Po czym poznać związek z psychopatą i jak go uniknąć

Zacznijmy od tego, że wcale nie jest tak trudno spotkać psychopatę. Gdy mówimy o psychopatach najpierw staje nam przed oczami seryjny morderca z filmów lub kryminałów. Jest w tym po części prawda, chociaż tak zaburzone jednostki to prawdziwa rzadkość. Prędzej psychopatę spotkamy na wysokim stanowisku w korporacji, lub… się w nim zakochamy, ponieważ cieszą się sporym powodzeniem u kobiet. Po czym poznać związek z psychopatą i jak go uniknąć? 

Po czym poznać związek z psychopatą

Po czym poznać związek z psychopatą? Kim ON jest?

Prawdą  jest, że psychopata to osoba o obniżonej empatii lub jej pozbawiona. To osoba, która potrafi manipulować, wykorzystywać innych, potrafi dążyć po trupach do celu, a tym samy może odnosić zawodowe sukcesy. Psychopaci bywają bardzo inteligentni, chociaż częściej spotykany jest typ, którego określilibyśmy jako prymitywnego. Typ inteligentny może opanować sztukę ukrywania się i pozornego dostosowania. Jest źle przystosowany do życia w społeczeństwie i często mówi lub robi rzeczy społecznie nieakceptowalne. Zdarza się, że otoczenie myli to z impertynencją, a czasami nawet odwagą, nadmierną szczerością czy buntem. Psychopata jest konfliktowy i nie liczy się z uczuciami innych. Często racjonalizuje swoje błędy, jest beztroski, znudzony, może go cieszyć krzywda innych i ma problemy z przewidywaniem konsekwencji swoich czynów, a także nie działa na niego system kar. Często wpada w nałogi. Do tego wszystkiego dodajmy, że pomimo tak paskudnych cech psychopaci nie mają problemów z zawieraniem przyjaźni, czy wchodzeniem w związki – nie radzą sobie raczej z ich utrzymaniem, ale też niekoniecznie im na tym zależy.

Potrafią wybuchać agresją, a ta prymitywna siła, beztroska i buńczuczność sprawiają, że mogą wydawać się atrakcyjni dla niektórych kobiet. Szczególnie tych, które szukają rozrywki, namiętnego romansu, przygody i którym podoba się tym „złego chłopca”.  Żeby dowiedzieć się w jaki sposób uniknąć związku z psychopatę najpierw warto dowiedzieć się, jaki typ kobiet ci najczęściej wybierają. 

Po czym poznać związek z psychopatą

O toksycznych relacjach, niepokojących objawach, które może tworzych związek z psychopatą przeczytasz także w poniższych artykułach:

Po czym poznać związek z psychopatą? Psychopaci częściej wybierają  kobiety o wysokiej empatii 

Psychopata sam z empatią ma niewiele wspólnego, ale z chęcią wybierze partnerkę, którą cechuje duża wrażliwość. Ten rodzaj kobiety nie ucieknie przed nim gdy tylko zaczną ukazywać się jego zaburzone cechy osobowości. Nie zniechęci jej krzywda, kłamstwa, uzależnienia, ani nawet agresja. Kobieta o wysokiej empatii będzie starała się pomóc psychopacie i go „uratować”.  To bardzo próżne starania, które mogą wpędzić ją w bardzo poważne kłopoty. 

Po czym poznać związek z psychopatą? Psychopaci częściej wybierają  kobiety po 30-stce

Częściej niż młode i nieznające życia dziewczęta psychopaci wybierają kobiety dorosłe. Są stabilne finansowo i zawodowo, a także stanowią łatwy cel. Samotna kobieta po 30-stce częściej jest nastawiona na szybkie znalezienie partnera, nie pomaga jej również zegar biologiczny i presja społeczna dotycząca posiadania dzieci. kobieta zamężna natomiast może być rozczarowana rodzinnym życiem, jej miłość mogła już dawno wygasnąć, a ją przytłoczyła nuda i obowiązki – taka kobieta może łatwo ulec psychopacie w nadziei na nową, wielką i „prawdziwą” miłość. 

Po czym poznać związek z psychopatą? Psychopaci częściej wybierają kobiety sukcesu 

Chociaż może się to wydawać dziwne, bo nie tak wyobrażamy sobie partnerkę psychopaty, prawda? Okazuje się, że częściej niż szarą myszkę, psychopaci wybiorą kobietę sukcesu. Po pierwsze dlatego, że posiadają bardzo wysokie mniemanie o sobie i nie boją się silnych kobiet. Kolejną rzeczą jest to, że wraz ze swoją przebojowością mogą wydawać się dla silnej i niezależnej kobiety idealną partią. 

Psychopaci częściej wybierają  kobiety, które łatwo ulegają współuzależnieniu 

Osoby, które łatwo ulegają współuzależnieniu cechuje potrzeba pomocy innym i bycia potrzebnym. To często działacze charytatywni, wolontariusze, osoby społecznie zaangażowane. Ten typ osób przenosi to również na swoje związki – czuje się atrakcyjnym dla partnera wtedy, gdy jest mu potrzebnym, niezastąpionym, gdy ma poczucia, że tylko on może pomóc. Taki typ kobiet myśli, że musi zasłużyć na uczucie i dobre traktowanie swoimi staraniami. To osoby niezwykle podatne na manipulacje! 

ZWIĄZEK Z PSYCHOPATĄ

Jak uniknąć związku z psychopatą?

Sposobem, by uniknąć związku z psychopatą jest pamiętanie, że nie można nikomu pomagać kosztem własnej samooceny, zdrowia psychicznego, tylko po to, by podtrzymać związek.

Musimy byś wyczulone za agresywne zachowania, manipulacje, próby zrzucenia na nas winy za zachowania i niepowodzenia innych. Przede wszystkim jednak musimy wytyczyć własne granice, kiedy powinniśmy zrezygnować z relacji, która nosi znamiona toksycznej, nie pozwalać na przemoc wobec siebie ani fizyczną, ani psychiczną.  

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (262 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...