Trening cardio – czego nie jeść przed ćwiczeniami?

Jednym z rodzajów treningów wytrzymałościowych jest trening cardio. Wykonując go należy więc mieć spore zasoby energii i siły. Osoby uprawiające sport i dbające o sylwetkę zwykle doskonale wiedzą co jeść tuż po treningu. Czy wiecie jednak czego nie spożywać tuż przed nim? No właśnie! Jeśli teraz w Waszych głowach pojawiły się pewne wątpliwości w tej kwestii już spieszymy z wyjaśnieniami.

Spis treści:

trening cardio zakazane produkty

Na czym polega trening cardio?

Trening cardio jest jednym z ulubionych rodzajów sporu wielu osób. Powód? Taka aktywność nie tylko pozwala szybko spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, ale także świetnie dotlenia organizm, poprawia układ krążenia i pozytywnie wpływa na działanie całego organizmu. Główną zaletą jest jednak to, że podczas jego wykonywania serce jest pobudzone do wzmożonej pracy, przez co może pompować więcej krwi skutecznie dotleniając tkanki. Z tego powodu o takiej aktywności mówi się często, że przedłuża życie. Trening cardio polega na wykonywaniu ćwiczeń aerobowych przez ok. 30 minut bez przerwy. Może to być np. pływanie, stepper, skakanie na skakance, jazda na rolkach, umiarkowany jogging, ćwiczenia na orbitreku, jazda na rowerze czy aerobik, ale też szybki spacer np. nordic walking. Taki dynamiczny rodzaj aktywności fizycznej zauważalnie wzmacnia wydolność całego organizmu. Grunt jednak to uprawiać ją systematycznie, przynajmniej 3 razy w tygodniu. Dopiero takie działanie przynosi oczekiwane efekty pod postacią utraty zbędnych kilogramów i rozbiciu nadmiaru tkanki tłuszczowej.

trening cardio w siłowni

Jak powinna wyglądać dieta przy treningu cardio?

Wybierając trening cardio warto wiedzieć co nieco na temat zdrowego odżywiania, które wraz z aktywnością fizyczną jest gwarantem sukcesu w redukcji tłuszczu. Aby uzyskać najlepsze efekty, dzienne zapotrzebowanie kaloryczne powinno być w tym przypadku zredukowane do ok. 20%. Do tego zaleca się, aby w diecie nie zabrakło miejsca dla węglowodanów i białka. Spożywanie posiłków powinno być regularne, o stałych porach. Do tego należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie. Należy przy tym unikać tłuszczów, produktów wysoko przetworzonych, słodzonych napojów, węglowodanów prostych oraz słonych przekąsek.

Jakich produktów nie jeść przed treningiem?

Co najmniej na godzinę przed wykonywaniem treningu cardio nie zaleca się spożywania dużych posiłków. Ten ostatni przed rozpoczęciem ćwiczeń powinien zaś być ubogowęglowodanowy. Oczywistą sprawą jest, że bezwzględnie zakazane jest jedzenie posiłków ciężkostrawnych, a do takich należą smażone potrawy. Do tego należy również unikać spożywania jajek, bo bardzo wolną się trawią. W praktyce oznacza to, że po ich zjedzeniu przez dłuższą chwilę można odczuwać uczucie ciężkości w żołądku. Podobnie jest w przypadku awokado. Przed treningiem cadrio rekomenduje się także odstawienie produktów wzdymających, a do takiej grupy należą: fasola, kalafior, brokuły, groch. Nikt przecież nie chce w czasie ćwiczeń mieć wydętego brzucha i gazów. Co więcej, jogurt także przed treningiem powinien iść w odstawkę. Może bowiem powodować nudności w czasie wzmożonego wysiłku. Wiele osób może zaskoczyć fakt, że chcąc zapewnić sobie lepszą wydolność oddechową należy wystrzegać się przed treningiem także orzechów. Pistacje, nerkowce czy migdały zostawmy sobie więc na później.

zdrowa dieta trening cardio

Dla kogo jest polecany trening cardio?

Trening cardio jest polecany wszystkim osobm, które dążą do utraty nadprogramowych kilogramów, a także tych chcących poprawić swoją kondycję i procesy metaboliczne. Co ciekawe, dzięki uprawianiu tego rodzaju sportu można także nieco podreperować także pracę układu hormonalnego.  Do tego trening cardio wzmacnia także układ odpornościowy oraz pozytywnie wpływa na serce i krążenia.

osoby na sali uprawiające trening

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (26 głosów, średnia: 4,85 z 5)
zapisuję głos...