Skarpety uciskowe do biegania – czy warto je nosić?

Skarpety uciskowe to prosty dodatek zapewniający niezliczoną ilość korzyści regeneracyjnych dla biegaczy, podróżników i osób, które spędzają cały dzień na nogach. Odpowiednio dobrane skarpety uciskowe doskonale wspomagają nogi w trakcie różnego rodzaju aktywności. Jak działają? Czy warto je nosić? Tego dowiemy się w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Czym są skarpety uciskowe i jak działają?

Skarpety uciskowe to specjalnie wykonane skarpety, które mają m.in. za zadanie zapewnić termoregulację oraz przyspieszyć regenerację po treningu. Ściskając ciało, skarpety te mają dostarczać więcej tlenu do mięśni, przyspieszając jednocześnie usuwanie kwasów i innych produktów ubocznych aktywności fizycznej.

Odzież uciskowa może okazać się pomocna w regeneracji po wysiłku fizycznym, szczególnie w celu zmniejszenia ryzyka kontuzji. Ucisk działa trochę jak pompa, pomagając w krążeniu i usuwaniu metabolitów mięśniowych, usprawniając transport i eliminację wody oraz zmniejszając przestrzeń dostępną dla obrzęku.

Dlaczego sportowcy noszą skarpety uciskowe?

Wibracje mięśni, szczególnie podczas biegu, powodują mikrourazy lub pęknięcia mięśni, powstałe na skutek siły uderzenia w momencie styku stopy z podłożem. Skarpety uciskowe amortyzują wstrząsy i stabilizują stopę wewnątrz buta. Korzyści ze stosowania odzieży uciskowej zaobserwują osoby zarówno regularnie ćwiczące, jak i rozpoczynające aktywność fizyczną. Co więcej, odpowiednio dobrane, prezentują się naprawdę bardzo stylowo.

Skarpety uciskowe zapewniają ciągły, delikatny ucisk na dolne partie nóg i stopy. Wiele osób nosi je, aby zmniejszyć obrzęk po aktywności fizycznej, zapobiec zakrzepom krwi, zmniejszyć ból i poprawić krążenie. Niektórzy ludzie używają ich również po to, aby poprawić wydajność ćwiczeń i zapobiec zawrotom głowy zaraz po wstaniu. Noszenie odzieży uciskowej może być korzystne dla wszystkich ćwiczących, a nie tylko wyczynowych sportowców.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
zapisuję głos...