Stres obniża płodność! Poznaj też inne czynniki
Czynników obniżających płodność jest bardzo wiele. Problemy hormonalne, choroby, zła jakość nasienia, używki jak m.in. alkohol i papierosy, ale również stres. Okazuje się, że stres obniża płodność w takim samym stopniu u kobiet i u mężczyzn. Poznaj inne przyczyny niepłodności i sposoby jej leczenia.
Polecamy również: Jak rozpoznać objawy astmy oskrzelowej i nie pomylić jej z zapaleniem oskrzeli?
Stres obniża płodność!
Przyczyn niepłodności u kobiet i mężczyzn należy rozpatrywać indywidualnie i każdy przypadek jest inny. Istnieje jednak wiele wspólnych aspektów, które para starająca się o dziecko powinna wziąć pod uwagę. – Postanowiliśmy sprawdzić opinie Polaków na tematy dotyczące niepłodności, o której ostatnio słyszymy coraz więcej. Chcieliśmy się dowiedzieć, czy opinie, które są powszechnie znane faktycznie dotyczą osób, które doświadczyły problemu niepłodności – wyjaśnia Piotr Rowicki, przedstawiciel marki Dr Bocian, która zleciła badanie. – Zaskoczył nas wysoki poziom wiedzy Polaków oraz to, że mają świadomość, że niepłodność można przezwyciężyć i bardzo często jest to problem, który tkwi w głowie oraz stylu i trybie życia jaki prowadzimy. Jak sami podkreślają, wystarczy się odpowiednio do tego przygotować i dać sobie trochę czasu – dodaje Piotr Rowicki.
Co czwarty Polak twierdzi, że stres ma kluczowe znaczenie dla obojga partnerów, w trakcie starania się o dziecko. Co ciekawe, coraz więcej osób zauważa, że również wiek kobiety przyczynia się do problemów związanych z niepłodnością. – W przypadku kobiet miedzy 35 a 40 rokiem życia – ponad 30 proc. z nich jest niepłodnych, a powyżej 40 roku niepłodność dotyka już blisko 80 proc. kobiet – wyjaśnia Robert Kulhawik specjalista ginekolog-położnik.
Niepłodność u kobiet
Aż dwie na pięć osób w wieku 20-40 lat stwierdziło, że najczęstszą przyczyną niepłodności u kobiet są problemy medyczne. Zgodnie z opinią badanych na płodność wpływa również antykoncepcja hormonalna (30 proc. badanych). Natomiast co czwarty Polak twierdzi, że stres ma kluczowe znaczenie dla obojga partnerów, w trakcie starania się o dziecko. Jak podkreślają lekarze, stresujący tryb życia i codzienne zawirowania mają olbrzymi wpływ na funkcjonowanie i kondycję organizmu kobiety, która przygotowuje się do poczęcia dziecka. – Stres przyczynia się do zaburzenia równowagi hormonalnej, często dochodzi do zaburzeń cyklu i zahamowania owulacji, wytworzenia tzw. agresywnego śluzu, który unieruchamia plemniki oraz obniżenia poziomu progesteronu potrzebnego do zagnieżdżenia się zarodka – dodaje Robert Kulhawik specjalista ginekolog-położnik, ekspert marki Dr Bocian.
Antykoncepcja hormonalna jest przyczyną niepłodności częściej wskazywaną przez kobiety (35% wobec 25% mężczyzn), osoby z wykształceniem średnim (35% wobec 23% wykształconych na poziomie podstawowym) oraz mieszkańców miast 100-500 tysięcy (34% wobec 23% mieszkańców miast 20-100 tysięcy mieszkańców). Natomiast stres jest przyczyną niepłodności kobiet przede wszystkim zdaniem kobiet (30% wobec 21% mężczyzn) oraz trzydziestolatków, głównie tych, którzy doświadczyli niepłodności lub spotkali się z w swoim najbliższym otoczeniu z tym problemem.
Niepłodność u mężczyzn
W przypadku niepłodności męskiej, jakość nasienia to czynnik podkreślany z większą częstotliwością przez osoby trzydziesto- i czterdziestoletnie i wykształcone na poziomie wyższym (38% wobec 25% wykształconych na poziomie podstawowym) oraz mieszkający w miastach 100-500 tysięcy mieszkańców (38% wobec 24% mieszkańców miast 20-100 tysięcy). Jest to aspekt częściej podkreślany przez badanych, którzy nie mają bliskich, którzy doświadczyli omawianego problemu. Problemy medyczne w tym przypadku wskazywane były przez trzydziestolatków (34% wobec 15% dwudziestolatków).
Stres w męskim wydaniu prowadzi do niepłodności zdaniem głownie czterdziestolatków (22% wobec 10% osób w wieku 20-25 lat), osób z wykształceniem wyższym (29% wobec osób o najniższym wykształceniu) i mieszkańców największych miast (25% wobec 15% mieszkańców miast 100-500 tysięcy mieszkańców).
– W przypadku mężczyzn, coraz częściej zauważamy, że tryb życia jaki prowadzą, w tym głównie stres, używki i obciążenia cywilizacyjne wpływają na jakość produkowanego przez nich nasienia. Pod wpływem czynników stresujących częściej sięgamy po używki, niezdrową dietę – co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia jakości nasienia – tłumaczy Robert Kulhawik specjalista ginekolog-położnik, ekspert marki Dr Bocian. Jednak panowie pamiętajcie, że niepłodność męska warunkowana stresem, ma zazwyczaj charakter psychogenny i można ją wyleczyć zwalniając tryb życia, zmieniając dietę i stosując odpowiednie leki lub suplementy – dodaje.
Kiedy chcemy mieć dziecko?
Połowa Polaków uważa, że starania o dziecko, najlepiej rozpocząć gdy ma się 20-25 lat – wynika z badania zleconego przez markę dr Bocian. 38 proc. z nas uważa, że lepiej jest, gdy przyszli rodzice są nieco starsi i znajdują się w przedziale wiekowym 26-30 lat. Co ciekawe za tą drugą opcją częściej opowiadają się osoby młodsze, z wykształceniem średnim lub wyższym oraz mieszkańcy dużych miast, powyżej 200 tys. mieszkańców. Osoby powyżej 46 roku życia, są zdania, że w ciążę najlepiej zajść jeszcze w czasie studiów, tj. w wieku 20-25 lat. Tylko nieliczni zapytani wskazywali inne odpowiedzi.
Temat tabu
Mimo że tak dużo wiemy jak walczyć z niepłodnością – przynajmniej teoretycznie – to jest to dla nas temat tabu. Rzadko rozmawiamy ze swoimi partnerami i partnerkami o problemach dotyczących niepłodności. Najbliżsi, mimo, że chcą wspierać, to nie zawsze potrafią to zrobić właściwie. A brak rozmowy bywa jeszcze bardziej dołujący. Tylko 10 proc. z nas potrafi i chce rozmawiać ze swoimi partnerami lub partnerkami na problemy dotyczące niepłodności – wynika z badania zleconego przez markę dr Bocian. W przypadku osób w wieku 30-39 lat odsetek jest większy, blisko 20 proc. ale to nadal mało jak podkreślają osoby, które doświadczyły problemu niepłodności. – Gdy kilka lat temu zaczęłam pisać mój wirtualny pamiętnik, czytałam go tylko ja i najbliżsi. Miał mi pomóc uporać się z myślami i emocjami. Bo było mi wtedy bardzo źle. Nie radziłam sobie z tym co czułam – opowiada Agnieszka Adamek, szczęśliwa matka i autorka bloga makeonewish, na którym opisała swoje doświadczenia związane z niepłodnością. – Jeśli ta cała moja pisanina może pomóc parom, które przechodzą przez to co kiedyś ja, to wiem że warto. Jeśli choć jedna kobieta dzięki moim artykułom i opisanej w nich historii uwierzy, że i jej się uda, i znajdzie w sobie siłę by walczyć dalej to wiem, że bardzo warto – dodaje Agnieszka. Zebrane jej historie dotyczące niepłodności można też śledzić na blogu Zapłodnieni.pl
Niepłodność czy wiemy jak z nią walczyć
¾ badanych Polaków twierdzi, że posiada wiedzę na temat sposobów walki z niepłodnością, a większość z nich (64 proc.) za najskuteczniejszą metodę uważa pomoc lekarską – wynika z badania przeprowadzonego przez markę Dr Bocian. Co dziewiąty Polak wskazuje natomiast, że by zwalczyć niepłodność należy prowadzić odpowiedni, zdrowy styl życia. – Wyniki te pokazują, że większość z nas posiada podstawową wiedzę na temat problemu niepłodności i że świadomie, przynajmniej w teorii wie jak z tym problemem walczyć – tłumaczy Piotr Rowicki, przedstawiciel marki Dr Bocian, która zleciła badanie. – Po dokładnej analizie okazuje się, że zaledwie 11 proc. badanych wie co to jest agresywny lub wrogi śluz, uniemożliwiający transport nasienia do komórki jajowej oraz, że tylko co czwarty mężczyzna w wieku 20-49 lat wie co negatywnie wpływa na jego złą jakość – dodaje.
Czynniki, które niekorzystnie wpływają na jakość spermy znane są przede wszystkim trzydziestolatkom – 34 proc. mężczyzn przyznało, że spotkało się z tym problemem lub przynajmniej o nim słyszało – wynika z badania marki Dr Bocian. Większą wiedzę na temat przyczyn i problemów niepłodności wykazują osoby z wyższym wykształceniem niż zasadniczym, odpowiednio 42 i 10 procent. Lepiej orientują się w tej kwestii również osoby, których rodzina doświadczyła długiego oczekiwania na ciążę.
*Badanie przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenia marki dr Bocian w sierpniu 2015 r. Próba: ogólnopolska, reprezentatywna próba 1016 mieszkańców Polski, w tym w tym 480 osób w wieku od 20 do 40 lat. Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).
Przyczyn niepłodności może być wiele. Statystyki pokazują, że poza kwestią zdrowotną, istotne znaczenie mają inne czynniki np. stres. Ale jak w dzisiejszych czasach nie być zestresowanym, skoro nawet od młodych ludzi wymaga się tak wiele?
Od dzieci też!
Ciekawe informacje.
Niedługo nie będziemy mieć już czasu ani siły na seks jeśli w tym tempie będziemy pracować
To prawda. Tempo i stres są ogromne!
wiele osób nie wytrzymuje już tempa ;/
Stres i tępo życia 🙁
Stres jest nieunikniony.
Nadmierny stres to bardzo ważny czynnik sprzyjający niepłodności. Trzeba jednak rozróżnić niepłodność od bezpłodności, bo nie jest to to samo.
Wszyscy mi to mówili, ale jakoś wyluzować się nie umiałam 😉 W naszym przypadku jednak potrzebne było leczenie. Poszlismy do invimedu i udało się przy drugiej próbie iui.
Cynk poprawia płodność. Nam lekarz polecił suplementację tabletkami chellaflex cynk. Mam nadzieję że pomoże 🙂
A mnie lekarz powiedziała jak odstawiałam pigułki, że teraz zajście w ciążę może troszkę potrwać i początkowo nie martwiłam się że nie wychodzi, ale przy 4 cyklu straconym zaczęłam śledzić owulację i okazało się że nie wszystkie cykle mam z jajeczkowaniem, wówczas używałam komputera owulacyjnego co badał min. lh, całe starania trwały 8 miesięcy