Ważne dla kobiet w ciąży: żelazo – pierwiastek kształtujący przyszłość Twojego dziecka

W Polsce każdego roku u ponad 55% kobiet w ciąży, lekarz podczas badań morfologicznych diagnozuje niedokrwistość. Przeczytaj, jak zapobiegać!

Według danych przygotowanych przez Center for Disease Control, co roku u 14% dzieci w wieku od 1 do 2 lat zostaje zdiagnozowana anemia. Ponad 392 tys. osób z tej przyczyny wymaga hospitalizacji, a średnia długość pobytu w szpitalu wynosi około 4 dni. W Polsce każdego roku u ponad 55% kobiet w ciąży, lekarz podczas badań morfologicznych   diagnozuje niedokrwistość. W 75%-85% przypadków jej główną przyczyną jest niedobór żelaza odpowiedzialnego za transport tlenu do narządów wewnętrznych, prawidłowy rozwój płodu (m.in. kształtowanie mózgu dziecka i ośrodkowego układu nerwowego), właściwe funkcjonowanie łożyska, a także odpowiednie dotlenienie macicy. Niedobór ten może doprowadzić do obniżenia masy urodzeniowej dziecka, wczesnego porodu, a nawet poronienia.

kobieta w ciąży

 

Żelazo jest pierwiastkiem chemicznym, stanowiącym jeden z mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest także głównym składnikiem czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny, którego najważniejszym zadaniem jest transport tlenu z płuc do tkanek wewnętrznych człowieka.

Jak zgubić brzuch po ciąży – 5 najlepszych ćwiczeń na powrót do dawnej figury

Jak zgubić brzuch po ciąży – 5 najlepszych ćwiczeń na powrót do dawnej figury

Ciąża to niewątpliwie stan błogosławiony, choć często w jej trakcie nie czujemy się najlepiej. Narodziny dziecka zaś to jeden z najbardziej wyczekiwanych momentów w życiu, który porównujemy do cudu. Niestety jakiś czas po porodzie dopada nas depresja, dostrzegamy że oprócz radości z powitania nowego członka rodziny, towarzyszy nam smutek i żal za utraconą wolnością czy dawną sylwetką.

Niedobór i jego konsekwencje

Niedobór żelaza może prowadzić do upośledzenia odporności, zaburzeń transportu elektronów w procesie oddychania tkankowego, zmniejszenia wydolności fizycznej czy obniżenia metabolizmu. Należy jednak pamiętać, że deficyt tego mikroelementu w największym stopniu zagraża kobietom w ciąży, niemowlętom oraz małym dzieciom.  Zapotrzebowanie na żelazo w tej grupie bardzo intensywnie wzrasta, dlatego niedostarczenie go w odpowiedniej ilości jest równoznaczne z ryzykiem wystąpienia późniejszych powikłań.

Istnieją trzy newralgiczne okresy w życiu człowieka, podczas których niedobór żelaza może mieć krytyczne znaczenie dla jego stanu zdrowia i dalszego rozwoju. Pierwszym takim okresem jest ciąża, kiedy w ciele kobiety zwiększa się objętość krwi, a jej krwioobieg obsługuje nie jeden, ale dwa organizmy. Drugim – okres niemowlęctwa od 6 do 14 miesiąca życia, u wcześniaków oraz dzieci z ciąż mnogich, u których w okresie życia płodowego nie zostały zgromadzone odpowiednie zapasy żelaza. Ostatni etap to wiek młodzieńczy, charakteryzujący się szybkim wzrostem organizmu, a co za tym idzie zwiększonym zapotrzebowaniem na żelazo. Trzeba mieć na uwadze, że pierwiastek ten jest szczególnie istotny, w przypadku dwóch pierwszych okresów życia. Odpowiada nie tylko za rozwój płodu, ale na wczesnym etapie życia noworodka także za prawidłowy rozwój mózgu, w tym zróżnicowanie pewnych jego regionów i komórek oraz tworzenie neuronów. Wpływa także na zachowania poznawcze, psychofizyczne i psychomotoryczne dziecka w przyszłości.– tłumaczy Agnieszka Pawłowska-Wypych, Dyrektor ds. Nauki i Rozwoju firmy Sequoia, produkującej i opracowującej formułę suplementów m. in. dla kobiet w ciąży, mam karmiących i małych dzieci.

Problematyka i najnowsze badania

Niedobory żelaza są jednym z najczęściej spotykanych problemów żywieniowych w tzw. krajach rozwiniętych. Pomimo występowania w wielu produktach żywnościowych oraz dobrej biodostępności w mleku matki, co roku z powodu jego braków na anemię zapada tysiące niemowląt. To one będą w przyszłości ponosiły konsekwencje niedoboru żelaza, dlatego tak ważne jest uświadamianie konieczności jego uzupełniania i nacisk na działania profilaktyczne, które pozwolą tym deficytom zapobiegać.

Długotrwale badania wykazały, że niedobór żelaza w okresie niemowlęcym może mieć negatywny wpływ na funkcje poznawcze, psychomotoryczne oraz zdolności pamięciowe w późniejszych latach życia dziecka – nawet jeśli zostało podjęte leczenie. Udowodniono, że osoby, które w dzieciństwie cierpiały na deficyt tego pierwiastka, uzyskują dużo gorsze wyniki testów neuropoznawczych, sprawdzających m.in. kontrolowanie zahamowań, zdolności adaptacyjne czy planowanie, niż ich rówieśnicy z prawidłowym poziomem żelaza w tym okresie.**

Wiemy już, na co wpływa oraz za co odpowiada żelazo. Czas dowiedzieć się w jakich ilościach należy go przyjmować oraz dlaczego jego dostarczenie na odpowiednim poziomie jest tak istotne w przypadku tzw. wrażliwych grup konsumentów?

Suplementacja

Aby zapewnić dziecku zdrowy start w przyszłość ważne jest, aby już na etapie planowania bądź w pierwszych tygodniach ciąży zadbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, bogatą we wszystkie niezbędne składniki odżywcze i mineralne. Naturalnym, najlepiej przyswajalnym źródłem żelaza jest chude mięso wołowe, indyk, drób, tłuste ryby, wątroba zwierząt czy żółtka jaj. Transport żelaza przez łożysko do płodu rozpoczyna się już od pierwszego trymestru ciąży. Około 2/3 powstałych zapasów zostaje zgromadzonych po 32 tygodniu ciąży. To właśnie w pierwszych 3-4 miesiącach życia zdrowe niemowlę urodzone przez mamę suplementującą żelazo w czasie ciąży, będzie posiadało jego rezerwy na poziomie: 50 mg/kg m.c. zgromadzonych w erytrocytach i 25 mg/kg m.c. w tkankach. W konsekwencji jego zapasy zostaną wykorzystane w około 4 miesiącu życia (przy założeniu, że dziecko od początku będzie karmione mlekiem matki). Od tego momentu pierwiastek ten musi być dodatkowo suplementowany, w przeciwnym razie u dziecka już w wieku od 6 o 36 miesiąca życia mogą wystąpić objawy anemii (biodostępność żelaza szacuje się na poziomie 50% z mleka matki i 10% z żywności*).

 

Podawanie żelaza jest również bardzo ważne w przypadku niemowląt z grupy ryzyka, czyli dzieci urodzonych przedwcześnie z niską masą urodzeniową oraz dzieci matek ze stwierdzoną niedokrwistością. W tych przypadkach suplementacja zalecana jest już od pierwszych dni życia malucha.

 

Dawkowanie

Szacunkowe zapotrzebowanie na żelazo jest najwyższe podczas karmienia uzupełniającego, czyli od 6. do 24. miesiąca życia dziecka. Maluchy w wieku od 6. do 12. miesiąca powinny przyjmować od 9 o 11 mg żelaza na dobę, a od 12. do 24. miesiąca – 6-7 mg na dobę.

 

5 składników niezbędnych w ciąży

Nie od dzisiaj wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć szczególnie, jeśli w grę wchodzi zdrowie i życie małego człowieka, którego losy w dużej mierze zależą od decyzji i postępowania rodziców. Wyjątku nie stanowi tu żelazo, które obok jodu, kwasu foliowego, witaminy D i kwasu DHA należy do grupy 5 składników odżywczych niezbędnych w okresie ciąży. Kwas foliowy, który odpowiada za zmniejszenie ryzyka wystąpienia wad rozwojowych; witamina D zapobiegająca zahamowaniom wzrostu płodu, a w późniejszym czasie krzywicy, osteopenii i próchnicy u dzieci; jod, który buduje tarczycę i wchodzi w skład jej hormonów, zarówno u kobiety ciężarnej, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka i na końcu kwas DHA (Life’s DHA). Ten z kolei, dzięki swoim właściwościom plejotropowym, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu, ale też wpływa na rozwój centralnego układu nerwowego, mózgu i siatkówki oka, mogąc też zapobiegać rozwojowi cukrzycy, otyłości czy alergii u dzieci. Każdy z tych elementów odgrywa istotną rolę w kształtowaniu prawidłowych funkcji życiowych organizmu. Deficyt któregokolwiek z nich nie tylko zaburza jego pracę, ale może skutkować poważnymi powikłaniami w przyszłości. Te zaś nie pozostają obojętne dla jakości życia na dalszych etapach rozwoju. Warto o tym pamiętać. – przypomina Agnieszka Pawłowska-Wypych z firmy Sequoia.

*Standardy Medyczne, tom 10, numer 4, 2013.

**Lukowskui AF, Koss M, Burden MJ i wsp. Iron deficiency in infancy and neurocognitive functioning at 19 years.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (136 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. bbo  17 maja 2014 19:17

  Oprócz częstszego jedzenia produktów zawierających dużą ilość żelaza ważna jest suplementacja aby dobrze się ono wchłaniało.

  Odpowiedz
 2. lilkawodna  18 maja 2014 16:06

  Szkoda tylko,że nie wymieniono produktów, w których jest duzo żelaza.

  Odpowiedz
 3. martucha180  18 maja 2014 23:26

  Wymieniono i pogrubiono: Naturalnym, najlepiej przyswajalnym źródłem żelaza jest chude mięso wołowe, indyk, drób, tłuste ryby, wątroba zwierząt czy żółtka jaj.

  Odpowiedz
 4. as_sa  29 maja 2014 11:04

  Czytanie ze zrozumieniem się kłania 😛
  A tak na poważnie wydaje mi się że problem z niedoborem żelaza staje się coraz popularniejszy

  Odpowiedz
 5. Jestesm Na plus  9 czerwca 2016 19:26

  Dabajmy o to 😃

  Odpowiedz
 6. Małgosia  28 lipca 2016 10:10

  W pierwszej ciąży nie miałam z tym problemu a w drugiej pomimo odpowiedniej diety miałam poważną anemie, więc zaczęłam brać Chela ferr bio complex. Już po miesiącu brania moja morfologia znacznie się poprawiła, a po dwóch miesiącach nie było śladu po anemii. Jakością i przyswajalnością przewyższa konkurencje i nie wywołuje żadnych skutków ubocznych jak leki na receptę.

  Odpowiedz
 7. stokrotkapolna  14 listopada 2016 04:07

  Wnuczka ma niedobór żelaza,zmieniłam jej dietę, bierze tabletki, za miesiąc sie okaże, czy wyniki się poprawiły. Z niedoborem żelaza ciężka sprawa,Ona akurat nie lubi tych produktów ,które mają go najwięcej.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany