5 sposobów na wykorzystanie klocków LEGO do zabawy i edukacji

Spis treści:

O tym, że klocki LEGO służą do kreatywnego układania, wie każdy, kto chociaż raz miał okazję się z nimi zetknąć. Oprócz tego podstawowego zastosowania można je wykorzystać również do edukacji poprzez zabawę, zarówno w domu, jak i w szkole. Oto 5 sposobów na wykorzystanie klocków LEGO do zabawy i edukacji.

5 sposobów na wykorzystanie klocków LEGO do zabawy i edukacji

1. Odgrywanie ról, czyli nauka wypowiedzi

Klocki LEGO są tak zaprojektowane, że służą nie tylko do układania. Po zakończeniu pracy mały konstruktor przeważnie rzuca się w wir zabawy, odgrywając różne wymyślone przez siebie scenki i rozwijając swoją wyobraźnię. Wykorzystując naturalną potrzebę dziecka do zabawy, można wzbogacić ją o nowe elementy: wprowadzić dodatkowe słownictwo, poprosić dziecko o opowiedzenie historyjki dotyczącej postaci lub wydarzeń, które akurat dotyczą wybudowanego z klocków lego świata. Czasem będzie to opowieść o policjantach, którzy w zestawie Lego City „Policyjny konwój więzienny” muszą radzić sobie z groźnym przestępcą, a czasem – ratowanie chorego pacjenta w zestawie LEGO City „Szpital”. Zabawa w opowiadanie historyjek nie tylko pomaga dziecku w nauce swobodnej wypowiedzi i budowaniu prawidłowych gramatycznie zdań. Wypowiadając prawidłowo wybrane zdania, na przykład słowo: „karetka”, wykonuje również ćwiczenia logopedyczne.

2. Zachowanie się w trudnych sytuacjach, czyli od zabawy do bezpieczeństwa

LEGO City w swojej ofercie pozwala na szeroki wybór zestawów, które dotykają różnych sytuacji życiowych. Można to wykorzystać, ucząc dziecko prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia: pożaru, wypadku lub tonięcia. I tak w LEGO City „Straż pożarna” lub „Remiza strażacka” dziecko pozna sposób zachowania się podczas pożaru, a układając i bawiąc się zestawem „Stanowisko ratownicze na plaży” – bezpieczeństwa w wodzie oraz postępowania w sytuacji, gdy ktoś zaczyna tonąć. „Arena pokazów kaskaderskich” może posłużyć do przedstawienia bezpiecznego zachowania się na rowerze lub hulajnodze.

3. Jak się to robi, czyli przedstawianie różnych zawodów

Co robi lekarz, farmer czy budowlaniec? Na te pytania można odpowiedzieć za pomocą klocków LEGO City, zaznajamiając dziecko z różnymi zawodami. Seria klocków dotycząca pracy na farmie, jak na przykład: „Kurnik z kurczakami” czy „Stodoła i zwierzęta gospodarskie” dokładnie zapozna dzieci z pracą na roli. „Ciężarówka z betoniarką” lub „Pojazd robót drogowych” pozwolą na ułożenie scenariusza zajęć odnośnie pracy budowlańca, a „Dzień w szkole” – nauczyciela. „Baza badaczy oceanu” może przybliżyć pracę naukowców – biologów.

4. Zdrowa rywalizacja z LEGO City Stuntz

Edukacja poprzez zabawę to nie tylko nauka o poważnych sprawach. To również emocje, ich wyrażanie, ale również nauka panowania nad nimi. Tego może nauczyć kaskaderska seria LEGO City Stuntz, w której w dowolny sposób można wykreować tory rajdowe dla motocykli. Dla relaksu, ale i w nagrodę za wykonana pracę lub grzeczne zachowanie dzieci mogą rywalizować ze sobą na wielkiej „Kaskaderskiej arenie”, uczestniczyć w „Konkursie kaskaderskim” lub zwiedzić „Park kaskaderski”.  Rywalizacja uczy, że nie zawsze się wygrywa – czasem trzeba z godnością pogodzić się z przegraną.

5. Na ratunek dzikiej przyrodzie, czyli jak dbać o naturę

Kolejną w LEGO City jest seria klocków, która szczególny nacisk kładzie na ochronę dzikich zwierząt. Może być wykorzystana na lekcji o ekologii: „Misja ratowania dzikich zwierząt” czy „Obóz ratowników dzikich zwierząt” pozwala na łatwiejsze przekazanie dzieciom, jak ważne jest zachowanie różnorodności biologicznej, oraz ochrona ginących gatunków.

Klocki LEGO City – do zabawy i edukacji

Każde klocki LEGO opowiadają jakąś historię. LEGO City skupia się na sprawach, które dotyczą wszystkich. Poszczególne zestawy przedstawiają życie codzienne, ale również istotne problemy, które można oglądać głównie w mediach. Tematykę klocków można wykorzystać do edukacji dzieci, by w przystępny dla nich sposób, poprzez zabawę, wytłumaczyć trudne zagadnienia.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...