Masa solna – 6 prostych i sprawdzonych przepisów oraz TOP 20 pomysłów na solne dekoracje i zabawy
Prosty przepis na masę solną to podstawa na udaną zabawę z dziećmi w domu, ale także na wykonanie oryginalnych solnych dekoracji. Ciasto solne cieszy dzieci niezależnie od czasów i aktualnego technologicznego postępu, Ta masa plastyczna wykonana z naturalnych składników jest także bezpieczną zabawą dla alergików. Dla dorosłych zaś bywa sposobem na stworzenie niepowtarzalnych solnych wyrobów. Ozdoby z masy solnej są doskonałą świąteczną dekoracją lub prezentem. Poniżej przedstawiamy 6 różnych przepisów na masę solną: podstawowy, a także przepis na masę utwardzoną, kolorową, z olejem lub mąką ziemniaczaną. Znajdziecie tutaj także pomysły na wykorzystanie ciasta solnego jako ozdoby, figurki oraz jako zabawa dla dzieci.
Spis treści:

Masa solna wyrabiana przez dzieci
Poniżej przedstawiamy przepis jak zrobić masę solną w domu – jakie powinny być proporcje składników, jak suszyć i czym malować. Znajdziesz tutaj nie tylko przepis na masę solną w wersji podstawowej, ale także na masę solną z mąką ziemniaczaną lub olejem. Mamy także specjalne przepisy na masę solną utwardzoną, kolorową oraz bezglutenową – dla alergików. Warto wybrać jeden z tych przepisów i puścić wodze artystycznej fantazji.
Masa solna – 6 prostych przepisów na różne ciasta solne
Masa solna według przepisu podstawowego jest tak prosta do zrobienia w każdym domu, że praktycznie bez żadnych przygotowań możesz spędzić z dzieckiem popołudnie na tej kreatywnej zabawie z ciastem solnym. Tańsza niż plastelina, ekologiczna i dostępna w niemal nieograniczonej ilości, bowiem sól, mąka i woda jest zawsze w domu. Ta masa pobudzi prawdziwą kreatywność Twojego malucha, pozwalając mu odkryć w sobie artystę i zrobić przy jej pomocy fantastyczne zwierzęta, krajobrazy czy ozdoby! Wśród przedstawionych poniżej przepisów na masę solną możesz wybrać taką masę solną, która zaspokoi twoje potrzeby (jeśli wykonujesz z niej ozdoby) lub twojego dziecka.

figurka z masy solnej
1. Masa solna przepis podstawowy
Składniki:
- 1 szklanka soli,
- 1 szklanka mąki (najlepiej sprawdzi się do wyrobu masy solnej maka tortowa lub krupczatka)
- 125 ml wody
Do szklanki soli i mąki wlewaj ostrożnie wodę. Dokładnie wymieszaj składniki w misce, a następnie ugnieć tak jak ciasto na stolnicy lub posypanym mąką blacie stołu. Gdy już przekonasz się, że ugnieciona masa solna jest gładka, jednolita i w miarę elastyczna możesz przystępować do zabawy! Jeżeli wydaje Ci się podczas ugniatania, że masa nie jest w stanie osiągnąć odpowiedniej elastyczności, dodaj do niej odrobinę oliwy.

Masa solna – przepis podstawowy: 1 szklanka soli, 1 szklanka mąki tortowej lub krupczatki,
125 ml wody.
2. Przepis na masę solną utwardzoną
Aby utwardzić masę solną, wystarczy dodać do niej klej do tapet. Potrzebujesz:
Składniki:
- 1 szklanka mąki;
- 1 szklanka soli;
- 2 łyżki kleju do tapet
- woda
Mąkę, sól i klej do tapet zmieszaj razem. Powoli dolewaj wodę i ugniataj. Gdy powstanie odpowiednia konsystencja, swoje wyroby musisz wykonać szybko – bowiem ta masa solna zastyga o wiele szybciej niż wersja wg przepisu podstawowego.

