Kiedy najlepiej korzystać z soczewek jednodniowych?

Soczewki jednodniowe to produkt jednorazowy, przeznaczony do noszenia w trybie dziennym, czyli do 12 godzin od rana do wieczora. To świetna alternatywa pomiędzy okularami a soczewkami miesięcznymi – można w nich pływać, ubierać okazyjnie lub na co dzień i nie myśleć o dodatkowych akcesoriach, takich jak płyn do soczewek czy pojemniki do przechowywania. Komu najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe?

Kiedy najlepiej korzystać z soczewek jednodniowych?

Soczewki jednodniowe – co to?

Soczewki kontaktowe jednodniowe są skuteczną metodą korekcji wad refrakcji, takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm czy starczowzroczność. W przeciwieństwie do innych rodzajów soczewek, te można używać wyłącznie jeden dzień – jak już wspomnieliśmy we wstępie – do 12 godzin od rana do wieczora. To produkt jednorazowego użytku, a w jednym opakowaniu mieści się 30, 90 lub 180 oddzielnie zapakowanych sztuk. Soczewki jednodniowe są nieco cieńsze niż miesięczne, przez co są delikatniejsze mało trwałe, ale za to każdego dnia nowa para daje efekt „świeżości”. Ich budowę charakteryzuje także duża elastyczność, wysoki poziom nawilżenia i dobra przepuszczalność tlenu. Na rynku są dostępne soczewki jednodniowe wykonane z silikonu hydrożelowego lub hydrożelu.

Dla kogo są soczewki jednodniowe?

Ten rodzaj soczewek ma szeroki wachlarz zastosowań. Poleca się je osobom początkującym, które nigdy wcześniej nie miały do czynienia z noszeniem soczewek, jako dobry produkt do nauki zakładania i zdejmowania oraz przyzwyczajenia oka. I chociaż aplikacja soczewek kontaktowych nie jest trudną czynnością, wymaga nieco wprawy i czasem zdarza się, że soczewka gdzieś spadnie lub się zgubi – korzystając z soczewek jednodniowych portfel nie odczuje tej straty. Ten rodzaj soczewek poleca się także alergikom, którzy cierpią na sezonowe alergie na pyłki i trawy (alergie na roztocza, kurz i grzyby są ogólnym przeciwwskazaniem do noszenia soczewek), ponieważ oko ma krótszy kontakt z alergenem, a ryzyko podrażnień jest mniejsze. Soczewki jednodniowe są ulubieńcami sportowców, zwłaszcza tych, którzy uprawiają aktywności wodne. W wodzie bowiem znajdują się mikroorganizmy, wirusy i bakterie, które na co dzień nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ale jeśli osiądą na soczewce przez dłuższy czas, mogą wywoływać infekcje lub podrażnienia. Soczewki jednodniowe można więc zakładać wyłącznie na samą okoliczność pływania i jest to bezpieczne. Dobrze sprawdzą się także dla miłośników wszelkich podróży – czy to spania na campingach i polach namiotowych, plażowania, górskich trekkingów czy zwiedzania. Na soczewki jednodniowe często też decydują się osoby, które nie mają czasu na wykonywanie codziennych rytuałów pielęgnacji soczewek i pilnowania ich terminu przydatności. Minusem może być ich cena – są nieco droższe od soczewek miesięcznych, więc przy codziennym użytkowaniu trzeba liczyć się z wyższymi kosztami.

Które soczewki jednodniowe wybrać?

 

Warto pamiętać, że osoby, które nigdy wcześniej nie nosiły soczewek kontaktowych nie powinny dobierać ich sobie samodzielnie i na podstawie recepty na okulary. Kluczową rolę w wybraniu najlepszych soczewek odgrywa konsultacja z optometrystą i badanie narządu wzroku. Istnieje kilka przeciwwskazań do noszenia soczewek w ogóle, dlatego zawsze należy omówić tę kwestię ze specjalistą.

Aby dobrze dbać o narząd wzroku, ważne są regularne wizyty u specjalistów – podkreśla optometrysta Monika Kyciak – na przestrzeni życia wady refrakcji ulegają zmianom, dlatego należy to kontrolować i takie konsultacje wpisywać w swoje coroczne badania profilaktyczne. Warto jest też śledzić rankingi soczewek i sprawdzać, którzy producenci są obecnie na topie.

Rynek produktów okulistycznych ciągle się rozwija, a w soczewkach stosuje się coraz nowsze technologie, dlatego te osoby, które np. zrezygnowały z ich noszenia 10 lat temu, teraz mogą być zaskoczone jakością najnowszych produktów. W 2021 roku w rankingu soczewek jednodniowych na pierwszym miejscu są soczewki EyeLove Exclusive 1-Day, na drugim ACUVUE OASYS 1-Day, a na trzecim EyeLove Comfort 1-Day.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (23 głosów, średnia: 4,78 z 5)
zapisuję głos...