przyjaźń

Jak rozpoznać toksyczną przyjaźń? 8 symptomów

Przeczytaj także: Jak powiedzieć przyjaciółce, że jej chłopak ją zdradza?

 

1. Twoja przyjaciółka pojawiła się kiedy miałaś swoje „5 minut”

To znamienne, że kiedy osiągamy zawodowy sukces, wokół nas pojawia się mnóstwo wesołych ludzi, deklarujących swoją sympatię i przywiązanie. Ale te osoby wcale nie są z nami z prawdziwej przyjaźni i gdybyśmy teraz zachorowały, miały wypadek albo zwyczajnie się „potknęły”, popełniając znaczący dla naszej kariery błąd, dosłownie by się zdematerializowały. Jeżeli więc odnosisz wrażenie, że Twoja przyjaciółka próbuje ogrzać się w blasku Twojego sukcesu, zastanów się, czy nie czujesz się przez nią wykorzystywana.

 

2. Zjawia się tylko wtedy, gdy Cię potrzebuje

Po 4 miesiącach milczenia między Tobą a „przyjaciółką” nagle odbierasz od niej telefon i dowiadujesz się, że rzucił ją kolejny chłopak, straciła pracę albo, że nie ma gdzie przechować rzeczy podczas przeprowadzki? Pomagasz jej, pocieszasz i przyjmujesz pod swój dach, a kiedy jej sprawy znów zaczynają się układać, przepada bez słowa? Jeżeli na te pytania odpowiedziałaś: „ta”, Wasza relacja nawet nie otarła się o przyjaźń!

 

3. Po każdym Waszym spotkaniu jesteś rozgoryczona

Na swojej drodze zdarza nam się spotykać osoby, które podają się za naszych przyjaciół, ale w rzeczywistości nieustannie złośliwie nam dogryzają, czepiając się naszej wagi, dużego nosa, stylu ubierania, naszych wyborów zawodowych czy miłosnych. Kolejne docinki tłumaczymy sobie rodzajem tej przyjaźni, nazywając ją np. „szorstką, ale zabawną”. A jednak po każdym takim spotkaniu czujemy się smutne, niedowartościowane i mamy podcięte skrzydła. Zapamiętajmy raz na zawsze: przyjaciel to osoba, dzięki której powinnyśmy się śmiać, relaksować i czuć pewniejsze siebie. Jeżeli tak nie jest, jak najszybciej zakończmy tę znajomość!

Polecamy także: Artykuł Czytelniczki: Jak żyć pozytywnie? Część 2: Maksymalizacja wydajności i porzucanie barier

 

4. Boisz się zostawiać ją samą ze swoim chłopakiem

Chciałabyś wierzyć, że możesz zaufać jej w tej kwestii, w końcu nie chcesz postrzegać świata jako ckliwą brazylijską telenowelę, a jednak podświadomie czujesz, iż nie powinnaś zostawiać „przyjaciółki” sam na sam ze swoim wybrankiem? Zaufaj swojej intuicji!

 

5. Ciągle się obraża

Wystarczy źle sformułowany SMS, żeby Twoja „przyjaciółka” przestała się do Ciebie odzywać? Ciągle słyszysz wyrzuty o to, że nie poświęcasz jej odpowiednio dużo czasu? A może za każdym razem musisz ją prosić, żeby zdecydowała się na wspólne wyjście? Przestań mimowolnie wchodzić w rolę „winnej” i po prostu nie reaguj na jej kolejne „fochy”.

 

6. Skłóca Cię z innymi

Niektóre osoby mają skłonność do zawłaszczania sobie ludzi i nie wyobrażają sobie, że ktoś może czuć sympatię do wielu znajomych jednocześnie. Zazdrosne o Twoją uwagę będą dążyć – często podstępnie i w ukryciu – do skłócenia Cię z Twoim chłopakiem, rodziną lub innymi przyjaciółkami. Jeżeli więc masz przyjaciółkę, przy której czujesz się naprawdę wspaniale, lecz jednocześnie odnosisz wrażenie, że wszyscy inni się od Ciebie odsuwają, dyskretnie dowiedz się, czy nie ma to związku z jej zachowaniem.

 

7. Mówi źle o wszystkich dookoła

Twoja „przyjaciółka” karmi się sensacją i skandalami? Nieustannie plotkuje i obgaduje wszystkich Waszych znajomych? Osoba o takich skłonnościach nigdy nie jest godna zaufania. Zastanów się, co musi mówić o Tobie, gdy tego nie słyszysz!

 

8. Czujesz, że nie cieszy się z Twoich sukcesów

Prawdziwa przyjaciółka życzy Ci jak najlepiej, dlatego będzie podzielać Twoją radość ze wszystkich drobnych zwycięstw i sukcesów, a także spotykających Cię przyjemności, takich jak choćby egzotyczna podróż. Jeżeli przy każdym wygłaszanym przez Ciebie radosnym „obwieszczeniu”, „przyjaciółka” sprawia wrażenie niezadowolonej lub zazdrosnej, poważnie się zastanów, czy nadal chcesz podtrzymywać Waszą relację.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (187 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...