Przepis na masę solną utwardzoną: 1 szklanka mąki, 1 szklanka soli, 2 łyżki kleju do tapet
woda.
3. Masa solna przepis na wersję kolorową
Aby otrzymać kolorową masę solną wystarczy do szklanki soli i mąki raz 125 ml wody dodać barwniki. Możesz wykorzystać naturalne – na przykład kakao (kolor brązowy), kurkuma (kolor żółty), cynamon (rudy). Doskonałym pomysłem jest dodanie farbek do jajek o bardziej atrakcyjnych kolorach a nawet brokatu.

Przepis na masę solną kolorową: szklanka soli i mąki, 125 ml wody i barwniki.
4. Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną
Składniki:
- 1 szklanka mąki pszennej;
- 1 szklanka soli;
- 1 duża (czubata) łyżką mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka oleju
- 1 płaska łyżka kleju do tapet
- od 0,5 do 1 szklanki wody
Składniki zmieszaj razem – wodę dodawaj stopniowo aż do uzyskania pożądanej konsystencji.

Przepis na masę solną z mąką ziemniaczaną: 1 szklanka mąki pszennej, 1 szklanka soli, 1 duża (czubata) łyżką mąki ziemniaczanej, 1 łyżka oleju, 1 płaska łyżka kleju do tapet, od 0,5 do 1 szklanki wody.
5. Masa solna przepis z olejem
Składniki:
- 2 szklanki pszennej mąki
- 1-1,5 szklanki drobnej soli
- 2 łyżki oleju
- 1 szklanka letniej wody
Zmieszaj w misce mąkę z solą i olejem. Wodę dodawaj stopniowo do uzyskania elastycznej i miękkiej masy.

Masa solna przepis z olejem: 2 szklanki pszennej mąki, 1-1,5 szklanki drobnej soli, 2 łyżki oleju, 1 szklanka letniej wody.
6. Przepis na bezglutenową masę solną
Składniki:
- 2 szklanki mąki ziemniaczanej
- 1 łyżka oleju
- 1 szklanka soli
- szklanka letniej wody
Masę wykonaj według przepisu podstawowego.

Przepis na bezglutenową masę solną: 2 szklanki mąki ziemniaczanej, 1 łyżka oleju, 1 szklanka soli, szklanka letniej wody.
Jak zrobić masę solną – 7 wskazówek do uzyskania idealnego ciasta solnego
Po wybraniu konkretnego przepisu na masę solną przeczytaj 7 wskazówek, które pomogą ci w uzyskaniu idealnej konsystencji ciasta solnego podczas wyrobu w domu. Warto je wziąć pod uwagę.
- Ilość wody, która dodasz do masy może się różnić od tej w przepisie – zależy ona bowiem od rodzaju użytej mąki.
- Im więcej dodasz soli, tym ciasto solne będzie twardsze i trudniejsze do formowania. Sól spowoduje jedna, że będzie ono bardziej trwałe.
- Wybierając przepis z użyciem mąki ziemniaczanej do wyrobu masy solnej, uzyskasz delikatniejsze ciasto, bardziej gładkie – idealne do wyrobu małych elementów, które nie pękają podczas suszenia.
- Dodaj olej – masa solna stanie się wtedy gładka i aksamitna, a wyroby wykonane z tym dodatkiem nie będą podatne na pękanie podczas pieczenia. W piekarniku staną się jednak lekko zarumienione.
- Jeżeli wybrałaś wersję na masę solną z klejem do tapet – rozrób go wcześniej.
- Jeśli musisz dodawać więcej wody do ciasta solnego, musisz liczyć się z tym, że w procesie pieczenia twoje figurki mogą popękać.
- Jeśli nie zużyłaś całej masy solnej możesz ja przechować w zamkniętym pojemniku – najlepiej w lodówce.
Masa solna przepis krok po kroku
Krok 1. Przygotowanie masy solnej
Nie wiesz, jak zrobić masę solną? Najpierw wybierz jeden z 6 przepisów na masę solną znajdujących się powyżej. Dokonaj wyboru w zależności od tego, co planujesz stworzyć: figurki, ozdoby czy po prostu ma to być zabawa z dzieckiem. Numer 1: masa solna przepis podstawowy – gwarantuje zawsze ci pewny sukces i możesz ją zrobić bez obaw. Pozostałe przepisy są odmianami klasycznej wersji – zmienionymi pod kątem oczekiwanego efektu końcowego.
Krok 2. Modelowanie masy solnej

fot. Kelly-Sikkema-unsplash.com
Co zrobić, aby modele z masy solnej były udane? 4 praktyczne wskazówki
- Warto wyłożyć folią aluminiową deseczkę na której formujesz masę solną – dzięki temu nie będzie się ona do niej kleić.
- Użyj zmiętej folii aluminiowej do wypełnienia dużych elementów.
- Łącząc pojedyncze elementy swojej figurki zwilż dodatkowo miejsce łączenia wodą.
- Jak zrobić kolorowa masę solną? Wystarczy dodać pigment do poszczególnych kawałków masy solnej. Dzięki temu zabarwisz ja na wybrany kolor. Użyj do tego przypraw naturalnych jak kurkuma, cynamon czy kakao.
Najprostszą formą zabawy z dziećmi jest wspólne formowanie różnych kształtów. Możemy zrobić kotki, aniołki, chmurki, którym później dorysujecie buźki lub wzorki. Można postawić na zwierzęta: owieczki, zajączki, ptaszki. Innym pomysłem są przedmioty z bezpośredniego otoczenia: tańczące domki czy figurki ludzi (np. mamy i taty). Pokaż swojemu dziecku, jak bawić się – jak formować wałeczki na ręce i kulki na łapy, jak używać szklanki do formowania koła z ciasta. W czasie zabawy możemy pomagać sobie drewnianym lub plastikowym nożykiem i łączyć ciasto solne z różnymi drobnymi przedmiotami. Masa solna doskonale łączy się z kawałkami sznurka, gałązkami znalezionymi na dworze, koralikami, wstążkami czy cekinami, dzięki czemu możesz wprowadzić do zabawy elementy ekologiczne – powtórnego wykorzystywania posiadanych rzeczy. Możemy także wykonać ozdoby z masy solnej na choinkę: małe aniołki czy mikołaje stworzone przy pomocy foremek do ciasta lub wielkanocne wesołe zające. Ogranicza was jedynie wasza wyobraźnia. Poniżej znajdziecie kilka inspiracji!

rekin z masy solnej

słonik z masy solnej

masa solna – postaci z bajek
Krok 3. Suszenie masy solnej
Najlepszym sposobem dla twoich figurek na utrwalenie będzie ich wysuszenie na świeżym powietrzu – najlepiej na słońcu. Niestety jest to czasochłonny proces. Jedynie małe ozdoby można suszyć w te sposób. Większe ozdoby należy suszyć w piekarniku w domu. Po ulepieniu wszystkich kształtów i figurek, bardzo delikatnie przenieś je na blaszkę do pieczenia. Rozgrzej piekarnik elektryczny do 75 stopni (nie używaj termoobiegu) i piecz w piekarniku ozdoby z masy ok. 40 minut. Nie warto zwiększać temperatury, gdyż wiąże się to z ryzykiem popękania masy, powinno się natomiast co jakiś czas sprawdzać czy figurki są już odpowiednio twarde.
Należy pamiętać, że podany czas wypieku dotyczy standardowych, niedużych kształtów. Duże figurki i ozdoby mogą potrzebować nawet kilku godzin w piekarniku. Można przyjąć, że dla każdych 5 mm grubości masy solnej należy przeznaczyć 1 godzinę suszenia w piekarnku. Jeżeli masz piekarnik gazowy, to rozgrzej go do ok. 50-60 stopni i piecz swoje ozdoby przy lekko uchylonych drzwiczkach – bowiem gaz posiada wysoki stopień wilgotności. Ogólna zasada suszenia figurek z masy solnej jest taka, ze im wolniej je suszymy – tym mniejsze jest ryzyko popękania naszych wyrobów. Przed włożeniem do piekarnika posmaruj wyroby olejem, dzięki czemu nie będą podatne na kruszenie. Jednak użycie oleju spowoduje przyciemnienie wyrobów. Co godzinę uchyl na chwilę drzwiczki piekarnika, by mogła wylecieć para wodna. Pamiętajmy także, że nie uda się wysuszyć masy solnej w kuchence mikrofalowej.
Krok 4. Masa solna dekorowanie
Kiedy ozdoby z masy solnej stwardnieją i ostygną, można przystępować do ich ozdabiania. To etap, który dzieci lubią najbardziej! Możecie wykorzystać tempery lub farbki akrylowe, aby pomalować ozdoby. Dzieci ucieszy też dodatek do masy solnej w postaci brokatu czy cekinów w kształcie gwiazdek, serduszek i księżyców, które wystarczy przykleić na przezroczysty klej lub nimi pomalować figurkę. Na koniec możecie zabezpieczyć i nabłyszczyć powierzchnię figurek, malując każdy przedmiot bezbarwnym lakierem do paznokci (albo top coatem).
Dlaczego masa solna jest najlepszą i bezpieczną masą plastyczną dla dzieci?
Ręcznie robione i wolne od toksycznych dodatków ciasto solne przygotowane w domu daje niemal nieograniczone pole inspiracji dziecku. Pozwala rozwijać wyobraźnię oraz manualne zdolności. Już od lat naukowcy podkreślają, że nie warto dawać naszym pociechom drogie, skomplikowane zabawki, które nie wymagają z ich strony żadnego wysiłku wróćmy do innych form. Lepiej zachęcać dzieci do tworzenia i samodzielnego konstruowania przedmiotów z najprostszych elementów. Masa solna (podobnie jak każda inna masa plastyczna – masa papierowa, ciecz nienewtonowska, mokry piasek, sucha porcelana) jest obok kartonu i drewnianych klocków najlepszym budulcem, który zaabsorbuje nie tylko dzieci podczas zabawy w domu, ale i dorosłych! Warto postawić zatem na masę solną!
Łatwy pomysł na zabawę z masą solną w domu
Odciski dłoni, palców, stópek
Świetnym pomysłem na zabawę jest wykonanie odcisków dłoni lub stóp Waszego dziecka, ale również i Waszych. Przygotujcie z nich zawieszki, broszki lub naszyjniki, które następnie podarujecie w prezencie dziadkom albo powiesicie na ścianie i zachowacie jako pamiątkę na lata (w tym wypadku koniecznie wyryjcie na medalionie datę jego wykonania). Warto je pomalować na intensywne kolory, by długo cieszyły oczy feeria barw. Po latach wzruszycie się, przypominając sobie jak małe były dłonie Waszych dzieci.
Pomysły na inne zabawy tematyczne z masy solnej

figurki z masy solnej – Jennifer-Burk–unsplash.com
A co powiecie na zabawę w tematyce, która najbardziej interesuje Wasze dziecko? Możecie zaproponować maluchowi ulepienie z masy solnej figurki postaci z jego ulubionej bajki, stworzenie mini-samochodzików czy uformowanie całego ZOO. Możecie także wymyślić zabawę w przygotowanie produktów: kartoników mleka, owoców, warzyw, chleba, które złożą się później na towar w zabawowym sklepiku! Zainicjujcie zabawę w pizzerię lub cukiernię, która musi przygotować mnóstwo mini-pizz albo kolorowych muffinek. Użyjcie foremek do wyciskania ciasteczek i spożywczych barwników! Nie ograniczajcie się!
Z masy solnej możecie wykonać i pomalować ozdoby i figurki na Boże Narodzenie lub Wielkanoc. wiele inspiracji znajdziecie w naszych poniższych artykułach:

Ozdoby na choinkę z masy solnej – 20 + inspirujących pomysłów!

Wielkanocne figurki z masy solnej wzory – poszukaj top inspiracji z wyprzedzeniem!
Dla dziewczynek – biżuteria z masy solnej – inspiracje
Jeżeli w zabawie biorą udział dziewczynki, wykorzystajcie masę na wykonanie prostej biżuterii. Wytnijcie ładne kształty np. przy pomocy foremek do ciasteczek a następnie upieczoną masę pomalujcie farbkami w różne wzory. Mogą to być kropki lub paseczki w dwóch lub wielu kolorach. Dobrym pomysłem jest też pocieniowanie medalika tylko na jego brzegach, np. brązową farbką. Możecie zatopić w masie pręcik z rozgiętego spinacza lub drucika florystycznego, dzięki czemu stworzycie metalową zawieszkę do przewleczenia wstążki. Możecie także wyciąć mniejszą dziurkę (lub inny kształt) w środku Waszej ozdoby. Pamiętaj, że poza malowaniem na wyrobach rozmaitych motywów, masę możecie wykorzystać do odciskania w niej różnych kształtów, np. od ornamentu na szklance lub metalowym naszyjniku. Mogą to być końcówki plastikowej słomki do napojów, kwiatki i owoce krzewów znalezione w ogrodzie etc. Całość świetnie prezentuje się urozmaicona np. kolorowymi nitkami.
Tworząc biżuterię z masy solnej, pokażesz dziecku, że prezenty dla bliskich i akcesoria można wykonywać samodzielnie. Przekonasz je, iż taka spersonalizowana rzecz ma większą wartość niż kupiony gadżet, który nie wymagał od obdarowującego żadnego wysiłku czy umiejętności.
Czy znacie masę solną? Jak wykorzystujecie ją w zabawie z dziećmi? A może znacie inny przepis na masę solną? Napiszcie w komentarzach.
Może zainteresują cię także inne pomysły na zabawę z dziećmi w domu:
Jako dziecko bardzo lubiłam zabawy z wykorzystaniem masy solnej, to naprawdę świetna forma spędzenia wolnego czasu razem z dziećmi 🙂
Ale cuda można wyczarować z masy solnej!
Cudowne są te rzeczy, ja najlepiej umie chyba z tej masy zrobić kulę hehe
Wspomnienia dzieciństwa wróciły. Zawsze uwielbiałam zabawę z masą solną, talentu nie miałam, ale frajdy było naprawdę sporo. Wyżej ukazane rzeczy są cudne, na pewno bym nie umiała ich zrobić, ale w przyszłości będę ze swoimi dziećmi tak kreatywnie spędzać czas.
Super, mam już pomysł na jutrzejszy dzień 🙂
Lepienie z masy solnej to dobra zabawa, a ile potem sprzątania 🙂 Wolę mniej brudzące zajęcia, bo i tak po całym dniu pracy padam na nos. Wolę pograć z synkiem w Gdybyś Był, tam się rozkłada pionki i karty, więc potem łatwo zgarnąć wszystko do pudełka, żeby był porządek.
Super sprawa:) tez takie robiłam jako dziecko
świetny pomysł na weekend
1.Dzieckiem szczęśliwym byłam i
miło wszystko wspominam ponieważ na
święta prezenty zawsze były a
jak to rodzice robili…niewiem
no bo przecież nic w sklepach nie było.
2.Jako dziewczynka mała
pluszaki misiaki kochałam
i właśnie takie pod choinkę od rodziców dostałam….
ups od Mikołaja😉
3.Sama do siebie się śmieje bo
z pluszem mają wspólnego nie wiele gdyż
misiek już nie jest różowy a
kotek stracił oko ale
na ich widok uśmiecham się szeroko.
4.Marzenia i dzieci się zmieniają
I drogie prezenty teraz dostają
a ja szczęśliwa byłam
jak miśkami się bawiłam.
5.I właśnie z masy solnej moje kochane pluszaki bym ulepiła ach….cudowna to bedzie chwila.
