Ćwiczenia podczas podróży. Jak pomóc organizmowi?

Wiele godzin spędzonych niemal w bezruchu to spore wyzwanie dla kręgosłupa i ryzyko związanie z utrudnionym krążeniem krwi. Co może pomóc? Gimnastyka! Przedstawiamy kilka przykładowych ćwiczeń!

Sezon urlopowy trwa! Przed nami wiele podróży. Niezależnie od tego, jak dotrzesz do celu, zadbaj o siebie odpowiednio w trakcie przejazdu między miejscami. Po długiej podróży musisz mieć przecież siłę na zwiedzanie, plażowanie i dobrą zabawę… Oto kilka prostych sposobów, które pomogą Ci zachować kondycję oraz dobre samopoczucie! Poznaj skuteczne ćwiczenia podczas podróży!

Ćwiczenia podczas podróży

pixabay.com

3 ćwiczenia na ból karku i głowy na krótką przerwę w pracy

3 ćwiczenia na ból karku i głowy na krótką przerwę w pracy

Kilkugodzinny sen, podobnie jak długie siedzenie przy biurku w jednej pozycji, potrafią wywołać bolesne napięcie karku. Dzieje się tak, ponieważ unieruchomienie bardzo źle wpływa na mięśnie podtrzymujące odcinek szyjny kręgosłupa. Mocno się wówczas napinają i uciskają zakończenia nerwowe, które wywołują ból promieniujący do głowy. Przedstawiamy kilka łatwych i szybkich w wykonywaniu ćwiczeń, pozwalających zniwelować te przykre objawy!

Ćwiczenia podczas podróży: proste i skuteczne

Długie siedzenie w jednej pozycji w podróży może powodować skurcze, mrowienie, a nawet niebezpieczne zatory. Dlatego ważne jest, by podczas drogi zadbać o prawidłowe krążenie krwi w organizmie. Do tego długo siedząc w jednej pozycji, obciążony jest kręgosłup, a problemy z zajęciem wygodnej pozycji, mogą narażać ciało na nienaturalne skręty oraz wygięcia. To wszystko razem może powodować dyskomfort, złe samopoczucie, bóle głowy i mięśni, zmęczenie. Jak temu zapobiec? Ćwicząc! Niezależnie od tego, czy podróżujesz samochodem, autokarem, pociągiem czy samolotem, znajdź kilka minut, by się trochę poruszać!

W miarę możliwości –  często poruszaj stopami, spinaj mięśnie łydek i pośladków, wykonuj masaże, spaceruj, zmieniaj pozycję w fotelu. Wykorzystaj techniki, ćwiczenia relaksacyjne, znane z pilatesu oraz jogi. Podczas postojów wychodź z pojazdu i się rozciągaj.

Ćwiczenia podczas podróży

pixabay.com

Sposób na bolący kark

Ćwiczenie 1: Przechyl głowę. Poruszaj nią raz w prawo, raz w lewo. Staraj się, żeby ucho było jak najbliżej ramienia. Wykonaj po 5 powtórzeń, za każdym razem licząc do 5.

Ćwiczenie 2: Wyciągnij szyję do góry ta, jakby przez czubek głowy przechodził Ci sznurek. Odchyl głowę do tyłu. Policz do 10, później rozluźnij mięśnie. Powtórz ćwiczenie 5 razy.

Metoda na przeciążony kręgosłup

Ćwiczenie 3: Ułóż ręce luźno, wzdłuż ciała. Ściągnij łopatki i napnij mięśnie grzbietu, jednocześnie zwracając dłonie na zewnątrz. Utrzymaj napięcie 5 sekund. Opuść ręce, rozluźnij mięśnie.

Ćwiczenie 4: Stań w lekkim rozkroku. Dłonie połóż na biodrach. Unieś lewą rękę w górę i zrób skłon w prawą stronę. Wtrzymaj tak przez chwilę. Zmień rękę. Wykonaj 5 powtórzeń.

Triki na zmęczone nogi

Ćwiczenie 5: Połóż stopy na podłodze, a potem jak najszybciej unieś palce jak najwyżej, nie odrywając przy tym pięt od podłoża. Postaraj się wytrzymać w tej pozycji kilka sekund. Wykonaj 5 powtórzeń.

Ćwiczenie 6: Połóż stopy na podłodze, unieś pięty jak najwyżej, nie odrywając przy tym palców od podłoża. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund. Wykonaj 5 powtórzeń.

Sposoby na ciężkie nogi, opuchnięte kostki i zmęczone łydki

Sposoby na ciężkie nogi, opuchnięte kostki i zmęczone łydki

Często po długim dniu nogi są opuchnięte i obolałe. Problem nasila się latem, kiedy panują wysokie temperatury. Co zrobić, gdy po pracy, podróży lub domowej krzątaninie dokucza nam ból nóg? Podpowiadamy!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (89 głosów, średnia: 4,79 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. TheSzmidka  2 lipca 2018 07:57

  Te ćwiczenia przydadzą się też przy pracy siedzącej

  Odpowiedz
  • martucha180  2 lipca 2018 20:02

   To prawda.

   Odpowiedz
 2. Alluska12  2 lipca 2018 19:51

  Przydatny artykuł, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że wielogodzinne siedzenie może powodować zakrzepy, a to poważna sprawa. My z mężem przed podróżą braliśmy aspirynę, która rozrzedza krew (ten trik polecił mi lekarz rodzinny).

  Odpowiedz
  • martucha180  2 lipca 2018 20:02

   Tego triku nie znałam. Dzięki! 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany