Jak mieć lepsze życie w 15 minut? 15 pomysłów na to, jak sprytnie wykorzystać wolny kwadrans

Kiedy myślimy o podniesieniu standardów swojego życia, zwykle dochodzimy do wniosku, że będzie to wymagało dużego wysiłku i nakładów czasowych, a ponieważ codzienna bieganina odbiera nam większość energii i wolnych chwil, poddajemy się już na samym wstępie. Tymczasem niekiedy wystarczy dobrze spożytkowane 15 minut, by znacząco poprawić swoją organizację, samopoczucie, a nawet status. Jak to możliwe? Przekonajcie się!

15 minut to krótki odcinek czasu. O tyle spóźniamy się często na spotkania z przyjaciółmi. Tyle spędzamy w tramwaju czy w drodze do warzywniaka po szczypiorek, o którym zapomniałyśmy w markecie. A jednak ten czas wystarczy, by wprowadzić pozytywne zmiany do swojej codzienności. W jaki sposób? Pokazujemy, jak mieć lepsze życie, przeznaczając wolny kwadrans na odpowiednio obrane cele! 

jak mieć lepsze życie

źródło: www.pixabay.com

Jak mieć lepsze życie w 15 minut? 15 pomysłów na to, jak sprytnie wykorzystać wolny kwadrans

 

1. Kwadrans dla zdrowia i urody

Jak mieć lepsze życie

www.pixabay.com

Jako kobiety często mamy na głowie cały dom i narzekamy, że nie jesteśmy w stanie znaleźć czasu na ćwiczenia czy odpowiednią pielęgnację. W rzeczywistości czasami wystarczy 15 minut, by zrobić dla siebie coś dobrego. Zamiast bezmyślnie scrollować Instagrama, czekając na dogotowanie się obiadu, poświęć kwadrans pomiędzy zadaniami na nałożenie maseczki w płachcie, zrobienie dwudziestu pajacyków czy przysiadów, wynitkuj zęby, zaparz zieloną herbatę albo przygotuj sobie witaminowy koktajl w blenderze z kilku owoców lub warzyw z dodatkiem jogurtu, wody i zbóż. Możesz też przez tę chwilę pomedytować albo otworzyć okno i wziąć kilka głębokich oddechów. Drobne działania wykonywane regularnie czynią cuda!

 

2. Nauka trzech nowych słówek

Jak mieć lepsze życie

www.pixabay.com

Język obcy zawsze się przydaje i tak naprawdę nigdy nie możemy mieć pewności, czy za chwilę nie nadarzy się okazja, by wykorzystać jego znajomość. Niestety po zakończeniu szkoły wiele z nas przestaje pracować nad nauką angielskiego, niemieckiego czy francuskiego, a wyuczone słówka i zwroty błyskawicznie ulatują z głowy. Co ciekawe, wystarczy zaledwie 5 minut by dobrze nauczyć się nowego słowa albo je sobie przypomnieć. W 15 minut możesz się zapamiętać 3 obce wyrazy. Łatwo policzyć, że w tydzień zapamiętasz ich już…21! Niezły wynik, prawda?

 

3. Przejrzenie ofert pracy

www.pixabay.com

Jeśli często czujesz się niezadowolona ze swoich zarobków czy zajmowanego stanowiska, ale nie podejmujesz żadnych kroków, by zmienić ten stan rzeczy, wolne 15 minut przy kawie każdego dnia może pomóc Ci samoistnie rozwiązać problem. Gdy siadasz do wypicia ulubionego cappuccino, zamiast odpalać fejsbuka, wejdź na stronę z ofertami pracy w swoim mieście. Może mimochodem trafisz na coś idealnego dla Ciebie? W 15 minut bez trudu przescrollujesz aktualne oferty!

 

4. Czytanie książki

www.pixabay.com

Wiele z nas ceni sobie czas spędzony w skupieniu z dobrą książką, ale zabiera się do czytania jak do wielkiego przedsięwzięcia, wymagającego odpowiedniej atmosfery, oświetlenia, muzyki i doskonałego porządku dookoła. Tymczasem na lekturę można poświęcić 15 wolnych minut w ciągu dnia. To może być czas, który tracisz, wracając tramwajem do domu, czekając w kolejce na poczcie czy do urzędu albo kręcąc pedałami stacjonarnego rowerka w swoim pokoju. Miej z sobą lekką książkę albo czytnik i pozwól sobie odpłynąć na 15 minut do innej rzeczywistości!

 

Jak mieć lepsze życie w 15 minut?

5. Spis zadań lub lista zakupów

www.pixabay.com

Wydaje się, że listy zadań do wykonania czy produktów do kupienia to coś dla wyjątkowo niezorganizowanych osób. Tymczasem stopień, w jakim usprawniają one wypełnianie codziennych obowiązków, przypominają o drobiazgach i – co najważniejsze – dają świadomość odrobionej pracy oraz satysfakcję z odkreślonych punktów, potrafi zdumiewać. Jeśli więc dysponujesz wolnym kwadransem, przygotuj sobie listę na następny dzień, a zobaczysz, że Twoja produktywność wzrośnie. To wystarczająca ilość czasu, by zajrzeć także do szafek i lodówki, uzupełniając listę przyszłych zakupów.

 

6. Naprawienie zepsutej rzeczy

jak mieć lepsze życie

www.pixabay.com

Na pewno masz coś, co w nieskończoność odwlekasz już od dawna, bo po prostu nie chce Ci się za to zabrać. To może być pęknięty uchwyt przy plecaku, odpruty guzik koszuli, szuflada, która nie chce się otworzyć albo zamek błyskawiczny, zacięty na kawałku materiału ze środka torebki. Poświęć 15 minut i pochyl się wreszcie nad tą naprawą! Poczujesz ulgę i radość z faktu wykonania zadania.

 

7. Ustawienie inspirującej tapety

www.pixabay.com

Obrazy, na które patrzysz każdego dnia utrwalają się w Twojej głowie i wpływają na Twój nastrój, a nawet stosunek do świata. Doładowuj się więc pozytywną energią podświadomie, poprzez zerkanie na tapetę w laptopie czy telefonie. W 15 minut bez problemu zdążysz ustawić coś inspirującego.

 

8. Telefon lub SMS do osoby, z którą dawno się nie rozmawiało

www.pixabay.com

Większość z nas niepostrzeżenie straciła kontakt z jakąś osobą, która kiedyś była wyraźnie obecna w naszym życiu. Być może więzi rozluźniły się przez przeprowadzkę którejś ze stron, zmianę pracy albo założenie rodziny, która teraz zajmuje cały pierwszy plan naszego życia. Jeśli żal Ci tej znajomości, poświęć wolne 15 minut (na przykład w drodze do sklepu czy do bankomatu) i odezwij się do niej. Zapytaj po prostu, co słychać. Może uda Ci się choć częśćiowo odbudować tę znajomość.

 

9. Posprzątanie swojej kosmetyczki

Jak mieć lepsze życie

www.pixabay.com

Piętnaście minut to może trochę mało czasu na posprzątanie domu, ale z posprzątaniem swojej kosmetyczki na pewno uporasz się w kwadrans! Pomyśl: kiedy ostatnio umyłaś pędzle do makijażu? Dlaczego wciąż nie wyciągnęłaś z temperówki wiórków po ostrzeniu kredki do oka i nie przetarłaś przybrudzonej puderniczki? I kiedy wyrzucisz wreszcie puste opakowanie po maskarze? Zrób to właśnie teraz!

 

Jak mieć lepsze życie w 15 minut?

10. Przejrzenie zapowiedzi teatrów, kin i sal koncertowych

www.pixabay.com

Uwielbiamy wyjścia na ciekawe wydarzenia, jak teatralne premiery, filmy ulubionych reżyserów czy koncerty kultowych gwiazd. Niestety wiele z nas przesypia moment, gdy bilety na te imprezy są jeszcze dostępne. Jeżeli ten problem dotyczy także Ciebie, wykorzystaj najbliższy wolny kwadrans na przejrzenie repertuarów instytucji kultury i sprawdzenie, co będzie się działo w Twoim mieście w kolejnych miesiącach. Może zrobisz niespodziankę i sprawisz wielką frajdę mężowi lub przyjaciółce, a jednocześnie sobie?

 

11. Ułożenie motywującej i energetycznej playlisty

Jak mieć lepsze życie

www.pixabay.com

Poranki w ciemne zimowe dni potrafią być koszmarne, ale i powroty z pracy w ciemności i przy wilgotnym wietrze mogą skutecznie zniechęcać do jakichkolwiek dodatkowych aktywności. Zamiast zakładać, że znów spędzisz wieczór przy Netfixie, wykorzystaj 15 minut do stworzenia własnej energetycznej playlisty. A następnego dnia zacznij nią swój dzień. Zobaczysz, że poczujesz się znacznie lepiej i nabierzesz chęci do działania!

 

12. Przejrzenie dostępnych kursów, które Cię rozwiną

www.pixabay.com

Myślisz o zmianie pracy lub awansie, ale w głębi duszy wiesz, że brak Ci odpowiednich kompetencji? Wykorzystaj wolny kwadrans na przejrzenie dostępnych w Twoim mieście albo online kursów doszkalających. Dziś wiele z nich jest prowadzona zupełnie za darmo (na przykład dzięki dotacjom) albo za naprawdę przystępną cenę. Youtuberzy i blogerzy oferują dodatkowo darmowe podcasty i webinary, z których możesz pozyskać niemało fachowej wiedzy. Kursy książkowe często są zaś dostępne w dużych miejskich bibliotekach. Odważ się poszukać!

 

13. Przygotowanie stylizacji do pracy na następny dzień

www.pixabay.com

Znasz to uczucie, gdy jesteś już blisko spóźnienia, a nadal nie możesz skompletować stroju do pracy i znaleźć podkoszulka czy brakującej skarpetki do pary? Poświęć wolne 15 minut na przygotowanie outfitu na następny dzień, a pomożesz sobie sprawniej rozpocząć kolejną dobę życia.

14. Opracowanie menu na następny dzień

www.pixabay.com

Dobrym pomysłem jest też opracowanie całego menu na następny dzień. Wystarczy usiąść na chwilę z kartką i długopisem, by wymyślić coś zdrowego i kreatywnego. Gdy już sporządzisz listę posiłków, znacznie łatwiej pójdzie Ci zrobienie sensownych zakupów w drodze z pracy do domu.

 

15. Drzemka

www.pixabay.com

Drzemki to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy nie mogą spokojnie przespać nocy. Wystarczy 15 minut, by zregenerować siły i zmobilizować mózg do wytężonego działania. Jeśli czujesz zmęczenie i możesz skryć się przed światem na cały kwadrans bez obaw, że będą Cię szukać, utnij sobie drzemkę!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (189 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...