Jak wybrać materac do spania?

Jak spać, żeby się wyspać? Przede wszystkim wygodnie!  Materac jest zakupem na całe lata i to od niego w dużej mierze zależy komfort naszego snu, a więc jak wybrać materac do spania?

Materac3_fot. IKEA

fot. IKEA

Dzięki Jackowi Oprzędkowi, kierownikowi Działu Sypialnie w IKEA Kraków poznajemy tajniki wybierania odpowiednich materacy do spania.

Szukając idealnego dla siebie materaca, pamiętajmy o tym, że każdy z nas jest inny i ten sam model nie będzie odpowiedni dla wszystkich. Zatem odpowiedni materac to niekoniecznie ten najdroższy, ale taki, który będzie właściwie dobrany do naszych indywidualnych cech, takich jak waga, wzrost i sposób spania.

W pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na twardość materaca. Niezależnie od tego czy decydujemy się na piankowy, lateksowy czy sprężynowy, do wyboru mamy kilka jej poziomów – wyjaśnia Jacek Oprzędek. – Osobom cięższym polecamy materace twardsze, które nie będą się zapadać, osoby lżejsze mogą sobie natomiast pozwolić na bardziej miękki. Gdy ktoś poszukuje materaca dla 2 osób z różnicą wagi powyżej 20 kg, rekomendujemy zakup 2 różnych o jednakowej wysokości i położenia na nich specjalnej maty, która nie tylko zniweluje odstęp pomiędzy materacami, ale też zapewni dodatkową warstwę komfortu na powierzchni spania – dodaje Jacek Oprzędek.

Waga to najważniejsze kryterium doboru twardości materaca, ale warto też wziąć pod uwagę pozycję, w jakiej śpimy i wzrost. Osoby śpiące przeważnie na plecach, potrzebują materaca, który zapewni wsparcie dla karku i dolnej części kręgosłupa. Lepiej sprawdzą się tu materace nieco twardsze, chroniące przed zbytnim zapadaniem się ciała w podłoże. Jednak, jeżeli częściej śpimy na boku, powinniśmy pomyśleć o materacu bardziej miękkim, który dostosowuje swój kształt w okolicach ramion i bioder, jednocześnie zapewniając wparcie dla pozostałych części ciała. Większość dostępnych na rynku materacy ma wydzielone tzw. strefy komfortu, czyli zróżnicowaną twardość na poszczególnych obszarach powierzchni. Pozwala to na zachowanie prawidłowego ułożenia ciała, nawet jeżeli śpimy w nietypowych pozycjach. Warto też zwrócić uwagę na to, aby materac był co najmniej o 10 cm dłuższy od nas.

Jak wybrać materac do spania? Przekonaj się na własnych plecach

Niezwykle pomocna przy decyzji o nabyciu konkretnego materaca jest możliwość wcześniejszego przetestowania go. Przed zakupem powinniśmy położyć się na nim w takiej pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Na odpowiednio dobranym materacu kręgosłup będzie ułożony w linii prostej. Ponieważ nasze ciało potrzebuje czasu, aby zaadaptować się do nowych warunków spania, niektóre sklepy dają też możliwość przetestowania materaca w domu.

Materac2_fot. IKEA

Jak wybrać materac do spania? Piankowy, lateksowy czy sprężynowy?

 

Ciężko jednoznacznie określić, jaki rodzaj materaca będzie dla nas najlepszy, ponieważ każdy z nich jest inny. – Podstawowa różnica polega na tym, że materace piankowe i lateksowe są bardziej plastyczne, sprężyny natomiast łatwiej poddają się ciężarowi ciała. Najbardziej odczujemy to podczas siadania – tłumaczy Jacek Oprzędek.

Pianka idealnie dostosowuje się do kształtu ciała, dzięki czemu dobrze amortyzuje ruchy w łóżku. Materac lateksowy z kolei odtwarza i długo utrzymuje swój kształt, zapewniając tym samym bardzo precyzyjne wsparcie całego ciała. Materac sprężynowy jest pod względem komfortu porównywalny do lateksowego, jednak sprężyny bardziej równomiernie od pianki czy lateksu rozkładają ciężar ciała na całej powierzchni. Do wyboru mamy też materace piankowo-lateksowe i sprężynowe z warstwą lateksu.

Ciekawym rozwiązaniem są sprężyny kieszeniowe, które zastosowaliśmy w niektórych naszych materacach. Nie są one ze sobą połączone, tylko pozaszywane w specjalnych kieszeniach, co sprawia, że materac jeszcze lepiej dopasowuje się do ciała, a dzięki odpowiedniej cyrkulacji powietrza sprawia wrażenie chłodniejszego. Dodatkowo, sprężyny kieszeniowe nie przenoszą “falowania”, które daje się odczuć, gdy jedna osoba leży w łóżku, a druga dopiero się kładzie – mówi Jacek Oprzędek.

Jak wybrać materac do spania? Materac na lata

Pamiętajmy, że materac to zakup na lata. Choć ze względu na zmieniającą się wagę ciała przyjmuje się, że należy go wymieniać średnio co 8 lat, to dobrze dobrany może nam służyć o wiele, wiele dłużej, a niektóre sklepy swoje materace obejmują nawet 25-letnią gwarancją. Żaden materac nie będzie nam jednak służył tak długo, jeżeli nie będziemy o niego dbać. Dlatego warto od razu wyposażyć się w odpowiedni pokrowiec, chroniący materac przed roztoczami kurzu i spowalniający proces jego zużywania się. Zwróćmy uwagę, żeby wykonany był z materiału odprowadzającego wilgoć, np. bawełny lub watoliny poliestrowej.

Polecamy również: Domowe sposoby na ból zęba

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (210 głosów, średnia: 4,42 z 5)
zapisuję głos...