PrezentŚwiąteczny prezentownikChoinka

Jak wywołać okres i dlaczego w ogóle się spóźnia?

Miesiączka nie zawsze jest regularna. Zdarzają się sytuacje, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia… Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres.

REKLAMA

Miesiączka powinna już być za Tobą, tymczasem wciąż się spóźnia, a PMS wydaje się trwać całą wieczność? Pewnie chciałabyś wiedzieć, jak wywołać okres i dlaczego w ogóle się spóźnia.

Dlaczego okres się spóźnia?

Zanim odpowiemy na pytanie, jak wywołać okres, musimy ustalić, dlaczego miesiączka nie pojawiła się w odpowiednim czasie.

Aby cykl można było nazwać regularnym, miesiączka nie powinna się spóźniać o więcej niż 3-6 dni. Jeżeli Twój okres jest nieregularny, najlepiej idź do ginekologa, który przepisze Ci odpowiednie leki regulujące miesiączkowanie.

Jak wywołać okres?

źródło: www.pexels.com

A co, jeśli okres spóźnia się o więcej niż 7 dni? Oto możliwe powody.

1. Ciąża

Zanim zaczniesz próbować przyspieszyć miesiączkę, przede wszystkim sprawdź, czy nie jesteś w ciąży! Jeżeli będziesz próbowała wywołać okres będąc w ciąży, może się to źle skończyć zarówno dla Ciebie, jak i dla płodu. Test ciążowy można zrobić już 7 dni po potencjalnym zapłodnieniu. Staraj się nie denerwować – stres może jeszcze bardziej opóźnić miesiączkę.

2. Dojrzewanie, laktacja lub menopauza

Jesteś nastolatką, niedawno urodziłaś dziecko lub masz więcej niż 45 lat? Nieregularny okres może się okazać czymś naturalnym. Uregulowanie się cyklu menstruacyjnego po pierwszej miesiączce może trwać od roku do nawet 5 lat. Również podczas karmienia piersią cykle mogą być nieregularne, a nawet całkiem zaniknąć. Z kolei po 45. roku życia brak miesiączki może być jedną z pierwszych oznak menopauzy. To nie znaczy jednak, że powinnaś to zlekceważyć. Jeżeli nie występują inne objawy, wskazujące na menopauzę – na przykład uderzenia gorąca, wahania nastroju, przybieranie na wadze – lepiej poradź się lekarza.

3. Stres

Jest on jednym z częstszych powodów zaburzeń miesiączkowania. Czy ostatnio w Twojej pracy lub rodzinie panowała wyjątkowo napięta atmosfera? Czy przeżyłaś ostatnio jakieś traumatyczne zdarzenie? A może po prostu masz za dużo na głowie? Zarówno nagły i gwałtowny, jak i długotrwały stres może namieszać w naszej gospodarce hormonalnej.

4. Zła dieta

Masz dużą nadwagę? A może przeciwnie, ostatnio bardzo schudłaś? Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska masa ciała mogą spowodować zaburzenia miesiączkowania. Drastyczna zmiana diety również ma ogromny, zazwyczaj negatywny wpływ na nasz organizm.

5. Infekcje

Wiele chorób – od stanów zapalnych układu rozrodczego, przez polipy i torbiele, po najzwyklejsze przeziębienie – może wstrzymać okres. Jeżeli to zwyczajna sezonowa infekcja, okres powinien się pojawić, gdy wyzdrowiejesz. Jeżeli nie dostrzegasz u siebie żadnych objawów poza zatrzymaniem miesiączki, wybierz się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze schorzenia.

6. Lekarstwa

Nie tylko same infekcje mogą spowodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, ale także… leczenie. Wiele leków nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę hormonalną. Jeżeli niedawno odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne, również możesz jeszcze przez jakiś czas mieć nieregularny okres.

7. Dalekie podróże

Zmiana strefy czasowej sprawia, że nasz organizm szaleje. Jet lag powoduje nie tylko ból głowy, bezsenność lub wyczerpanie, kłopoty z żołądkiem czy dezorientację, ale nierzadko także opóźnia okres. Również zmiana strefy klimatycznej może mieć niebagatelny wpływ na nasz organizm.

8. Intensywny trening

Przebiegłaś ostatnio maraton albo gwałtownie zwiększyłaś czas treningu? Gdy uprawiamy sport zbyt intensywnie, a nie dostosowujemy diety do nowego trybu życia, mogą wystąpić niedobory mikro- i makroelementów. Wyczynowe uprawianie sportu obniża też ilość estrogenu w organizmie. To może być powodem braku miesiączki.

9. Zaburzenia hormonalne

Podwyższony poziom prolaktyny lub androgenów, choroba Hashimoto i inne choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników… brak miesiączkowania często jest ich pierwszym objawem. Jeżeli wystąpią również inne objawy tych chorób, takie jak np. trądzik, nagłe zmiany wagi, plamienia, bóle czy nadmiar owłosienia, koniecznie zgłoś się do lekarza!

Wszystkie te czynniki mogą spowodować opóźnienie okresu. Jeżeli jednak nie pojawia się on dłużej niż 2-3 tygodnie, skonsultuj się z ginekologiem.

A jak wywołać okres?

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli zaburzenia miesiączkowania zdarzają Ci się często, najlepiej wybrać się do lekarza, który wykluczy możliwe choroby i przepisze Ci leki regulujące cykl menstruacyjny. Istnieją także naturalne sposoby na przyspieszenie miesiączki, takie jak picie naparów z ziół – nagietka, dziurawca, czarnej malwy czy krwawnika pospolitego – gorące kąpiele, masaże, ćwiczenia mięśni brzucha. Mówi się również o wpływie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, na przyspieszenie miesiączki. Swoich zwolenników ma także aspiryna, która rozrzedza krew, jednak nie należy przyjmować dużych dawek naraz – przedawkowanie może być bardzo niebezpieczne, szczególnie dla wątroby.

Więcej o tym, jak wywołać okres naturalnymi sposobami, dowiesz się z naszego artykułu o przyspieszaniu miesiączki. Pamiętaj jednak, że te sposoby nie są potwierdzone przez medycynę i nie gwarantują powodzenia. Najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu i znalezienie powodu zaburzeń miesiączkowania.

Powyższe sposoby nie powinny zastąpić wizyty u lekarza! Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty zdrowotne, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (36 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.