Po czym poznać związek z psychopatą i jak go uniknąć

Zacznijmy od tego, że wcale nie jest tak trudno spotkać psychopatę. Gdy mówimy o psychopatach najpierw staje nam przed oczami seryjny morderca z filmów lub kryminałów. Jest w tym po części prawda, chociaż tak zaburzone jednostki to prawdziwa rzadkość. Prędzej psychopatę spotkamy na wysokim stanowisku w korporacji, lub… się w nim zakochamy, ponieważ cieszą się sporym powodzeniem u kobiet. Po czym poznać związek z psychopatą i jak go uniknąć? 

Po czym poznać związek z psychopatą

Po czym poznać związek z psychopatą? Kim ON jest?

Prawdą  jest, że psychopata to osoba o obniżonej empatii lub jej pozbawiona. To osoba, która potrafi manipulować, wykorzystywać innych, potrafi dążyć po trupach do celu, a tym samy może odnosić zawodowe sukcesy. Psychopaci bywają bardzo inteligentni, chociaż częściej spotykany jest typ, którego określilibyśmy jako prymitywnego. Typ inteligentny może opanować sztukę ukrywania się i pozornego dostosowania. Jest źle przystosowany do życia w społeczeństwie i często mówi lub robi rzeczy społecznie nieakceptowalne. Zdarza się, że otoczenie myli to z impertynencją, a czasami nawet odwagą, nadmierną szczerością czy buntem. Psychopata jest konfliktowy i nie liczy się z uczuciami innych. Często racjonalizuje swoje błędy, jest beztroski, znudzony, może go cieszyć krzywda innych i ma problemy z przewidywaniem konsekwencji swoich czynów, a także nie działa na niego system kar. Często wpada w nałogi. Do tego wszystkiego dodajmy, że pomimo tak paskudnych cech psychopaci nie mają problemów z zawieraniem przyjaźni, czy wchodzeniem w związki – nie radzą sobie raczej z ich utrzymaniem, ale też niekoniecznie im na tym zależy.

Potrafią wybuchać agresją, a ta prymitywna siła, beztroska i buńczuczność sprawiają, że mogą wydawać się atrakcyjni dla niektórych kobiet. Szczególnie tych, które szukają rozrywki, namiętnego romansu, przygody i którym podoba się tym „złego chłopca”.  Żeby dowiedzieć się w jaki sposób uniknąć związku z psychopatę najpierw warto dowiedzieć się, jaki typ kobiet ci najczęściej wybierają. 

Po czym poznać związek z psychopatą

O toksycznych relacjach, niepokojących objawach, które może tworzych związek z psychopatą przeczytasz także w poniższych artykułach:

Związek z dominującym partnerem – 6 niepokojących symptomów

Związek z dominującym partnerem – 6 niepokojących symptomów

Nie masz pewności, czy Twój partner ma jedynie dominującą osobowość, czy może wplątałaś się w związek z toksyczną osobą?  Przedstawiamy 6 niepokojących symptomów, czy związek z dominującym partnerem nie jest relacją bez przyszłości, a nawet
Jak mężczyźni manipulują kobietami? Nie daj się tym trickom!

Jak mężczyźni manipulują kobietami? Nie daj się tym trickom!

Wszyscy mężczyźni mają skłonność do - przynajmniej drobnych - manipulacji ... zaczynając od wyszukanych tekstów na podryw na początku znajomości. Nawet jeżeli na co dzień są uczciwi i kochają swoje dziewczyny czy żony, chętnie stosują

Po czym poznać związek z psychopatą? Psychopaci częściej wybierają  kobiety o wysokiej empatii 

Psychopata sam z empatią ma niewiele wspólnego, ale z chęcią wybierze partnerkę, którą cechuje duża wrażliwość. Ten rodzaj kobiety nie ucieknie przed nim gdy tylko zaczną ukazywać się jego zaburzone cechy osobowości. Nie zniechęci jej krzywda, kłamstwa, uzależnienia, ani nawet agresja. Kobieta o wysokiej empatii będzie starała się pomóc psychopacie i go „uratować”.  To bardzo próżne starania, które mogą wpędzić ją w bardzo poważne kłopoty. 

Po czym poznać związek z psychopatą? Psychopaci częściej wybierają  kobiety po 30-stce

Częściej niż młode i nieznające życia dziewczęta psychopaci wybierają kobiety dorosłe. Są stabilne finansowo i zawodowo, a także stanowią łatwy cel. Samotna kobieta po 30-stce częściej jest nastawiona na szybkie znalezienie partnera, nie pomaga jej również zegar biologiczny i presja społeczna dotycząca posiadania dzieci. kobieta zamężna natomiast może być rozczarowana rodzinnym życiem, jej miłość mogła już dawno wygasnąć, a ją przytłoczyła nuda i obowiązki – taka kobieta może łatwo ulec psychopacie w nadziei na nową, wielką i „prawdziwą” miłość. 

Po czym poznać związek z psychopatą? Psychopaci częściej wybierają kobiety sukcesu 

Chociaż może się to wydawać dziwne, bo nie tak wyobrażamy sobie partnerkę psychopaty, prawda? Okazuje się, że częściej niż szarą myszkę, psychopaci wybiorą kobietę sukcesu. Po pierwsze dlatego, że posiadają bardzo wysokie mniemanie o sobie i nie boją się silnych kobiet. Kolejną rzeczą jest to, że wraz ze swoją przebojowością mogą wydawać się dla silnej i niezależnej kobiety idealną partią. 

Psychopaci częściej wybierają  kobiety, które łatwo ulegają współuzależnieniu 

Osoby, które łatwo ulegają współuzależnieniu cechuje potrzeba pomocy innym i bycia potrzebnym. To często działacze charytatywni, wolontariusze, osoby społecznie zaangażowane. Ten typ osób przenosi to również na swoje związki – czuje się atrakcyjnym dla partnera wtedy, gdy jest mu potrzebnym, niezastąpionym, gdy ma poczucia, że tylko on może pomóc. Taki typ kobiet myśli, że musi zasłużyć na uczucie i dobre traktowanie swoimi staraniami. To osoby niezwykle podatne na manipulacje! 

ZWIĄZEK Z PSYCHOPATĄ

Jak uniknąć związku z psychopatą?

Sposobem, by uniknąć związku z psychopatą jest pamiętanie, że nie można nikomu pomagać kosztem własnej samooceny, zdrowia psychicznego, tylko po to, by podtrzymać związek.

Musimy byś wyczulone za agresywne zachowania, manipulacje, próby zrzucenia na nas winy za zachowania i niepowodzenia innych. Przede wszystkim jednak musimy wytyczyć własne granice, kiedy powinniśmy zrezygnować z relacji, która nosi znamiona toksycznej, nie pozwalać na przemoc wobec siebie ani fizyczną, ani psychiczną.  

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (260 głosów, średnia: 4,67 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. stokrotkapolna  1 listopada 2016 09:03

  Lepiej żeby taki ktoś nie stanął na naszej drodze.

  Odpowiedz
 2. nungal  1 listopada 2016 11:10

  od psychopatów lepiej uciekać jak najdalej

  Odpowiedz
 3. luna341  1 listopada 2016 21:16

  Trudny temat ,bo niby jak na początku znajomości rozpoznać ,że mamy do czynienia z psychopatą.? Takie osobniki potrafią sie niezle kamuflować i manipulować ludźmi.

  Odpowiedz
  • Aneta  4 listopada 2016 13:42

   No właśnie, w tym tkwi z nimi problem…

   Odpowiedz
 4. agasam9  1 listopada 2016 22:04

  tylko, że na początku znajomości wszystko wydaje się tak piękne i kolorowe – trudno wtedy o trzeźwy osąd

  Odpowiedz
 5. joanna252  2 listopada 2016 08:30

  Znałam takich nawet kilku.

  Odpowiedz
 6. Tereniasz  2 listopada 2016 13:59

  Przy pierwszych objawach despotyzmu należy takiemu panu natychmiast podziękować…

  Odpowiedz
  • Puma  8 lutego 2022 19:17

   Nareszcie ktoś, kto mówi rozsądnie. Trzeba obserwować drugą osobę, jej reakcje. Jak długo można udawać?
   Zauważam, że kobiety z mojego otoczenia w ogóle na to nie patrzą. Brną dalej mimo widocznych oznak złego zachowania. Przede wszystkim obserwować czy ma empatię.
   Ktoś kto nie ma empatii, nie może ani dać, ani przyjąć miłości. Gorzej, cierpienie drugiej osoby sprawia mu przyjemność.
   Mówicie, że na początku nie widać…to nie trzeba się na początku wiązać i jak mówi przedmówczyni, z pierwszym znakiem braku szacunku, uciekać. Psychopata ma wrodzone zmiany w mózgu i trzebaby mu przeszczepić głowę, żeby go zmienić. Jak narazie jest to niewykonalne

   Odpowiedz
 7. kasia87g  2 listopada 2016 16:58

  jak jest napisane w artykule psychopaci nierzadko są bardzo inteligentni potrafią świetnie manipulować ludźmi, zatem na pierwszy rzut oka ciężko ich”wykryć”

  Odpowiedz
 8. Aneta  4 listopada 2016 13:43

  Bardzo ciekawy i potrzebny artykuł.

  Odpowiedz
 9. Jaworka  6 listopada 2016 20:38

  Ciekawy artykuł psychopatów jednak nie brakuje i trudno się przed nimi ustrzec jest inteligentny i wie jak oczarować kobietę a ta zakochana nie widzi żadnych oznak a wszystko sobie tłumaczy jego miłością do niej. Bardzo trudny temat lepiej nie spotkać takiego na swojej drodze

  Odpowiedz
 10. Moniśka  23 listopada 2016 09:14

  Temat rzeka – warto o tym rozmawiać. Zwłaszcza w dobie Tindera i potali randkowych, kiedy spotykamy się z obcymi ludźmi.

  Odpowiedz
 11. marzena23  25 listopada 2016 21:18

  jakoś nigdy nie pochwalam umawiania się przez internet. Dobrych ludzi można poznać w normalnych miejscach. W sumie z drugiej strony… psychopatów tez.

  Odpowiedz
 12. AnnStyl  12 grudnia 2016 18:33

  Cenne wskazówki ale czy taka oczarowana owym psychopata jest w stanie myśleć chłodno i logicznie? Raczej nie. Jak to się mówi nie bez powodu: miłość jest ślepa. Zapewne owa nieszczęsna zorientuje się w tym wszystkim ale już po fakcie jak po uszy ugrzęźnie w tym związku i trudno jej będzie się z niego wyzwolić.

  Odpowiedz
  • Puma  8 lutego 2022 19:35

   AnnStyl, ale kiedy nie jest zakochana, to wie, że psychopaci istnieją? Czy też myśli, że wszyscy są dobrzy i uczynni? I wie, czy nie wie, że choroby psychiczne istnieją? Czy w ogóle wie, że coś takiego jak moralność istnieje ? Czy szuka kogoś, kto moralnością się cechuje? Czy rzuca się na wszystko jak leci?
   Taka dziewczyna zanim kogoś pozna, powinna być
   uświadomiona i ostrżna w zawieraniu znajomości. To jest jak skok do rzeki, bez sprawdzenia co jest na dnie. Można skręcić kark…
   Niech się taka dziewczyna zastanowi, czy można ufać każdemu, kto mówi czułe słówka… Zresztą to nie miłość, tylko hormony i nieprzygotowanie do życia.
   Nawet dzieciom się mówi, żeby nie ufały wszystkim, których spotkają na swojej drodze.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany