Zdrowie mężczyzny – Badania jąder

Czy Wasz mężczyzna również stawia się u lekarze raz w roku i to po długich namowach i przeziębieniu, które nie pozwala mu już wstać z łóżka? Mężczyźni badają się zdecydowanie za rzadko. Jeśli chodzi o badanie miejsc intymnych – prawie w ogóle! Same wiemy, jak ważne są regularne wizyty u ginekologa, czy samobadanie piersi. Zadbaj również o zdrowie swojego mężczyzny! Dzisiaj piszemy o tym jak istotne dla dobrej kondycji są badania jąder , które może wykryć zaburzenia jakości nasienia, niepłodności, a przede wszystkim wykryć i leczyć choroby jąder.

Zobacz również: Tacierzyństwo – jak zmienia się świat mężczyzny po przyjściu na świat dziecka?

mężczyzna

Żylaki powrózka nasiennego, zapalenie jąder, najądrzy, skręt jądra czy nowotwory to jedne z najczęstszych chorób jąder, które mogą prowadzić do zaburzeń hormonalnych i niepłodności. Obecnie dotyka ona już co piątą parę w wieku rozrodczym. W 40 proc. przypadków problem dotyczy mężczyzn i wiąże się z obniżeniem jakości nasienia, które jest następstwem przebytych chorób.

U 40 proc. niepłodnych mężczyzn przyczyną niepłodności są żylaki powrózka nasiennego. Powodują zaburzenie odpływu żylnej krwi z jąder, co odbija się niekorzystnie na ilości i jakości produkowanych w jądrach plemników.

Zdrowie mężczyzny – Badania jąder – Kobieta na straży męskości

Mężczyźni mniej chętnie niż kobiety decydują się na wizytę u specjalisty. Badania profilaktyczne u urologa lub androloga to niestety rzadkość. Wiąże się to z brakiem czasu, niekiedy niższą niż u kobiet świadomością zdrowotną, a czasami obawą przed wynikami badań. Mężczyźni przychodzą do lekarza dopiero, gdy zauważą niepokojące objawy. -Dążymy do tego, by było to dla nich równie oczywiste i naturalne, jak dla kobiet badanie piersi czy cytologia – mówi lek. med. Piotr Dzigowski, urolog, konsultant ds. andrologii z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie. Często to partnerki przekonują mężczyzn do badania jąder, ponieważ martwią się o ich zdrowie lub nie są zadowolone z życia seksualnego. Warto wiedzieć, że jądra zapewniają nie tylko płodność, ale też potencję. Oprócz plemników produkują testosteron, który warunkuje libido. Od tego, czy mężczyzna ma zdrowe jądra zależy jakość jego życia, nie tylko seksualnego. Wpływa to na ogólne samopoczucie i odporność psychiczną. – Niepłodność może powodować zaburzenia depresyjne i obniżenie samooceny. Należy ją potraktować po prostu jako problem medyczny i poddać się terapii, która u większości pacjentów prowadzi do wyleczenia – dodaje lek. med. Piotr Dzigowski, urolog, konsultant ds. andrologii z kliniki leczenia niepłodności InviMed w Warszawie.

Polecamy również: Niepłodność u mężczyzn – 5 mitów diagnostyki niepłodności

mężczyzna, sportowiec

Zdrowie mężczyzny – Badania jąder – Jak dbać o jądra?

Jądra są narządami niezwykle wrażliwymi. Nie tylko urazy mechaniczne, ale także podwyższona temperatura, zła dieta, palenie tytoniu, czy nadużywanie alkoholu wpływają na nie niekorzystnie. Dlatego należy unikać czynników ryzyka i zrezygnować z używek, trzymania na kolanach rozgrzanego laptopa i długich wizyt w saunie. Trzeba zadbać o zdrowy tryb życia, m.in. zbilansowaną dietę i codzienną dawkę ruchu, chociaż w postaci spaceru. Latem ważne jest używanie lekkiej odzieży i bielizny niekrępującej ruchu.

Zdrowie mężczyzny – Badania jąder – Kiedy i dlaczego warto zgłosić się do lekarza?

Podstawą diagnostyki jest samokontrola. Krótkie badanie wykonane pod prysznicem podczas codziennej toalety wystarczy, by zauważyć niepokojące zmiany. W takiej sytuacji wskazana jest konsultacja urologa. Wczesna diagnoza pozwala rozpoznać i leczyć chorobę (zwłaszcza nowotworową)  w początkowych stadiach, co zwiększa szansę na wyleczenie i co się z tym wiąże, na zachowanie płodności. Dlatego ważne, by badać się regularnie i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości konsultować się ze specjalistą.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (145 głosów, średnia: 4,56 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. Żanett  8 czerwca 2015 07:22

  Moim zdaniem tak jak kobieta, mężczyzna również powinien dbać o swoje zdrowie intymne – ich narządy są równie istotne, co nasze 😀

  Odpowiedz
 2. basiaj  8 czerwca 2015 07:37

  Kobiety niech dbaja o swoich panow.

  Odpowiedz
 3. bbo  8 czerwca 2015 09:40

  Trzeba namawiać swojego mężczyznę na takie badania, bo z własnej inicjatywy to na pewno się nie wybierze…

  Odpowiedz
 4. martucha180  8 czerwca 2015 15:03

  Już ze 2 lata temu w angielskim programie „Wstydliwe choroby” pokazywano, jak mężczyźni mają badać jądra. Taka sama zasada jak badanie piersi u kobiet.

  Odpowiedz
 5. oskarek1995  8 czerwca 2015 15:27

  Oj trzeba namaiwiać swoich mężczyzn

  Odpowiedz
 6. Kmakolagwa  8 czerwca 2015 17:20

  Nie tylko kobiety powinny dbać o swoje zdrowie.

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  9 czerwca 2015 11:24

  My kobiety musimy pilnować siebie, dzieci i swoich mężczyzn.

  Odpowiedz
 8. Anita  9 czerwca 2015 13:55

  niestety, o zdrowie naszych Panów, musimy dbać my – kobiety, w większość przypadków i przypominać o badaniach.

  Odpowiedz
 9. Candy  10 czerwca 2015 21:52

  Pan dr z Invimedu dobrze mówi, ale to my Panie i tak musimy dbać o naszych panów 🙂

  Odpowiedz
 10. Candy  10 czerwca 2015 21:57

  Pan dr z Invimedu ma rację co do zdrowia Panów, ale to my Pani i tak najczęściej je monitorujemy.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany