Akwarium morskie – wady i zalety

Akwarium morskie to prawdziwa gratka dla miłośników akwarystyki. Zachwyca kolorami, jednak to wymagający zbiornik do utrzymania. Z tego powodu, raczej nie poleca się wyboru akwarium morskiego na pierwszy zbiornik. Jednak, gdy mamy nieco wprawy, takie akwarium może przynieść nam wiele radości. Jakie są plusy i minusy z posiadania akwarium morskiego?

 

Akwarium morskie – wady i zalety

Piękno rafy koralowej

Niewątpliwym atutem zbiorników morskich jest ich prezentacja. Posiadanie we własnym salonie kawałka rafy koralowej i możliwość jej codzienne obserwacji jest tym powodem, dla którego wielu decyduje się na posiadanie własnego zbiornika morskiego. Gatunki rybek tropikalnych oraz same koralowce odznaczają się wyjątkowymi barwami, tworząc niesamowity podwodny krajobraz. W takich akwariach możemy hodować ryby, żółwie morskie, skorupiaki, małże, koralowce, a także wiele ciekawych gatunków roślin, jak na przykład algi morskie. Możemy stworzyć piękny, podwodny świat pełen kolorów i życia.

Fascynacja morskim ekosystemem

Posiadanie własnego zbiornika morskiego to również niepowtarzalna okazja do pogłębienia wiedzy na temat życia morskich ekosystemów, ich funkcjonowania, równowagi biologicznej oraz chemicznej, jaka występuje w tych wrażliwych na zmiany środowiskach. Utrzymanie zdrowego akwarium morskiego wymaga wiedzy i starań, jednak podczas tego procesu uczymy się bardzo wiele na temat flory i fauny oceanicznej.

 

Ozdoba każdego pokoju

Takie akwarium jest również piękną ozdobą każdego pomieszczenia, która od razu przykuwa wzrok. Akwaria morskie znajdziemy nie tylko w prywatnych domach, ale także w biurach i miejscach użytku publicznego. Zbiornik morski podnosi walory estetyczne pomieszczenia, stanowiąc egzotyczną dekorację.

 

Trudny w utrzymaniu

Choć każde akwarium stawia swoje mniejsze lub większe wyzwania, opieka nad akwarium morskim nie należy do najłatwiejszych. Ekosystem rafy koralowej jest niezwykle wrażliwy na zmiany, a naszym zadaniem jest utrzymanie go w równowadze. A to z kolei wiąże się z większymi wydatkami. Zakup odpowiednich urządzeń filtracyjnych, w tym odpieniacza, żywej skały czy filtra RO, który umożliwi nam przygotowanie wody morskiej do zalania zbiornika, to niejednokrotnie większe inwestycje. Same zwierzęta egzotyczne są dużo droższe, niż te słodkowodne, które zazwyczaj pochodzą z hodowli. Niestety, ale za akwarium morskie ze wszystkimi niezbędnymi akcesoriami zapłacimy więcej, niż za zbiornik słodkowodny, co można zaliczyć do wad takiego zbiornika.

Niezależnie od tego, czy przekonują nas zalety, czy odrzucają wady, założenie akwarium morskiego to duża frajda i jeszcze większa przyjemność z jego obserwacji. Kolorowe akwarium, przy odrobinie wysiłku, może stanąć także w twoim domu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (129 głosów, średnia: 4,81 z 5)
zapisuję głos...