Dieta na dobry humor – co jeść, czego unikać?

Każdemu z nas zdarza się gorszy dzień, zazwyczaj ze względu na wszechobecny stres czy przemęczenie. Kiedy możemy klasyfikować problem jako chorobę i jak z nią walczyć? Co jeść, gdy czujemy się gorzej? Oto dieta na dobry humor! Artykuł powstał przy współpracy z ekspertką Kreacji Ciała, dietetyczką Pauliną Buraczewską.

Dieta na dobry humor,

Dieta na dobry humor, mat. prasowe.

Zobacz także: Zdrowa dieta na dobrą pamięć i koncentrację

Jakie są objawy prawdziwej choroby?

Podstawowym kryterium diagnozy depresji jest czas jej trwania – możemy o niej mówić już w momencie, kiedy objawy utrzymują się nieprzerwanie przez co najmniej 2 tygodnie. Podstawowe objawy depresji to: obniżony nastrój i towarzyszący mu lęk, płacz, utrata radości życia, utrata zainteresowań, zniecierpliwienie, drażliwość, obniżona samoocena, samooskarżenia, negatywne nastawienie. Może się objawiać również problemami z motywacją i mobilizacją do działania, trudnościami z podejmowaniem decyzji, zaburzeniami rytmu snu, czuwania, utratą apetytu lub przeciwnie – wzmożonym uczuciem głodu.

Często występuje również osłabienie, zmęczenie, zmniejszenie libido. Bardzo często sami „diagnozujemy” sobie depresję – wtedy właśnie najczęściej subiektywnie oceniamy własny chwilowy nastrój jako zaburzenia depresyjne bądź też w drugą stronę – unikamy przyznania się przed sobą, że mierzymy się z realnym problemem i nie jest to chwilowe obniżenie nastroju wywołane zaistniałą sytuacją, stresem czy przemęczeniem. Często wydaje się to złudne, dlatego mimo wszystko niezbędna jest wizyta u specjalisty.

Jak wygląda diagnozowanie?

Kiedy stajemy oko w oko z problemem samodzielnie możemy skorzystać ze sprawdzonego narzędzia jakim jest Skala Depresji Becka (skala samooceny służąca do przesiewowego rozpoznania u siebie objawów depresji) i na podstawie jej wyników zdecydować o wizycie u psychoterapeuty. W diagnozowaniu najważniejsza jest jednak konsultacja z wykwalifikowaną, doświadczoną osobą, która w sposób obiektywny oceni nasz aktualny stan psychiczny na pewno pomoże w ostatecznym postawieniu diagnozy oraz w ustaleniu dalszego postępowania.

Dieta na dobry humor – co warto jeść?

Dieta na dobry humor

mat. prasowe

 W diecie osób cierpiących na depresję bardzo ważna jest odpowiednia ilość białka (chude mięso, ryby, jaja), a mianowicie aminokwasów egzogennych, których organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, takich jak tyrozyna czy tryptofan. Są one niezbędne to produkcji neuroprzekaźników – serotoniny i dopaminy (produkty pełnoziarniste, warzywa i owoce), które odpowiadają za nastrój oraz samopoczucie. Osoby zmagające się z depresją powinny również uważać na odpowiednie nawodnienie oraz dostarczanie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych omega3 (ryby, orzechy), które zmniejszają stany zapalne, regulują nastrój, chronią przed demencją, zmniejszają agresję w sytuacjach stresowych. Bardzo ważne są również witaminy z grupy B (drożdże, mleko, jajka, nasiona), cholina, witamina D oraz minerały, takie jak magnez (kasza gryczana, fasola, groch, kakao), żelazo, cynk, wapń czy selen.

Nie można również zapomnieć o wspomaganiu pracy jelit oraz dbaniu o mikroflorę jelitową. Jelita powiązane są z mózgiem bezpośrednio nerwem błędnym, tworząc tzw. oś mózgowo – jelitową. Mikroorganizmy bytujące w jelitach są niezwykle istotnym elementem, ponieważ wywierają wpływ na mechanizmy neurologiczne, endokrynne i immunologiczne. Wpływają również na nastrój, samopoczucie, równowagę hormonalną, odporność oraz zdrowie. Reasumując wpływają na równowagę całego organizmu, dlatego tak ważne jest, aby dbać o „jakość” bakterii jelitowych i odpowiednio je wspomagać stosując probiotyki (jogurty, kiszonki, kwas chlebowy) i prebiotyki. 

Zamiast czekolady natomiast warto sięgnąć po orzechy i ziarna zbóż. Słone i pikantne niezdrowe przekąski najlepiej zastąpić pokrojonymi jabłkami lub warzywami.

Czego unikać w codziennym menu?

Z diety należy wykluczyć natomiast produkty przetworzone, bogate w glutaminian sodu czy izomery trans kwasów tłuszczowych, a także alkohol. Należy usunąć z jadłospisu wszystko, co ma sztuczne słodziki (np. napoje gazowane), dania typu fast food, jedzenie instant.

Przeczytaj również: Naturalne suplementy diety – produkty spożywcze zamiast tabletek

O czym jeszcze warto pamiętać?

Przewlekły stres czy zaburzenie rytmu dobowego nie sprzyjają walce z depresją. Należy zadbać o regularny sen, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a także nauczyć się skutecznych technik radzenia sobie ze stresem np. poprzez oddanie się pasjom, rozmowę z najbliższymi, zorganizowanie wieczoru z ulubionym filmem lub książką, wyspać się.

– Klientka Kreacji Ciała, miała zdiagnozowaną depresję, która po zastosowaniu Programu Przemiany Metabolicznej zmniejszyła dawki leków psychotropowych za zgodą lekarza – jej stan psychiczny na tyle się poprawił, że było to możliwe, co było niemałym sukcesem. Miała więcej energii do działania, chęci do życia, była radośniejsza. Dodatkowo nastąpił spadek masy ciała, co również przyczyniło się do poprawy nastroju i odzyskania wiary w siebie. U pacjentów z depresją niebagatelne znaczenie oprócz opieki lekarskiej, ma odpowiednio dobrana farmakoterapia, wsparcie psychologa, prawidłowa dieta oraz szeroko pojęta higiena życia – mówi ekspert Kreacji Ciała, Paulina Buraczewska.

Jaka dieta na dobry humor jest skuteczna według Was? Jakie produkty żywnościowe pomagają?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (224 głosów, średnia: 4,33 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  21 sierpnia 2017 15:04

  Czekolada na dobry humor też jest wskazana.

  Odpowiedz
 2. Tara  21 sierpnia 2017 16:46

  Jeśli ktoś ma depresję, to ostatnie o czym myśli jest jedzenie… A tym bardziej dieta..

  Odpowiedz
 3. Majka  27 lipca 2018 16:23

  Mnie po prostu wystarczyło, że zaczęłam jeść o regularnych porach zdrowe, smaczne i pełnowartościowe posiłki. A wszystko to dzięki Wygodnejdiecie. Poprawiło się moje samopoczucie a i waga poszła ostro w dół;)

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany