Szkoła rodzenia – dlaczego warto do niej uczęszczać?

Przyjście na świat dziecka jest wielką rewolucją w życiu jego rodziców. Ciąża i połóg to wyzwanie dla obojga partnerów, a opieka nad maleństwem leży w gestii obojga. Po narodzinach dziecka zmienia się dosłownie wszystko, poczynając od wielkiej odpowiedzialności za małego człowieka i zaspakajania jego potrzeb, aż po organizację opieki nad nim, tak aby pociecha rozwijała się zdrowo i była radosna. Szkoła rodzenia to dla wielu osób ważny element wejścia w nową życiową rolę jaką jest rodzicielstwo. Uczestnictwo w niej wraz z partnerem pozwala lepiej poznaj tajniki zarówno ciąży, jak i opieki nad nowo narodzonym członkiem rodziny, a to przekłada się na wejście w ten nowy etap z pewnością, spokojem, wiarą w swoje siły i wielką radością oraz entuzjazmem.

Spis treści:

Czy warto iść do szkoły rodzenia?

Nie ma wątpliwości, że szkoła rodzenia ułatwia start w rodzicielstwo. Wiele kobiet na etapie ciąży ma wiele obaw i wątpliwości czy sobie poradzi w nowej roli. Co więcej, strach i niepokój mogą dotyczyć także samego porodu i połogu. Nierzadko zdarza się, że takie emocje tyczą się obojga partnerów. Dlatego uczestnictwo w takim przygotowawczym kursie pomaga przyszłej mamie i tacie mentalnie przygotować się na to ważne w życiu wydarzenie jakim są narodziny potomka i jednocześnie wdrożyć się w nowe wyzwania czy obowiązki. Zdobyta na zajęciach wiedza z pewnością w przyszłości zaprocentuje pozwalając wykorzystać zdobyte na kursie umiejętności w praktyce. Poza tym plusem udziału w tego typu zajęciach jest także to, że para ma okazję poznać na nich inne pary i dzielić się z nimi swoim doświadczeniami czy budować przyjacielskie relacje.

Czy na szkołę rodzenia chodzi się z partnerem?

Wiele kobiet uczestniczy w szkole rodzenia wraz z partnerem. Taki duet ma głęboki sens, bo oboje osób będących na początku swojej drogi związanej z rodzicielstwem ma w ten sposób szansę na równy start i naukę praktycznych umiejętności w jednym czasie. Tak naprawdę jednak nie ma tutaj sztywnych zasad. Jeśli z jakiś względów kobiety ciężarne nie mogą uczestniczyć w kursie z ojcem przyszłego dziecka mogą przyjść na zajęcia z osobą, z którą czują się bezpiecznie i której obecność pozwoli im poczuć się na nich komfortowo np. siostrą, mamą czy nawet przyjaciółką.

Co się robi w szkole rodzenia?

Szkoła rodzenia ma za zadanie dostarczyć przyszłym rodzicom nie tylko wiedzy na temat opieki nad noworodkiem, ale także umiejętności praktycznych. Posiadanie ich nie tylko przygotowuje partnerów do nowej roli, ale pomaga także przełamać im barierę strachu dotyczącą opieki nad maleństwem. Kompleksowy program porusza takie zagadnienia jak: ciąża, poród i połóg, laktacja czy opieka nad noworodkiem. Poza tym taki kurs wspiera przyszłych rodziców na poziomie emocjonalnym i pomaga im wejść w nowy etap życia z większym spokojem, pewnością siebie i wiarą w swoje możliwości. Szkoła rodzenia Olesno oferuje parom kursy w małych kameralnych grupach składających się z 5-8 par. Pomaga to w bardziej indywidualnym podejściu do uczestników, a co za tym idzie poświęcenia im większej uwagi. Doświadczeni specjaliści mają za zadanie przekazać swoim kursantom nie tylko wiedzę medyczną, ale także „wyposażyć” przyszłych rodziców w niezbędne umiejętności potrzebne zarówno podczas samego porodu, jak i w późniejszej opiece nad nowym członkiem rodziny.

Kiedy zapisać się do szkoły rodzenia?

Do szkoły rodzenia najlepiej zapisać się ok. 21-26 tygodnia ciąży. Ostatni trymestr ciąży to już ostatni dzwonek dla przyszłych mam, aby nabyć potrzebnej wiedzy do opieki nad nowo narodzonym maleństwem. Z kolei optymalny okres zakończenia takich zajęć to około miesiąc przed narodzinami dziecka. Kiedy poród zbliża się wielkimi krokami ciężarnym kobietom coraz trudniej byłoby w nich uczestniczyć, zwłaszcza w pozycji siedzącej.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (8 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...