masa solna = świetna zabawa
ładne to 🙂
Przerobiliśmy z córcią trochę pomysłów. Obecnie woli już inne zabawy.
Ulepiłabym pande bo to jest bardzo związane z moim dzieciństwem,panda była to moja ulubiona maskotka wszędzie byla zemną,w szkole, w łazieńce,na spacerze u dentysty no wszędzie… gdybym ją teraz miała to bym dała córce ale niestety ślad po niej zaginął i do dziś nie wiem gdzie mamita mi ją posiała…hm pewnie sama nie wie co się z nią stało…🐼
Uwielbiam masę solna i cuda z niej stworzyć można w moim przypadku uwielbiam w święta Bożego Narodzenia zrobić szopke z masy solnej pięknie się prezentuje pod choinka
Z masy solnej ulepiłabym Maksia… psa z którym spędziłam całe dzieciństwo. Odprowadzał mnie nawet z dziadkiem do przedszkola 🙂 Czarny z białymi łatkami i wielkimi uszami. Mam go na dużej ilości zdjęć z dzieciństwa, bardzo miło go wspominam 🙂 Mój wieloletni przyjaciel. Teraz mam podobnego ale z mniejszymi uszkami 🙂
Z masy solnej bym ulepiła mój wózek inwalidzki, bo na nim jeżdżę od urodzenia.
Mogłabym dużo rzeczy ulepić ale chyba ulepilabym mały skwerek z dwoma huśtawkami i ławeczkami. Był to główny punkt zebrań osiedlowej ekipy. To właśnie na tym skwerku rozstrzygaliśmy w co się dziś bawimy albo zwyczajnie nudziliśmy się bujając się na huśtawkach.
Niezła lobuziara ze mnie za dzieciaka była, nie jedne spodnie były podarte np. po przechodzeniu przez płot ( dziś spodnie z dziurami są trendy ale w czasach mojego dzieciństwa to był obciach a jeszcze gorszy, gdy naszyta była łata), nie raz nabilam sobie guza lub siniaki a skoro tylko tak się zawsze kończyło,to jakiś anioł nade mną musiał czuwać, dlatego takiego anioła z masy solnej bym sobie zrobiła aby mnie strzegł do końca mojego życia i od głupot wieku dorosłego chronił.
Zawsze uwielbiałam Boże Narodzenie. Samodzielnie wykonywałam wszystkie figurki. Najchętniej wróciłabym do tego magicznego czasu i ulepił abym postacie i aniołki z masy solnej.
Najchętniej ulepiłabym z masy solnej wszystkie zwierzęta widziane w pobliskim ZOO, kiedy miałam kilka lat. Bywałam tam tak często, że zapamiętałam cały układ ogrodu. Największą miłością jednak darzyłam (trwa ona do dziś) wszelkie kotowate – to one podbiły moje serce! Mając wykupiony sezonowy karnet, ciągnęłam ze sobą bliskich, a ci nie oponowali i razem na nowo odwiedzaliśmy znane już nam zwierzaki. Właśnie dlatego mogłabym stworzyć taką kolekcję z masy solnej – to zdecydowanie najsłodsze wspomnienia z okresu dzieciństwa!
Zdecydowanie pszczoły, które połączyły dziadków – seniorów rodu…
Mój świętej pamięci dziadek był bowiem pszczelarzem amatorem i miał swoja własną pasiekę uli, w której co roku z pomocą małych robotnic wyrabiał własne miody. Jak zawsze podkreślał – to właśnie zapach miodu, który zawsze go otaczał – podziałał na babcie jak prawdziwy afrodyzjak i pomógł mu zdobyć jej serducho! 😃
Jako dziecko wielokrotnie słyszałam historie, jak to podczas wojennej zawieruchy – pszczółki i ich wyroby zapewniły dziadkom przetrwanie, a nawet uratowały gospodarstwo przed grabieżą, kiedy to boleśnie pokąsały i przepędziły bandytów…
Po dziś dzień pszczoły są symbolem naszej familii i słodkim wspomnieniem wakacji z dziadkami! 🙂
Moją ulubiona zabawką w dzieciństwie był kominiarczyk z drabinką,
którego w kieszonce fartuszka nosiłam i się nim zawsze bawiłam.
Niestety biegając po łące wśród bujnych traw,
zgubiłam swoją ukochana zabawkę, ot tak!
Teraz z masy solnej kominiarczyka ulepiłabym fajnego,
aby beztroskie dzieciństwo, przypominał mi stale!
Będąc dzieckiem bardzo lubiłam bawić się w dom i gotować. Za moich czasów nie było takich zabawek jak są teraz praktycznie do wszystkiego. Moimi garnkami były różnego rodzaju słoiki, puszki, podstawki itp. Mając masę solną czterdzieści lat temu ulepiłabym sobie GARNKI🥤☕🍯🥘🥣
Z dzieciństwem kojarzy mi się mój plac zabaw na którym bawiłam się jak byłam mała. Z masy solnej ulepiła bym model mojego placu zabaw a na nic moi przyjaciele z tamtych lat.
Ulepiłabym z masy solnej wielki i potężny zamek księżniczki . W dzieciństwie uwielbiałam sie stroić w suknie balowe zrobione z kołdry i wydawać rozkazy moim pluszowym misiom. Teraz z miłą chęcią zamknęłabym się w swoim zamku i na chwileczkę odpoczęła od wszystkich spraw…
Kiedy myślę o dzieciństwie, wspominam beztroskie zabawy na podwórku, wieczorynki o 19tej, wakacje u dziadków na wsi i piękna duża jabłoń, która rosła na osiedlu. Uwielbiałyśmy z koleżankami siedzieć na jej gałęziach. To w jej cieniu chowaliśmy się przed słońcem i urządzaliśmy pikniki i graliśmy w „państwa miasta”. To ona była świadkiem moich uśmiechów, łez, czasami powierniczką sekretów, a nawet świadkiem pierwszego pocałunku. Niestety kilka lat temu, zaczęła usychać, aż w końcu ją ścięli. To właśnie tą jabłoń chciałabym zrobić z masy solnej, bo to ona przywołuje na myśl piękne wspomnienia.
Kiedy myślę o dzieciństwie, wspominam beztroskie zabawy na podwórku, wieczorynki o 19tej, wakacje u dziadków na wsi i piękna duża jabłoń, która rosła na osiedlu. Uwielbiałyśmy z koleżankami siedzieć na jej gałęziach. To w jej cieniu chowaliśmy się przed słońcem i urządzaliśmy pikniki i graliśmy w „państwa miasta”. To ona była świadkiem moich uśmiechów, łez, czasami powierniczką sekretów, a nawet świadkiem pierwszego pocałunku. Niestety kilka lat temu, zaczęła usychać, aż w końcu ją ścięli. To właśnie tą jabłoń ulepiłabym z masy solnej, bo to ona przywołuje na myśl piękne wspomnienia beztroskiego dzieciństwa.
Z masy solnej ulepiłabym to co sprawiało, że moje dzieciństwo było radosne, bezpieczne i słodkie czyli moja mama, mój tata, moja babcia i oczywiście ja z wielką różową watą cukrową w jednej ręce i z „naszyjnikiem” z obwarzanków w drugiej. To co opisałam to wspaniałe wyjścia całą rodziną do ZOO a tam wielką radość sprawiało mi oglądanie zwierzaków (nigdy nie miała, dosyć ) i oczywiście musiała być ta przesłodka wata cukrowa i obwarzanki bo bez tego nie byłoby takiej frajdy. Jak ja kochałam te rodzinne wypady – dla mnie właśnie tak słodko jak ta wata smakuje beztroskie dzieciństwo 🙂
Uwielbiam z córeczką lepić coś z masy solnej. Zwłaszcza jesienią to doskonały pomysł na chłodny wieczór 😉
Bardzo fajne pomysły! dzięki za wpis 😉