10 filmów o kobietach, które zburzyły rzeczywistość

Dzisiaj przygotowałyśmy subiektywne zestawienie filmów, które burzą postrzeganie naszej płci. Nie obdzierając nas z kobiecości pokazują takie nasze strony jak waleczność, determinacja, odwaga, poczucie sprawiedliwości. Filmy o takiej wymowie znajdziemy w różnych gatunkach nie tylko biografiach czy filmach obyczajowych.

W kilku przypadkach filmy te pokazują, że to nie zmiany systemowe rządów państw czy  masowe ruchy – ale zwyczajne kobiety dzięki swej determinacji  potrafiły zmienić zastany porządek.

10 filmów o kobietach, które miały odwagę zburzyć rzeczywistość

Będzie nam bardzo miło, jeśli w komentarzach dodacie proponowany przez siebie film, który pasuje do tej listy – za kilka dni uzupełnimy tę listę Waszymi propozycjami.  Filmów o niezwykłych kobietach jest wiele… podzielcie się tymi ulubionymi z innymi czytelniczkami.

Oto nasza droga przez różne filmowe gatunki w poszukiwaniu niezwykłych postaci kobiet.

1. Erin Brockovich (2000) – gatunek: Dramat obyczajowy

Film oparty na prawdziwej historii kobiety, dwukrotnej rozwódki z trójką dzieci, bez wykształcenia, która powala na kolana wielka korporację. Erin odkrywa, jak wielki koncern doprowadził do zanieczyszczenia wody w małym miasteczku, w którym mieszkańcy zapadają na najrozmaitsze choroby.

2. Matylda (1996) – gatunek: Familijny/Fantasy

Film pokazuje, że kobiety – nawet bardzo młode – mogą być inteligentne, silne fizycznie i robić coś niezależnie od innych, narzucających im swoją wolę. Zabawna komedia familijna: już małe dziewczynki mogą obejrzeć historię, o tym, że warto niezależnie poszukiwać swojej drogi.

3. Sufrażystka (2015) – gatunek: Dramat

Historia o ruchu obywatelskim w walce o prawa wyborcze kobiet w 1912 roku w Wielkiej Brytanii. Solidarność kobieca, która doprowadza do zmiany wewnętrznej głównej bohaterki – Maud. Poznajemy ją jako pogodzoną z własnym losem praczką, żegnamy  – wraz z ostatnimi ujęciami – jako „żelazną damę” ruchu o równouprawnienie. Dla tych, którym wydaje się to opowieścią o nieistotnych sprawach, przypominamy, że Polki otrzymały prawa wyborcze w 1918 roku a Szwajcarki dopiero w 1971! Włoszki i francuski w 1944.

Sufrażystka

4. Ich własna liga (1992)  – gatunek: Komedia/Sportowy

W czasie II wojny światowej kobiety przejmują zdominowany przez mężczyzn sport. Bohaterkami tego filmu są kobiety w amerykańskej żeńskiej lidze baseballu. Film pokazuje w zabawny sposób, jak twarde potrafią być kobiety w dochodzeniu do celu.

5. Przeminęło z wiatrem (1939) – gatunek: Kostiumowy/ Melodramat

Klasyka gatunku. Tego filmu nie może zabraknąć w zestawieniu, takim jak ten:  silna kobieta, która zrobi wszystko, by przeprowadzić szczęśliwie swoją rodzinę przez burzliwy czas wojny. Scarlett nie brak jej wad, ale to one stanowią o tym, że nie jest to papierowa bohaterka, ale kobieta z krwi i kości, którą  zapamiętali wszyscy na długo.

6. Zmowa pierwszych żon (1996) –  gatunek: Komedia

Opowieść o trzech przyjaciółkach w średnim wieku, które zostały porzucone przez mężów dla młodszych żon. Spotykają się po latach, a „okazją” do odnowienia przyjaźni staje się pogrzeb koleżanki, która popełniła samobójstwo z powodu zdrady męża. Gdy dowiadują się o tym, planują zemstę. Ponownie – solidarność kobieca, która doprowadza do osiągnięcia celu. I to w jakim stylu!

7. Mulan (1998) – gatunek: bajka animowana

Dziewczynka w przebraniu chłopca szkoli się w armii. Film pokazuje, ze dziewczynki mogą być silne, że mogą walczyć z sukcesem o swoją rodzinę. Właśnie ten sposób łamią się od dzieciństwa stereotypy ról przypisanych kobietom i mężczyznom.

8. Gwiezdne Wojny: Część IV – Nowa nadzieja (1977) – gatunek: Sci-Fi

Leia jest nie tylko księżniczką, była także senatorem i liderką Sojuszu Rebeliantów. Była jedną z największych bohaterek w galaktyce ze względu na swoje silne zdolności przywódcze. Nawet w gatunku Sci-Fi znajdziemy nietuzinkowe kobiety.

9. Uśmiech Mony Lizy(2003) – gatunek: Dramat obyczajowy

Nauczycielka historii w 1950 roku pokazuje uczennicom, że można wieść inne życie niż dom, dzieci i małżeństwo. Oczwiście wybór życia domowego jest świetny, gdy tego chcemy; ale jeśli kobieta pragnie osiągnąć coś więcej – nie powinna się ograniczać.

10. Służące (2011) – gatunek: Dramat

Film o silnych i odważnych kobietach (połączona także z silnym wątkiem  segregacji rasowej), które opowiadają o prawdziwych emocjach. Zwykłe kobiety: kucharki, służące, sprzątaczki i nianie  rzucają światło na prawdziwe relacje w amerykańskich rodzinach. Spychane na margines, pogardzane chcą odzyskać swoją dumę i prawo do godnego życia. Bardzo emocjonalny obraz.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (255 głosów, średnia: 4,73 z 5)
zapisuję głos...