Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Miesiączka nie zawsze jest regularna. Zdarzają się sytuacje, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia… Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres. Oto podpowiedzi i domowe naturalne sposoby na wywołanie okresu.

Spis treści:

Jak wywołać okres

fot. Cristian newman- Unsplash

Przyczyny opóźniającej się miesiączki

Chcesz wiedzieć jak wywołać okres przed terminem lub dlaczego się spóźnia? Czasami ważnym staje się także problem jak wywołać okres po odchudzaniu, gdy organizm jest osłabiony, szczególnie jeśli stosowałaś diety szybko przynoszące utratę kilogramów. Zanim sięgniesz po popularną aspirynę czy luteinę na wywołanie okresu – należy zdiagnozować przyczyny opóźniającego się okresu: dlaczego miesiączka nie pojawiła się w odpowiednim czasie.

Aby cykl można było nazwać regularnym, miesiączka nie powinna się spóźniać o więcej niż 3-6 dni. Jeżeli zwykle Twój okres jest nieregularny, najlepiej idź do ginekologa, który przepisze Ci odpowiednie leki regulujące miesiączkowanie. To zwykle najczęstszy powód opóźnień okresu i uregulować może go lekarz. W innych przypadkach – odpowiedzi znajdziesz poniżej.

9 najczęstszych powodów opóźnień okresu

1. Ciąża

Zanim zaczniesz myśleć, jak wywołać okres przede wszystkim sprawdź, czy nie jesteś w ciąży! Jeżeli będziesz próbowała wywołać okres będąc w ciąży, może się to źle skończyć zarówno dla Ciebie, jak i dla płodu. Test ciążowy można zrobić już 7 dni po potencjalnym zapłodnieniu. Staraj się nie denerwować – stres może jeszcze bardziej opóźnić miesiączkę.

2. Dojrzewanie, laktacja lub menopauza

Jesteś nastolatką, niedawno urodziłaś dziecko lub masz więcej niż 45 lat? Nieregularny okres może się okazać czymś naturalnym a pytanie jak wywołać okres bywa często stawiane, bowiem:

a) Uregulowanie się cyklu menstruacyjnego po pierwszej miesiączce może trwać od roku do nawet 5 lat.

b) Również podczas karmienia piersią cykle mogą być nieregularne, a nawet całkiem zaniknąć.

c) Z kolei po 45. roku życia brak miesiączki może być jedną z pierwszych oznak menopauzy. To nie znaczy jednak, że powinnaś to zlekceważyć. Jeżeli nie występują inne objawy, wskazujące na menopauzę – na przykład uderzenia gorąca, wahania nastroju, przybieranie na wadze – lepiej poradź się lekarza.

3. Stres

Jest on jednym z częstszych powodów zaburzeń miesiączkowania. Czy ostatnio w Twojej pracy lub rodzinie panowała wyjątkowo napięta atmosfera? Czy przeżyłaś ostatnio jakieś traumatyczne zdarzenie? A może po prostu masz za dużo na głowie? Zarówno nagły i gwałtowny, jak i długotrwały stres może namieszać w naszej gospodarce hormonalnej i tutaj podpowiedzi, jak wywołać okres mogą być bardzo pomocne!

4. Zła dieta

Masz dużą nadwagę? A może przeciwnie, ostatnio bardzo schudłaś? Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska masa ciała mogą spowodować zaburzenia miesiączkowania. Drastyczna zmiana diety również ma ogromny, zazwyczaj negatywny wpływ na nasz organizm i może spowodować zatrzymane okresu.

5. Infekcje

Wiele chorób – od stanów zapalnych układu rozrodczego, przez polipy i torbiele, po najzwyklejsze przeziębienie – może wstrzymać okres. Jeżeli to zwyczajna sezonowa infekcja, okres powinien się pojawić, gdy wyzdrowiejesz. Jeżeli nie dostrzegasz u siebie żadnych objawów poza zatrzymaniem miesiączki, wybierz się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze schorzenia.

6. Lekarstwa

Nie tylko same infekcje mogą spowodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, ale także… leczenie. Wiele leków nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę hormonalną. Jeżeli niedawno odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne, również możesz jeszcze przez jakiś czas mieć nieregularny okres.

7. Dalekie podróże

Zmiana strefy czasowej sprawia, że nasz organizm szaleje. Jet lag powoduje nie tylko ból głowy, bezsenność lub wyczerpanie, kłopoty z żołądkiem czy dezorientację, ale nierzadko także opóźnia okres. Również zmiana strefy klimatycznej może mieć niebagatelny wpływ na nasz organizm.

8. Intensywny trening

Przebiegłaś ostatnio maraton albo gwałtownie zwiększyłaś czas treningu? Gdy uprawiamy sport zbyt intensywnie, a nie dostosowujemy diety do nowego trybu życia, mogą wystąpić niedobory mikro- i makroelementów. Wyczynowe uprawianie sportu obniża też ilość estrogenu w organizmie. To może być powodem braku miesiączki.

9. Zaburzenia hormonalne

Podwyższony poziom prolaktyny lub androgenów, choroba Hashimoto i inne choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników… brak miesiączkowania często jest ich pierwszym objawem. Jeżeli wystąpią również inne objawy tych chorób, takie jak np. trądzik, nagłe zmiany wagi, plamienia, bóle czy nadmiar owłosienia, koniecznie zgłoś się do lekarza!

Wszystkie te czynniki mogą spowodować opóźnienie okresu. Jeżeli jednak nie pojawia się on dłużej niż 2-3 tygodnie, skonsultuj się z ginekologiem.

Jak wywołać okres naturalnymi metodami?

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli zaburzenia miesiączkowania zdarzają Ci się często, najlepiej wybrać się do lekarza, który wykluczy możliwe choroby i przepisze Ci leki regulujące cykl menstruacyjny. Istnieją także naturalne sposoby na przyspieszenie miesiączki, takie jak picie naparów z ziół – nagietka, dziurawca, czarnej malwy czy krwawnika pospolitego – gorące kąpiele, masaże, ćwiczenia mięśni brzucha. Mówi się również o wpływie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, na przyspieszenie miesiączki. W poniższym linku do naszej publikacji znajdziesz wyczerpujący opis metod, którymi można wywołać okres:

Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów

Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów

Nie wiesz, jak przyspieszyć okres, który się spóźnia, co wprowadza cię w stan podenerwowania i niepewności? A może szukasz sposobów jak przyspieszyć miesiączkę o kilka dni, a nawet tydzień z względu na osobiste plany? Mamy dla ciebie 9 sprawdzonych sposobów na przesunięcie miesiączkowego krwawienia domowymi, naturalnymi sposobami.

Jak wywołać okres aspiryną (polopiryną)?

Swoich zwolenników ma aspiryna, która rozrzedza krew. Nie należy jednak stosować tego lekarstwa w celu przyspieszenia miesiączki. Przyjęcie zbyt dużej dawki aspiryny rozrzedzi krew w tak wysokim stopniu, że może to doprowadzić do krwotoku. Przedawkowanie aspiryny może być bardzo niebezpieczne także dla wątroby.

Luteina na wywołanie okresu

Luteina na wywołanie okresu to jedno z lekarstw przepisywanych przez ginekologów. Luteina bowiem zawiera progesteron – czyli żeński hormon. To on jest odpowiedzialny za regularny cykl miesiączkowy a także umożliwia zapłodnienie oraz utrzymanie ciąży. Niskie stężenie progesteronu jest odpowiedzialne za brak miesiączki. Jeśli zgłosisz się z tym problemem do ginekologa, to może ci on wypisać luteinę do przyjmowania przez kilka dni.

Jak stosować luteinę na wywołanie okresu?

Zwykle przyjmuje się ją od 5 do 7 dni doustnie lub dopochwowo. Dzięki temu wzrasta w organizmie poziom progesteronu. Gdy odstawisz luteinę po 7. dniu – stężenie progesteronu zmaleje i powinna pojawić się miesiączka. PAMIĘTAJ! Nie wolno samej – bez konsultacji z lekarzem stosować luteiny!

 

 Pamiętaj jednak, że te sposoby nie są potwierdzone przez medycynę i nie gwarantują powodzenia. Najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu i znalezienie powodu zaburzeń miesiączkowania.

Powyższe sposoby nie powinny zastąpić wizyty u lekarza! Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty zdrowotne, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,04 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany