Transplantacja włosów z robotem ARTAS – innowacyjny zabieg zapobiegający łysieniu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję!

Utrata włosów to dziś bardzo powszechne zjawisko. Szacuje się, że dotyka ponad 1,2 miliarda ludzi na świecie. Ten estetyczny problem ma zwykle negatywny wpływ na samopoczucie. Obniża poczucie własnej wartości i sprawia, że cierpiący z jego powodu pacjenci zaczynają poszukiwać rozwiązania. Na szczęście wszystko wskazuje na to, że jesteśmy właśnie świadkami przełomu w dziedzinie transplantacji włosów. Wszystko za sprawą robota ARTAS, którego praca opiera się na wykorzystaniu sztucznej inteligencji, a tym samym przenosi tradycyjne metody przeszczepiania włosów w zupełnie nowy wymiar. Sprawdź jak działa i pozwól zadziwić się systemowi, powstałemu w oparciu o 200 patentów!

artas

źródło: www.pixabay.com

Transplantacja włosów z robotem ARTAS – innowacyjny zabieg zapobiegający łysieniu, który wykorzystuje sztuczną inteligencję!

Do tej pory stosowano powszechnie dwie metody transplantacji włosów:

 1. Follicular Unit Transplantation (FUT) – w trakcie tego zabiegu wykonuje się duże nacięcie z tyłu głowy pacjenta. Operacja pozostawia więc niestety bliznę widoczną przez długi czas od operacji. Poza tym po zabiegu pacjenci często odczuwają wyraźny dyskomfort: odrętwienie skóry głowy, mrowienie, napięcie i przewlekły ból.
 2. Manual Follicular Unit Excision (FUE) –przy tej formie zabiegu lekarz pozyskuje mieszki włosowe za pomocą ręcznych narzędzi do przeszczepów. Ponieważ technika ta jest całkowicie ręczna, może być uciążliwa i niezwykle wymagająca dla specjalisty, który ją przeprowadza, gdyż bazuje na koordynacji ruchów na linii ręka – oko lekarza czy technika i ich umiejętności do dokonania tysięcy przeszczepów podczas trwania operacji.

System robotyczny Artas oferuje prawdziwy przełom w tej dziedzinie. Jego główny twórca jest wynalazcą systemu wdrożonego już w chirurgii robotycznej, znanego jako Da Vinci. Artas wykorzystuje najnowocześniejszą technologię (obejmującą aż 200 patentów!), by wspomagać lekarzy w wykonywaniu trudnych, powtarzalnych i precyzyjnych ruchów. Technologia ta ogranicza ryzyko wystąpienia błędu ludzkiego. Jest sprawdzonym klinicznie, zaaprobowanym przez FDA rozwiązaniem. Gwarantuje naturalny efekt przeszczepu bez szwów czy bliznowaceń, a dodatkowo zapobiega uszkodzeniom włosów. Wiąże się to także z wyjątkowo krótkim okres rekonwalescencji, który nie jest uciążliwy dla pacjenta.

 

Unikatowa metoda pobierania mieszków

Robotic harvesting to unikatowa i zastrzeżona metoda pobierania mieszków włosowych, dostępna wyłącznie w systemie Artas. Algorytmy sztucznej inteligencji i obrazowanie cyfrowe tego aparatu umożliwiają identyfikację i selekcję najlepszych mieszków włosowych do potrzebnego zbioru, przy jednoczesnym zachowaniu estetycznego wyglądu skóry dawcy. A wszystko to dzieje się pod ścisłą kontrolą lekarza. Co więcej system Artas iX tworzy również miejsca implantacji, chroniąc jednocześnie zdrowe włosy oraz implantuje grafty. To niezwykle cenne, gdyż precyzja i optymalne rozmieszczenie mieszków włosowych są niezbędne do uzyskania trwałego, wizualnie naturalnego i pożądanego efektu.

Można z czystym sumieniem stwierdzić, że system Artas to teraźniejszość, ale i przyszłość transplantologii włosów. Prawdziwie fascynujące urządzenie! Każdy kto ma okazję obserwować jego pracę, a także przebieg i rezultaty zabiegu jest pod ogromnym wrażeniem tego cudu współczesnej myśli technicznej. Pacjenci, którzy dotąd nie chcieli zaś poddać się przeszczepowi, bojąc się tradycyjnych, inwazyjnych metod zyskują dzięki niemu wymarzoną alternatywę. Specjaliści w dziedzinie trychologii marzą natomiast o takim „asystencie”.

Jesteś ciekawa, co na temat robota Artas iX i łysienia androgenowego ma do powiedzenia specjalistka w dziedzinie medycyny estetycznej? Przeczytaj nasz artykuł o Inteligentnym przeszczepianiu włosów!
Inteligentny przeszczep włosów – prawdziwa rewolucja w leczeniu łysienia dzięki zabiegowi robotem Artas iX

Inteligentny przeszczep włosów – prawdziwa rewolucja w leczeniu łysienia dzięki zabiegowi robotem Artas iX

Utrata kolejnego włosa, to także utrata pewności siebie i narastające kompleksy. Łysienie wbrew pozorom dotyczy również kobiet. Jak odzyskać pewność siebie i znów poczuć się atrakcyjnym? Jedną z metod jest przeszczep włosów, który pozwoli nam na nowo cieszyć się naszą czupryną.

Zabiegi robotem ARTAS wykonuje m.in.:

Dr n. med. Olga Warszawik-Hendzel

Specjalista dermatolog-wenerolog, lekarz medycyny estetycznej

Absolwentka I Wydziału Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Szkolenie specjalizacyjne odbyła w Klinice Dermatologii CSK MSW a obecnie pracuje w Katedrze i Klinice Dermatologicznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie poza praktyką kliniczną, prowadzi zajęcia ze studentami Wydziału Lekarskiego. Jest również wykładowcą na Podyplomowych Studiach z Medycyny Estetycznej Centrum Kształcenia Podyplomowego WUM. Członek European Academy of Dermatology and Venerology, International Dermoscopy Society, European Society for Cosmetic & Aesthetic Dermatology oraz Stowarzyszenia Dermatologów Estetycznych.

Specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów z zakresu medycyny estetycznej oraz wysoko zaawansowanych i nowoczesnych metodach laseroterapii. W swojej codziennej pracy zawodowej zajmuje się pełnym zakresem dermatologii klinicznej i estetycznej, dermatochirurgii oraz laseroterapii. Do jej szczególnych zainteresowań należy diagnostyka i leczenie chorób owłosionej skóry głowy, w tym nadmiernego wypadania włosów zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W ramach działalności naukowej zajmuje się przede wszystkim wczesną diagnostyką stanów przednowotworowych i nowotworów skóry z wykorzystaniem nowoczesnych nieinwazyjnych metod obrazowania skóry takich jak dermoskopia, wideodermoskopia oraz konfokalna mikroskopia laserowa. Ukończyła kurs dermoskopii na Uniwersytecie Medycznym w Graz, Austria oraz kurs konfokalnej mikroskopii laserowej na Uniwersytecie Medycznym w Berlinie. Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych. Swoją wiedzę z zakresu dermatologii i medycyny estetycznej stale poszerza biorąc czynny udział zjazdach, kursach oraz kongresach w kraju i na świecie.
Zabieg wykonasz w Klinice Elite Centrum Przeszczepu Włosów

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (64 głosów, średnia: 4,83 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Biomedka  27 lipca 2020 09:53

  Doprawdy niesamowita sprawa! Dobrze, że żyjemy w tak rewolucyjnych czasach. 😉

  Odpowiedz
 2. agasam9  27 lipca 2020 19:28

  to się nawet filozofom nie śniło 🙂

  Odpowiedz
 3. macierzanka  28 lipca 2020 21:27

  Bardzo ciekawy artykuł.

  Odpowiedz
 4. Delpos  29 lipca 2020 11:41

  Ciekawe rozwiazanie, dobrze jest jednak wziać pod uwagę, ze coś takiego to już ostateczność. A nie o razu zakładać transplantacje włosów. W wielu przypadkach da się znacznie poprawić stan włosów za pomocą odpowiednich wcierek oraz stosowania specjalistycznych preparatów na wypadanie włosów, które bedą stymulowaly cebulki włosowe. Nie znajdziecie ich jednak w popularnych drogeriach.

  Ze swojej strony polecam poczytanie sobie o dermokosmetykach firmy Delpos, kosmetyki moze nie są tanie ale znacznie wzmacniają włosy oraz ograniczają ich wypadanie.

  Odpowiedz
 5. Anita  4 sierpnia 2020 21:55

  Każdy zabieg jest inwazyjny, z resztą dużą rolę odgrywają koszty. Dla mnie to ostateczność, a włosy udało mi się zagęścić dużo tańszym sposobem wcierając regularnie w skalp złotą wcierkę kaminomoto. Efekt zadowalający, kasa w kieszeni.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany