Wakacje na rowerze

Ograniczony budżet czy brak auta wcale nie oznaczają że jesteśmy skazani na nudny urlop w mieście. Czasami wystarczy po prostu sprawny rower i wygodny plecak, by przeżyć wakacje swojego życia.

Wakacje na rowerze

Rower daje wolność – w zależności  od naszej kondycji, czasu, jakim dysponujemy, albo zwykłego widzimisię, możemy codziennie zwiedzać inne miejsca i nocować w nowych lokalizacjach, albo po prostu wykorzystać nasz jednoślad jako wygodny środek transportu, który ma nas dowieźć do określonego celu. Bez problemów z korkami, parkowaniem, czy dostaniem się w trudno dostępne miejsca, jak centra miast, środki parków narodowych, czy wały przeciwpowodziowe przy najpiękniejszych rzekach Europy.

Jadąc przez wsie i małe miasteczka, rowerzyści o wiele częściej niż podróżujący samochodem mogą liczyć na gościnność gospodarzy, nierzadko oferujących darmowy nocleg i wyżywienie. Warto pamiętać też, że na campingach nie musimy płacić za rower, a za samochód już tak.  Podróżowanie rowerem ułatwia zwiedzanie i odkrywanie nowych, ciekawych miejsc, których nie znajdziemy w przewodnikach.

O walorach zdrowotnych podróżowania na dwóch kółkach nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Jazda na rowerze wpływa korzystnie na ogólną wydolność organizmu, kształtuje wytrzymałość i siłę mięśni, polepsza samopoczucie, zmniejsza napięcie i długotrwały stres – jak znalazł na urlopowy wyjazd, od którego oczekujemy relaksu, spokoju i naładowania baterii na kolejny rok.

Ci którzy nie są zbyt mocni w planowaniu rowerowej trasy, albo po prostu nie mają głowy do samodzielnej organizacji wypoczynku, mogą wziąć udział w rowerowych wycieczkach organizowanych przez biura turystyczne. Zdecydowanym plusem takiego rozwiązania jest fakt, że wycieczce zwykle towarzyszy mechanik, a rowerzyści podróżują bez obciążenia – ich bagaże przewozi samochód. Minus jest taki, że nie mamy dowolności w wyborze trasy czy noclegu. Wyjazd przypomina po prostu bardziej zorganizowane z biurem podróży wczasy.

Jeśli dużo pracujemy lub z innych przyczyn nie możemy pozwolić sobie na długi wakacyjny wyjazd, warto pomyśleć o wyrwaniu się  z miasta choćby na weekend. Ci, którzy nie posiadają własnego jednośladu, mogą skorzystać z licznych wypożyczalni rowerowych, których nie brakuje w polskich metropoliach.

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, warto choć raz spróbować wakacyjnego wyjazdu na dwóch kółkach. Zwykle jest to początek przygody z piękną pasją i zamiłowaniem do rowerowej turystyki.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem rowerowym i wypożyczalnią Wygodny Rower:

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (150 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. madzior1390  13 czerwca 2013 22:27

  o tak rower to świetna sprawa 🙂 lubię sobie wskoczyć na rower i gdzieś się przejechać. Czy to coś załatwić, czy choćby pojeździć dla zwyczajnej przyjemności 🙂 A w dodatku jak to wpływa na figurę i jak oszczędza nasze środowisko

  Odpowiedz
 2. eowina  16 czerwca 2013 10:04

  bylam na 11 dniowej wyprawie rowerowej. Cos wspamiałego! Nic nie ogranicza człowieka. Po drodze mozna zwiedzic cos czego sie nie planowało bo jadąc autem wiele ciekawych zakątków poprostu sie nie zauważa.i poznaje sie wspaniałych ludzi. 🙂

  Odpowiedz
 3. Masza  14 lipca 2013 11:13

  Ja również lubię wyprawy rowerowe.Na 11 dniowej nie byłam,ale za to staram się przesiadać z samochodu na rower kiedy tylko mogę.

  Odpowiedz
 4. gusia.  18 lipca 2013 00:02

  Ja dziś byłam 2 godz na rowerze.Na taką wyprawę musi być faktycznie sprawny rower,ja takiego nie mam i małżonek by ze mną nie pojechał-już odpada taki wyjazd. Za noclegi pewnie też słono się płaci,a z miejscami w sezonie letnim bez wcześniejszej rezerwacji może być różnie.I bezpieczeństwo na ruchliwych drogach u nas w kraju różnie. No nic i tak trochę się rozmarzyłam przy tym artykule, bo gdym miała z kim i tak wszytko byłoby zaplanowane cacy to bym bardzo chciała tak spędzić wakacje.

  Odpowiedz
 5. efffciaa  8 marca 2016 11:18

  Wakacji na rowerze bym nie spędziła , to nie mój styl odpoczynku , ale często jak gdzieś jedziemy pakujemy rowery do samochodu i robimy sobie wycieczki rowerowe .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany