Czy lampy do manicure mogą powodować raka? Są nowe badania!

Naukowcy z USA odkryli, że używane w celu wykonania hybrydowego manicure popularne lampy UV mogą uszkodzić DNA w ludzkich komórkach, prowadząc do ich obumierania i zwiększenia ryzyka zachorowania na raka. W badaniach stwierdzono, że po trzech 20-minutowych sesjach obumarło od 65 do 70% komórek poddanych działaniu promieniowania ultrafioletowego. Czy to koniec z manicure hybrydowym?

Wiele osób korzysta z lamp UV do utwardzania hybrydowego manicure, czyli tzw. hybryd. Naukowcy od dawna podejrzewali, że takie lampy UV mogą powodować wzrost ryzyka zachorowania na raka skóry, zwłaszcza jeśli są stosowane regularnie. Jednak do tej pory nie znaleziono bezpośredniego związku między promieniowaniem z takich lamp a zachorowalnością na nowotwór.

Lampy UV szkodzą – badania

Badania opublikowane 17 stycznia w czasopiśmie „Nature” wykazały, że promieniowanie ultrafioletowe z lamp używanych w manicure może prowadzić do uszkodzenia DNA i powstawania nieodwracalnych mutacji w ludzkich komórkach, co zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego i Uniwersytetu w Pittsburghu zbadali wpływ promieniowania z lamp UV na komórki pobrane od człowieka i myszy. Po 20 minutach kontaktu z promieniowaniem, od 20 do 30% komórek obumierało, a po trzech takich 20-minutowych sesjach obumarło od 65 do 70% komórek. Naukowcy twierdzą, że obumieranie komórek może być powiązane z większym ryzykiem zachorowania na raka.

Jak usunąć lakier hybrydowy w domu w 4 krokach

Jak usunąć lakier hybrydowy w domu w 4 krokach

Masz paznokcie hybrydowe, które nie wyglądają atrakcyjnie i nie wiesz jak zdjąć hybrydę samodzielnie, by nie zniszczyć płytki? Twoja kosmetyczka nie ma wolnego terminy by ściągnąć lakier hybrydowy, a ty nie możesz już patrzeć na swój

Najnowsze badania, które zostały opublikowane 17 stycznia w czasopiśmie „Nature”, być może po raz pierwszy udowodniły związek pomiędzy promieniowaniem UV z lamp wykorzystywanych do manicure, a ryzykiem zachorowania na nowotwór. Wynika z nich, że tego typu promieniowanie może uszkadzać DNA i powodować trwałe zmiany w ludzkich komórkach, co może być związane z wzrostem prawdopodobieństwa zachorowania na raka.

Czy lampy UV do manicure hybrydowego mogą powodować raka?

Aby potwierdzić, czy lampy UV rzeczywiście powodują raka, niezbędne są dalsze badania na ludziach, które mogą trwać nawet 10 lat. Już teraz jednak istnieją liczne przypadki, w których rak skóry jest powiązany z częstym wystawianiem się na promieniowanie UV. Poza tym trzeba pamiętać, aby regularnie kontrolować skórę, w tym dłonie i paznokcie – regularna samokontrola oraz wizyty u specjalisty. W przypadku pojawienia się podejrzanych zmian skórnych konieczny jest pilny kontakt z lekarzem. 

Jeśli nie chcesz rezygnować z manicure hybrydowego, ale te informacje wywołują u Ciebie niepokój, warto zmniejszyć częstotliwość sięgania po lampę. Nie zaleca się korzystania z lamp UV rutynowo i regularnie. Można też wykonywać zabieg w rękawiczkach bez palców i po wcześniejszym użyciu dobrego kremu z wysokim filtrem na dłonie.

W dotychczasowych badaniach dotyczących szkodliwości lamp UV naukowcy nie sprecyzowali jak dotąd jaka ilość promieniowania może być jeszcze uznana za bezpieczną.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (22 głosów, średnia: 4,77 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  2 lutego 2023 08:32

  Jakieś linki na dowód? 😉
  Cóż…Amerykańscy naukowcy są znani ze swych badań..
  Raz jajka szkodzą, a za jakiś czas nie… Kawa kiedyś była szkodliwa, teraz nie bardzo 😉

  Odpowiedz
 2. Aris  2 lutego 2023 10:50

  Szkodliwość UV na pewno występuje , jednak trzeba zaznaczyć że przebywając na słońcu też jesteśmy narażeni na raka… Reasumując nie ma rzeczy, która by nie powodowała w nadmiarze jakiś dolegliwości zdrowotnych.
  Nie rozumiem czemu jest to teraz tak rozdmuchany temat.. Przecież od x lat wiadomo jest, że uv,uva,uvb,uvc jest promieniowaniem szkodliwym i bez żadnych badań w ostatnim czasie.

  Odpowiedz
 3. Magdalena  2 lutego 2023 14:14

  Ja maluję zwykłymi lakierami i tylko na wyjścia i jakoś żyje 😉

  Odpowiedz
 4. agasam9  2 lutego 2023 22:18

  coś strasznego…

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany