Zabawa – Czas rozwoju

Dla dzieci zabawa to nie tylko przyjemność. Wiadomo, że zabawa pozwala im odkrywać świat i ma ogromny wpływ na ich rozwój. Dzieci poprawiają swoją sprawność fizyczną podczas różnego rodzaju aktywności. Niezależnie od tego czy są to nieporadne pląsy do muzyki, czy zmagania z klockami, zabawkami z masy solnej –  nasza pociecha wzmacnia swoje ciało i kształtują koordynację ruchową.

Zabawa - Czas rozwoju dzieci

 

Zabawa daje naszemu maluszkowi ogrom bodźców, takich jak kolory i kształty przedmiotów, czy też wrażenia haptyczne związane z dotykaniem mięciutkich pluszaków i drewnianych klocków. W taki sposób dzieci uczą się świata, tego, że niektóre przedmioty są miłe i lekkie, a inne ciężkie i trzeba na nie uważać. Wspólna zabawa to również także okazja do przekazania malcowi cennych wartości i wzorców zachowań.

Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o masie solnej - od przepisów bezglutenowych, przyjaznych dla osób z celiakią, po kreatywne techniki malowania i dekoracji. Naucz się, jak łatwo zrobić masę solną w domu i wykorzystać ją do tworzenia niezwykłych rękodzieł i ozdób. 

Każdy wiek ma swoje prawa

Dzieci w różnym wieku dzieci bawią się w różny sposób. – Pierwsza zabawa polega zazwyczaj na nieskoordynowanym poruszaniu przedmiotami zawieszonymi nad łóżeczkiem ? mówi Monika Ćwiek, pedagog współpracująca z placami zabaw Kinderplaneta. – Opanowanie umiejętności chwytania prowadzi do kolejnego etapu, kiedy maluszek łapie wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ręki. Co ciekawe,małe dzieci najchętniej sięgają po zabawki wskazane przez rodziców, najlepiej też bawią się w ich towarzystwie. Dopiero w wieku kilku lat zaczyna się etap samodzielnej zabawy. Przedszkole to z kolei rozkwit zabaw ?na niby?, wymyślonych postaci i scenariuszy zdarzeń ? dodaje M. Ćwiek.

 

Klocki i lalki dalej w modzie

Rodzice mają duży wpływ na to, czym i jak bawi się dziecko. Wybrane formy zabawy mogą przyczyniać się do rozwoju kreatywności malucha, mieć charakter edukacyjny lub wzmacniający sprawność. Warto też zwrócić uwagę na to, czy zabawka jest dostosowana do wieku dziecka. Producenci doskonale wiedzą, co na danym etapie zainteresuje malucha, a co będzie dla niego zbyt skomplikowane. W przypadku kilkulatków nie trzeba kierować się trendami, więc można zakupić bardziej tradycyjne, sprawdzone zabawki takie jak klocki, lalki czy też samochodziki.

Aktywna zabawa

Dużą przyjemnością dla dziecka będzie także aktywna zabawa, maluchy uwielbiają wygłupy na huśtawkach i jazdę na rowerze. ? Beztroskie harce na placu zabawsą nie tylko przyjemne ale też pożyteczne ?mówi Grażyna Milewska z sieci placów zabaw Kinderplaneta. – Kształtują koordynacje ruchową dziecka i budują sprawność fizyczną. Warto pamiętać, że maluchy potrzebują aktywności do prawidłowego rozwoju psycho – motorycznego, dlatego zabawy w ruchu są jak najbardziej wskazane ? dodaje.

Wyprawa na plac zabaw to również okazja do zabawy z innymi dziećmi. Kontakt z rówieśnikami jest bardzo istotny ? nasze pociechy uczą się zachowania w grupie, budowania relacji i dzielenia się zabawkami. Kontakt z rówieśnikami w tak niezobowiązującej sytuacji jaką jest spotkanie na placu zabaw, pomaga również w przełamywaniu nieśmiałości. Dzieci jeśli chcą, mogą bawić się same, ale widzą też możliwość interakcji z innymi, która może czynić zabawę jeszcze atrakcyjniejszą.

Ulubieni kompani zabawy

Zabawa to również szansa na wzmocnienie więzi z dzieckiem. Niezależnie od tego, czy całe popołudnie poświęcimy na grę w piłkę, czy będziemy ścigać się do samochodu, maluchy na pewno docenią naszą obecność. Można powiedzieć, że zabawa to genialny wynalazek, bo łączy przyjemne z pożytecznym. Zadbajmy zatem o to, aby nasze pociechy wyniosły z niej maksimum korzyści i radości.

 

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,31 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany