Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

Wigilia do dziś dla wielu z nas jest dniem niezwykłym, wręcz magicznym. Od wieków przypisywano jej symboliczne znaczenie, a wszystko, co się podczas niej zdarzyło, uznawano za wróżbę. Specjalnie dla Was zebrałyśmy najciekawsze przesądy, zwyczaje i wróżby. Można w nie wierzyć lub nie, ale na pewno warto znać!

Spis treści:

Wigilijne wróżby

pixabay.com

Czy wiecie, że ze świętami Bożego Narodzenia wiąże się najwięcej przepowiedni pogodowych? Jaki jest sposób na to, by pieniądze trzymały się Was przez cały rok? Jak sprawdzić, czy znajdziecie w ciągu 12 miesięcy miłość? Co należy powiesić na choince, by zapewnić radość domownikom? Jeśli chcecie poznać wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy – zapraszamy do lektury!

Wigilijne wróżby: pogoda

Dawniej wierzono, że deszcz 24 grudnia zwiastuje nadejście mroźnej zimy. Natomiast jeśli w „dzień Adama i Ewy mróz i pięknie, zima wcześnie pęknie”. Z nieba wróżyły też panny. Pochmurne sklepienie zwiastowało zamążpójście kobietom starym i bogatym, jasne – młodym, biednym. Dawniej gospodarze uważali, że jasny dzień obiecuje, że kury będę znosiły więcej jaj, a ciemny, że krowy będą dawały więcej mleka.

W ciągu dnia – co można robić na szczęście, a czego lepiej nie

Dawniej wierzono, że „jaki dzień Wigilii, taki cały rok”. Dlatego też mówi się, że w Wigilię nie wolno się kłócić, sprzeczać, płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu.

Żeby kolejne 12 miesięcy było radosnych, rano należy umyć się w zimnej wodzie i natrzeć zęby czosnkiem (dzięki temu nie będą nas bolały). Na śniadanie najlepiej zjeść kromkę chleba z miodem oraz odrobiną wódki, to zapewni nam dostatek żywności.

W Wigilię warto też uważać na zdrowie. Jeśli zachorujemy lub się skaleczymy, czekają nas problemy zdrowotne. Ale jeżeli raz kichniemy, będzie to „na zdrowie”.

W ciągu całego dnia nie powinniśmy też nic przerabiać, szyć, w innym wypadku cały kolejny rok ciągle będziemy coś naprawiać. W Wigilię nie wolno również nic pożyczać, bo grozi to utratą majątku.

Lepiąc uszka lub pierogi do jednego z nich należy włożyć grosik (lub migdał). Kto trafi na monetę, ten będzie mieć szczęście w nadchodzącym roku.

Przed kolacją należy ubrać choinkę. Powinny na niej wisieć ciasteczka z piernika (pomyślność), okrągłe ozdoby (zapewniają radość), gwiazdki (chronią przed złem), dzwonki (odpędzają złe duchy), jabłka (zapewniają zdrowie, miłość, zgodę i długowieczność).

Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

pixabay.com

W ciągu wieczerzy wigilijnej

Pierwszą gwiazdkę powinno wypatrzyć dziecko, wtedy będzie dobrze się uczyło i zdrowo rosło. Jeśli w Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla domu, jeśli kobieta – niepomyślne zdarzenie. Dzielenie się opłatkiem to symbol miłości, przyjaźni, pojednania. Należy się nim dzielić tak, by nawet okruszek nie upadł na podłogę.

Liczba potraw wigilijnych na stole powinna być nieparzysta, zapewni to urodzaj w nadchodzącym roku. Każdego dania należy spróbować (kto się wyrzeknie choćby jednego dania, w ciągu roku będzie miał o jedną przyjemność mniej), a w trakcje kolacji nie wolno odchodzić od stołu (prócz pani domu), bo może to przynieść pecha.

Należy zjeść jabłko (zapobiega bólowi gardła, a parzysta liczba pestek zwiastuje miłość) i orzech (chroni przed kłopotami z zębami).

Za duża ilość sztućców na stole może oznaczać, że rodzina się wkrótce powiększy. Po zjedzeniu karpia, zakończeniu wieczerzy, należy włożyć jego łuskę do portfela, zapewni ona bogactwo na cały rok.

Wigilijne wróżby, zwyczaje i przesądy

pixabay.com

Wigilijne wróżby: najpopularniejsze

Wyciąganie sianka spod obrusa

Po wieczerzy niezamężne panny mogą wróżyć z siana. Wyciągajcie po kolei źdźbła. Zielone oznacza ślub w ciągu roku, zwiędłe – długie oczekiwanie, suche – samotność. Można też wróżyć na podstawie długości traw. Najdłuższa oznacza, że ta osoba zarobi w 12 miesięcy najwięcej, najkrótsza – najszybciej spotka miłość.

Trzy talerze

W trzech talerzach powinny znaleźć się woda, piasek i gałązka świerku, symbolizujące kolejno chrzciny, śmierć, zamążpójście. Naczynia stawia się w ciemnym miejscu. W zależności od tego, kto który talerze wskaże, to jest mu pisane w przyszłym roku.

Jemioła

Jemiołę należy zawiesić po pojawieniu się pierwszej gwiazdki. Można ją umieścić nad frontowymi drzwiami. Pocałunek na ustach ukochanej osoby zapewnia miłość i szczęście. Jemiołę należy ususzyć, przechować do następnego roku. Roślina zapewni zdrowie, pomyślność i szczęście domowi na cały rok.

Orzechy

Po zakończeniu wieczerzy należy rozłupywać orzechy. Kto trafi na taki o zdrowym jądrze, będzie cieszył się radością i dostatkiem, pusty lub spleśniały orzech zwiastuje nieszczęście.

Nasłuchiwanie przed domem

Pani domu po wieczerzy może wyjść przed dom i z usłyszanych odgłosów poznać przyszłość. Szczekanie psa oznacza kłótnie w rodzinie, dzwonki sań – wesele.

Gałązka wiśni

Gałązka wiśni zerwana w katarzynki lub andrzejki i tamtego wieczoru włożona do dzbanka, powinna zakwitnąć w Wigilię. Jeśli tak się stanie, oznacza to szybkie znalezienie miłości.

Znacie inne przesądy, zwyczaje i wigilijne wróżby? Czy w waszych domach kultywuje się dawne tradycje?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (238 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...