Jak zostać weganinem? Kilka porad, dzięki którym zrobisz to zdrowo i od razu nie zrezygnujesz

Porusza cię los zwierząt, chcesz żyć zdrowo i bliżej natury, wegetarianizm ci nie wystarcza? Może czas zastanowić się nad przejściem na weganizm i tym samym zmienić swoje życie nawet o 360 stopni! Jak wszystko, również weganizm ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli jednak bardziej przemawiają do ciebie głosy tych pierwszych, spróbuj. Podpowiemy ci jak zostać weganinem z głową czyli tak, aby nie zrobić sobie krzywdy i nie zniechęcić się po kilku dniach

Jak zostać weganinem? Kilka porad, dzięki którym zrobisz to zdrowo i od razu nie zrezygnujesz

Weganizm nie jest już tak tajemniczy, jak jeszcze kilka lat temu. Coraz więcej gwiazd decyduje się na przyjęcie takiego stylu życia, a co za tym idzie – w mediach pojawia się dużo informacji na ten temat, a na sklepowych półkach nie brakuje wegańskich produktów. Wiele marek odzieżowych i kosmetycznych z kolei wypuszcza na rynek to co w pełni naturalne i nie testowane na zwierzętach. Bycie weganinem jest dziś jest więc o wiele łatwiejsze, jednak sama przemiana niezmiennie wymaga swego rodzaju poświęcenia i walki z samym sobą. 

Jak zostać weganinem – krok po kroku 

1) Potrzebujesz motywacji

Na poważnie zastanów się dlaczego postanowiłeś zmienić swój styl życia. Na początek pamiętaj, że w kwestii jedzenia jest to zdecydowanie bardziej konserwatywna odmiana wegetarianizmu, dlatego będziesz musiał zrezygnować z większości produktów jakie dotychczas jadłeś. To samo dotyczy kosmetyków czy odzieży. Czy twoja empatia względem zwierząt oraz pobudki zdrowotne są jednak od tego silniejsze? W chwili kryzysu myśl zawsze o swojej motywacji, to bardzo pomaga.

 

2) Znajdź sprzymierzeńca

W grupie zawsze raźniej. Warto więc mieć kogoś z kim będziesz mógł porozmawiać również o weganiźmie, kto pomoże ci przebrnąć zwłaszcza przez początki, które bywają bardzo trudne. Możecie wymieniać między sobą własne spostrzeżenia i wzajemnie się motywować. Nie znasz żadnego weganina? Bez problemu znajdziesz go w sieci. Wystarczy odwiedzić wegańskie fora,]

 

3) Ciągle się edukuj

Dziś zarówno w księgarniach, jak i w internecie coraz więcej jest publikacji na temat weganizmu, dlatego nie powinieneś mieć wymówek przed poszerzaniem twojej wegańskiej wiedzy. Dzięki temu nie będzie nudno, zarówno w kuchni jak i w życiu codziennym. Możesz bowiem wciąż urozmaicać swoje przepisy, poznając nowe produkty i kombinacje. Poza tym, będziesz na bieżąco z wszelkimi akcjami w obronie praw zwierząt. Możesz w ten sposób uratować życie, a siebie utwierdzić w przekonaniu, że robisz coś niezwykle ważnego.

 

4) Nie rób tego z dnia na dzień

Nagła zmiana diety i przyzwyczajeń może być szokiem dla organizmu. Ty sam możesz również zdać sobie sprawę, że nie jesteś gotowy aż na takie wyrzeczenia. Bez obaw, jeśli jesteś zmotywowany, a wszelkie zmiany będziesz wprowadzać stopniowo, każdemu może się udać. Przykładowo na początek rezygnuj z mięsa, potem z nabiału. Rób tak jak podpowiada ci organizm. Dobrym rozwiązaniem jest też ustalenie poszczególnych dni tygodnia, w których „jesteś weganinem”. Z czasem z jednego dnia zrobi się cały tydzień

 

5) Poznaj kilka wegańskich przepisów

Na sam początek dobrze jest znać kilka podstawowych, i co najważniejsze smacznych przepisów. Zanim zaczniesz, przećwicz je w kuchni, tak aby w „godzinę zero” można było sprawnie je przygotować. Z czasem zaczniesz je modyfikować i wprowadzać do kuchni coraz to nowe produkty. Spokojnie, pomysły nigdy się nie skończą. Bogactwo świata roślin ma bowiem bardzo wiele do zaoferowania.

 

6) Szukaj produktów zastępczych

Stając się weganinem nie możesz zapomnieć o swoim zdrowiu, bo te jest przecież najważniejsze. Co więcej, zmiana nawyków na wegańskie mogą sprawić, że twój organizm będzie jeszcze zdrowszy niż przed wprowadzeniem diety. Musisz to jednak zrobić z głową i każdą grupę produktów, z której rezygnujesz zastąpić czymś wartościowym. Pamiętaj, pod żadnym pozorem nie możesz głodować! Jeśli chodzi o walory smakowe, poradzisz sobie szukając wegańskiego zamiennika. Przykładowo parówki czy pasztet zastąpisz wersjami sojowymi.

„]

 

7) Nie zrażaj się opiniami innych

Wegański styl życia cieszy się nie tylko poparciem. Znajdą się też osoby, które myśląc o weganach mają przed oczami „ekoświrów”, którzy mieszkają w lepiance, jedzą trawę i ciągle protestują, przeciw wszystkiemu. Nie zaprzątaj sobie głowy takimi opiniami, a skup się na ideałach. Jeśli natomiast wstydzisz się swoich poglądów i ciągle masz wątpliwości, zastanów się czy weganizm jest dla ciebie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (176 głosów, średnia: 4,22 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Tara  24 września 2018 13:58

  A czy jest wersja sojowa golonki? 😉
  Tak serio, to zwyczajnie głodowałabym na bezmięsnej diecie…
  Może parę dni bym wytrzymała…

  Odpowiedz
 2. ewalub  25 września 2018 11:21

  Cieszę się, że nikt z mojej rodziny nie jest weganinem. Dla mnie to byłby duży kłopot co gotować. Nie chciałoby się tworzyć osobnych dań.

  Odpowiedz
 3. luna341  4 czerwca 2020 07:34

  Lubię warzywa i owoce , jadam je codziennie pod rózną postacią, jednak nie mogła bym calkowicie zrezygnować z mięsa.

  Odpowiedz
 4. efffciaa  3 listopada 2023 12:08

  Bardzo lubię warzywa i owoce , ale życie bez mięsa nie ma sensu 😉 Po co się ograniczać z czymkolwiek ? Życie jest zbyt krótkie , żeby sobie czegokolwiek odmawiać 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany