Jaka poduszka lepsza – z pierza czy z puchu?

Pościel z naturalnym wypełnieniem cieszy się dużym powodzeniem. Gdy pierze jest wyselekcjonowane i odpowiednio zmiękczone, to może sprawdzić się nawet dla osób ze skłonnością do alergii. Zastanawiasz się jaka poduszka będzie lepsza – z pierza czy z puchu? Przedstawimy Ci cechy obydwu produktów, aby ułatwić Ci dokonanie wyboru.

Spis treści:

Poduszki z pierza i puchu – poznaj różnice pomiędzy puchem i pierzem

Warto wiedzieć, że puch jest tzw. podszerstkiem u ptaków. Są to drobne piórka, które wyrastają przed piórami właściwymi. Puch ma wiele świetnym właściwości, które sprawiają, że jest to optymalne wypełnienie poduszek. Otóż zapewnia dobrą termoizolację i ochronę przed chłodem. Ma też właściwości higroskopijne, dlatego dobrze pochłania wilgoć. Jest miękki, sprężysty, zapewnia odpowiednie podparcie dla głowy i górnego odcinka kręgosłupa. Pierze jest twardsze od puchu, gwarantuje sprężystość wypełnienia i nieco twardsze podparcie. Ma gorsze właściwości termoizolacyjne od puchu. Pierze może pochodzić od kaczek lub gęsi. Lepiej wybierać pierze gęsie, które zapewnia większy komfort cieplny.

Dla kogo odpowiednie będą poduszki z pierza?

Skoro znane są już różnice pomiędzy wypełnieniem z pierza i puchu, warto zastanowić się, dla kogo odpowiednie będą poduszki z pierza? Jeżeli preferujesz wyższe i twardsze podparcie, to poduszka z pierza może być odpowiednim wyborem dla Ciebie. Jeśli szukasz poduszek komfortowych, ale w niższej cenie, to taka poduszka się sprawdzi. Wadą poduszek wykonanych w całości z wypełnieniem z pierza jest fakt, że producenci zabraniają prania ich w pralkach bębnowych. Wiadomo, że niesie to ze sobą ryzyko uszkodzenia poduszki, wypadnięcia wypełnienia i uszkodzenia urządzenia. Dlatego zaleca się regularne wietrzenie takich poduszek. Niektóre osoby podejmują ryzyko i piorą takie poduszki w pralce w najniższej temperaturze i z wyłączeniem opcji wirowania. Należy podkreślić, że istnieją pralki, które posiadają program do prania pierza, jednak zawsze przed praniem trzeba sprawdzić, czy poduszka nie jest w żadnym miejscu uszkodzona i pamiętać o wyłączeniu wirowania. Poduszki z pierza nie będą odpowiednie dla alergików i astmatyków, gdyż gromadzą wilgoć, a także roztocza kurzu. Poduszki z pierza najlepiej wietrzyć gdy panuje mróz i wietrzna pogoda.

Kto powinien sięgnąć po poduszki puchowe?

Do wyboru są także poduszki puchowe. Takie poduszki są delikatniejsze i niższe od tych z pierza. Warto podkreślić, że w przeciwieństwie do poduszek z pierza, poduszki puchowe nadają się do prania w pralce w 40 stopniach. Najlepiej wybierać takie poduszki, które mają największy stosunek puchu do pierza, czyli 90% puchu i 10% pierza. Puch w przeciwieństwie do pierza nie gromadzi roztoczy i taka poduszka sprawdzi się nawet dla alergika, choć oczywiście w przypadku takich osób najlepiej sprawdzają się poduszki z wypełnieniem syntetycznym. Należy pamiętać, że poduszki puchowe są droższe od tych z pierza, jednak komfort użytkowania ze względu na możliwość regularnego prania jest większy. Kiedy najlepiej prać poduszki z wypełnieniem naturalnym? Oczywiście latem, kiedy będzie można je rozwiesić na suszarce i wysuszyć w krótkim czasie. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie rozwiną się roztocza i poduszka będzie odświeżona oraz zapewni zdrowy sen. Odpowiednia poduszka w połączeniu z kołdrą zagwarantuje efektywność nocnego wypoczynku.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (12 głosów, średnia: 4,75 z 5)
zapisuję głos...