Czy jesteś w ciąży? Sprawdź, jak i kiedy zrobić test ciążowy? Po ilu dniach wyniki są wiarygodne?

Jak sprawdzić, czy jest się w ciąży? Najpopularniejszą i jednocześnie najprostszą metodą jest zakup domowego testu ciążowego. Jaki jest sposób jego działania? Czy tego typu produkty są wiarygodne? Kiedy należy wykonać test, aby wskazywał on wynik zgodny z prawdą?

 

jak i kiedy zrobić test ciążow

Na jakiej zasadzie działa test z apteki?

Domowe testy ciążowe (które możemy kupić bez recepty w drogeriach, aptekach, hipermarketach, a nawet na stacjach benzynowych) działają na zasadzie wykrywania poziomu gonadotropiny kosmówkowej (h-CG). Gonadotropina kosmówkowa to hormon produkowany przez organizm w trakcie ciąży. Jego głównym zadanie jest produkcja innego hormonu – progesteronu, odpowiadającego za podtrzymanie ciąży orz funkcji tzw. ciałka żółtego. Gonadotropina kosmówkowa powstaje w ciele, dopiero gdy zapłodniona wcześniej komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy. Domowy test ciążowy zawiera w sobie przeciwciała anty-hCG, które automatycznie reagują na ewentualną obecność gonadotropiny, wykrywając jej zawartość w moczu.

Zalety i stopień wiarygodności domowych testów ciążowych

Niewątpliwymi zaletami testów ciążowych, możliwych do wykonania w domu, jest ich funkcjonalność, prostota i powszechność dostępu. Ponadto są tanie, nieinwazyjne, a ich kupno nie wymaga okazania farmaceucie recepty od lekarza. Na ile wiarygodne są takie testy? Badania nad skutecznością domowych testów ciążowych udowadniają, że jedynie około 10% testów może wprowadzić nas w błąd. Jak zatem widać, testy, które możemy zakupić w każdej aptece, są bardzo wiarygodne. Jeżeli chcemy się upewnić, że otrzymany wynik jest rzetelny, testy bez przeszkód możemy powtórzyć – nawet kilkukrotnie (należy jednak w tym celu zakupić kolejny zestaw). Co więcej, istnieje możliwość zakupu tego typu produktów w aptekach on-line. Oto adres internetowy jednej z nich, w których zamówimy test ciążowy i diagnostyczne – wapteka.pl.

Kiedy zrobić test ciążowy, aby wynik był miarodajny?

Wynik testu ciążowego zakupionego w aptece będzie wiarygodny, o ile spełnimy kilka poniższych warunków. Po pierwsze, musimy pamiętać, że test wykonać należy nie wcześniej niż po upływie dziesięciu dni od stosunku. Wykonywanie testów wcześniej, przed upływem tego okresu, nie ma większego sensu – wynik nie będzie miarodajny. Powyższe wynika z faktu, iż gonadotropina kosmówkowa produkowana przez jest przez ludzki organizm w następstwie zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy, a proces ten potrzebuje odpowiedniej ilości czasu.

Jak wykonać test ciążowy?

Sposób wykonania testu ciążowego zależy od rodzaju produktu, na który się zdecydujemy. Istnieje kilka podstawowych, najpopularniejszych typów testów. Tzw. testy paskowe to (jak sama nazwa wskazuje) niewielkie paski, które w celu wykonania badania zanurzamy w próbce moczu. Do innego typu, tzw. testu płytkowego, zazwyczaj dołączona jest niewielka pipeta, za pomocą której próbkę moczu kładziemy na specjalną płytkę. Test strumieniowy z kolei kształtem przypominający markera do pisania należy zanurzyć lub podłożyć pod strumień moczu. Częstokroć tego typu testy (jak i testy płytkowe) możemy otrzymać w formie cyfrowej – wynik pojawi się na ekranie urządzenia. Jeżeli test okaże się pozytywny, warto zawczasu przygotować swój organizm na obciążenia związane z ciążą. Rezygnacja ze szkodliwych używek (papierosów, alkoholu) to podstawa. Warto zadbać również o swoje zdrowie psychiczne, dbając o swoją urodę – regularnie odwiedzając ulubionego fryzjera lub makijażystkę.

Domowe testy ciążowe to prosty, dostępny i łatwy sposób na potwierdzenie ciąży.

Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres i dlaczego się spóźnia?

Jak wywołać okres, gdy twoja miesiączka nie pojawiła się regularnie? Zdarzają się miesiące, gdy czekasz, czekasz, a ona się nie pojawia... Na pewno się wtedy stresujesz i czujesz niekomfortowo, a być może także zastanawiasz się, jak wywołać okres. Oto podpowiedzi i domowe naturalne sposoby na wywołanie okresu, bowiem tak mądrości ludowe, jak i medycyna konwencjonalna mogą przyjść z pomocą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (83 głosów, średnia: 4,29 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. as_sa  14 kwietnia 2020 16:50

    Myślałam, że znajdę tu zdecydowanie więcej informacji na dany temat, chociaż te zawarte w artykule również są przydatne. Słyszałam, że niektóre dziewczyny test ciążowy robią już kilka dni po stosunku nie wiedząc, że nie będzie on w żaden sposób miarodajny

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany