Skrzydła w prezencie

Każdy z nas miewa sny o lataniu. To całkowite zaprzeczenie koszmarów – marzenia senne, z których naprawdę nie chcemy się obudzić. Podczas nocnych wizji unosimy się nad górami i równinami na skrzydłach lub po prostu niesieni wiatrem. Samolot już od wielu dziesięcioleci pozwala sprawnie przemieszczać się pomiędzy państwami a nawet kontynentami. Jest to jednak tak naprawdę forma komunikacji a nie latania. Dopiero paralotnia oferuje namiastkę posiadania skrzydeł.

paralotnia-2

Paralotnia a spadochron

Dla ekspertów często zadziwiający jest fakt, że wielu ludzi myli spadochron i paralotnię. Z jednej strony to nic dziwnego, bo obydwa przedmioty obecnie są bardzo podobne pod względem kształtu. Mają jednak całkowicie różne zastosowania. Spadochron, jak wskazuje jego nazwa, ma chronić przed spadaniem, a właściwie to spadanie kontrolować. Lot paralotnią pozwala z kolei autentycznie wzbić się w powietrze. Naturalnie do startu jest tutaj niezbędne wzniesienie, a najlepiej dosyć pokaźna góra. Spadochrony muszą też wytrzymywać o wiele większe obciążenia. Do ich otwarcia potrzebny jest znaczny pęd, który napiera na skrzydło z ogromną siłą. Dlatego właśnie płachta i liny spadochronu są wykonywane z o wiele bardziej wytrzymałych materiałów. Z kolei paralotnie posiadają więcej komór i są minimalnie bardziej sterowne.

Dla kogo jest lot paralotnią?

Dla każdego. Jeśli porównać statystyki, okaże się, że statystycznie więcej wypadków zdarza się podczas zjazdów narciarskich niż podniebnych wycieczek. Ludzie myślą jednak o locie paralotnią z pewną dozą lęku. Chcą poszybować, ale też jednocześnie długo się wahają. To dlatego, że sprzeczne instynkty nakazują im jednocześnie przeć w nieznane i nieznanego unikać. Sprezentowanie tego typu lotu może okazać się świetną motywacją (i w rzeczywistości często się okazuje). Kiedy już otrzymasz tego typu podarunek, nie masz innego wyjścia, musisz odważnie wyciągnąć rękę po swoje marzenia. Naturalnie pierwszy lot będzie odbywał się w tandemie. To doświadczony instruktor zadba o to, aby paralotnia wzniosła się w powietrze i w nim utrzymała.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (134 głosów, średnia: 4,69 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. kasia87g  26 sierpnia 2016 12:01

  wow to musi być piękne uczucie być w niebie 🙂

  Odpowiedz
 2. Jaworka  28 sierpnia 2016 21:06

  Zazdroszczę i podziwiam ludzi którzy mają odwagę tak poszybować czy skoczyć spadochronem ja mam lęk wysokości i niestety takie wysokie loty nie dla mnie

  Odpowiedz
 3. marcia7  31 sierpnia 2016 14:49

  wspaniałe przeżycie polecam

  Odpowiedz
 4. Aneta  29 września 2016 15:35

  O, na paralotni też bym chętnie poleciała! 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany