Jak być szczęśliwszą? 20 rzeczy, którymi powinnaś natychmiast przestać się przejmować

Wiele z nas zadaje sobie pytanie: jak być szczęśliwszą? Chcemy żyć tak, by niczego nie żałować i każdego dnia utwierdzać się w przekonaniu, że jesteśmy tam, gdzie powinnyśmy być. Jeśli chcesz zobaczyć słońce, najlepiej będzie po prostu odsunąć od siebie cień. Poznaj 20 rzeczy, którymi powinnaś natychmiast przestać się przejmować i powiedz STOP negatywnym myślom!

jak być szczęśliwszą

źródło: www.unsplash.com; Antonino Visallli

Jak być szczęśliwszą? 20 rzeczy, którymi powinnaś natychmiast przestać się przejmować

 

1. Opinie ludzi, którzy niewiele dla Ciebie znaczą

Hejt i krytyka to w dzisiejszych czasach coś tak normalnego i powszechnego, że musimy zacząć odnajdywać się w „nienawistnej rzeczywistości”. To wprawdzie wyzwanie, któremu niełatwo jest sprostać. Nasz mózg nie jest bowiem przystosowany do odbierania takiej ilości negatywnych przekazów i są one dla niego czymś nienaturalnym. Jeśli jednak chcesz czuć się szczęśliwsza, musisz nauczyć się dystansować od zawistnych i złośliwych komentarzy. Zastanów się, dlaczego w ogóle miałaby Cię obchodzić krytyka ludzi, którzy i tak nigdy Cię nie polubią i z którymi nie łączy Cię żadna więź. Po co Ci uznanie kogoś, kogo nie darzysz szacunkiem? Zrozum też, iż cudze powodzenie często jest solą w oku całego otoczenia i staje się powodem zawiści przez zazdrość. Tej nieuzasadnionej złej energii nie ma więc sensu analizowaWeź sobie do serca starą prawdę: „jeśli kochają Cię wszyscy, jesteś żaden”.

 

2. Sprawy, na które nie masz żadnego wpływu

Wszyscy codziennie przeżywamy nieprzyjemne doświadczenia, które zdają się stawać nam na drodze do szczęścia. To mogą być drobiazgi, takie jak okropna pogoda czy widok zniszczonej przez wandali ławki przed naszym blokiem, albo tragedie w skali globalnej – jak pandemia koronawirusa, świadomość postępującego drastycznego ocieplenia klimatu na Ziemi czy widmo kolejnej wojny. Jednocześnie są to jednak sprawy, na które nie mamy realnego wpływu. Możemy oczywiście angażować się w rozmaite akcje wspierające dobre inicjatywy, ale nic poza tym. Warto więc przestać przywiązywać do nich osobiste znaczenie i okraszać je emocjami. Pamiętaj, że świat nigdy nie będzie w pełni dobry, a okoliczności sprzyjające każdemu z Twoich przedsięwzięć. Skup się na swoim życiu i na tym, co Ty możesz zrobić tu i teraz. Przejmowanie się rzeczami, których i tak nie możesz zmienić to strata energii!

 

3. Twoje niepowodzenia sprzed lat

Wielu ludzi przez całe życie przeżywa porażki poniesione w młodości. Niektórym wydaje się wręcz, że te niepowodzenia definiują to, kim są dziś. Potrafią patrzeć przez ich pryzmat na cały swój dorobek. Inni nie mogą o nich zapomnieć, gdyż są nieustannie przywoływane i wytykane im przez rodziców czy partnerów. Tymczasem nasze życie to naturalny ciąg wzlotów i upadków. Nie ma ludzi nieomylnych i takich, którzy zrobili wszystko idealnie, punkt po punkcie realizując listę celów, wytyczoną przez społeczeństwo czy wirtualne wzorce. Jeśli więc chcesz być naprawdę szczęśliwa, przestań obwiniać się o stare błędy i żyj tym, co możesz osiągnąć teraz. Patrz przed siebie, a nie za siebie, a porażki traktuj jak lekcje, z których możesz się czegoś nauczyć. Gdybyśmy mieli żyć do tyłu, bylibyśmy coraz młodsi i znów zaczęli nosić pieluszki.

jak być szczęsliwszą

giphy.com

4. Wszystko, co dotyczy Twojego ex

Pytasz siebie, jak być szczęśliwszą? Zostaw za sobą bolesne wspomnienia i żale dotyczące dawnego związku, którego nie da się już odbudować. Zamiast w nieskończoność przeżywać i mielić w pamięci te same wydarzenia, daj sobie szansę na nową miłość. To oczywiste, że po rozstaniu trzeba przeżyć swoistą „żałobę”. Zrób jednak wszystko, by trwała ona jak najkrócej. Rozstanie naprawdę nie jest końcem świata, choć początkowo może się tak wydawać. Niech czas uleczy Twoje rany, a otwarcie na nowe uczucie przyciąga do Ciebie wartościowe osoby. Podobnie, jak w przypadku porażek, musisz pamiętać, że czas toczy się do przodu, a nie wstecz. Żyj jego tokiem!

 

5. Zdanie otoczenia na temat Twojego hobby

Jest Ci przykro, że przyjaciele nie podzielają Twojego hobby lub je wyśmiewają? Znajomi i rodzina krytykują Twoją pasję, bo uważają ją za stratę czasu? Nie da się ukryć, że jeśli spojrzeć na życie tylko pod kątem produktywności i zysków, większość czynności, które wykonujemy jest stratą czasu. Jednak przyjemności i beztroskie chwile są tym, co przynoszą nam szczęście i co pamiętamy nawet po wielu latach. Jeśli więc zastanawiasz się, jak być szczęśliwszą, zacznij od postanowienia, że będziesz robić swoje, niezależnie od opinii Twojego otoczenia. To Twoje życie, więc tylko Ty powinnaś decydować o tym, skąd będziesz czerpać radość.

 

6. Złe decyzje podjęte przez Twoich przyjaciół, którym radziłaś co innego

Twoja przyjaciółka kolejny raz podjęła złą decyzję? Martwisz się o nią, patrząc jak nieustannie pakuje się w kłopoty lub wchodzi w toksyczne związki? Z pewnością trudno jest pogodzić się z tym, że bliskie nam osoby postępują nierozsądnie i podświadomie sobie szkodzą. Choćbyśmy nawet bardzo chciały, nie jesteśmy jednak w stanie realnie wpłynąć na ludzi, którzy nie chcą dać sobie pomóc. Nie da się żyć za kogoś. To jedna z najtrudniejszych prawd dorosłości, ale uznanie jej za fakt, pomoże Ci odnaleźć wewnętrzny spokój.

 

szczęsliwa

giphy.com

7. Świadomość (lub przypuszczenie), że Twoi znajomi zarabiają więcej pieniędzy

Jak być szczęśliwszą? Zacznij od pozbycia się złego nawyku ciągłego porównywania się do innych. Wielu z nas robi się przykro na myśl, że pomimo takich samych wysiłków wkładanych w pracę, zarabiamy mniej niż nasi znajomi. Zawsze jednak będzie wokół nas ktoś, kto zawodowo radzi sobie lepiej od nas. Zamiast zazdrościć innym i stawiać się w pozycji ofiary, zastanów się, co możesz zrobić, żeby poprawić swoją sytuację materialną. Może ktoś z tych dobrze sytuowanych znajomych stanie się dla Ciebie pozytywną inspiracją albo pomoże Ci znaleźć pracę w firmie, w której jest zatrudniony? Przekuj złe emocje w pozytywnego kopa do działania!

 

8. Negatywne opinie krytyków o filmie/książce/albumie, który bardzo Ci się podoba

Jeśli chcesz być szczęśliwa, nie możesz pozwolić, by odwodziły Cię od tego drobiazgi, takie jak krytyka adresowana do twórców rzeczy, które Ty cenisz wysoko. Zamiast trawić energię na wdawanie się w jałowe dyskusje czy internetowe kłótnie z antagonistami, przyjmij do wiadomości, że każdy ma prawo do własnych odczuć i gustów. Nie wstydź się także mówić dobrze o dziełach czy projektach, które podobają się tylko Tobie. Po co udawać i grać? Oryginalność w osądach i upodobaniach jest dużo lepsza od sztuczności czy ślepego podążania za tłumem!

 

9. Tragedie i katastrofy z całego świata, o których codziennie donoszą media

Jak być szczęśliwszą? Najlepiej przestać czytać złe wiadomości, którymi media zalewają nas każdego dnia. Spróbuj przynajmniej ograniczyć ich czytanie, a przekonasz się, że masz jaśniejszy umysł i lepsze samopoczucie. Negatywny przekaz zwykle dotyka nas w trudny do uchwycenia, lecz odczuwalny sposób.

 

10. Fakt, że ważysz więcej niż 10 lat temu

Jeżeli jesteś osobą, która nigdy nie musiała pracować na swoją sylwetkę, po trzydziestce może być Ci ciężko zaakceptować fakt, że nie możesz już zjadać codziennie paczki czipsów i nadal wyglądać tak samo. Jest to jednak naturalna kolej rzeczy i trudno wymagać od siebie doścignięcia podrasowanych komputerowymi filtrami ideałów z mediów społecznościowych. Znajdź złoty środek, wyznaczając sobie wagę wyższą od niegdysiejszej, młodzieńczej, ale nie „niezdrową” i postaraj się trzymać tych ustaleń. Nie forsuj się, by wyglądać jak wychudzone aktorki czy piosenkarki, które poza tym, że mają dietetyków, masażystów, kosmetyczki i personalnych trenerów, często cierpią dodatkowo na zaburzenia odżywiania.

 

11. Liczba obserwatorów na Instagramie

Jeżeli Twój profil na Instagramie nie służy budowaniu dochodowego biznesu, odpowiedz sobie na pytanie, co daje Ci liczba followersów? Czy o Twoim szczęściu ma przesądzać tłum obcych ludzi, co do istnienia których nawet nie możesz mieć pewności? A czy wiesz, że najwięcej lajków w hsitorii zebrało w tej aplikacji zdjęcie… jajka?

jak być szczęśliwszą

giphy.com

 

12. To, że osiągnęłaś mniej niż wiele osób w Twoim wieku

Zawsze znajdą się ludzie, którzy zrobili więcej. Nie każdy jednak będzie miał świadomość, jakim wysiłkiem był okupiony ich sukces. Może zarywali po kilka nocy z rzędu i grozi im zawał w wieku 40 lat? A co, jeśli złamali prawo lub posunęli się do niemoralnych rozwiązań? Celebruj to, do czego już doszłaś i ciesz się tym, że robiłaś to w zgodzie z własnymi zasadami.

 

13. Fałszywe plotki na Twój temat

Plotki na Twój temat to dowód zainteresowania innych Twoim życiem. Często są wynikiem zazdrości, podziwu lub fascynacji Twoją osobą. Niezależnie od tego, jak brzmią, wiedz, że Ci, którzy dobrze Cię znają, nie uwierzą w podobne pomówienia. Jeśli zaś będą chcieli upewnić się co do tych informacji, na pewno spytają o sprawę wprost. Opinia całej reszty nie powinna obchodzić Cię wcale. Zastanów się – co Ci ludzie wnieśli do Twojego życia?

 

14. Opinie otoczenia o Twoim stylu ubierania

Aby być szczęśliwym trzeba przede wszystkim być sobą i nie zatracić się w staraniach dążących do zdobycia uznania innych. Z takim nastawieniem należy podchodzić do wszystkich dziedzin życia, także drobiazgów, takich jak dobór garderoby. W dzieciństwie musiałaś nosić to, w co ubrali Cię rodzice. Nie rezygnuj więc z możliwości podążania za swoją modową wizją teraz, gdy Twój zewnętrzny wizerunek zależy wyłącznie od Ciebie. Porzuć ugrzecznione, powszechnie akceptowalne stylizacje na rzecz własnych, fantazyjnych outfitów. Oczywiście pod warunkiem, że umożliwia to charakter Twojej pracy.

 

15. To, że dokonałaś innych wyborów, niż życzyliby sobie tego rodzice

Rodzice lubią wpływać na życiowe wybory swoich dzieci i często okazują rozczarowanie, gdy ich pociechy wybiorą inne drogi. Jeżeli dobrze wiesz, którą ścieżką chcesz podążać, nie pozwól jednak wywierać na siebie presji. Twoi rodzice już mieli możliwość dokonania wyboru, gdy sami byli młodzi. Pamiętaj, że to nie oni, a Ty poniesiesz w przyszłości konsekwencje swoich decyzji i jeśli teraz nie posłuchasz wewnętrznego głosu, możesz żałować tego do końca życia. Pozwól sobie na próby i eksperymenty!

 

16. Fakt, że nie jesteś perfekcyjną panią domu

jak być szczęśliwszą

giphy.com

Media każdego dnia sprzedają nam wizerunek perfekcyjnej gospodyni, której mieszkanie lśni, bankowe konta są wypełnione po brzegi, a dzieci godzinami spożywają zdrowe śniadanie z owsianki, mango i awokado. W realu tak lansowany multitasking jest prawie niemożliwy do osiągnięcia. Jeśli więc pytasz siebie, jak być szczęśliwszą odpowiedź może brzmieć po prostu: odpuść sobie. Czy odrobina kurzu w przedpokoju narazi kogoś na niebezpieczeństwo? Czy pączek zjedzony jednorazowo na drugie śniadanie zrujnuje zdrowie Twojego dziecka i doprowadzi do cukrzycy? Staraj się, ale nie kosztem własnego zdrowia i szczęścia. Ideały nie istnieją!

 

17. Spostrzeżenie, że nie jesteś tak zero waste, jak planowałaś

Reżim zero waste staje się coraz silniejszy. Starając się ograniczać produkowanie odpadów często można jednak popaść we frustrację. Prowadzi to do absurdalnych sytuacji, w których mamy wyrzuty sumienia, pozbywając się plastikowego opakowania po jogurcie czy wrzucając do śmietnika zgniłą gruszkę. A przecież u podstaw tej filozofii leży szczęśliwe życie w harmonii z naturą! Zamiast więc obwiniać się o trudności w nadążeniu za perfekcyjnie ekologicznym światem zza ekranu laptopa, zamień zero waste na less waste. Odczujesz w ten sposób większy wewnętrzny spokój i będziesz mogła pozwolić sobie czasem na zmarnowanie czegoś bez wpisywania tego do „rachunku sumienia”!

 

 

18. Newsy na temat celebrytów, których nie znasz osobiście

Masz idola, któremu ostatnio się nie układa i martwią Cię smutne doniesienia na jego temat? Złości Cię sukces jakiejś celebrytki znanej tylko z tego, że… jest znana? Odwróć perspektywę, zadając sobie pytanie, jak ci ludzie zareagowaliby na sensacyjne wieści o Twoim życiu. No właśnie. Nie zareagowaliby wcale.

 

19. Fakt, że nie spełniłaś jeszcze wszystkich marzeń ze swojej listy

Realizacja marzeń to jeden z nadrzędnych celów, jakie wyznaczamy sobie w ciągu całego życia. Trzeba jednak przyjąć do wiadomości, że wiele z nich może nie spełnić się nigdy. Na inne prawdopodobnie musimy przeznaczyć więcej czasu. Skreślając kolejne pragnienia ze swojej listy przekonasz się, że bardziej od tego momentu cieszyło Cię samo dążenie do jego zaistnienia. I właśnie tak powinnaś podchodzić do faktu, że wiele marzeń wciąż masz przed sobą. Jakże jałowe byłoby Twoje życie, gdybyś mogła zrealizować wszystkie od razu?!

 

20. Zmarszczki, które wyrysował na Twojej twarzy śmiech

Przygnębia Cię widok zmarszczek na Twojej twarzy? Pociesz się, że jeśli są to mimiczne rysy powstałe na skutek śmiechu, będą dla otoczenia znakiem, że jesteś pogodną i szczęśliwą osobą, godną poznania. O ile piękniej wygląda twarz usiana takimi zmarszczkami od sztucznie wygładzonych, ostrzykniętych policzków i „spuchniętego” czoła!

Jeśli chcesz być szczęśliwsza, nie oglądaj się na nic ani na nikogo. Ciesz się każdą chwilą i pozwól sobie na odrobinę beztroski. W końcu żyje się tylko raz!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (156 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...