Zakładanie akwarium – o czym należy pamiętać?

Spis treści:

Akwarystyka to hobby cieszące się coraz większą popularnością. Możliwość hodowli różnych gatunków stworzeń jest źródłem wspaniałych doświadczeń. Osoby planujące założyć pierwsze akwarium często zastanawiają się nad tym, jakie kroki należy podjąć najpierw. Co należy wiedzieć, aby stworzyć możliwie najlepsze warunki dla wodnych organizmów?

Jak przygotować się do założenia akwarium?

Planując rozpoczęcie przygody z akwarystyką wiele osób bierze pod uwagę hodowlę konkretnych gatunków. W pierwszej kolejności należy więc dokładnie zapoznać się z ich wymaganiami. Dobrym wyborem na początek będą ryby słodkowodne. Konieczne jest jednak poznanie ich zwyczajów, wielkości do jakiej dorastają, podstawowych informacji na temat ich rozwoju, potrzeb żywieniowych i metabolizmu. Wówczas możliwe jest dobranie akwarium odpowiedniej wielkości oraz właściwych gatunków roślin i akcesoriów. Co jeszcze należy wiedzieć?

Ekosystem zbiornika wodnego

Dla hodowanych organizmów bardzo ważne jest utrzymanie odpowiednich warunków. Akwaryści muszą zwracać uwagę na temperaturę, zawartość określonych gazów w wodzie, naświetlenie oraz pH. Urządzeniami, które muszą bezwzględnie pojawić się w każdym pojemniku ze zwierzętami są filtry do akwarium. Zapewniają one oczyszczanie mechaniczne oraz usuwanie z wody szkodliwych dla ryb substancji. Rodzaj filtra należy dopasować do konkretnych wymagań hodowanego gatunku. Ich wydajność powinna być uzależniona m.in. od tego, jak szybka jest przemiana materii zwierząt.

Wraz ze zwierzętami w zbiornikach należy umieszczać rośliny akwariowe, które będą imitowały naturalne warunki. One również biorą udział w filtrowaniu wody. Ponadto produkują tlen i pomagają utrzymać równowagę biologiczną. W sytuacji kryzysowej mogą posłużyć rybom za pokarm. Zestaw roślin również należy dobrać w przemyślany sposób. Powinno się też pamiętać, że pomiędzy dokonaniem nasadzenia a wpuszczeniem zwierząt musi zwykle minąć kilka tygodni.

Akwarium a dwutlenek węgla

Chcąc zadbać o równowagę biologiczną w zbiorniku warto rozważyć nawożenie dwutlenkiem węgla. Jest to skuteczny sposób na zapewnienie roślinom odpowiedniej ilości tego pierwiastka. Wpłynie to korzystnie na ich kondycję i tempo wzrostu. Umieszczony w akwarium zestaw CO2 z butlą i manometrem będzie doskonałym źródłem węgla. Poszukując takiego sprzętu należy zawsze decydować się na produkty znanych i sprawdzonych firm. Właściwie przygotowany zbiornik wodny pozwoli w przyjemny i bezawaryjny sposób rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (27 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...