Protest kobiet po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Tak walczymy o swoje prawa

W całej Polsce trwają protesty po skandalicznym czwartkowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, który zablokował możliwość dokonywania aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Pomimo trwającej i przybierającej na sile pandemii, od pięciu dni Polki i Polacy są zmuszeni mobilizować się do wspólnej walki o prawa kobiet do decydowania o swoim zdrowiu, życiu i przyszłości. Wierzymy, że okrutna decyzja podjęta przez garstkę rządzących w imieniu całej rzeszy obywateli zostanie cofnięta. Zobaczcie, jak walczą Lwice z całej Polski i wspierający je mężczyźni. Zapraszamy na krótką fotorelację!

protest kobiet

Fot. East News; Piotr Molecki

Protest kobiet po skandalicznym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Tak walczymy o swoje prawa

Ogólnopolski protest kobiet, mimo wyjątkowo niesprzyjającej sytuacji, objął wszystkie największe miasta w Polsce i wiele mniejszych miasteczek. Rozwścieczone do granic możliwości kobiety, którym znów przyszło walczyć o podstawowe prawa w – wydawałoby się – postępowym i dalekim od zabobonów świecie, postanowiły bez ogródek wyrazić swój sprzeciw. Tysiące ludzi wyruszyło na zbiorowe marsze głównymi arteriami miast, blokując ulice i wykrzykując częstokroć bardzo dosadne hasła. W ruch poszły kolorowe świece dymne, race, parasolki, wieszaki, sztandary i flagi. Do tego repertuaru dołączyły także znicze, symbolizujące śmierć praw kobiet.

Aż trudno uwierzyć, że mała grupa osób skazuje na cierpienie fizyczne i psychiczne zarówno kobiety, jak i ich przyszłe dzieci, obciążone wadami, które oznaczają często życie pozbawione godności i jakichkolwiek możliwości normalnego, samodzielnego funkcjonowania! Samowola i buńczuczna postawa polityków oraz członków Trybunału Konstytucyjnego, stała się iskrą, która wznieciła prawdziwą pożogę.

Równoległy protest kobiet toczy się także w Internecie, gdzie krąży wiele haseł, grafik, wyimków z tekstów wielkich myślicieli oraz memów dotyczących aktualnej sytuacji. Dzień przed cofnięciem czasu popularny był na przykład żart: „jutro w wielu krajach czas zostanie cofnięty o godzinę. W Polsce już w czwartek cofnięto czas do średniowiecza”. Na wielu ilustracjach można zobaczyć wizerunki wielkich kobiet, takich jak Maria Curie-Skłodowska, która wniosła ogromny wkład w dorobek świata nauki, choć nie obejmowały jej nawet prawa do edukacji.

 

Zobaczcie, jak przebiegał protest kobiet w całej Polsce!

 

Wczorajsza blokada Ronda Dmowskiego w Warszawie

protest kobiet

Fot. East News; Andrzej Iwanczuk

Parasolki na ulicach Warszawy – „To jest wojna”

strajk kobiet

Fot. East News; Tomasz Jastrzebowski

 

Protest w Siemiatyczach – „Rewolucja jest kobietą”

Protest kobiet

Fot. East News, Fot. Marcin Bruniecki

 

Do wieszaków i parasolek dołączyły znicze symbolizujące pogrzeb praw kobiet

protest kobiet

Fot. East News, Tomasz Jastrzebowski

 

Wściekli manifestanci blokują rondo Charlesa De Gaulle’a

strajk

Fot. East News; Piotr Molecki

https://www.instagram.com/p/CG19_iMjMJQ/ https://www.instagram.com/p/CG18xZyHSs_/ https://www.instagram.com/p/CG18rP0nqEz/ https://www.instagram.com/p/CG18oa8sYkj/ https://www.instagram.com/p/CG18USFnxkj/

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (110 głosów, średnia: 4,65 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Skosa Sandra  27 października 2020 13:35

  Polska to w ogóle kontrowersyjny kraj.
  Jesteśmy bardzo zacofani.
  Ostatnio mieszane uczucia budziły manifestacje homoseksualistów, a teraz przeciwników wyroku. Jednocześnie mamy pandemię i mówi się o obowiązkowych szczepieniach, idzie zwariować.
  Co do aborcji, uważam że każda kobieta ma prawo decydować o swoim życiu i niepotrzebnie rząd zajmuje się tym tematem.

  Odpowiedz
 2. sylwiawes  27 października 2020 13:44

  Brawo Kobiety ! Jesteśmy silne i będziemy walczyć o swoje prawy !

  Odpowiedz
 3. janka1312  27 października 2020 20:33

  niech każdy sam decyduje!

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany