Wdychanie witamin – czy nowy trend w suplementacji rzeczywiście jest zdrowy?

E-papierosy naturalnie kojarzą się z używkami. Choć powstały jako bezpieczniejsza alternatywa dla tradycyjnych papierosów, dzięki którym palacz może wdychać samą nikotynę bez substancji smolistych, z pewnością nie służą naszemu zdrowiu. Obserwująca zainteresowanie e-papierosami branża wellness postanowiła jednak to zmienić, wykorzystując ich potencjał w zupełnie nowym celu. Tak powstały waporyzatory do witaminowych inhalacji!

Powszechnie wiadomo, że witaminy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Gdy chcemy uzupełnić ich niedobory, zwykle sięgamy po owoce i warzywa, ewentualnie po suplementy w postaci tabletek. Producenci witaminowych waporyzatorów przekonują jednak, że wdychanie witamin z elektronicznej rurki dostarczy je do organizmu dużo szybciej i efektywniej. Wszystkiemu ma zaś towarzyszyć przyjemna oprawa, przywodząca na myśl popołudniowy relaks w samotności lub w gronie przyjaciół. Czy warto skusić się na taką inhalację?

wdychanie witamin

źródło: www.pixabay.com

Wdychanie witamin – czy nowy trend w suplementacji rzeczywiście jest zdrowy?

Wdychanie witamin brzmi nowocześnie, instagramowo i bardzo hollywoodzko, biorąc pod uwagę, że jeszcze niedawno ulubionym zabiegiem gwiazd srebrnego ekranu były witaminowe kroplówki. Wydaje się też niezłym rozwiązaniem dla palaczy, którzy naprawdę chcą zerwać z nałogiem, ale trudno im obyć się bez ulubionego atrybutu w palcach i przyjemnego wydmuchiwania dymu. W końcu inhalacja witaminami nie może być bardziej szkodliwa od chemicznej mieszanki z nikotyną. Czy jednak powinniśmy traktować tę formę suplementacji jako „mniejsze zło”, czy faktycznie służy ona zdrowiu?

https://www.instagram.com/p/BgKSvwkAFBe/

 

Witaminy w chmurce dymu – tak czy nie?

Waporyzatory z witaminowymi wkładami oferuje w tej chwili kilka firm. Breathe i Vitamin Vape obiecują suplementację witaminy B12, wspierającej funkcjonowanie układu nerwowego, znoszącej zmęczenie i zapobiegającej chorobom, takim jak anemia. Marka VitaStick przekonuje tymczasem, że ich produkt dostarcza do organizmu cały zestaw witamin: A, B2, B6, B12, C, D, E i koenzym Q10. Czy ich inhalatory rzeczywiście mają tak zbawienny wpływ na organizm, jak przedstawiają to producenci?

https://www.instagram.com/p/Bkg0gtfHoP6/

Zdaniem lekarzy zdrowotne działanie tych inhalacji jest na razie niemożliwe do zweryfikowania. Brak bowiem badań, które objęłyby dokładną obserwację „witaminowych palaczy” i sprawdziły długofalowe skutki wdychania dymu z waporyzatorów. Co więcej, nie wiadomo, jakie procesy zachodzą przy podgrzewaniu witamin sprowadzonych do chemicznej postaci. Wielu naukowców zdecydowanie odradza więc korzystanie z tego wynalazku, podkreślając, że jego rozpowszechnienie jest po prostu efektem tymczasowej mody.

https://www.instagram.com/p/BMCG_MIj4EW/

A co Wy sądzicie o tym pomyśle? Czy spróbowałybyście takiej suplementacji?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (141 głosów, średnia: 4,36 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Tara  10 maja 2019 08:47

    Pewnie, że ich producenci przekonują 😉

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany