Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres, gdy twoja miesiączka nie pojawiła się regularnie? Zdarzają się miesiące, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia… Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres. Oto podpowiedzi i domowe naturalne sposoby na wywołanie okresu, bowiem tak mądrości ludowe, jak i medycyna konwencjonalna mogą przyjść z pomocą.

Spis treści:

jak wywołać okres

Przyczyny spóźniającej się miesiączki i braku okresu

Chcesz wiedzieć jak wywołać okres przed terminem lub dlaczego się spóźnia? Czasami ważnym staje się także problem jak wywołać okres po odchudzaniu, gdy organizm jest osłabiony, szczególnie jeśli stosowałaś diety szybko przynoszące utratę kilogramów. Zanim sięgniesz po popularną aspirynę czy luteinę na wywołanie okresu – należy zdiagnozować przyczyny opóźniającego się okresu: dlaczego miesiączka nie pojawiła się w odpowiednim czasie.

Aby cykl można było nazwać regularnym, miesiączka nie powinna się spóźniać o więcej niż 3-6 dni. Jeżeli zwykle Twój okres jest nieregularny, najlepiej idź do ginekologa, który przepisze Ci odpowiednie leki regulujące miesiączkowanie. To zwykle najczęstszy powód opóźnień okresu i uregulować może go lekarz. W innych przypadkach – podpowiedzi na wywoływanie okresu znajdziesz poniżej.

Jeśli zadajesz sobie często pytanie : jak sprawdzić kiedy dostanę okres? –  to polecamy ci skorzystanie z kalendarza miesiączki online. Znajdziesz ich wiele w sieci. Do obliczania biorą pod uwagę średnią długość cyklu miesiączkowego, datę rozpoczęcia okresu i jego długość. Jeśli natomiast odczuwasz tkliwość piersi lub ich obrzmienie, ból podbrzusza, ból głowy – to są to  bóle miesiączkowe oraz pewne objawy okresu. Możesz być prawie pewna że już niebawem się rozpocznie i będzie trwał od 3 do 7 dni. W związku z tym nie musisz się już zastanawiać, jak wywołać miesiączkę.

9 najczęstszych powodów opóźnień okresu. Poznaj główne przyczyny braku okresu

Poznaj powody braku okresu, od tych najbardziej oczywistych – jak ciąża po zdarzenia i okoliczności na które nie zawsze masz wpływ. W tym ostatnim przypadku wywoływanie okresu może ci się udać.

1. Ciąża

Ciąża powodem opóźnienia okresu

Zanim zaczniesz myśleć, jak wywołać okres przede wszystkim sprawdź, czy nie jesteś w ciąży! Jeżeli będziesz próbowała wywołać okres będąc w ciąży, może się to źle skończyć zarówno dla Ciebie, jak i dla płodu. Test ciążowy można zrobić już 7 dni po potencjalnym zapłodnieniu. Staraj się nie denerwować – stres może jeszcze bardziej opóźnić miesiączkę.

2. Dojrzewanie, laktacja lub menopauza

Dojrzewanie, laktacja lub menopauza powodem że okres się spóźnia

Jesteś nastolatką, niedawno urodziłaś dziecko lub masz więcej niż 45 lat? Nieregularny okres może się okazać czymś naturalnym a pytanie jak wywołać okres bywa często stawiane, bowiem:

a) Uregulowanie się cyklu menstruacyjnego po pierwszej miesiączce może trwać od roku do nawet 5 lat.

b) Również podczas karmienia piersią cykle mogą być nieregularne, a nawet całkiem zaniknąć.

c) Z kolei po 45. roku życia brak miesiączki może być jedną z pierwszych oznak menopauzy. To nie znaczy jednak, że powinnaś to zlekceważyć. Jeżeli nie występują inne objawy, wskazujące na menopauzę – na przykład uderzenia gorąca, wahania nastroju, przybieranie na wadze – lepiej poradź się lekarza.

3. Stres

Dlaczego miesiączka się spóźnia - powodem może być stres

Jest on jednym z częstszych powodów zaburzeń miesiączkowania. Czy ostatnio w Twojej pracy lub rodzinie panowała wyjątkowo napięta atmosfera? Czy przeżyłaś ostatnio jakieś traumatyczne zdarzenie? A może po prostu masz za dużo na głowie? Zarówno nagły i gwałtowny, jak i długotrwały stres może namieszać w naszej gospodarce hormonalnej i tutaj podpowiedzi, jak wywołać okres mogą być bardzo pomocne!

4. Zła dieta

Zła dieta powodem opóźnienia krwawienia miesiączkowego

Masz dużą nadwagę? A może przeciwnie, ostatnio bardzo schudłaś? Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska masa ciała mogą spowodować zaburzenia miesiączkowania. Drastyczna zmiana diety również ma ogromny, zazwyczaj negatywny wpływ na nasz organizm i może spowodować zatrzymane okresu.

5. Infekcje

Wiele chorób może wstrzymać okres

Wiele chorób – od stanów zapalnych układu rozrodczego, przez polipy i torbiele, po najzwyklejsze przeziębienie – może wstrzymać okres. Jeżeli to zwyczajna sezonowa infekcja, okres powinien się pojawić, gdy wyzdrowiejesz. Jeżeli nie dostrzegasz u siebie żadnych objawów poza zatrzymaniem miesiączki, wybierz się do lekarza, by wykluczyć poważniejsze schorzenia.

6. Lekarstwa

Przyjmowanie wielu leków może być powodem wstrzymania okresu

Nie tylko same infekcje mogą spowodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, ale także… leczenie. Wiele leków nie pozostaje bez wpływu na gospodarkę hormonalną. Jeżeli niedawno odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne, również możesz jeszcze przez jakiś czas mieć nieregularny okres.

7. Dalekie podróże

Powody opóźnienia okresu - dalekie podróże

Zmiana strefy czasowej sprawia, że nasz organizm szaleje. Jet lag powoduje nie tylko ból głowy, bezsenność lub wyczerpanie, kłopoty z żołądkiem czy dezorientację, ale nierzadko także opóźnia okres. Również zmiana strefy klimatycznej może mieć niebagatelny wpływ na nasz organizm.

8. Intensywny trening

 Intensywny trening powodem opóźnienia okresu

Przebiegłaś ostatnio maraton albo gwałtownie zwiększyłaś czas treningu? Gdy uprawiamy sport zbyt intensywnie, a nie dostosowujemy diety do nowego trybu życia, mogą wystąpić niedobory mikro- i makroelementów. Wyczynowe uprawianie sportu obniża też ilość estrogenu w organizmie. To może być powodem braku miesiączki.

9. Zaburzenia hormonalne

Podwyższony poziom prolaktyny lub androgenów, choroba Hashimoto i inne choroby tarczycy, zespół policystycznych jajników… brak miesiączkowania często jest ich pierwszym objawem. Jeżeli wystąpią również inne objawy tych chorób, takie jak np. trądzik, nagłe zmiany wagi, plamienia, bóle czy nadmiar owłosienia, koniecznie zgłoś się do lekarza!

Wszystkie te czynniki mogą spowodować opóźnienie okresu. Jeżeli jednak nie pojawia się on dłużej niż 2-3 tygodnie, skonsultuj się z ginekologiem.

Jak wywołać okres

fot. Cristian newman- Unsplash

Jak wywołać okres naturalnymi metodami?

Jak już wspomnieliśmy, jeżeli zaburzenia miesiączkowania zdarzają Ci się często, najlepiej wybrać się do lekarza, który wykluczy możliwe choroby i przepisze Ci leki regulujące cykl menstruacyjny. Istnieją także naturalne sposoby na przyspieszenie miesiączki, takie jak picie naparów z ziół – nagietka, dziurawca, czarnej malwy czy krwawnika pospolitego – gorące kąpiele, masaże, ćwiczenia mięśni brzucha. Mówi się również o wpływie alkoholu, zwłaszcza czerwonego wina, na przyspieszenie miesiączki. W poniższym artykule znajdziesz wyczerpujący opis domowych metod, jak wywołać spóźniający się okres. Opisujemy dokładnie takie sposoby jak: gorąca kąpiel lub sauna, ćwiczenia fizyczne, masaż brzucha, alkohol, odpowiedni relaks. Sprawdź, w jakich przypadkach pomogą one wywołać miesiączkę:

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami

Jak przyspieszyć okres domowymi sposobami

Okres potrafi nieźle utrudnić życie, kiedy pojawia się w nieodpowiednim czasie. Przyspieszyć miesiączkę - czy można?  Można przesunąć czyli przyspieszyć lub opóźnić okres na parę sposobów. Przedstawiamy kilka sprawdzonych, naturalnych metod na to, jak wywołać

Jak wywołać okres ziołami?

Jak wywołać okres ziołami

Użycie odpowiednich ziół zadziała rozkurczowo na naczynia krwionośne oraz mięśnie macicy, co doprowadzi do wywołania okresu. Do ziół wspomagających wywołanie okresu zaliczamy:

 • kwiat czarnej malwy
 • rutę
 • krwawnik
 • dziurawiec
 • nagietek
 • natkę pietruszki

Ziołowa herbatka na wywołanie okresu Ojca Grzegorza Sroki

Zielarz, Ojciec Grzegorz Sroka w „Poradniku ziołowym” na wywołanie  miesiączki polecał mieszankę o następującym składzie:

 1. 100 gram rumianku w koszyczkach (
 2. 100 gram Korzenia biedrzeńca
 3. 100 gram Liści melisy
 4. 50 gram Kwiatu malwy czarnej
 5. 50 gram Ziela ruty
 6. 50 gram Ziela macierzanki
 7. 50 gram ziele szanty
 8. 50 gram Ziela dziurawca
 9. 20 gram Kwiata nagietka

Aby wykonać herbatkę ziołową na wywołanie okresu, powyższe zioła należy wymieszać. 1 łyżeczkę mieszanki zalać wrzątkiem, przykryć i zostawić do naparzania na około 30 minut. Następnie przecedzić i pić gorące przed snem.

Krwawnik na wywołanie miesiączki

Jeżeli herbatka Ojca Grzegorza Sroki jest zbyt skomplikowana, można spróbować na kilka dni przed miesiączką pić kwiat krwawnika. Wystarczy zalać go wrzątkiem, odstawić na 10 min. do zaparzenia , a następnie wypić.

Więcej na temat krwawnika przeczytacie w naszej publikacji:

Krwawnik pospolity – lek, balsam, amulet miłosny, sposób na mole i przyprawa

Krwawnik pospolity – lek, balsam, amulet miłosny, sposób na mole i przyprawa

Na naszych łąkach i w ogrodach rośnie cała masa zbawiennych dla zdrowia i urody roślin. Wśród kwiatów, które warto zbierać jest m.in. krwawnik pospolity. Sprawdzi się nie tylko w apteczce i kosmetyczce! Właśnie kwitnie na łąkach.

Kwiat czarnej malwy na wywołanie okresu

1 łyżkę suszonych kwiatów czarnej malwy należy zalać 1,5 szklanki wrzątku i odstawić na 30 min do zaparzenia.  Następnie  wlać tak przygotowany napar do garnuszka i gotować przez około 3 minuty. Potem odstawić ponownie na 15 minut. Po tym czasie jest gotowy do picia. Napar ten pijemy trzy razy dziennie po pół szklanki przez okres dwóch tygodni.

Stosunek płciowy na wywołanie okresu

Jedną z najprzyjemniejszych form wywołania okresu jest stosunek płciowy. Stosunek rozluźnia, powoduje przypływ endorfin i bez wątpienia jest formą aktywności fizycznej, która także wpływa na wywołanie miesiączki. Spróbujcie połączyć  go z lampką czerwonego wina, która poprawia ciśnienie krwi.

Jak wywołać okres aspiryną (polopiryną)?

Jak wywołać okres aspiryną

Wśród leków na wywołanie okresu swoich zwolenników ma aspiryna, która rozrzedza krew. Nie należy jednak stosować tego lekarstwa w celu przyspieszenia miesiączki. Przyjęcie zbyt dużej dawki aspiryny rozrzedza krew w tak wysokim stopniu, że może to doprowadzić do krwotoku. Przedawkowanie aspiryny może być bardzo niebezpieczne także dla wątroby.

Luteina na wywołanie okresu

Ginekolodzy mogą przepisać  luteinę, jeśli pacjentka przychodzi z problemem wywołania miesiączki. Luteina bowiem zawiera progesteron – czyli żeński hormon. To on jest odpowiedzialny za regularny cykl miesiączkowy a także umożliwia zapłodnienie oraz utrzymanie ciąży. Niskie stężenie progesteronu jest odpowiedzialne za brak miesiączki. Jeśli zgłosisz się z tym problemem do ginekologa, to może ci on wypisać luteinę do przyjmowania przez kilka dni.

Jak stosować luteinę na wywołanie okresu?

Zwykle przyjmuje się ją od 5 do 7 dni doustnie lub dopochwowo. Dzięki temu wzrasta w organizmie poziom progesteronu. Gdy odstawisz luteinę po 7. dniu – stężenie progesteronu zmaleje i powinna pojawić się miesiączka. PAMIĘTAJ! Nie wolno samej – bez konsultacji z lekarzem stosować luteiny!

Jak przyspieszyć okres witaminą C?

Istnieje obiegowa opinia, że witamina C wywiera wpływ na miesiączkę. Trzeba zaznaczyć, zaznaczyć, że nie zostało ono potwierdzone naukowo.  Więcej na ten temat znajdziesz w naszej publikacji:

Jak przyspieszyć okres witaminą C? Czy jest to realne?

Jak przyspieszyć okres witaminą C? Czy jest to realne?

“Jak przyspieszyć okres” to jedno z najczęściej wyszukiwanych pytań w okolicy sezonu letniego. Wiele kobiet interesuje się przyśpieszeniem miesiączki w tym czasie ze względu na wakacyjne plany - wyjazdy, plażowanie, ważne uroczystości, np. ślub. Istnieje kilka domowych sposobów na wywołanie okresu. W kontekście tego tematu często pojawia się witamina C, ale czy na pewno przyspiesza ona okres?

Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Po odchudzaniu jak wywołać okres

Nagły spadek masy ciała towarzyszący restrykcyjnej diecie, często sprawia, że okres zanika. Co więc zrobić żeby dostać okres? Dokładne informacje na ten temat znajdziecie w naszym poradniku:

Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Zbyt gwałtowna utrata masy ciała może wywołać szereg problemów zdrowotnych, od efektu jo-jo, przez brak energii, wypadanie włosów i osłabienie paznokci, aż po utratę miesiączki. Jeżeli ostatnio przesadziłaś z odchudzaniem lub dużo schudłaś z powodów zdrowotnych, może Ci się to przydarzyć. Jak wywołać okres po odchudzaniu?

Jak przesunąć okres?

Okres na wakacjach może być bardzo niekomfortowym uczuciem, szczególnie gdy planujesz pobyt na kempingu czy trekking. Jeśli miesiączkujesz regularnie i szukasz sposobu jak przesunąć okres o kilka dni lub jeden tydzień, to wyczerpujące porady znajdziesz w naszej poniższej publikacji:

Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów

Jak przyspieszyć okres lub przesunąć miesiączkę o tydzień? 9 sprawdzonych sposobów

Nie wiesz, jak przyspieszyć okres, który się spóźnia, co wprowadza cię w stan podenerwowania i niepewności? A może szukasz sposobów jak przyspieszyć miesiączkę o kilka dni, a nawet tydzień z względu na osobiste plany? Mamy dla ciebie 9 sprawdzonych sposobów na przesunięcie miesiączkowego krwawienia domowymi, naturalnymi sposobami.

 Pamiętaj jednak, że te sposoby nie są potwierdzone przez medycynę i nie gwarantują powodzenia. Najważniejsza jest obserwacja własnego organizmu i znalezienie powodu zaburzeń miesiączkowania.

Powyższe sposoby nie powinny zastąpić wizyty u lekarza! Jeżeli masz jakiekolwiek kłopoty zdrowotne, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (197 głosów, średnia: 4,09 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany