Masa solna w 4 krokach oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy

Masa solna to świetny pomysł nie tylko na zabawy z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu, Ta masa plastyczna wykonana z naturalnych składników jest także bezpieczna zabawa dla alergików. Dla dorosłych zaś bywa sposobem na stworzenie niepowtarzalnych solnych wyrobów. Ozdoby z masy solnej są doskonałą świąteczną dekoracją lub prezentem. Poniżej przedstawiamy 6 różnych przepisów na masę solną oraz pomysły na jej wykorzystanie jako ozdoby, figurki oraz jako zabawa dla dzieci.

Spis treści:

Masa solna wyrabiana przez dzieci

Masa solna wyrabiana przez dzieci (fot. Deposithotos)

Dlaczego masa solna jest najlepszą masą plastyczną?

Poniżej przedstawiamy  przepis jak zrobić masę solną w domu – jakie powinny być proporcje składników, jak suszyć i czym malować. Znajdziesz tutaj nie tylko przepis na masę solną w wersji podstawowej, ale także na masę solną z mąką ziemniaczaną lub olejem. Mamy także specjalne przepisy na masę solną utwardzoną, kolorową oraz bezglutenową – dla alergików. Warto wybrać jeden z tych przepisów i puścić wodze artystycznej fantazji.

Ręcznie robione i wolne od toksycznych dodatków ciasto solne przygotowane w domu daje niemal nieograniczone pole inspiracji dziecku. Pozwala  rozwijać wyobraźnię oraz manualne zdolności. Już od lat naukowcy podkreślają, że nie warto  dawać naszym pociechom drogie, skomplikowane zabawki, które nie wymagają  z ich strony żadnego wysiłku wróćmy do innych form. Lepiej zachęcać dzieci do tworzenia i samodzielnego konstruowania przedmiotów z najprostszych elementów. Masa solna (podobnie jak każda inna masa plastyczna – masa papierowa, ciecz nienewtonowska, mokry piasek, sucha porcelana) jest obok kartonu i drewnianych klocków najlepszym budulcem, który zaabsorbuje nie tylko dzieci podczas zabawy w domu, ale i dorosłych! Warto postawić zatem na masę solną! Przedstawiamy kilka inspirujących propozycji na zabawy z jej użyciem oraz przepis na masę solną w sześciu wariantach.

Masa solna krok po kroku – 6 łatwych przepisów

masa solna - jak zrobić

Masa solna – jak zrobić ()fot. Kelly-Sikkema-unsplash.com)

Masa solna jest tak prosta do zrobienia w każdym domu, że praktycznie bez żadnych  przygotowań możesz spędzić z dzieckiem popołudnie na tej kreatywnej zabawie z ciastem solnym. Tańsza niż plastelina, ekologiczna i dostępna w niemal nieograniczonej ilości, bowiem sól, mąka i woda jest zawsze w domu. Ta masa pobudzi prawdziwą kreatywność Twojego malucha, pozwalając mu odkryć w sobie artystę i zrobić przy jej pomocy fantastyczne zwierzęta, krajobrazy czy ozdoby! Wśród przedstawionych poniżej przepisów możesz wybrać taką masę solną, która zaspokoi twoje potrzeby (jeśli wykonujesz z niej ozdoby) lub twojego dziecka.

figurka z masy solnej

figurka z masy solnej

Może zainteresują cię także inne pomysły na zabawę z dziećmi w domu:

Jak zrobić masę solną?

Zanim wybierzesz konkretny przepis na masę solną przeczytaj 7 wskazówek, które pomogą ci w uzyskaniu idealnej konsystencji ciasta solnego podczas wyrobu w domu. Warto je wziąć pod uwagę.

 1. Ilość wody, która dodasz do masy może się różnić od tej w przepisie – zależy ona bowiem od rodzaju użytej mąki.
 2. Im więcej dodasz soli, tym ciasto solne będzie twardsze i trudniejsze do formowania. Sól spowoduje jedna,  że będzie ono bardziej trwałe.
 3. Wybierając przepis z użyciem mąki ziemniaczanej do wyrobu masy solnej,  uzyskasz delikatniejsze ciasto, bardziej gładkie – idealne do wyrobu małych elementów, które nie pękają podczas suszenia.
 4. Dodaj olej – masa solna stanie się wtedy gładka i aksamitna, a wyroby wykonane z tym dodatkiem nie będą podatne na pękanie podczas pieczenia.  W piekarniku staną się jednak lekko zarumienione.
 5. Jeżeli wybrałaś wersję na masę solną z klejem do tapet – rozrób go wcześniej.
 6. Jeśli musisz dodawać więcej wody do ciasta solnego, musisz liczyć się z tym, że w procesie pieczenia twoje figurki mogą popękać.
 7.  Jeśli nie zużyłaś całej masy solnej możesz ja przechować w zamkniętym pojemniku –  najlepiej w lodówce.

Krok 1. Przygotowanie masy solnej

Nie wiesz, jak zrobić masę solną? Poniżej znajduje się 6 przepisów na masę solną. Wybierz właściwy przepis , w zależności od tego co planujesz stworzyć: figurki, ozdoby czy po prostu ma to być zabawa z dzieckiem. Numer 1: masa solna przepis podstawowy – gwarantuje zawsze ci pewny sukces i możesz ją zrobić bez obaw. Pozostałe przepisy są odmianami klasycznej wersji – zmienionymi pod kątem oczekiwanego efektu końcowego.

1. Masa solna przepis podstawowy

Składniki:

 • 1 szklanka soli,
 • 1 szklanka mąki (najlepiej sprawdzi się do wyrobu masy solnej maka tortowa lub krupczatka)
 • 125 ml wody

Do szklanki soli i mąki wlewaj ostrożnie wodę. Dokładnie wymieszaj składniki w misce, a następnie ugnieć tak jak ciasto na stolnicy lub posypanym mąką blacie stołu. Gdy już przekonasz się, że ugnieciona masa solna jest gładka, jednolita i w miarę elastyczna możesz przystępować do zabawy! Jeżeli wydaje Ci się podczas ugniatania, że masa nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniej elastyczności, dodaj do niej odrobinę oliwy.

2. Przepis na masę solną utwardzoną

Aby utwardzić masę solną, wystarczy dodać do niej klej do tapet. Potrzebujesz:

Składniki:

 • 1 szklanka mąki;
 • 1 szklanka soli;
 • 2 łyżki kleju do tapet
 • woda

Mąkę, sól i klej do tapet zmieszaj razem. Powoli dolewaj wodę i ugniataj. Gdy powstanie odpowiednia konsystencja, swoje wyroby musisz wykonać szybko – bowiem ta masa solna  zastyga o wiele szybciej niż wersja wg przepisu podstawowego.

3. Masa solna przepis na wersję kolorową

Aby otrzymać kolorową masę solną wystarczy do szklanki soli i mąki raz 125 ml wody dodać barwniki. Możesz wykorzystać naturalne – na przykład kakao (kolor brązowy), kurkuma (kolor żółty), cynamon (rudy). Doskonałym pomysłem jest dodanie farbek do jajek o bardziej atrakcyjnych kolorach a nawet brokatu.

4. Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną

Składniki:

 • 1 szklanka mąki pszennej;
 • 1 szklanka soli;
 • 1 duża (czubata) łyżką mąki ziemniaczanej
 • 1 łyżka oleju
 • 1 płaska łyżka kleju do tapet
 • od 0,5 do 1 szklanki wody

Składniki zmieszaj razem – wodę dodawaj stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

5. Masa solna przepis z olejem

Składniki:

 • 2 szklanki pszennej mąki
 • 1-1,5 szklanki drobnej soli
 • 2 łyżki oleju
 • 1 szklanka letniej wody

Zmieszaj  w misce mąkę z solą i olejem. Wodę dodawaj stopniowo do uzyskania elastycznej i miękkiej masy.

6. Przepis na bezglutenową masę solną

Składniki:

 • 2 szklanki mąki ziemniaczanej
 • 1 łyżka oleju
 • 1 szklanka soli
 • szklanka letniej wody

Masę wykonaj według przepisu podstawowego.

Krok 2. Modelowanie masy solnej

Co zrobić, aby modele z masy solnej były udane? 4 praktyczne wskazówki

 1. Warto wyłożyć folią aluminiową deseczkę na której formujesz masę solną – dzięki temu nie będzie się ona do niej kleić.
 2. Użyj zmiętej folii aluminiowej do wypełnienia dużych elementów.
 3.  Łącząc pojedyncze elementy swojej figurki zwilż dodatkowo miejsce łączenia wodą.
 4. Jak zrobić kolorowa masę solną?  Wystarczy dodać pigment do poszczególnych kawałków masy solnej. Dzięki temu zabarwisz ja na wybrany kolor. Użyj do tego przypraw naturalnych jak  kurkuma, cynamon czy kakao.

Najprostszą formą zabawy z dziećmi jest wspólne formowanie  różnych kształtów. Możemy zrobić kotki, aniołki, chmurki, którym później dorysujecie buźki lub wzorki. Można postawić na zwierzęta: owieczki, zajączki, ptaszki.  Innym pomysłem są przedmioty z bezpośredniego otoczenia: tańczące domki czy figurki ludzi (np. mamy i taty). Pokaż swojemu dziecku, jak bawić się – jak formować wałeczki na ręce i kulki na łapy, jak używać szklanki do formowania koła z ciasta. W czasie zabawy możemy pomagać sobie drewnianym lub plastikowym nożykiem i łączyć ciasto solne z różnymi drobnymi przedmiotami. Masa solna doskonale łączy się z kawałkami sznurka, gałązkami znalezionymi na dworze, koralikami, wstążkami czy cekinami, dzięki czemu możesz wprowadzić do zabawy elementy ekologiczne – powtórnego wykorzystywania posiadanych rzeczy.   Możemy także wykonać ozdoby z masy solnej na choinkę: małe aniołki czy mikołaje stworzone przy pomocy foremek do ciasta lub wielkanocne wesołe zające. Ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia.   Poniżej znajdziecie kilka inspiracji!

rekin z masy solnej

rekin z masy solnej

słonik z masy solnej

słonik z masy solnej

masa solna - postacie z bajek

masa solna – postaci z bajek

Krok 3. Suszenie masy solnej

Najlepszym sposobem dla twoich figurek na utrwalenie będzie ich wysuszenie na świeżym powietrzu – najlepiej na słońcu. Niestety jest to czasochłonny proces. Jedynie małe ozdoby można suszyć w te sposób. Większe ozdoby należy suszyć w piekarniku w domu. Po ulepieniu wszystkich kształtów i figurek, bardzo delikatnie przenieś je na blaszkę do pieczenia. Rozgrzej piekarnik elektryczny do 75 stopni (nie używaj termoobiegu) i piecz w piekarniku ozdoby z masy ok. 40 minut. Nie warto zwiększać temperatury, gdyż wiąże się to z ryzykiem popękania masy, powinno się natomiast co jakiś czas sprawdzać czy figurki są już odpowiednio twarde.

Należy pamiętać, że podany czas wypieku dotyczy standardowych, niedużych kształtów. Duże figurki i ozdoby mogą potrzebować nawet kilku godzin w piekarniku. Można przyjąć, że dla każdych 5 mm grubości masy solnej należy przeznaczyć 1 godzinę suszenia w piekarnku. Jeżeli masz piekarnik gazowy, to rozgrzej go do ok. 50-60 stopni i piecz swoje ozdoby przy lekko uchylonych drzwiczkach – bowiem gaz posiada wysoki stopień wilgotności. Ogólna zasada suszenia figurek z masy solnej jest taka, ze im wolniej je suszymy – tym mniejsze jest ryzyko popękania naszych wyrobów. Przed włożeniem do piekarnika posmaruj wyroby olejem, dzięki czemu nie będą podatne na kruszenie. Jednak użycie oleju spowoduje przyciemnienie wyrobów. Co godzinę uchyl na chwilę drzwiczki piekarnika, by mogła wylecieć para wodna.  Pamiętajmy także, że nie uda się wysuszyć masy solnej w kuchence mikrofalowej.

Krok 4. Masa solna dekorowanie

Kiedy ozdoby z masy solnej stwardnieją i ostygną, można przystępować do ich ozdabiania. To etap, który dzieci lubią najbardziej! Możecie wykorzystać tempery lub farbki akrylowe, aby pomalować ozdoby. Dzieci ucieszy też dodatek do masy solnej w postaci brokatu czy cekinów w kształcie gwiazdek, serduszek i księżyców, które wystarczy przykleić na przezroczysty klej lub nimi pomalować figurkę. Na koniec możecie zabezpieczyć i nabłyszczyć powierzchnię figurek, malując każdy przedmiot bezbarwnym lakierem do paznokci (albo top coatem).

 

Łatwy pomysł na zabawę z masą solną w domu: Odciski dłoni, palców, stópek

Świetnym pomysłem na zabawę jest wykonanie odcisków dłoni lub stóp  Waszego dziecka, ale również i Waszych. Przygotujcie z nich zawieszki, broszki lub naszyjniki, które następnie podarujecie w prezencie dziadkom albo powiesicie na ścianie i zachowacie jako pamiątkę na lata (w tym wypadku koniecznie wyryjcie na medalionie datę jego wykonania). Warto je pomalować na intensywne kolory, by długo cieszyły oczy feeria barw. Po latach wzruszycie się, przypominając sobie jak małe były dłonie Waszych dzieci.

 

Pomysły na inne zabawy tematyczne z masy solnej

figurki z masy solnej

figurki z masy solnej

A co powiecie na zabawę w tematyce, która najbardziej interesuje Wasze dziecko? Możecie zaproponować maluchowi ulepienie z masy solnej figurki postaci z jego ulubionej bajki, stworzenie mini-samochodzików czy uformowanie całego ZOO. Możecie także wymyślić zabawę w przygotowanie produktów: kartoników mleka, owoców, warzyw, chleba, które złożą się później na towar w zabawowym sklepiku! Zainicjujcie zabawę w pizzerię lub cukiernię, która musi przygotować mnóstwo mini-pizz albo kolorowych muffinek. Użyjcie foremek do wyciskania ciasteczek i spożywczych barwników! Nie ograniczajcie się!

Z masy solnej możecie wykonać i pomalować ozdoby i figurki na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. wiele inspiracji znajdziecie w naszych poniższych artykułach:

Ozdoby na choinkę z masy solnej – 20 + inspirujących pomysłów!

Ozdoby na choinkę z masy solnej – 20 + inspirujących pomysłów!

Czy lubisz ten czas przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy wystawy sklepów migocą kolorowymi lampeczkami, a na półkach pojawia się świąteczny asortyment? Uwielbiasz szukanie prezentów dla bliskich i zapach pieczonych w domu pierniczków. Każda czynność związania z przygotowaniami do świąt to dla Ciebie okazja do celebrowania chwil i cieszenia się z czasu spędzonego razem z rodziną. Jeśli wszystkie powyższe zdania idealnie opisują Twoją osobę, to zainteresuje Cię może samodzielne wykonanie oryginalnych ozdób z ...masy solnej! Odpowiedź brzmi twierdząco? Zatem zerknij na nasz redakcyjny przegląd inspiracji!
Wielkanocne figurki z masy solnej wzory – poszukaj top inspiracji z wyprzedzeniem!

Wielkanocne figurki z masy solnej wzory – poszukaj top inspiracji z wyprzedzeniem!

Własnoręcznie wykonane figurki z masy solnej to nie tylko piękna i oryginalna dekoracja świątecznego stołu, ale i miły wielkanocny prezent dla najbliższych. Jeśli wykonamy je wspólnie z dziećmi, na pewno wywołamy uśmiech na twarzach ich dziadków i rozbudzimy w naszych pociechach artystycznego ducha. Zajrzyjcie do naszej galerii po inspirujące wzory i pomysły internautów z całego świata i zorganizujcie w domu kreatywny wieczór jeszcze zanim wpadniecie w wir wielkanocnych przygotowań!

Dla dziewczynek – biżuteria z masy solnej – inspiracje

Jeżeli w zabawie biorą udział dziewczynki, wykorzystajcie masę na  wykonanie prostej biżuterii. Wytnijcie ładne kształty np. przy pomocy foremek do ciasteczek a następnie upieczoną masę  pomalujcie farbkami w różne wzory. Mogą to być kropki lub paseczki w dwóch lub wielu kolorach. Dobrym pomysłem jest też pocieniowanie medalika tylko na jego brzegach, np. brązową farbką. Możecie zatopić w masie pręcik z rozgiętego spinacza lub drucika florystycznego, dzięki czemu stworzycie metalową zawieszkę do przewleczenia wstążki. Możecie także wyciąć mniejszą dziurkę (lub inny kształt) w środku Waszej ozdoby. Pamiętaj, że poza malowaniem na wyrobach rozmaitych motywów, masę możecie wykorzystać do odciskania  w niej różnych kształtów, np. od ornamentu na szklance lub metalowym naszyjniku. Mogą to być końcówki plastikowej słomki do napojów, kwiatki i owoce krzewów znalezione w ogrodzie etc. Całość świetnie prezentuje się urozmaicona np. kolorowymi nitkami.

Tworząc biżuterię z masy solnej, pokażesz dziecku, że prezenty dla bliskich i akcesoria można wykonywać samodzielnie. Przekonasz je, iż taka spersonalizowana rzecz ma większą wartość niż kupiony gadżet, który nie wymagał od obdarowującego żadnego wysiłku czy umiejętności.

Czy znacie masę solną? Jak wykorzystujecie ją w zabawie z dziećmi? A może znacie inny przepis na masę solną? Napiszcie w komentarzach.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (231 głosów, średnia: 4,61 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Alluska12  30 maja 2018 15:02

  Jako dziecko bardzo lubiłam zabawy z wykorzystaniem masy solnej, to naprawdę świetna forma spędzenia wolnego czasu razem z dziećmi 🙂

  Odpowiedz
 2. martucha180  30 maja 2018 15:47

  Ale cuda można wyczarować z masy solnej!

  Odpowiedz
 3. Kamira90  1 czerwca 2018 16:55

  Cudowne są te rzeczy, ja najlepiej umie chyba z tej masy zrobić kulę hehe

  Odpowiedz
 4. Hidari11  1 czerwca 2018 19:11

  Wspomnienia dzieciństwa wróciły. Zawsze uwielbiałam zabawę z masą solną, talentu nie miałam, ale frajdy było naprawdę sporo. Wyżej ukazane rzeczy są cudne, na pewno bym nie umiała ich zrobić, ale w przyszłości będę ze swoimi dziećmi tak kreatywnie spędzać czas.

  Odpowiedz
 5. Angelika  17 listopada 2018 19:24

  Super, mam już pomysł na jutrzejszy dzień 🙂

  Odpowiedz
 6. becky  23 listopada 2018 18:49

  Lepienie z masy solnej to dobra zabawa, a ile potem sprzątania 🙂 Wolę mniej brudzące zajęcia, bo i tak po całym dniu pracy padam na nos. Wolę pograć z synkiem w Gdybyś Był, tam się rozkłada pionki i karty, więc potem łatwo zgarnąć wszystko do pudełka, żeby był porządek.

  Odpowiedz
 7. Amaretta  30 grudnia 2018 13:21

  Super sprawa:) tez takie robiłam jako dziecko

  Odpowiedz
 8. J  12 marca 2019 09:23

  świetny pomysł na weekend

  Odpowiedz
 9. kate1980  20 marca 2019 15:06

  masa solna = świetna zabawa

  Odpowiedz
 10. m258  10 lutego 2020 07:17

  ładne to 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany