Wegańskie zakupy spożywcze – na co zwrócić uwagę?

Dieta wegańska od lat zyskuje sobie coraz większą popularność na całym świecie. To sposób na to, aby odżywiać się nie tylko zdrowo, ale też etycznie. 

Spis treści:

Dla początkujących wegan zakupy spożywcze mogą być nie lada wyzwaniem, dlatego w niniejszym artykule pokrótce scharakteryzujemy produkty wegańskie i podpowiemy, jakich składników wystrzegać się na zakupach.

Wegańskie zakupy spożywcze - na co zwrócić uwagę?

Wegańskie zakupy spożywcze — wskazówki 

Zacznijmy od początku — spożywcze produkty wegańskie, czyli jakie? Są to produkty, które nie zawierają w sobie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego tj. mięsa, nabiału, jaj, odzwierzęcych barwników etc. 

Można spotkać sklepy wyspecjalizowane w zapewnianiu produktów dla osób będących na diecie roślinnej, jednak nie są one zbyt liczne. Poza tym większość z nas i tak zaopatruje się w żywność w marketach, bądź internetowych sklepach spożywczych. 

Na początku nie ominie Cię niestety czytanie składów. Wegańskie nie są produkty z zawartością następujących składników:

 • albumina — pochodna jaj, częsty składnik wyrobów cukierniczych);
 • kazeina — białko mleka krowiego;
 • koszenila — czerwony barwnik otrzymywany z wysuszonych owadów;
 • żelatyna wieprzowa — obecna w wielu deserach czy w żelkach;
 • laktoza — cukier mleczny;
 • szelak — owadzia wydzielina stosowana do glazurowania czekoladek czy deserów;
 • serwatka — pochodna mleka;
 • tłuszcz cukierniczy — często bazuje na łoju i smalcu;
 • L-cysteina –  wykorzystywana w produkcji wyrobów cukierniczych, otrzymywana z piór bądź zwierzęcej sierści;
 • lanolina — tłuszczopot owczy, który można znaleźć w składzie m.in. gum do żucia;
 • kwas stearynowy;

Dobrą wiadomością jest, że producenci coraz częściej wychodzą swoim klientom naprzeciw, oznaczając produkty jako „produkt może być spożywany przez wegetarian/vegan”. To duże ułatwienie. Co więcej, internetowe sklepy z żywnością często tworzą osobne kategorie w sklepach, zawierające wyłącznie żywność wegańską co również jest olbrzymim ułatwieniem jeżeli chodzi o trafne, szybkie i przyjemne zakupy. 

Produkty, które mogą stanowić podstawę diety wegańskiej

Które produkty weganin może kupować w ciemno? Będą to warzywa i owoce pod wszelkimi postaciami (tj.świeże, suszone marynowane, mrożone etc.), wszelkie kasze, ryż, płatki owsiane, pestki, orzechy. Większość makaronów również jest wegańska, za wyłączeniem tych zawierających jaja, bądź barwionych na czarno za pomocą sepii — barwnika pozyskiwanego z kałamarnic lub mątw.

Warto sięgnąć po napoje roślinne, potocznie, aczkolwiek nieprawidłowo określane jako mleka roślinne. Napoje sojowe, migdałowe, owsiane czy ryżowe stanowią świetną alternatywę mleka odzwierzęcego i składnik wielu pysznych wegańskich potraw.

Produkty wegańskie — czy są  przeznaczone tylko dla wegan?

Oczywiście, że nie. Rozsmakować może się w nich każdy, bez względu na sposób odżywiania. Co istotne, produkty wegańskie są wskazane dla osób z alergiami, czy nietolerancjami np. na nabiał. Wybierając żywność oznaczoną jako wegańską, nie muszą się martwić, że produkt zawiera dodatek czegoś, co może im zaszkodzić. 

Partnerem materiału jest sklep spożywczy online Polski Koszyk.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (56 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany