Kiedy zakończyć związek – 7 sygnałów, że nadszedł ten moment
Związki przechodzą przez różne fazy – od chwil pełnych pasji po momenty, w których napotykają trudności. Czasami udaje się je przezwyciężyć, a związek wraca do równowagi. Jednak bywa i tak, że związek traci na znaczeniu, a uczucia wygasają. Jak rozpoznać, że nadeszła pora na zakończenie relacji? W tym artykule przedstawiamy 7 sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że czas pożegnać się z partnerem. Jeśli zauważysz te symptomy, warto zastanowić się, czy dalej warto walczyć o tę relację, czy lepiej iść w osobną stronę.
Spis treści:
Każdy związek miewa swoje problemy. W większości wypadków udaje nam się je wypracować i wszystko wraca do normy nie przekształcając się w toksyczny związek. Co jednak zrobić kiedy miłość się kończy? Jak rozpoznać kiedy zakończyć związek, kiedy nadeszła na na to pora? Przedstawiamy 7 sygnałów, które mówią nam, że to już czas.
Brak seksu i czułości
W każdym związku zdarzają się okresy, kiedy nie uprawiamy seksu. Jesteśmy zajęci pracą, znajdujemy się daleko od siebie, pożera nas stres. Również, w trakcie kłótni żadnej ze stron nie zbiera się na czułości. Problem zaczyna się, gdy już przestajesz pamiętać kiedy ostatnio się kochaliście, a Ty nie masz ochoty nawet na przytulenie, trzymanie za rękę, czy pocałunek na pożegnanie i przywitanie partnera.
Nie rozmawiacie ze sobą
Spędzacie wolny czas albo osobno, albo razem, ale nie znajdując tematów, ani powodów do rozmowy. Przestajecie się rozumieć, a zwykła rozmowa jest jak bieg przez pole minowe. Komunikacja jest podstawą związku i bez niej nie przetrwa!
Lepiej czujesz się bez Niego
Głębiej oddychasz, kiedy wychodzisz rano do pracy, czy na spotkanie z przyjaciółką. Jego obecność Cię krępuje i drażni. Głównie dlatego, że nie masz na nią ochoty, męczy Cię. Lepiej bawisz się bez niego i przy okazji unikasz kolejnych kłótni i sprzeczek.
Wzajemne wytykanie wad i ciągłe pretensje
Wszyscy posiadamy wady i konstruktywna krytyka ze strony partnera nie jest niczym złym. Czerwona lampka powinna Ci się zaświecić, gdy zaczynasz wytykać każdy najmniejszy drobiazg. Do szału doprowadza Cię to, że nie odstawił na miejsce cukierniczki, że znowu zadzwoniła jego siostra. To działa również w drugą stronę, gdy on mówi Ci że przytyłaś, że masz za dużo kosmetyków, że jego mama lepiej gotuje. Na koniec pojawiają się pretensje dużego kalibru, o to że nie macie dla siebie czasu, nie uprawie seksu, o zaborczą miłość teściowej, o nastawianie dziecka przeciwko partnerowi, o pochopnym kupnie domu.
Niedotrzymane obietnice
Umawiacie się spacer, ale ktoś w ostatnim momencie odwołuje wymigując się złym samopoczuciem. Umawiacie się na terapię dla par, ale ktoś wymiguje się nawałem pracy. Umawiacie się na wspólny wyjazd w weekend, ale ktoś zaprasza gości, nie zrobił rezerwacji.
Brak starań i zaniedbanie
Przestajecie się o siebie starać. Zwyczajem było wspólne kładzenie się spać co wieczór, ale już tego nie robicie. Co sobotę jedliście śniadanie w łóżku, teraz robicie to przed telewizorem? Ktoś zapomniał o prezencie urodzinowym… Wreszcie nie odczuwacie potrzeby, by się sobie podobać. Stajecie się zaniedbani, podobnie jak zaniedbany staje się Wasz dom. Nie odczuwacie potrzeby podobania się partnerowi, ani potrzeby dbania o wspólne gniazdko.
Fantazje z innymi chcesz wprowadzić w czyn
To normalne, że zdarza nam się fantazjować o innych osobach niż nasz partner. To zupełnie naturalne i jeszcze nie świadczy o rozpadzie związku. Problem zaczyna się wtedy, gdy nasz partner już nas nie pociąga, a my nasze fantazje chcemy wprowadzić w życie. Jeśli kusi Cię romans z kolegą z pracy, zaczęłaś się dla niego seksownie ubierać i flirtujesz z nim, może lepiej najpierw doprowadzić do końca inne sprawy? To, że nie kochamy już partnera, nie oznacza, że nie powinniśmy rozstać się z szacunkiem!
Czy to jest już czas na zakończenie związku?
Każdy związek jest inny, a decyzja o jego zakończeniu nie jest łatwa. Często towarzyszy jej ból i wątpliwości, ale pamiętaj, że zdrowa relacja opiera się na wzajemnym szacunku, miłości i chęci do pracy nad sobą. Jeśli zauważysz, że powtarzają się sygnały, które wskazują na brak zaangażowania, emocjonalne wypalenie lub brak szacunku, być może warto zastanowić się nad dalszymi krokami. Zakończenie związku nie oznacza porażki, lecz początek nowego etapu w życiu, w którym masz szansę na prawdziwe szczęście. Pamiętaj, że zasługujesz na związek, który Cię wspiera, inspiruje i sprawia, że czujesz się kochana i doceniana.