Ukryte złamanie – na co narażony jest sportowiec?

Jazda na rolkach, deskorolce czy rowerze to idealny sposób na spędzenie czasu wolnego oraz zrzucenie zbędnych kilogramów. Ortopedzi przestrzegają jednak przed ukrytym złamaniem , na które szczególnie narażeni są fani tych sportów. Specjaliści zwracają uwagę, aby pamiętać o zasadach bezpiecznej jazdy i wcześnie reagować na urazy – nawet te najdrobniejsze. Ekspert dr Paweł Nowicki, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED wyjaśnia czym jest ukryte złamanie, jak go uniknąć i kiedy wybrać się na konsultację. 

inline-skates-681320_1280

Słoneczne, wiosenne dni sprzyjają aktywnościom fizycznym na świeżym powietrzu, a szczególnie „sportom na kółkach”. Może to być nie tylko wspaniała zabawa, ale i sposób na wymodelowanie sylwetki. Godzina jazdy na rolkach to około 500 spalonych kalorii, deskorolce – 350, a na rowerze – aż 650 kcal. Rolki, rower czy deskorolka to sporty, które można uprawiać w różnym wieku – wszystko zależy od umiejętności i możliwości. Wiążą się z nimi niestety także kontuzje, dlatego zaleca się ostrożność i rozwagę.

Niezbędnik sportowca

Aby uniknąć urazów, pamiętajmy o odpowiedniej rozgrzewce i przygotowaniu organizmu do wysiłku fizycznego. W przypadku jazdy na rolkach, deskorolce czy rowerze istotny jest również odpowiedni sprzęt. Warto kupować go z głową, kierując się podpowiedziami ekspertów – będzie nam wówczas dobrze służył przez kilka sezonów, ale co najważniejsze zapewni bezpieczeństwo:

 • w przypadku rolek ważny jest dobór obuwia – but powinien być dopasowany i odpowiednio sztywny, by chronić staw skokowy;
 • rowerzysta musi pamiętać o oponach, których zadaniem jest amortyzacja; odpowiednie ich dobranie zapewni komfort naszemu kręgosłupowi, a tym samym uchroni go przed ewentualnymi urazami;
 • deskorolkarz powinien zwrócić uwagę na blat, który stanowi amortyzację dla kręgosłupa, a także minimalizuje ryzyko upadku.

„Wyposażeniem obowiązkowym są ochraniacze, o których często się zapomina. Kask, specjalne rękawiczki czy ochrona na nadgarstki bądź łokcie – zmniejszą ryzyko powstania poważnej w konsekwencjach kontuzji, jak uraz kości łódeczkowatej” – mówi dr Paweł Nowicki, ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Uwaga na kontuzje

„W okresie wiosenno-letnim na ortopedii spotyka się wielu amatorów jazdy na rolkach, rowerze czy deskorolkach. Zazwyczaj z kontuzjami nadgarstka, który jest najbardziej narażony podczas upadku. Pozornie niegroźny uraz może doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości i sprawności ręki.Dlatego należy jak najszybciej zgłosić się do ortopedy”– mówi dr Nowicki.

Kontuzja kości łódeczkowatej, zwana przez lekarzy „cichym złamaniem”, stanowi od 60 do 80 proc. wszystkich złamań kości nadgarstka. Ryzyko wzrasta w przypadku jazdy na rolkach, deskorolce czy rowerze.

„Jeżeli w wyniku upadku zaobserwujemy obrzęk, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Leczenie świeżego złamania jest znacznie mniej skomplikowane niż zrostu” – dodaje ortopeda.

Kość łódeczkowata jest najważniejszą kością nadgarstka. Uszkodzenie jej ma bezpośredni wpływ na funkcjonowanie całej ręki, bowiem odbiera jej siłę, a ból utrudnia wykonywanie normalnych codziennych czynności. Złamanie to aż w 40 proc. nie jest wykrywane w porę, gdyż często pozostaje niezauważone na zdjęciu rentgenowskim. Dotyczy to zwłaszcza urazów bez przemieszczenia.

„Przezskórne zespolenie, które wykonuje się w przypadku wczesnego stadium urazu, jest zabiegiem małoinwazyjnym. Przynosi wymierne rezultaty, a pacjent może od razu powrócić do codziennych czynności” – uzupełnia dr Paweł Nowicki.

W przypadku zadawnionego złamania trzeba liczyć się z bardzo poważną i skomplikowaną operacją, która wiąże się z określonym ryzykiem powikłań wynikających z zaburzeń krążenia czy uszkodzenia tkanek otaczających kości.

„Rozwój medycyny w ostatnich latach pozwala jednak na przywrócenie sprawności stawu nawet w przypadku starego urazu nadgarstka. Prawdopodobieństwo odzyskania dawnej sprawności jest stosunkowo duże. W przypadku „cichego złamania” zaleca się jednak natychmiastową reakcję. Można dzięki temu oszczędzić sobie bólu i problemów wynikających z unieruchomienia ręki” – podsumowuje specjalista ortopeda ze Szpitala Centrum ENEL-MED.

Konsultacja eksperta:

dr Paweł Nowicki – specjalista ortopeda, chirurg ręki ze Szpitala Centrum ENEL-MED. Posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu chorób i urazów nadgarstka – szczególnie przy użyciu metod małoinwazyjnych i artroskopowych. Wykonuje ok. 700 operacji rocznie, wykorzystując najnowocześniejsze techniki. W 2009 r. jako jeden z nielicznych lekarzy w Polsce zdał prestiżowy międzynarodowy egzamin z chirurgii ręki przed komisją europejską, złożoną z wybitnych chirurgów w tej dziedzinie. Jest członkiem i współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki oraz członkiem zarządu sekcji chirurgii ręki Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Dr Nowicki należy również do Federacji Europejskich Stowarzyszeń Chirurgii Ręki (FESSH) oraz do Europejskiego Towarzystwa Artroskopii Nadgarstka (EWAS).

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (178 głosów, średnia: 4,76 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
 1. martucha180  13 maja 2015 10:34

  O „cichym złamaniu” nie słyszałam.

  Odpowiedz
 2. Żanett  13 maja 2015 10:51

  Mój syn gra w piłkę nożną i jeździ na BMX. Często boję się o to, żeby się nie połamał i ciarki mi przechodzą jak widzę, jak wykonuje triki na BMX. Ale zawsze słyszę to samo: „Mamo, spoko” 😀

  Odpowiedz
 3. Patriszia  13 maja 2015 11:40

  ciekawy artykuł…

  Odpowiedz
 4. bbo  13 maja 2015 12:20

  Latem równie dużo kontuzji co zimą na oblodzonej nawierzchni 🙂

  Odpowiedz
 5. Kmakolagwa  13 maja 2015 17:43

  świetny artykuł. O kontuzje nie trudno, nie zależnie od pory roku

  Odpowiedz
 6. AnnaKwasniak  16 maja 2015 14:11

  Jeszcze o tym nie słyszałam, warto poczytać ;). Człowiek każdego dnia uczy się czegoś nowego 😉

  Odpowiedz
 7. lilkawodna  16 maja 2015 14:20

  Tez wcześniej nie wiedziałam,że jest takie ciche złamanie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany