Wystawa Van Gogh w Warszawie i Poznaniu: miejsce warte zobaczenia na kulturalnej mapie Polski

Korzystająca z najnowocześniejszych technologii wystawa Van Gogh to niezapomniana podróż po świecie sztuki malarskiej. To niezwykle wciągające wydarzenie kulturalne odbywa się póki co tylko w dwóch miejscach w Polsce- Warszawie i Poznaniu i przyciąga rzesze ludzi, w każdym wieku. My już tam byliśmy i jesteśmy zachwyceni!

Spis treści:

wystawa van gogh

Mat. własne redakcji

Wystawa znanego malarza – gdzie była wcześniej?

Wystawa Van Gogh w Poznaniu i Warszawie to nie lada gratka dla fanów twórczości tego pochodzącego z Holandii postimpresjonistycznego artysty, który sławę zyskał dopiero po swojej śmierci. Jego kultowe „Słoneczniki”  obraz przedstawiający „Taras kawiarni w nocy „czy dzieło pod tytułem „Gwiaździsta noc” to prawdziwe klasyki tego wielkiego artysty, które nadal stanowią wielką inspirację. Vincent Van Gogh uznawany jest za jednego z największych malarzy w historii. Nie dziwi więc fakt, że co rusz powstają produkty czy wydarzenia inspirowane jego spuścizną. Jednym z nich jest właśnie wystawa Van Gogh, która zawitała niedawno do Poznania i Warszawy. Co ciekawe, wydarzenie to gościło już w innych miejscach na świecie i odniosło wielki sukces. Wystawę Van Gogh’a można było zobaczyć m.in. w Belinie, Los Angeles, Dubaju, Toronto czy Nowym Jorku.  Nie dziwi zatem, że teraz pojawiła się ona także i u nas.

Wystawa Vincenta Van Gogh’a w Poznaniu – czym się różni od tej w stolicy?

Miłośnicy prac artysty (i nie tyko) na wystawie w Poznaniu mogą zobaczyć jego dzieła na ekranach. Mają one łączną powierzchnię 2000 m2, co już na wejściu robi piorunujące wrażenie. Wystawa Van Gogh angażująca zmysły prezentuje dzieła malarza w technologii Digital Art. 360, dzięki czemu dosłownie z każdej strony otacza nas sztuka. Widzów na wejściu wita wielki neon z portretem malarza, który jest świetnym puntem do zrobienia sobie pamiątkowego selfie. Odwiedzający następnie przechodzą przez małą salkę wypełnioną po brzegi pracami artysty. Na jej końcu wchodzą do ogromnej sali w wieloformatowymi płótnami, na których wyświetlane są dzieła malarza. Całość uświetnia idealnie dopasowana do prezentowanej grafiki muzyka i wizualizacje pojawiające się na podłodze. Dla bardziej komfortowego obcowania ze sztuką w atmosferze relaksu do dyspozycji odwiedzających są wielkie skórzane pufy. Można się na nich odprężyć i oddać chłonięciu prezentowanych wizualizacji, zwłaszcza jeśli towarzyszą nam małe dzieci. Wystawa Van Gogh w Poznaniu różni się od tej w Warszawie przerywnikami pod postacią czytanych przez lektora listów Vincenta do swojego brata Theo. Ta korespondencja pozwala lepiej zrozumieć psychikę artysty, poznać jego poglądy, ale także dowiedzieć się, że oprócz talentu malarskiego Van Gogh miał także ten literacki.

wystawa van gogh

Mat. własne redakcji

wystawa van gogh

Mat. własne redakcji

wystawa van gogh

Mat. własne redakcji

Wystawa Van Gogh& Friends w Warszawie

Głównym punktem na wystawie w Warszawie są dzieła Vincenta Van Gogha. Nie zabrakło jednak na niej także prac innych wielkich artystów. Odwiedzający mają więc okazję zapoznać się z dziełami impresjonizmu i postimpresjonizmu. Widzowie oprócz dzieł Van Gogha zobaczyć mogą także malarstwo takich twórców jak: Henri de Toulouse-Lautrec, Paul Gauguin, Claude Monet, Paul Signac, Henri Rousseau, Pierre-Auguste Renoir’a czy Edgar Degas. Obrazy wyświetlane są na przestrzeni 360 i obecne się nie tylko na wielkich ekranach, ale także na kolumnach czy podłodze. Wizualizacje płynnie się przenikają, a wszystko jest okraszone muzyką, która oddaje nastrój prezentowanego dzieła. Tuż przy wyjściu z wystawy na odwiedzających czeka spot do robienia zdjęć. To duża ramka, za którą można stanąć, by przeistoczyć się w „żywy obraz” i zrobić sobie pamiątkową fotkę. Znajduje się tam również miniaturowa wieża Eiffla idealna do zrobienia kreatywnych sesji na social media. Ciekawą instalacją jest także romantyczny mostek z kwiatami znajdujący się w środkowej części wystawy. On także stanowi idealną scenografię dla kreatywnych zdjęć z bliskimi.

wystawa van gogh&friends warszawa

Mat. własne redakcji

wystawa van gogh&friends warszawa

Mat. własne redakcji

wystawa van gogh&friends warszawa

Mat. własne redakcji

Podsumowanie

Wzbudza zachwyt, uczy i uwrażliwia na sztukę ludzi w każdym wieku. Ta wystawa to wyjątkowe przeżycie, a szczególne wrażenie robią obrazy, które dosłownie ożywają na oczach widzów. Rozmach z jakim została zrobiona robi niesamowite wrażenie nie tylko na dorosłych, ale też na dzieciach. Fascynujący świat malarstwa pokazany jest w przystępny dla widza sposób i serwuje nam sztukę w bardzo smakowity sposób. Zdecydowanie propozycja warta polecenia.

A czy Wy mieliście już okazję wybrać się na tę wyjątkową wystawę?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (24 głosów, średnia: 5,00 z 5)
zapisuję głos...