Zabawki edukacyjne dla niemowląt – mądrze wspieraj rozwój dziecka!

Zabawki to jeden z nieodłącznych elementów każdego dnia malucha. Już od najmłodszych lat staramy się urozmaicać dziecku zabawę, oferując mu coraz to nowe pluszaki, grzechotki czy inne zabawki. W ofertach sklepów przewija się hasło „zabawki edukacyjne”. Co to właściwie oznacza?

Zabawki edukacyjne – czyli jakie?

 Zabawki edukacyjne mają bardzo ważne zadanie – mają rozwijać umiejętności malucha poprzez zabawę. Błędne jest myślenie, że niemowlak na edukację ma jeszcze czas – tak naprawdę dziecko uczy się już od momentu narodzin, a poprzez proponowanie mu odpowiednio dobranych zabawek, możemy tą naukę mądrze wspierać.

7 pomysłów na zabawy sensoryczne dla dzieci z produktów, które masz pod ręką. Idealne propozycje na jesień!

7 pomysłów na zabawy sensoryczne dla dzieci z produktów, które masz pod ręką. Idealne propozycje na jesień!

Zabawy sensoryczne to jedne z najważniejszych aktywności wprowadzanych dzieciom od najmłodszych lat. Dostarczają maluchom bodźców, dzięki którym poznają nowe doznania i rozwijają zmysły. Co ważne, zabawy sensoryczne, to jedne z najłatwiejszych do przygotowania zabaw. Można użyć do nich prostych przedmiotów, produktów spożywczych lub rzeczy codziennego użytku. To idealne rozwiązanie na długie jesienne popołudnia spędzone w domu.
Jak wychować przyszłego geniusza?

Jak wychować przyszłego geniusza?

Dziecko, szczególnie w bardzo młodym wieku, wykazuje ogromne zainteresowanie otaczającym go światem. Wiedzione ciekawością za pomocą zmysłów bada rzeczywistość niemal w najdrobniejszych  szczegółach. Jak odkryć uzdolnienia dzieci i jak je odpowiednio rozwijać,  by wychować geniusza?
Chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka? Sięgnij po odpowiednie pomoce edukacyjne

Chcesz wspomóc rozwój swojego dziecka? Sięgnij po odpowiednie pomoce edukacyjne

Uczymy się przez całe życie. Niemniej jednak, to pierwsze lata po przyjściu na świat są czasem, gdy mały człowiek przyswaja sobie podstawowe umiejętności i kompetencje. Od przebiegu tego etapu życia zależy w dużej mierze przyszłość

Zabawki sensoryczne i ich znaczenie dla rozwoju

Zabawki sensoryczne mają za zadanie wspierać proces integracji zmysłów, a więc wzroku, słuchu oraz dotyku. Zabawki sensoryczne najczęściej są dość proste, mają prostą kolorystykę, różnorodne faktury.  Wydają z siebie dźwięki, mogą także emitować światło. Chodzi tu o pobudzanie wszystkich zmysłów i rozwój ich integracji. Sensoryczne mogą być odpowiednio zaprojektowane książeczki, które pozwalają pracować nie tylko zmysłowi wzroku, ale także słuchu poprzez szeleszczenie czy dotyku poprzez zastosowanie różnorodnych faktur. Zabawki sensoryczne budzą duże zainteresowanie już u najmłodszych maluchów.

Zabawki interaktywne – tak czy nie?

Tutaj zdania są bardzo mocno podzielone. Istnieje grupa rodziców, którzy twierdzą, że tylko interaktywne zabawki pozytywnie wpływają na rozwój malucha, dostarczając mu intensywnych bodźców. Druga grupa rodziców twierdzi, że zabawki interaktywne to zło, którego trzeba unikać za wszelką cenę. Prawda, jak zwykle, leży gdzieś po środku. Nie jest dobrym pomysłem proponowanie głośnych zabawek interaktywnych najmłodszym dzieciom. Dla nich ilość i intensywnych bodźców może być zbyt duża, a w efekcie dziecko stanie się nerwowe i płaczliwe. Oczywiście, istnieje szereg zabawek interaktywnych o funkcjach edukacyjnych, np. maskotki uczące języka angielskiego czy inne zabawki grające, jednak ważne jest, by były to zabawki pobudzające wszystkie zmysły dziecka, a do tego rozwijające jego naturalną kreatywność i ciekawość.

Pierwsza zabawka niemowlaka

Wybór pierwszej zabawki dla niemowlaka nie musi być trudny. Trzeba tylko pamiętać, że jego wzrok jest jeszcze w fazie intensywnego rozwoju, dlatego najlepiej sprawdza się kontrastowe kolory. Pamiętaj, by pierwsza zabawka była wykonana z bezpiecznych materiałów. Idealnie sprawdzą się miękkie zabawki tekstylne, które są w pełni bezpieczne nawet dla najmłodszych niemowląt. Pamiętaj, że najlepsze zabawki to te, które rozwijają kreatywność i dają możliwości różnorodnego zastosowania. Pierwsze zabawki będą oczywiście bardzo proste, jednak nawet najprostsze z nich będą wspierać rozwój dziecka od pierwszych chwil.

Jakie zabawki wspomagają rozwój niemowlaka?

Wybierając zabawki dla najmłodszych dzieci, warto pamiętać, że niemowlęta widzą świat nieco inaczej niż my. To dlatego zabawki dla dzieci do około 3 miesiąca życia zwykle zachowane są w kontrastowych kolorach – czerni i bieli -gdyż to te kolory widzimy jako pierwsze. Bardzo rozwijającą zabawką są książeczki sensoryczne, które mogą towarzyszyć maluchowi od pierwszych tygodni życia przez wiele kolejnych etapów rozwojów. Dobrym pomysłem są maty edukacyjne, które są niezwykle uniwersalne i wielofunkcyjne. Mogą być używane jako mata do zabawy na brzuszku, co wspiera nie tylko rozwój sensoryczny malucha, ale także jego rozwój motoryczny. Dla nieco starszych dzieci świetnie sprawdzą się wszelkie kolorowe obrazki, które np. łączy się w pary czy układa w jakąś historię. Doskonałe zabawki edukacyjne dla dzieci na każdym etapie rozwojowym znajdziesz np. tutaj: https://lalabu.pl/edukacyjne-c-54_406.html.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (25 głosów, średnia: 4,80 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. agasam9  5 września 2022 21:46

    w dzisiejszych czasach zabawki to są prawdziwe cuda 🙂

    Odpowiedz
  2. karinka  15 września 2022 22:58

    Starannie dobieram zabawki dla synka, aby wspierały jego rozwój 🙂 Ostatnio kupiłam mu przytulaka pieska sensillo, który szeleści podczas dotykania, jest pluszowy i kolorowy, dzięki czemu angażuje kilka zmysłów maluszka.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany