Soczewki fakijne – idealne dla osób aktywnych

Soczewki fakijne powstały specjalnie dla osób aktywnych, które pomimo dużej wady wzroku i noszenia okularów, nie chcą zwalniać tempa swojego życia. Soczewki te korygują nawet bardzo wysoką krótkowzroczność, a poleca się je szczególnie osobom, których wada nie kwalifikuje się do korekcji laserowej.

Rozwiazanie dla osob z duza wada wzroku

Wysoka krótkowzroczność to wada znacznie obniżająca komfort życia. Wadę koryguje się okularami, jednak grubość szkieł sprawia, że są one ciężkie i niewygodne w noszeniu. Soczewki kontaktowe wymagają dyscypliny stosowania i przestrzegania odpowiedniej higieny. Nie każdy może je nosić. Wiele osób nie jest w stanie przyzwyczaić się do soczewek. Czasem przeciwwskazaniem do ich noszenia może być także wada budowy oka czy choroby rogówki. Soczewki nie są też polecane alergikom.

Zarówno okulary jak i soczewki ograniczają aktywność sportową, np. pływanie. Liczne utrudnienia związane z niepełnym polem widzenia i ograniczoną swobodą ruchu sprawiają, że osoba z dużą krótkowzrocznością musi zwolnić tempo życia. Co jednak z osobami aktywnymi, które kochają sport, ale ich wada wzroku utrudnia nawet codziennie funkcjonowanie?

Dla osób z wysoką wadą wzroku chcących dalej cieszyć się pełnią życia, rozwiązaniem może być laserowa korekcja wzroku bądź operacja wszczepienia soczewek fakijnych. Korekcja laserowa, choć trwała, nadaje się jedynie dla osób spełniających określone kryteria. Istotny jest przede wszystkim wiek pacjenta i wielkość wady (do -8 dioptrii).

 

Soczewka fakijna

 

Innym rozwiązaniem jest zabieg doszczepienia do soczewki własnej – sztucznej soczewki fakijnej. Dla pacjentów, którzy z powodu bardzo wysokiej wady, nie kwalifikują się do zabiegu laserowego, jest to jedyna metoda trwale korygująca ich krótkowzroczność. Po krótkiej operacji, zwykle przeprowadzanej w trybie chirurgii jednego dnia, pacjenci szybko dochodzą do siebie. Przeprowadzany zabieg z miejscowym znieczuleniem trwa zaledwie 10-15 minut, jest bezbolesny, bezpieczny i nie wymaga zakładania szwów. Soczewki wszczepiane są na całe życie, nie wymagają wymiany, jednak w razie wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości, mogą zostać usunięte. Na ogół już po pierwszej dobie po wszczepieniu można zauważyć poprawę wzroku. Po kilku dniach uzyskiwana jest pełna poprawa widzenia. Większość pacjentów uzyskuje też całkowitą niezależność od noszenia okularów.

 

Przekrój przez soczewkę fakijną

 

?Soczewki fakijne najnowszej generacji są w Polsce dostępne dopiero od 1,5 roku. Z tego powodu nie jest to jeszcze rozpowszechniona metoda korekcji wysokiej krótkowzroczności, wiele osób nie wie o takiej możliwości. Warto informować o tym pacjentów, tym bardziej, że dla osób młodych z wysokimi wadami -8 do -16 dioptrii jest to obecnie jedyna metoda korekcji wady wzroku .? ? mówi okulista dr Wojciech Kołodziejczyk.

Soczewki fakijne znacznie poprawiają komfort życia pacjenta, pozwalając mu na powrót do ulubionych aktywności sportowych. Operacja wszczepienia soczewki fakijnej nie jest refundowana przez NFZ, a jej koszt wynosi ok. 5 ? 6 tys złotych. W Polsce zabieg można przeprowadzić w klinkach: w Warszawie (Centrum Mikrochirurgii Oka Laser), Łodzi (Contact ? Med.), Wrocławiu (Spektrum i Wrocławskie Centrum Okulistyczne) i Tychach (Niepubliczny Okulistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Lens-Med).

 

O problemach ze wzrokiem: Okulary na zawsze czy 15 sekund pod laserem? Nowa metoda leczenia prezbiopii

Laser_Femtec520F-CONWmini-i-dr-J.-Staniewicz

 

 

 

 

 

40 i coraz gorzej ze wzrokiem? Teraz możesz to sprawdzić ? kampania ?Czas na wzrok?!

Czas-na-wzrok


Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (99 głosów, średnia: 4,12 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. Anita  10 kwietnia 2015 22:53

    szkoda, że mnie nie stać na to..

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany