Masa solna – 6 prostych przepisów i TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu. W naszym kompleksowym przewodniku znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć o masie solnej – od przepisów bezglutenowych, przyjaznych dla osób z celiakią, po kreatywne techniki malowania i dekoracji. Naucz się, jak łatwo zrobić masę solną w domu i wykorzystać ją do tworzenia niezwykłych rękodzieł i ozdób. 

Spis treści:

Masa solna przepis

Masa solna wyrabiana przez dzieci

Poniżej przedstawiamy  przepisy jak zrobić masę solną w domu – jakie powinny być proporcje składników, jak suszyć i czym malować. Znajdziesz tutaj nie tylko przepis na masę solną w wersji podstawowej, ale także na masę solną z mąką ziemniaczaną lub olejem. Mamy także specjalne przepisy na masę solną utwardzoną, kolorową oraz bezglutenową – dla alergików. Warto wybrać jeden z tych przepisów i puścić wodze artystycznej fantazji.

Masa solna – 6 prostych przepisów na różne ciasta solne

Masa solna według przepisu podstawowego jest tak prosta do zrobienia w każdym domu, że praktycznie bez żadnych  przygotowań możesz spędzić z dzieckiem popołudnie na tej kreatywnej zabawie z ciastem solnym. Tańsza niż plastelina, ekologiczna i dostępna w niemal nieograniczonej ilości, bowiem sól, mąka i woda jest zawsze w domu. Ta masa pobudzi prawdziwą kreatywność Twojego malucha, pozwalając mu odkryć w sobie artystę i zrobić przy jej pomocy fantastyczne zwierzęta, krajobrazy czy ozdoby! Wśród przedstawionych poniżej przepisów na masę solną możesz wybrać taką masę solną, która zaspokoi twoje potrzeby (jeśli wykonujesz z niej ozdoby) lub twojego dziecka.

figurka z masy solnej

figurka z masy solnej

1. Jakie są idealne proporcje składników do przygotowania podstawowej masy solnej?

Składniki:

 • 1 szklanka soli,
 • 1 szklanka mąki (najlepiej sprawdzi się do wyrobu masy solnej maka tortowa lub krupczatka)
 • 125 ml wody

Do szklanki soli i mąki wlewaj ostrożnie wodę. Dokładnie wymieszaj składniki w misce, a następnie ugnieć tak jak ciasto na stolnicy lub posypanym mąką blacie stołu. Gdy już przekonasz się, że ugnieciona masa solna jest gładka, jednolita i w miarę elastyczna możesz przystępować do zabawy! Jeżeli wydaje Ci się podczas ugniatania, że masa nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniej elastyczności, dodaj do niej odrobinę oliwy.

Masa solna przepis

Masa solna – przepis podstawowy: 1 szklanka soli, 1 szklanka mąki tortowej lub krupczatki,
125 ml wody.

2. Przepis na masę solną utwardzoną

Aby utwardzić masę solną, wystarczy dodać do niej klej do tapet. Potrzebujesz:

Składniki:

 • 1 szklanka mąki;
 • 1 szklanka soli;
 • 2 łyżki kleju do tapet
 • woda

Mąkę, sól i klej do tapet zmieszaj razem. Powoli dolewaj wodę i ugniataj. Gdy powstanie odpowiednia konsystencja, swoje wyroby musisz wykonać szybko – bowiem ta masa solna  zastyga o wiele szybciej niż wersja wg przepisu podstawowego.

Przepis na masę solną

Przepis na masę solną utwardzoną: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, 2 łyżki kleju do tapet
woda.

3. Masa solna przepis na wersję kolorową

Aby otrzymać kolorową masę solną wystarczy do szklanki soli i mąki raz 125 ml wody dodać barwniki. Możesz wykorzystać naturalne – na przykład kakao (kolor brązowy), kurkuma (kolor żółty), cynamon (rudy). Doskonałym pomysłem jest dodanie farbek do jajek o bardziej atrakcyjnych kolorach a nawet brokatu.

Masa solna proporcje

Przepis na masę solną kolorową: szklanka soli i mąki, 125 ml wody i barwniki.

4. Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną

Składniki:

 • 1 szklanka mąki pszennej;
 • 1 szklanka soli;
 • 1 duża (czubata) łyżką mąki ziemniaczanej
 • 1 łyżka oleju
 • 1 płaska łyżka kleju do tapet
 • od 0,5 do 1 szklanki wody

Składniki zmieszaj razem – wodę dodawaj stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną

Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka soli, 1 duża (czubata) łyżką mąki ziemniaczanej, 1 łyżka oleju, 1 płaska łyżka kleju do tapet, od 0,5 do 1 szklanki wody.

5. Masa solna przepis z olejem

Składniki:

 • 2 szklanki pszennej mąki
 • 1-1,5 szklanki drobnej soli
 • 2 łyżki oleju
 • 1 szklanka letniej wody

Zmieszaj  w misce mąkę z solą i olejem. Wodę dodawaj stopniowo do uzyskania elastycznej i miękkiej masy.

Idealna masa solna z olejem

Masa solna przepis z olejem: 2 szklanki pszennej mąki, 1-1,5 szklanki drobnej soli, 2 łyżki oleju, 1 szklanka letniej wody.

6. Przepis na bezglutenową masę solną

Składniki:

 • 2 szklanki mąki ziemniaczanej
 • 1 łyżka oleju
 • 1 szklanka soli
 • szklanka letniej wody

Masę wykonaj według przepisu podstawowego.

Jak zrobić masę solną bezglutenową

Przepis na bezglutenową masę solną: 2 szklanki mąki ziemniaczanej, 1 łyżka oleju, 1 szklanka soli, szklanka letniej wody.

Jaki rodzaj mąki jest najlepszy do przygotowania masy solnej?

Wybór odpowiedniego rodzaju mąki ma istotne znaczenie przy przygotowywaniu masy solnej. Najczęściej polecana jest mąka tortowa, która dzięki swojej delikatnej strukturze i drobnoziarnistości idealnie nadaje się do tworzenia gładkiej i jednolitej masy. Alternatywną opcją, zapewniającą równie dobre rezultaty, jest krupczatka, która również zapewnia masie solnej gładkość i łatwość w modelowaniu. Oba te rodzaje mąki są szeroko dostępne i sprawdzą się doskonale w domowych warunkach przygotowania tej kreatywnej substancji.

Czy rodzaj mąki wpływa na jakość masy solnej?

Rodzaj mąki ma znaczący wpływ na końcową jakość masy solnej. Mąka tortowa czy krupczatka, ze względu na swoją drobnoziarnistą teksturę, zapewniają masie solnej gładkość i elastyczność, co jest kluczowe przy modelowaniu drobniejszych detali. Mąki te pozwalają na uzyskanie jednolitej konsystencji bez grudek, co jest ważne, zwłaszcza gdy masa solna jest wykorzystywana do tworzenia precyzyjnych ozdób i figur. Wybierając odpowiedni rodzaj mąki, możemy więc w znaczącym stopniu wpłynąć na jakość i łatwość pracy z masą solną, co jest szczególnie ważne w projektach artystycznych.

Figurki z barwionej masy solnej

Barwienie masy solnej – jakie substancje można użyć

Barwienie masy solnej można przeprowadzić na kilka różnych sposobów, w zależności od pożądanego efektu końcowego i dostępnych materiałów. Oto kilka popularnych metod z wykorzystaniem różnego rodzaju substancji – od naturalnych, które zwykle posiadamy w kuchni – po takie, które trzeba kupić  w sklepie.

 1. Barwniki Spożywcze: Do masy solnej można dodać barwniki spożywcze, które są bezpieczne i łatwo dostępne. Barwniki te mieszamy z wodą, którą następnie wlewamy do pozostałych składników masy. Ta metoda pozwala na uzyskanie intensywnych i żywych kolorów.
 2. Naturalne Składniki: Można wykorzystać naturalne składniki jak kurkuma dla uzyskania żółtego koloru, kakao dla brązowego, czy cynamon dla odcieni czerwieni. Naturalne barwniki mieszamy bezpośrednio z mąką i solą przed dodaniem wody.
 3. Farby Plakatowe lub Akrylowe: Inną metodą jest dodanie niewielkiej ilości farby plakatowej lub akrylowej do masy solnej. Daje to szeroki wachlarz możliwości kolorystycznych i pozwala na uzyskanie bardziej intensywnych kolorów.
 4. Pigmenty do Farb Ściennych: Dla bardziej wyrazistych kolorów można użyć pigmentów do farb ściennych, które są dostępne w sklepach chemicznych. Pigmenty te mieszamy z mąką i solą przed dodaniem wody.
 5. Barwniki do Jajek Wielkanocnych: Są to barwniki bardzo intensywne i dobrze rozpuszczają się w wodzie, co czyni je idealnymi do barwienia masy solnej.

Pamiętaj, że dodanie barwnika do masy solnej może wpłynąć na jej konsystencję, dlatego warto eksperymentować z ilością dodawanego barwnika, aby uzyskać pożądaną teksturę i kolor.

Jak zrobić masę solną – 7 wskazówek do uzyskania idealnego ciasta solnego

Po wybraniu konkretnego przepisu na masę solną przeczytaj 7 wskazówek, które pomogą ci w uzyskaniu idealnej konsystencji ciasta solnego podczas wyrobu w domu. Warto je wziąć pod uwagę.

 1. Ilość wody, która dodasz do masy może się różnić od tej w przepisie – zależy ona bowiem od rodzaju użytej mąki.
 2. Im więcej dodasz soli, tym ciasto solne będzie twardsze i trudniejsze do formowania. Sól spowoduje jedna,  że będzie ono bardziej trwałe.
 3. Wybierając przepis z użyciem mąki ziemniaczanej do wyrobu masy solnej,  uzyskasz delikatniejsze ciasto, bardziej gładkie – idealne do wyrobu małych elementów, które nie pękają podczas suszenia.
 4. Dodaj olej – masa solna stanie się wtedy gładka i aksamitna, a wyroby wykonane z tym dodatkiem nie będą podatne na pękanie podczas pieczenia.  W piekarniku staną się jednak lekko zarumienione.
 5. Jeżeli wybrałaś wersję na masę solną z klejem do tapet – rozrób go wcześniej.
 6. Jeśli musisz dodawać więcej wody do ciasta solnego, musisz liczyć się z tym, że w procesie pieczenia twoje figurki mogą popękać.
 7.  Jeśli nie zużyłaś całej masy solnej możesz ja przechować w zamkniętym pojemniku –  najlepiej w lodówce.

Przykłady figurek z masy solnej

Jak przygotować masę solną – krok po kroku?

Oto przewodnik krok po kroku wraz ze zdjęciami, jak przygotować idealną masę solna.  Niezależnie od tego, jaki przepis na ciasto solne wybierzesz – poniższe kroki pozostają bez zmian. Przed rozpoczęciem pracy przygotuj sobie wszystkie niezbędne narzędzia i akcesoria

Jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do pracy z masą solną?

Do pracy z masą solną potrzebne są różne narzędzia i materiały, które pomogą w tworzeniu i kształtowaniu wyrobów. Oto niektóre z nich:

 1. Miska i łyżka: Do mieszania składników masy solnej.
 2. Wałek: Do równomiernego rozwałkowania masy solnej na pożądaną grubość.
 3. Foremki do ciastek: Używane do wycinania kształtów, szczególnie popularne przy tworzeniu dekoracji.
 4. Nóż do ciasta lub skalpel: Do precyzyjnego cięcia i kształtowania masy.
 5. Szpikulec lub wykałaczka: Do robienia otworów (np. do zawieszek) oraz detali w masie solnej.
 6. Pędzle: Różne rozmiary i kształty pędzli do malowania wyrobów.
 7. Papier ścierny: Do wygładzania powierzchni i krawędzi po wyschnięciu masy.
 8. Folia aluminiowa lub papier do pieczenia: Do wyłożenia powierzchni pracy i pieczenia wyrobów.
 9. Farby i lakiery: Do dekorowania wyrobów po ich wyschnięciu.
 10. Worki strunowe lub plastikowe pojemniki: Do przechowywania masy solnej, aby nie wyschła.
 11. Rękawice ochronne: Opcjonalnie, do ochrony rąk podczas pracy.

Krok 1. Przygotowanie masy solnej

Przygotowanie masy solnej

Krok 1. Przygotowanie masy solnej

Nie wiesz, jak zrobić masę solną? Najpierw wybierz jeden z 6 przepisów na masę solną znajdujących się powyżej. Dokonaj wyboru w zależności od tego, co planujesz stworzyć: figurki, ozdoby czy po prostu ma to być zabawa z dzieckiem. Numer 1: masa solna przepis podstawowy – gwarantuje zawsze ci pewny sukces i możesz ją zrobić bez obaw. Pozostałe przepisy są odmianami klasycznej wersji – zmienionymi pod kątem oczekiwanego efektu końcowego.

Krok 2. Modelowanie masy solnej

Modelowanie masy solnej

fot. Kelly-Sikkema-unsplash.com

Jakie techniki lepienia są stosowane przy pracy z masą solną?

Praca z masą solną otwiera przed nami szerokie spektrum technik lepienia, które pozwalają na tworzenie różnorodnych form i kształtów. Jedną z podstawowych technik jest modelowanie, które polega na formowaniu masy w ręce, tworząc z niej różnorodne figury, od prostych kształtów jak kule czy wałki, po bardziej skomplikowane formy jak zwierzęta czy postacie. Ważne jest również wałkowanie masy, które umożliwia stworzenie płaskich elementów, idealnych do wycinania różnych kształtów za pomocą foremek czy nożyka. Inną popularną techniką jest wykorzystanie stempli czy foremek do odciskania wzorów na masie, co dodaje pracy wyjątkowego charakteru. Te różnorodne metody pozwalają na pełne wykorzystanie plastycznych właściwości masy solnej, dając szerokie pole do artystycznej ekspresji.

Jak połączyć ze sobą elementy z masy solnej?

Łączenie ze sobą różnych elementów masy solnej wymaga nieco cierpliwości i precyzji. Najważniejszym sposobem na skuteczne połączenie części jest używanie wody. Przed połączeniem dwóch elementów, należy lekko zwilżyć ich powierzchnie wodą, co znacznie poprawia przyczepność. Następnie delikatnie dociskamy do siebie mokre powierzchnie, upewniając się, że są dobrze ze sobą zespolone. W przypadku tworzenia bardziej skomplikowanych konstrukcji warto również pamiętać o wsparciu strukturalnym, na przykład poprzez używanie wykałaczek lub patyczków, które można wbić w masę dla dodatkowej stabilizacji. Dzięki tym metodom, można tworzyć z masy solnej skomplikowane i trwałe konstrukcje, które zachowują swój kształt i integralność.

Co zrobić, aby modele z masy solnej były udane? 4 praktyczne wskazówki

 1. Warto wyłożyć folią aluminiową deseczkę na której formujesz masę solną – dzięki temu nie będzie się ona do niej kleić.
 2. Użyj zmiętej folii aluminiowej do wypełnienia dużych elementów.
 3.  Łącząc pojedyncze elementy swojej figurki zwilż dodatkowo miejsce łączenia wodą.
 4. Jak zrobić kolorowa masę solną?  Wystarczy dodać pigment do poszczególnych kawałków masy solnej. Dzięki temu zabarwisz ja na wybrany kolor. Użyj do tego przypraw naturalnych jak  kurkuma, cynamon czy kakao.

Najprostszą formą zabawy z dziećmi jest wspólne formowanie  różnych kształtów. Możemy zrobić kotki, aniołki, chmurki, którym później dorysujecie buźki lub wzorki. Można postawić na zwierzęta: owieczki, zajączki, ptaszki.  Innym pomysłem są przedmioty z bezpośredniego otoczenia: tańczące domki czy figurki ludzi (np. mamy i taty).

Pokaż swojemu dziecku, jak bawić się – jak formować wałeczki na ręce i kulki na łapy, jak używać szklanki do formowania koła z ciasta. W czasie zabawy możemy pomagać sobie drewnianym lub plastikowym nożykiem i łączyć ciasto solne z różnymi drobnymi przedmiotami. Masa solna doskonale łączy się z kawałkami sznurka, gałązkami znalezionymi na dworze, koralikami, wstążkami czy cekinami, dzięki czemu możesz wprowadzić do zabawy elementy ekologiczne – powtórnego wykorzystywania posiadanych rzeczy.   Możemy także wykonać ozdoby z masy solnej na choinkę: małe aniołki czy mikołaje stworzone przy pomocy foremek do ciasta lub wielkanocne wesołe zające. Ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia.  Poniżej znajdziecie kilka inspiracji!

rekin z masy solnej

rekin z masy solnej

słonik z masy solnej

słonik z masy solnej

Krok 3. Jakie są metody suszenia masy solnej

Suszenie masy solnej w piekarniku

Suszenie na świeżym powietrzu

Najlepszym sposobem dla twoich figurek na utrwalenie będzie ich wysuszenie na świeżym powietrzu – najlepiej na słońcu. Niestety jest to czasochłonny proces. Jedynie małe ozdoby można suszyć w te sposób. Większe ozdoby należy suszyć w piekarniku w domu. Po ulepieniu wszystkich kształtów i figurek, bardzo delikatnie przenieś je na blaszkę do pieczenia. Rozgrzej piekarnik elektryczny do 75 stopni (nie używaj termoobiegu) i piecz w piekarniku ozdoby z masy ok. 40 minut. Nie warto zwiększać temperatury, gdyż wiąże się to z ryzykiem popękania masy, powinno się natomiast co jakiś czas sprawdzać czy figurki są już odpowiednio twarde.

Suszenie w piekarniku

Należy pamiętać, że podany czas wypieku dotyczy standardowych, niedużych kształtów. Duże figurki i ozdoby mogą potrzebować nawet kilku godzin w piekarniku. Można przyjąć, że dla każdych 5 mm grubości masy solnej należy przeznaczyć 1 godzinę suszenia w piekarnku. Jeżeli masz piekarnik gazowy, to rozgrzej go do ok. 50-60 stopni i piecz swoje ozdoby przy lekko uchylonych drzwiczkach – bowiem gaz posiada wysoki stopień wilgotności. Ogólna zasada suszenia figurek z masy solnej jest taka, ze im wolniej je suszymy – tym mniejsze jest ryzyko popękania naszych wyrobów. Przed włożeniem do piekarnika posmaruj wyroby olejem, dzięki czemu nie będą podatne na kruszenie. Jednak użycie oleju spowoduje przyciemnienie wyrobów. Co godzinę uchyl na chwilę drzwiczki piekarnika, by mogła wylecieć para wodna.  Pamiętajmy także, że nie uda się wysuszyć masy solnej w kuchence mikrofalowej.

Suszenie na kaloryferze

Suszenie masy solnej na kaloryferze jest jednym ze skutecznych i wygodnych sposobów na przyspieszenie procesu utwardzania. Aby zastosować tę metodę, wystarczy ułożyć prace z masy solnej na papierze do pieczenia lub matce silikonowej, a następnie umieścić je na kaloryferze. Ciepło wydobywające się z grzejnika pomoże szybciej wysuszyć masę, co jest szczególnie przydatne w chłodniejsze dni, kiedy nie możemy skorzystać z naturalnego światła słonecznego. Proces ten zazwyczaj trwa od 1 do 2 dni, w zależności od grubości i wielkości wykonanych elementów. Należy jednak zachować ostrożność, aby masa nie była umieszczona zbyt blisko źródła ciepła, co mogłoby spowodować jej przypalenie lub pęknięcie. Metoda ta jest prosta i dostępna, co czyni ją popularnym wyborem wśród miłośników domowych projektów z masą solną.

Ile czasu potrzebuje masa solna do wyschnięcia?

Czas schnięcia masy solnej zależy od wielu czynników, w tym od grubości i rozmiaru wykonanych z niej przedmiotów oraz wybranej metody suszenia. Podstawowe, cienkie figurki mogą wyschnąć naturalnie w ciągu około 2 dni, gdy są pozostawione w suchym, słonecznym miejscu. W przypadku używania piekarnika, proces schnięcia może zostać znacznie przyspieszony – wystarczy około 45-60 minut w temperaturze 50-80 stopni Celsjusza. Natomiast suszenie na kaloryferze lub grzejniku, może skrócić czas wysychania do 1-2 dni. Grubsze wyroby mogą wymagać nawet kilku dni lub tygodni, by całkowicie stwardnieć. Warto pamiętać, że zbyt szybkie suszenie, zwłaszcza przy wyższych temperaturach, może prowadzić do pęknięć, dlatego należy dostosować metodę suszenia do rodzaju i wielkości pracy z masy solnej.

Krok 4. Malowanie gotowych wyrobów z masy solnej

dekorowanie figurek z masy solonej przez dzieci

Kiedy ozdoby z masy solnej stwardnieją i ostygną, można przystępować do ich ozdabiania. To etap, który dzieci lubią najbardziej!

Jakie farby nadają się do malowania wyrobów z masy solnej?

Farby odpowiednie do malowania wyrobów z masy solnej to przede wszystkim:

 1. Farby akrylowe: Są bardzo popularne ze względu na ich trwałość i intensywne kolory. Schną szybko i są odporne na wodę po wyschnięciu. Można je rozcieńczać wodą, co pozwala na uzyskanie różnych efektów.
 2. Farby plakatowe: Są wodne, łatwe w użyciu i dostępne w wielu kolorach. Mają jednak mniej intensywne kolory niż farby akrylowe i mogą być mniej trwałe.
 3. Farby temperowe: Są również dobrym wyborem, zwłaszcza dla dzieci, ponieważ są nietoksyczne i łatwo zmywalne. Mają jednak tendencję do blaknięcia i nie są tak trwałe jak farby akrylowe.
 4. Farby olejne: Choć są trwałe i mają intensywne kolory, schną bardzo długo i są mniej praktyczne w przypadku małych projektów lub z dziećmi.

Ponadto, warto rozważyć użycie lakieru bezbarwnego po pomalowaniu, aby zabezpieczyć farbę i nadać wyrobom z masy solnej dodatkowy połysk oraz ochronę.

Jakie użyć techniki malowania masy solnej?

Techniki malowania masy solnej mogą być różnorodne, w zależności od pożądanego efektu. Oto kilka popularnych metod:

 1. Malowanie Pędzlem: To klasyczna technika, która pozwala na precyzyjne nałożenie farby. Można używać różnych rozmiarów pędzli w zależności od detali projektu.
 2. Technika Gąbkowania: Używając gąbki do nakładania farby, można uzyskać ciekawe tekstury i wzory. Ta metoda jest szczególnie dobra do tworzenia efektu przetarcia lub nierównego pokrycia.
 3. Malowanie Palcami: Szczególnie popularne wśród dzieci. Pozwala na bezpośrednią interakcję z materiałem i tworzenie unikalnych wzorów.
 4. Technika Stemplowania: Można używać gotowych stempli lub tworzyć własne, aby odciskać wzory na masie solnej.
 5. Aerograf (Airbrush): Dla bardziej zaawansowanych użytkowników, aerograf może być użyty do uzyskania delikatnych gradientów i subtelnych efektów kolorystycznych.
 6. Dry Brushing (Technika Suchego Pędzla): Polega na użyciu prawie suchego pędzla, co pozwala na subtelne nałożenie koloru, szczególnie na wzniesionych teksturach.
 7. Technika Warstwowania: Polega na nakładaniu kilku warstw farby, co pozwala na uzyskanie głębi kolorów i interesujących efektów wizualnych.

Ważne jest, aby pamiętać, że masa solna musi być całkowicie sucha przed rozpoczęciem malowania. Po zakończeniu malowania, dobrze jest zabezpieczyć wyrob z masy solnej lakierem, aby przedłużyć trwałość kolorów i chronić przed wilgocią.

Dodatkowe ozdoby do masy solnej

Dzieci ucieszy też dodatek do masy solnej w postaci brokatu czy cekinów w kształcie gwiazdek, serduszek i księżyców, które wystarczy przykleić na przezroczysty klej lub nimi pomalować figurkę.

Jak należy przechowywać masę solną?

Przechowywanie masy solnej jest kluczowym elementem, aby zachować jej elastyczność i przydatność do dalszej pracy. Idealnym sposobem na przechowywanie tej nietoksycznej masy jest umieszczenie jej w foliowym woreczku, który gwarantuje szczelność. Tak zapakowaną masę najlepiej przechować w lodówce. Dzięki temu masa solna pozostaje świeża i gotowa do użycia przez dłuższy czas. Ta metoda jest szczególnie przydatna, gdy przygotowujemy większą ilość masy, niż jesteśmy w stanie wykorzystać podczas jednej sesji twórczej.

Jakie są sposoby na zapobieganie wysychaniu masy solnej?

Aby zapobiec wysychaniu masy solnej, kluczowe jest odpowiednie przechowywanie oraz postępowanie podczas pracy z nią. Poza przechowywaniem masy w lodówce w foliowym woreczku, ważne jest również, aby podczas pracy z masą solną nie pozostawiać jej odkrytej na powietrzu przez dłuższy czas. Jeśli masa zaczyna wysychać podczas modelowania, warto mieć pod ręką niewielką ilość wody, którą można delikatnie nałożyć na wysychające części. Dzięki temu masa solna zachowa swoją plastyczność i będzie łatwiejsza w obróbce. Pamiętajmy, że masa solna jest naturalnym produktem i jej właściwości mogą się zmieniać w zależności od warunków otoczenia.

Czy masa solna jest bezpieczna dla dzieci?

Ręcznie robione i wolne od toksycznych dodatków ciasto solne przygotowane w domu daje niemal nieograniczone pole inspiracji dziecku. Pozwala  rozwijać wyobraźnię oraz manualne zdolności. Już od lat naukowcy podkreślają, że nie warto  dawać naszym pociechom drogie, skomplikowane zabawki, które nie wymagają  z ich strony żadnego wysiłku wróćmy do innych form. Lepiej zachęcać dzieci do tworzenia i samodzielnego konstruowania przedmiotów z najprostszych elementów. Masa solna (podobnie jak każda inna masa plastyczna – masa papierowa, ciecz nienewtonowska, mokry piasek, sucha porcelana) jest obok kartonu i drewnianych klocków najlepszym budulcem, który zaabsorbuje nie tylko dzieci podczas zabawy w domu, ale i dorosłych! Warto postawić zatem na masę solną!

Czy istnieją przeciwwskazania do pracy z masą solną?

Pomimo, że praca z masą solną jest zazwyczaj bezpieczna to jednak istnieją pewne przeciwwskazania. Przede wszystkim jest nią celiakia. Osoby z celiakią powinny zachować ostrożność przy używaniu tradycyjnej masy solnej, ponieważ standardowy przepis na masę solną zawiera mąkę pszenną, która jest źródłem glutenu. Gluten może stanowić problem nie tylko przy spożyciu, ale również w przypadku kontaktu skórnego, zwłaszcza dla osób z bardzo wrażliwą postacią celiakii. W takim przypadku należy użyć  alternatywnych przepisów na masę solną i  zastąpić mąkę pszenną mąką ryżową, kukurydzianą czy ziemniaczaną.

Warto też zwrócić uwagę na alergie i wrażliwość skórną. Niektóre osoby mogą być alergiczne na składniki masy solnej, takie jak mąka, sól czy dodatkowe substancje (np. klej, barwniki). Warto przeprowadzić test na małej powierzchni skóry przed rozpoczęciem pracy.

Praca z masą solną może także wysuszać skórę rąk. Zaleca się stosowanie kremu ochronnego lub rękawic, szczególnie przy dłuższej pracy. Osoby z chorobami skórnymi, takimi jak egzema, powinny być ostrożne przy pracy z masą solną i używać rękawic.

figurka z ciasta solnego w naturalnym kolorze

Jakie ozdoby można stworzyć z masy solnej?

Odciski dłoni, palców, stópek

Świetnym pomysłem na zabawę jest wykonanie odcisków dłoni lub stóp  Waszego dziecka, ale również i Waszych. Przygotujcie z nich zawieszki, broszki lub naszyjniki, które następnie podarujecie w prezencie dziadkom albo powiesicie na ścianie i zachowacie jako pamiątkę na lata (w tym wypadku koniecznie wyryjcie na medalionie datę jego wykonania). Warto je pomalować na intensywne kolory, by długo cieszyły oczy feeria barw. Po latach wzruszycie się, przypominając sobie jak małe były dłonie Waszych dzieci.

Popularne projekty i zabawy do wykonania z masy solnej

figurki z masy solnej

figurki z masy solnej – Jennifer-Burk–unsplash.com

A co powiecie na zabawę w tematyce, która najbardziej interesuje Wasze dziecko? Możecie zaproponować maluchowi ulepienie z masy solnej figurki postaci z jego ulubionej bajki, stworzenie mini-samochodzików czy uformowanie całego ZOO. Możecie także wymyślić zabawę w przygotowanie produktów: kartoników mleka, owoców, warzyw, chleba, które złożą się później na towar w zabawowym sklepiku! Zainicjujcie zabawę w pizzerię lub cukiernię, która musi przygotować mnóstwo mini-pizz albo kolorowych muffinek. Użyjcie foremek do wyciskania ciasteczek i spożywczych barwników! Nie ograniczajcie się!

ozdoby na Boże Narodzenie z masy solnej

Z masy solnej możecie wykonać i pomalować ozdoby i figurki na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. wiele inspiracji znajdziecie w naszych poniższych artykułach:

Ozdoby na choinkę z masy solnej – 20 + inspirujących pomysłów!

Ozdoby na choinkę z masy solnej – 20 + inspirujących pomysłów!

Czy lubisz ten czas przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy wystawy sklepów migocą kolorowymi lampeczkami, a na półkach pojawia się świąteczny asortyment? Uwielbiasz szukanie prezentów dla bliskich i zapach pieczonych w domu pierniczków. Każda czynność związania z przygotowaniami do świąt to dla Ciebie okazja do celebrowania chwil i cieszenia się z czasu spędzonego razem z rodziną. Jeśli wszystkie powyższe zdania idealnie opisują Twoją osobę, to zainteresuje Cię może samodzielne wykonanie oryginalnych ozdób z ...masy solnej! Odpowiedź brzmi twierdząco? Zatem zerknij na nasz redakcyjny przegląd inspiracji!
Wielkanocne figurki z masy solnej wzory – poszukaj top inspiracji z wyprzedzeniem!

Wielkanocne figurki z masy solnej wzory – poszukaj top inspiracji z wyprzedzeniem!

Własnoręcznie wykonane figurki z masy solnej to nie tylko piękna i oryginalna dekoracja świątecznego stołu, ale i miły wielkanocny prezent dla najbliższych. Jeśli wykonamy je wspólnie z dziećmi, na pewno wywołamy uśmiech na twarzach ich dziadków i rozbudzimy w naszych pociechach artystycznego ducha. Zajrzyjcie do naszej galerii po inspirujące wzory i pomysły internautów z całego świata i zorganizujcie w domu kreatywny wieczór jeszcze zanim wpadniecie w wir wielkanocnych przygotowań!

Dla dziewczynek – biżuteria z masy solnej – inspiracje

Jeżeli w zabawie biorą udział dziewczynki, wykorzystajcie masę na  wykonanie prostej biżuterii. Wytnijcie ładne kształty np. przy pomocy foremek do ciasteczek a następnie upieczoną masę  pomalujcie farbkami w różne wzory. Mogą to być kropki lub paseczki w dwóch lub wielu kolorach. Dobrym pomysłem jest też pocieniowanie medalika tylko na jego brzegach, np. brązową farbką. Możecie zatopić w masie pręcik z rozgiętego spinacza lub drucika florystycznego, dzięki czemu stworzycie metalową zawieszkę do przewleczenia wstążki. Możecie także wyciąć mniejszą dziurkę (lub inny kształt) w środku Waszej ozdoby. Pamiętaj, że poza malowaniem na wyrobach rozmaitych motywów, masę możecie wykorzystać do odciskania  w niej różnych kształtów, np. od ornamentu na szklance lub metalowym naszyjniku. Mogą to być końcówki plastikowej słomki do napojów, kwiatki i owoce krzewów znalezione w ogrodzie etc. Całość świetnie prezentuje się urozmaicona np. kolorowymi nitkami.

Tworząc biżuterię z masy solnej, pokażesz dziecku, że prezenty dla bliskich i akcesoria można wykonywać samodzielnie. Przekonasz je, iż taka spersonalizowana rzecz ma większą wartość niż kupiony gadżet, który nie wymagał od obdarowującego żadnego wysiłku czy umiejętności.

 

Czy znacie masę solną? Jak wykorzystujecie ją w zabawie z dziećmi? A może znacie inny przepis na masę solną? Napiszcie w komentarzach.

Może zainteresują cię także inne pomysły na zabawę z dziećmi w domu:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (284 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Alluska12  30 maja 2018 15:02

  Jako dziecko bardzo lubiłam zabawy z wykorzystaniem masy solnej, to naprawdę świetna forma spędzenia wolnego czasu razem z dziećmi 🙂

  Odpowiedz
 2. martucha180  30 maja 2018 15:47

  Ale cuda można wyczarować z masy solnej!

  Odpowiedz
 3. Kamira90  1 czerwca 2018 16:55

  Cudowne są te rzeczy, ja najlepiej umie chyba z tej masy zrobić kulę hehe

  Odpowiedz
 4. Hidari11  1 czerwca 2018 19:11

  Wspomnienia dzieciństwa wróciły. Zawsze uwielbiałam zabawę z masą solną, talentu nie miałam, ale frajdy było naprawdę sporo. Wyżej ukazane rzeczy są cudne, na pewno bym nie umiała ich zrobić, ale w przyszłości będę ze swoimi dziećmi tak kreatywnie spędzać czas.

  Odpowiedz
 5. Angelika  17 listopada 2018 19:24

  Super, mam już pomysł na jutrzejszy dzień 🙂

  Odpowiedz
 6. becky  23 listopada 2018 18:49

  Lepienie z masy solnej to dobra zabawa, a ile potem sprzątania 🙂 Wolę mniej brudzące zajęcia, bo i tak po całym dniu pracy padam na nos. Wolę pograć z synkiem w Gdybyś Był, tam się rozkłada pionki i karty, więc potem łatwo zgarnąć wszystko do pudełka, żeby był porządek.

  Odpowiedz
 7. Amaretta  30 grudnia 2018 13:21

  Super sprawa:) tez takie robiłam jako dziecko

  Odpowiedz
 8. J  12 marca 2019 09:23

  świetny pomysł na weekend

  Odpowiedz
  • Wiolka  1 września 2021 15:48

   1.Dzieckiem  szczęśliwym  byłam i
   miło  wszystko  wspominam ponieważ na
   święta prezenty zawsze  były a
   jak to rodzice robili…niewiem
   no bo przecież nic w sklepach nie było.
   2.Jako dziewczynka mała
   pluszaki misiaki kochałam
   i właśnie takie pod choinkę od rodziców dostałam….
   ups od Mikołaja😉
   3.Sama do siebie się śmieje bo
   z pluszem mają wspólnego nie wiele gdyż
   misiek już nie jest różowy a
   kotek stracił oko ale
   na ich widok uśmiecham się szeroko.
   4.Marzenia i dzieci się zmieniają
   I drogie prezenty teraz dostają
   a ja szczęśliwa byłam
   jak miśkami się bawiłam.
   5.I właśnie z masy solnej moje kochane pluszaki bym ulepiła ach….cudowna to bedzie chwila.

   Odpowiedz
 9. kate1980  20 marca 2019 15:06

  masa solna = świetna zabawa

  Odpowiedz
 10. m258  10 lutego 2020 07:17

  ładne to 🙂

  Odpowiedz
 11. ewalub  1 czerwca 2021 12:12

  Przerobiliśmy z córcią trochę pomysłów. Obecnie woli już inne zabawy.

  Odpowiedz
 12. Patrycja Zar  1 września 2021 15:46

  Ulepiłabym pande bo to jest bardzo związane z moim dzieciństwem,panda była to moja ulubiona maskotka wszędzie byla zemną,w szkole, w łazieńce,na spacerze u dentysty no wszędzie… gdybym ją teraz miała to bym dała córce ale niestety ślad po niej zaginął i do dziś nie wiem gdzie mamita mi ją posiała…hm pewnie sama nie wie co się z nią stało…🐼

  Odpowiedz
 13. Patrycja czernik  1 września 2021 15:50

  Uwielbiam masę solna i cuda z niej stworzyć można w moim przypadku uwielbiam w święta Bożego Narodzenia zrobić szopke z masy solnej pięknie się prezentuje pod choinka

  Odpowiedz
  • Gabriela  1 września 2021 17:43

   Z masy solnej ulepiłabym Maksia… psa z którym spędziłam całe dzieciństwo. Odprowadzał mnie nawet z dziadkiem do przedszkola 🙂 Czarny z białymi łatkami i wielkimi uszami. Mam go na dużej ilości zdjęć z dzieciństwa, bardzo miło go wspominam 🙂 Mój wieloletni przyjaciel. Teraz mam podobnego ale z mniejszymi uszkami 🙂

   Odpowiedz
 14. Dominika Górska  1 września 2021 16:01

  Z masy solnej bym ulepiła mój wózek inwalidzki, bo na nim jeżdżę od urodzenia.

  Odpowiedz
 15. Aga Jaga  1 września 2021 16:52

  Mogłabym dużo rzeczy ulepić ale chyba ulepilabym mały skwerek z dwoma huśtawkami i ławeczkami. Był to główny punkt zebrań osiedlowej ekipy. To właśnie na tym skwerku rozstrzygaliśmy w co się dziś bawimy albo zwyczajnie nudziliśmy się bujając się na huśtawkach.

  Odpowiedz
 16. Mili05  1 września 2021 17:57

  Niezła lobuziara ze mnie za dzieciaka była, nie jedne spodnie były podarte np. po przechodzeniu przez płot ( dziś spodnie z dziurami są trendy ale w czasach mojego dzieciństwa to był obciach a jeszcze gorszy, gdy naszyta była łata), nie raz nabilam sobie guza lub siniaki a skoro tylko tak się zawsze kończyło,to jakiś anioł nade mną musiał czuwać, dlatego takiego anioła z masy solnej bym sobie zrobiła aby mnie strzegł do końca mojego życia i od głupot wieku dorosłego chronił.

  Odpowiedz
 17. Paulka89  1 września 2021 19:09

  Zawsze uwielbiałam Boże Narodzenie. Samodzielnie wykonywałam wszystkie figurki. Najchętniej wróciłabym do tego magicznego czasu i ulepił abym postacie i aniołki z masy solnej.

  Odpowiedz
 18. Oliwia Skorupa  2 września 2021 08:17

  Najchętniej ulepiłabym z masy solnej wszystkie zwierzęta widziane w pobliskim ZOO, kiedy miałam kilka lat. Bywałam tam tak często, że zapamiętałam cały układ ogrodu. Największą miłością jednak darzyłam (trwa ona do dziś) wszelkie kotowate – to one podbiły moje serce! Mając wykupiony sezonowy karnet, ciągnęłam ze sobą bliskich, a ci nie oponowali i razem na nowo odwiedzaliśmy znane już nam zwierzaki. Właśnie dlatego mogłabym stworzyć taką kolekcję z masy solnej – to zdecydowanie najsłodsze wspomnienia z okresu dzieciństwa!

  Odpowiedz
 19. MonikaS  2 września 2021 09:55

  Zdecydowanie pszczoły, które połączyły dziadków – seniorów rodu…
  Mój świętej pamięci dziadek był bowiem pszczelarzem amatorem i miał swoja własną pasiekę uli, w której co roku z pomocą małych robotnic wyrabiał własne miody. Jak zawsze podkreślał – to właśnie zapach miodu, który zawsze go otaczał – podziałał na babcie jak prawdziwy afrodyzjak i pomógł mu zdobyć jej serducho! 😃
  Jako dziecko wielokrotnie słyszałam historie, jak to podczas wojennej zawieruchy – pszczółki i ich wyroby zapewniły dziadkom przetrwanie, a nawet uratowały gospodarstwo przed grabieżą, kiedy to boleśnie pokąsały i przepędziły bandytów…
  Po dziś dzień pszczoły są symbolem naszej familii i słodkim wspomnieniem wakacji z dziadkami! 🙂

  Odpowiedz
 20. Erna  2 września 2021 15:33

  Moją ulubiona zabawką w dzieciństwie był kominiarczyk z drabinką,
  którego w kieszonce fartuszka nosiłam i się nim zawsze bawiłam.
  Niestety biegając po łące wśród bujnych traw,
  zgubiłam swoją ukochana zabawkę, ot tak!
  Teraz z masy solnej kominiarczyka ulepiłabym fajnego,
  aby beztroskie dzieciństwo, przypominał mi stale!

  Odpowiedz
 21. Beata  3 września 2021 19:42

  Będąc dzieckiem bardzo lubiłam bawić się w dom i gotować. Za moich czasów nie było takich zabawek jak są teraz praktycznie do wszystkiego. Moimi garnkami były różnego rodzaju słoiki, puszki, podstawki itp. Mając masę solną czterdzieści lat temu ulepiłabym sobie GARNKI🥤☕🍯🥘🥣

  Odpowiedz
 22. Iza  4 września 2021 09:17

  Z dzieciństwem kojarzy mi się mój plac zabaw na którym bawiłam się jak byłam mała. Z masy solnej ulepiła bym model mojego placu zabaw a na nic moi przyjaciele z tamtych lat.

  Odpowiedz
 23. Martyna  4 września 2021 11:24

  Ulepiłabym z masy solnej wielki i potężny zamek księżniczki . W dzieciństwie uwielbiałam sie stroić w suknie balowe zrobione z kołdry i wydawać rozkazy moim pluszowym misiom. Teraz z miłą chęcią zamknęłabym się w swoim zamku i na chwileczkę odpoczęła od wszystkich spraw…

  Odpowiedz
 24. Patrycja J  6 września 2021 21:32

  Kiedy myślę o dzieciństwie, wspominam beztroskie zabawy na podwórku, wieczorynki o 19tej, wakacje u dziadków na wsi i piękna duża jabłoń, która rosła na osiedlu. Uwielbiałyśmy z koleżankami siedzieć na jej gałęziach. To w jej cieniu chowaliśmy się przed słońcem i urządzaliśmy pikniki i graliśmy w „państwa miasta”. To ona była świadkiem moich uśmiechów, łez, czasami powierniczką sekretów, a nawet świadkiem pierwszego pocałunku. Niestety kilka lat temu, zaczęła usychać, aż w końcu ją ścięli. To właśnie tą jabłoń chciałabym zrobić z masy solnej, bo to ona przywołuje na myśl piękne wspomnienia.

  Odpowiedz
 25. Patrycja J  6 września 2021 21:34

  Kiedy myślę o dzieciństwie, wspominam beztroskie zabawy na podwórku, wieczorynki o 19tej, wakacje u dziadków na wsi i piękna duża jabłoń, która rosła na osiedlu. Uwielbiałyśmy z koleżankami siedzieć na jej gałęziach. To w jej cieniu chowaliśmy się przed słońcem i urządzaliśmy pikniki i graliśmy w „państwa miasta”. To ona była świadkiem moich uśmiechów, łez, czasami powierniczką sekretów, a nawet świadkiem pierwszego pocałunku. Niestety kilka lat temu, zaczęła usychać, aż w końcu ją ścięli. To właśnie tą jabłoń ulepiłabym z masy solnej, bo to ona przywołuje na myśl piękne wspomnienia beztroskiego dzieciństwa.

  Odpowiedz
 26. Grażyna M  7 września 2021 19:36

  Z masy solnej ulepiłabym to co sprawiało, że moje dzieciństwo było radosne, bezpieczne i słodkie czyli moja mama, mój tata, moja babcia i oczywiście ja z wielką różową watą cukrową w jednej ręce i z „naszyjnikiem” z obwarzanków w drugiej. To co opisałam to wspaniałe wyjścia całą rodziną do ZOO a tam wielką radość sprawiało mi oglądanie zwierzaków (nigdy nie miała, dosyć ) i oczywiście musiała być ta przesłodka wata cukrowa i obwarzanki bo bez tego nie byłoby takiej frajdy. Jak ja kochałam te rodzinne wypady – dla mnie właśnie tak słodko jak ta wata smakuje beztroskie dzieciństwo 🙂

  Odpowiedz
 27. Tola  21 listopada 2022 21:48

  Uwielbiam z córeczką lepić coś z masy solnej. Zwłaszcza jesienią to doskonały pomysł na chłodny wieczór 😉

  Odpowiedz
 28. Kobiecy urok  21 listopada 2022 21:49

  Bardzo fajne pomysły! dzięki za wpis 😉

  Odpowiedz
 29. Marta  24 sierpnia 2023 07:46

  Uwielbiałam! Teraz wykorzystuję do pracy z moją córką 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany