Święto Trzech Króli: tradycje z różnych stron świata

Jak na świecie obchodzi się święto Trzech Króli? Jakie tradycje kultywuje się w różnych krajach? Sprawdźcie!

Niedawno pisałyśmy o tradycjach wigilijnych, sylwestrowych zwyczajach i dawnych zabawach karnawałowych, teraz przyszedł czas na kolejny artykuł o podobnej tematyce. Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, to jedno z najstarszych znanych świąt chrześcijańskich. Było znane już w III wieku, a jego inspiracją stała się biblijna opowieść o mędrcach ze Wschodu, którzy złożyli pokłon nowo narodzonemu Jezusowi. W wielu krajach święto jest dniem wolnym od pracy. Jak wygląda w różnych częściach świata? Przedstawiamy najciekawsze tradycje!

Święto Trzech Króli

pixabay.com

Od kilku lat ciekawym zwyczajem w Polsce jest Orszak Trzech Króli, czyli wielkie jasełka. Wokół nich nadbudowana została cała masa działań kulturalnych, edukacyjnych i społecznych, które mają za cel przywracanie tradycji. Parady organizowane są w miastach całego kraju. W poszczególnych miejscach nie brakuje lokalnego kolorytu, który pokazuje jakie bogactwo zwyczajów tkwi w polskiej tradycji bożonarodzeniowej. Orszakowi towarzyszy szereg innych wydarzeń – konkursy kolęd, pokazy, konkursy na najpiękniejszą szopkę/ gwiazdę betlejemską/tematyczne przebranie. A jak to wygląda w innych krajach? Jak pozostała reszta świata obchodzi święto Trzech Króli? Sprawdźcie!

Karnawał w Polsce – zapomniane tradycje i zwyczaje

Karnawał w Polsce – zapomniane tradycje i zwyczaje

Dawniej karnawał w Polsce był świętowany o wiele bardziej hucznie niż dziś. Czas ten upływał na wielkich ucztach, maskaradach i licznych zabawach.

Święto Trzech Króli na świecie

W święto, podobnie jak w Polsce, na całym świecie organizowane są parady i orszaki przechodzące ulicami miast. Wydarzeniu towarzyszą modlitwy, śpiewy, koncerty oraz inscenizacje. Każdy kraj ma też swoje własne tradycje. Poniżej przedstawiamy najciekawsze z nich.

Święto Trzech Króli

pixabay,com

Czechy

W stolicy Czech w święto Trzech Króli ma miejsce rytualna kąpiel. Śmiałkowie zażywają wodnego pluskania w rzece Wełtawie. W wielu miastach organizowane są Kwesty Trzech Króli.

Francja

W święto Francuzi zajadają się specjalnym plackiem królewskim (galette des rois), przekładanym masą migdałową. Podczas przygotowania smakołyku trzeba w nim ukryć fasolkę, monetę, migdał lub porcelanową figurkę króla. Osoba, która znajdzie skarb zostaje uznana za wyjątkowego szczęściarza, obwołana królem dnia i otrzymuje papierową koronę. Dawnym zwyczajem było dzielenie ciasta na tyle części, ile osób znajdywało się przy stole plus dodatkowy kawałek dla niezapowiedzianego gościa.

Włochy

Święto jest bardzo hucznie obchodzone w Italii. Utarł się tam zwyczaj, że dzieci po przebudzeniu otrzymują skarpety wypełnione słodyczami. Te, które były niegrzeczne dostają „węgiel” – cukier pomalowany na czarno. W Watykanie Włosi świętują ten dzień w barokowych, renesansowych strojach oraz weneckich, karnawałowych maskach. 6 stycznia, podobnie jak w Boże Narodzenie, mieszkańcy Italii, zajadają się drożdżową babką Panettone, która ma w środku orzechy i kandyzowane owoce.

Hiszpania

Na półwyspie iberyjskim wyjątkowe znaczenie ma wigilia święta. W wielu miastach 5 stycznia odbywają się uliczne orszaki, którymi przewodzą oczywiście Kacper, Melchior i Baltazar. To jedno z najbardziej kolorowych i najciekawszych świąt w Hiszpanii. Królowie w Sewilli podróżują złotą karetą, a w Logrono przylatują śmigłowcem! Paradom towarzyszą orkiestry, a dzieciom rozdawane są cukierki i drobne zabawki. Następnego dnia rodziny świętują przy tradycyjnym śniadaniu, a najmłodsi otrzymują prezenty, które upamiętniają dary złożone Jezusowi przez Mędrców.

6 stycznia w Hiszpanii i Meksyku przygotowuje się specjalne ciasto o nazwie „pierścień króla”, które udekorowane jest bakaliami.

Grecja

W Grecji w święto Trzech Króli ma miejsce ceremonia święcenia wody i rytualne kąpiele w morzu. W Cerkwi Objawienie Pańskie świętuje się jako Epifanię lub święto Jordanu. Obchodzi się je 19 stycznia.

Ukraina

Ukraińcy, podobnie ja Grecy, obchodzą święto Trzech Króli 19 stycznia. Zgodnie z tradycją, nie bacząc na przenikliwy chłód, grupa śmiałków odbywa kąpiel w rzece Dniepr. Obrzęd ten dokonywany jest także w stawach, rzekach, jeziorach w całym kraju. Ukraińcy zgodnie twierdzą, że tego dnia woda jest cieplejsza niż zwykle.

Ciekawostki świąteczne na długie rozmowy przy stole

Ciekawostki świąteczne na długie rozmowy przy stole

Przedstawiamy świąteczne ciekawostki, którymi zaskoczysz bliskich przy wigilijnym stole! Nie tylko zachwycisz rodzinę i przyjaciół wiedzą, ale też stworzysz okazję do wielu ciekawych rozmów.
Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

Wigilia do dziś dla wielu z nas jest dniem niezwykłym, wręcz magicznym. Od wieków przypisywano jej symboliczne znaczenie, a wszystko, co się podczas niej zdarzyło, uznawano za wróżbę. Specjalnie dla Was zebrałyśmy najciekawsze przesądy, zwyczaje i wróżby. Można w nie wierzyć lub nie, ale na pewno warto znać!

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (92 głosów, średnia: 4,74 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. macierzanka  6 stycznia 2018 20:11

    Ciekawe zwyczaje.

    Odpowiedz
  2. Jaworka  7 stycznia 2018 09:26

    Co kraj to obyczaj ale ta kąpiel w lodowatej wodzie nie dla mnie

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany