Dlaczego puchną kostki u nóg?

Obrzęk wokół kostek, odciśnięte ślady po skarpetkach? Jeśli te kłopoty nie są Ci obce, koniecznie przeczytaj nasz artykuł!

Dlaczego puchną kostki u nóg? Przyczyn może być wiele! Obrzęk w tej części ciała może powstać z powodu słabej cyrkulacji krwi, nieprawidłowej pozycji, zatrzymania płynów w organizmie albo ciąży. Co jeszcze bywa powodem problemu?

Dlaczego puchną kostki u nóg?

pixabay.com

Dlaczego puchną kostki u nóg: przyczyny

 Dlaczego puchną kostki u nóg? Inne czynniki powodujące obrzęk? Niedrożność w węzłach chłonnych, dieta z dużą ilością tłuszczu, niedożywienie, palenie papierosów, niektóre leki, depresja, osłabione żyły, nieprawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, źle dobrane tabletki antykoncepcyjne, nadwaga, nadciśnienie, cukrzyca… Przyczyn tej dolegliwości jest bardzo wiele.

Żylaki

Opuchnięte nogi to jeden z pierwszych objawów żylaków. Zalegająca krew staje się przyczyną puchnięcia kostek. Obrzęk to znak, że zastawki żylne tracą elastyczność. Do czynników ryzyka niewydolności żylnej należą: wiek i płeć, uwarunkowania genetyczne, ciąża, otyłość, praca w pozycji siedzącej, środki antykoncepcyjne, wysoki wzrost. Na szczęście żylaki rozwijają się stopniowo, dlatego warto z nimi walczyć, zanim choroba się rozwinie. Dobrze jest postawić na ruch, zrezygnować z wysokich obcasów oraz noszenia obcisłej bielizny.

Problemy z sercem

Obrzęk narastający stopniowo, w ciągu dnia, może być oznaką kłopotów z krążeniem i sercem. Jeśli nogi wieczorem są spuchnięte, a rano wyglądają normalnie – najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci podstawowe badania. Jeśli potwierdzą się kłopoty z sercem, konieczna będzie konsultacja u kardiologa.

PMS

Obrzęk nóg to często jeden z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Poziom progesteronu ulega wówczas zmniejszeniu, co może powodować zatrzymanie płynów. Opuchlizna mija wtedy wraz z wystąpieniem krwawienia miesiączkowego. Aby zapobiec problemowi lub go złagodzić, najlepiej pić dużo niegazowanej wody, ograniczyć dodawanie soli do potraw. Można wzbogacić dietę o magnez i witaminę B6.

Problemy z nerkami

Ciężkie nogi, opuchnięte kostki występuje często na skutek uszkodzenia nerek. U osób z takim problemem, woda gromadzi się w organizmie. Są to tzw. obrzęki hydrostatyczne. Woda jest magazynowana w najniżej położonych częściach ciała, więc są to zwykle kostki i podudzia.

Nieodpowiednia dieta

Dieta bogata w sól lub uboga w potas może wpływać na zatrzymanie wody w organizmie i skutkować opuchlizną. Najlepiej więc zrezygnować z solenia potraw. O niedoborze potasu mogą świadczyć skurcze mięśni, występujące podczas upału i wysiłku. Braki tego pierwiastka często występują o osób na restrykcyjnej diecie odchudzającej.

Problemy z tarczycą

Opuchlizna nóg, rąk, twarzy i szyi może świadczyć o niedoczynności tarczycy. Inne dolegliwości to m.in. marznięcie kończyn czy wzrost wagi. W wypadku zaobserwowania u siebie tych objawów, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Lekarz zleci badania krwi, sprawdzenie poziomu TSH we krwi.

Otyłość i brak ruchu

Obrzęk nóg może spowodować także otyłość oraz siedzący tryb życia. Najlepiej w takim wypadku nie tylko zmienić dietę, ale też wprowadzić aktywność fizyczną do codziennego życia. Pomóc mogą – szybkie spacery, jazda na rowerze, pływanie lub jogging.

Dlaczego puchną kostki u nóg?

pixabay.com

Opuchnięte kostki u nóg: domowe sposoby

Aby pozbyć się problemu, konieczne jest leczenie choroby podstawowej. Pomóc też może ograniczenie soli w diecie, siedzenie z nogami wspartymi na podnóżku, przyjmowanie leków moczopędnych, spacery, unikanie ciasnych skarpet, chłodne kąpiele. Dolegliwości mogą złagodzić także preparaty z diosminą, żele z kasztanowcem lub arniką.

Powyższe informacje są jedynie sugestią i nie powinny zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem, należy skonsultować się z lekarzem.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (138 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...