Święta brytyjskiej rodziny królewskiej – najciekawsze tradycje

Wielka choinka, stuletnie bombki, zabawne prezenty i polowanie na dzikie ptaki … Jesteście ciekawi jak Boże Narodzenie spędza królowa Elżbieta II oraz jej bliscy?

Święta brytyjskiej rodziny królewskiej to niezwykła uroczystość. Mimo tego, że koronowane głowy spędzają czas z najbliższymi, to wszystkich obowiązują zasady dworskiej etykiety. Każdy musi stosować się do harmonogramu, który przewiduje wygląd strojów, czas spotkań i posiłków. Nie można także zapominać o kolejności wchodzenia do pomieszczeń. Goście muszą również przebierać się kilka razy w ciągu dnia. 5-6 zapasowych sukienek to podstawa każdej kobiety, a do tego mnóstwo nakazów, zakazów, poleceń! Podobno Lady Di bardzo źle znosiła szczegółowo dopracowane święta z Royal Family. A to nie wszystko…

Może zainteresuje Cie także dział: Ozdoby bożonarodzeniowe

Święta brytyjskiej rodziny królewskiej

pixabay.com, brama Pałacu Buckingham

Gdzie odbywają się święta brytyjskiej rodziny królewskiej?

Brytyjska rodzina królewska ma własne świąteczne tradycje. Elżbieta II z księciem Filipem tuż przed Bożym Narodzeniem muszą wysłać prawie 1000 kartek z własnoręcznymi podpisami. Królowa podobno świąteczne zakupy robi zaś w ulubionym Harrods („po godzinach”). Wszystko co najważniejsze zaczyna się jednak tydzień przed wigilijnym wieczorem, kiedy królowa Elżbieta II i książe Filip organizują rodzinną kolację w Pałacu Buckingham, a następnie wyjeżdżają na cały świąteczny okres.

Para królewska kieruje się do wschodniej Anglii. Jedzie pociągiem do Norfolk, do posiadłości Sandringham, gdzie brytyjscy monarchowie od lat spędzają święta. Królowa pomaga przy dekoracji domu i nadzoruje wszystkie przygotowania przed przyjazdem reszty rodziny. Tradycyjnie Elżbieta II zostaje w tym pałacu jeszcze długo po świętach, aż do lutego.

Sandringham House to ogromna posiadłość, do której należy 250 hektarów pobliskich ziem. Personel dworku to około 100 osób, dbających o wygodę i bezpieczeństwo Royal Family.

Czy brytyjska rodzina królewska obchodzi Wigilię?

W Wielkiej Brytanii nie ma zwyczaju spożywania wieczerzy wigilijnej, ale członkowie rodziny królewskiej przyjeżdżają 24 grudnia do Sandringham, aby rozpocząć święta. O 17.00 zbierają się na angielskiej herbacie z drożdżówkami, ciastkami i kanapkami, by godzinę później stawić wokół ogromnej choinki. Tam znajduje się stolik i tabliczki z imionami, przy nich można znaleźć prezenty. Cała rodzina na znak Elżbiety II zaczyna je otwierać.

Jakie prezenty dają sobie członkowie Royal Family?

Członkowie rodziny dają sobie zabawne podarunki. Podobno królowa dostała kiedyś fartuch kuchenny i czepek do kąpieli, a książę Karol skórzany sedes toaletowy. Natomiast Harry i William podarowali kiedyś swojemu dziadkowi Filipowi – „poduszkę pierdziawkę”. Jedynie najmłodsi otrzymują tradycyjne prezenty (zabawki, elementy garderoby).

Jak wygląda uroczysta kolacja świąteczna królewskiej rodziny?

O 20.30 cała rodzina zasiada do kolacji przy świecach. Wszyscy muszą być ubrani w eleganckie stroje. W menu znajdują się krewetki, jagnięcina, pudding, tarta jabłkowa, różne wina oraz szampan. Posiłki podawane są w najlepszej porcelanie, a trunki w kryształowych karafkach. Wieczorem w osobnym pomieszczeniu panowie piją brandy, a panie – kawę lub herbatę. Podobno królowa uwielbia czekoladę, szczególnie gorzką, dlatego też w święta zawsze ma przy sobie mały przysmak. Mówi się też, że przed świąteczną kolacją przybywa do pokoju 15 minut wcześniej niż inni, by wypić ulubionego drinka (Gin, Dubonnet, woda mineralna i cytryna).

Co robią członkowie rodziny 25 grudnia?

Po tradycyjnym, angielskim śniadaniu (jajka, fasola, bekon, tosty) rodzina wybieram się na mszę św. do St Mary Magdalene Church. Tuż po nabożeństwie członkowie Royal Family krótko rozmawiają z mieszkańcami miasteczka i dostają od nich kwiaty.

Po południu, o 13.00, wszyscy zasiadają do uroczystego obiadu świątecznego. Menu to głównie indyk i różne wędliny, a także sałatka z krewetkami i świąteczny pudding. O 15.00 rodzina gromadzi się przed telewizorem, by obejrzeć coroczne przemówienie królowej. Później każdy ma wolny czas dla siebie. Wieczorem rodzina zbiera się na herbatę i świąteczny keks. Zgodnie z tradycją, nikt nie może pójść spać przed królową.

Jak wygląda 26 grudnia?

Tuż po śniadaniu, większość członków rodziny udaje się na polowanie na bażanty (z wyjątkiem kobiet). Tuż po nim odbywa się lunch – umowne zakończenie królewskich świąt. Później książę William i księżna Kate odwiedzają Middeltonów, a reszta rodziny wraca do swoich domów. Królowa wraz z małżonkiem zostają w Sandringam House do lutego.

Jak Wam się podobają święta brytyjskiej rodziny królewskiej? Chciałybyście spędzić kilka dni w Sandringham?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (242 głosów, średnia: 4,37 z 5)
zapisuję głos...