Wakacje na rowerze

Ograniczony budżet czy brak auta wcale nie oznaczają że jesteśmy skazani na nudny urlop w mieście. Czasami wystarczy po prostu sprawny rower i wygodny plecak, by przeżyć wakacje swojego życia.

rower

pixabay.com

Rower daje wolność – w zależności  od naszej kondycji, czasu, jakim dysponujemy, albo zwykłego widzimisię, możemy codziennie zwiedzać inne miejsca i nocować w nowych lokalizacjach, albo po prostu wykorzystać nasz jednoślad jako wygodny środek transportu, który ma nas dowieźć do określonego celu. Bez problemów z korkami, parkowaniem, czy dostaniem się w trudno dostępne miejsca, jak centra miast, środki parków narodowych, czy wały przeciwpowodziowe przy najpiękniejszych rzekach Europy.

Jadąc przez wsie i małe miasteczka, rowerzyści o wiele częściej niż podróżujący samochodem mogą liczyć na gościnność gospodarzy, nierzadko oferujących darmowy nocleg i wyżywienie. Warto pamiętać też, że na campingach nie musimy płacić za rower, a za samochód już tak.  Podróżowanie rowerem ułatwia zwiedzanie i odkrywanie nowych, ciekawych miejsc, których nie znajdziemy w przewodnikach.

O walorach zdrowotnych podróżowania na dwóch kółkach nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Jazda na rowerze wpływa korzystnie na ogólną wydolność organizmu, kształtuje wytrzymałość i siłę mięśni, polepsza samopoczucie, zmniejsza napięcie i długotrwały stres – jak znalazł na urlopowy wyjazd, od którego oczekujemy relaksu, spokoju i naładowania baterii na kolejny rok.

Ci którzy nie są zbyt mocni w planowaniu rowerowej trasy, albo po prostu nie mają głowy do samodzielnej organizacji wypoczynku, mogą wziąć udział w rowerowych wycieczkach organizowanych przez biura turystyczne. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że wycieczce zwykle towarzyszy mechanik, a rowerzyści podróżują bez obciążenia – ich bagaże przewozi samochód. Minus jest taki, że nie mamy dowolności w wyborze trasy czy noclegu. Wyjazd przypomina po prostu bardziej zorganizowane z biurem podróży wczasy.

Jeśli dużo pracujemy lub z innych przyczyn nie możemy pozwolić sobie na długi wakacyjny wyjazd, warto pomyśleć o wyrwaniu się  z miasta choćby na weekend. Ci, którzy nie posiadają własnego jednośladu, mogą skorzystać z licznych wypożyczalni rowerowych, których nie brakuje w polskich metropoliach.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, warto choć raz spróbować wakacyjnego wyjazdu na dwóch kółkach. Zwykle jest to początek przygody z piękną pasją i zamiłowaniem do rowerowej turystyki.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem rowerowym i wypożyczalnią Wygodny Rower:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (180 głosów, średnia: 4,46 z 5)
zapisuję głos...