Życiowe prawdy, z którymi powinnaś się jak najszybciej pogodzić, by zacząć żyć naprawdę

Wraz z dojrzałością i życiowymi doświadczeniami zaczynamy z reguły inaczej postrzegać rzeczywistość. Stajemy się mniej roszczeniowe, rozsądne i odporne na niepowodzenia, a drobiazgi, które niegdyś potrafiły nami wstrząsnąć teraz wydają się nieistotnymi detalami. Jeżeli jednak nie dotarłaś jeszcze do tego etapu, a pragniesz oszczędzić sobie iluzji i trwania w czekaniu „na lepszy czas”, mamy dla Ciebie 6 prawd, który pomogą Ci wejść na właściwe życiowe tory.

Spis treści:

Życiowe prawdy są jak gorzkie pigułki, które potrafią najlepiej leczyć choroby duszy. Często wypieramy je, bo wolimy wierzyć we własną, bezpieczną wersję świata. Obwiniamy wówczas otoczenie za swoje porażki, stawiając się w roli ofiary albo oceniamy postawy innych własną miarką. Tymczasem prawda potrafi błyskawicznie nas otrzeźwić i zmobilizować do zmian. Zamiast więc żyć wśród iluzorycznego złudzenia, warto ją poznać i jak najszybciej zmienić swój sposób myślenia. Pomagamy Wam zmierzyć się z sześcioma z nich!

życiowe prawdy

źródło: www.unsplash.com; Jeremy Bishop

Życiowe prawdy, z którymi powinnaś się jak najszybciej pogodzić, by zacząć żyć naprawdę

 

1. Jesteś jedyną osobą, która odpowiada za Twoje szczęście

życiowe prawdy

www.unsplash.com; Lidya Nada

Bycie szczęśliwą to stan, do którego dąży naturalnie każda z nas. Wbrew założeniom nie jest on jednak trwały ani równoznaczny z osiągnięciem jakiegoś etapu życia. Lubimy myśleć, że dojdziemy do szczęścia „kiedy” na przykład: znajdziemy sobie chłopaka, dorobimy się nowego samochodu, pojedziemy na Hawaje, schudniemy czy dostaniemy wymarzoną pracę. Niestety to tak nie działa, bo szczęście to tylko jedna z wielu ulotnych emocji. By więc je czuć, musisz pracować nad tym sama, każdego dnia, bo tylko od Ciebie zależy, jak będziesz postrzegać to, co przynosi Ci los. Najważniejsza jest odpowiednia perspektywa!

 

2. Nie na wszystko mamy w życiu wpływ

życiowe prawdy

www.unsplash.com; Sven Brandsma

Żyjemy w erze sukcesu i multitaskingu, przez co większość z nas prędzej czy później nabiera przekonania, że musimy być idealne we wszystkim, co robimy. Wymarzona praca, wspaniały mąż i zdrowe, urodziwe dziecko to elementy układanki, którą podobno trzymamy w swoich dłoniach. A jednak musisz wiedzieć, że nawet, jeżeli zrobisz wszystko jak należy, nie wszystko musi się udać, a puzzle mogą nie złożyć się na spektakularną mozaikę. Życie to wielka niewiadoma i choć warto podążać za marzeniami, musimy zakładać tzw. „margines błędu”.

3. Nikt nie jest Ci nic winien

prawda

www.unsplash.com; Timon Studler

Bywa, że nie udaje się nam osiągnąć w życiu zamierzonych celów, lecz nie jest to wina życiowych wypadków, które pokrzyżowały nam plany. Prawda jest bardziej przyziemna i niewygodna. Otóż… wkładamy w to za mało czasu i wysiłku, bo współczesny świat przyzwyczaił nas, że wszystko powinno dziać się bardzo szybko. A że sukces nie spada nam z nieba, szukamy winy w otoczeniu. Lubimy wówczas powtarzać, że to wina naszych rodziców, którzy nie zapewnili nam odpowiedniego startu, dziadków, po których nie odziedziczyliśmy wielkiego spadku, chłopaka, który nas nie wspierał, znajomych odbierających nam motywację. Jeśli i Ty pozwalasz sobie czasem na uruchomienie w głowie podobnego schematu, zapamiętaj raz na zawsze: nikt nie jest Ci nic winien. Ludzie zaczynają życie z różnymi kartami, ale to nie przekreśla ich możliwości, czego dowodem są błyskotliwe kariery ludzi, urodzonych w slumsach, niepełnosprawnych lub wyśmiewanych przez otoczenie. Zamiast narzekać na wszystkich dookoła, weź się w garść i zrób to, co musi zostać zrobione, by osiągnąć wyznaczony cel.

 

4. Prawdziwa miłość ułatwia życie, a nie je utrudnia

życiowe prawdy

www.unsplash.com; Mayur Gala

Życiowe prawdy często są na tyle niewygodne, że wolimy się okłamywać niż przyjąć je do wiadomości. Najczęściej oszukujemy się niestety w kwestii miłości, którą chcemy na siłę przypisać do swoich związków i dostrzegać w budowanych przez siebie relacjach. Nie pomagają w tym romantyczne filmy i powieści, wmawiające nam, że prawdziwa miłość boli i jest pełna zawirowań. Nieprawda! Jeśli ktoś nas kocha, nasze życie jest łatwiejsze z nim, niż bez niego. Uszczęśliwiamy się nawzajem, a pojedyncze drobne spięcia nie mają na to wpływu.

5. Nie można uciec od tego, kim się jest

życiowe prawdy

www.unsplash.com; Engin Akyurt

Oglądając „doskonałych”, podrasowanych filtrami i Photoshopem ludzi o ciekawych pasjach i udanym życiu osobistym często zaczynamy myśleć, że wolałybyśmy być w ich skórze. Zaczynamy odgrywać wyobrażone role i realizować jakieś odgórne schematy, według których żeby być szczęśliwą, musisz na przykład 3 razy w tygodniu wychodzić na imprezy, jadać sushi i adoptować psa. A jednak takie zachowanie zawiedzie Cię co najwyżej na manowce. Każdej z nas jest dobrze w innych okolicznościach i każda, w głębi duszy czuje, jaką drogą chciałaby iść. Nie ma sensu walczyć z naturalnymi instynktami, by kreować teatralne życie „godne pozazdroszczenia”. Twoje prawdziwe ja będzie bowiem musiało za to odpokutować kiedy po latach dopuścisz je do głosu.

 

6. Ludzie postrzegają świat w odmienny sposób

życiowe prawdy

www.unsplash.com; Nong vang

Nasze przyjaciółki i rodzeństwo potrafią doprowadzać nas do szaleństwa swoimi wyborami. Denerwujemy się, wysłuchując, jak głoszą swoje „życiowe prawdy”, które wydają nam się wypaczoną wizją rzeczywistości. Musimy jednak pojąć, że to, co dla nas jest dziwaczne i niezrozumiałe, dla kogoś będzie normą, bo każdy z nas postrzega świat inaczej. Nie możemy zakładać, że to my mamy słuszność w każdej kwestii, bo często istnieje więcej prawidłowych wyborów, które współistnieją obok siebie. Na koniec zrozum, że nigdy nie uda Ci się żyć za innych. Możesz wprawdzie doradzać bliskim w kwestii egzystencjalnych decyzji, ale jeśli Cię nie posłuchają, będziesz musiała się z tym pogodzić. Każdy jest kreatorem własnej przyszłości.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (90 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...