Soczewki kontaktowe – jak wybrać najlepsze?

Jak wiadomo, doborem soczewek kontaktowych zajmują się okuliści i optometryści. Jedynie specjalista jest w stanie określić, czy pacjent w ogóle może nosić takie soczewki, a jeśli tak, to które będą dla niego optymalne i jakie powinny mieć parametry. Często zostaje jednak kilka możliwości, bo np. ktoś może bez obaw nosić zarówno jednodniówki, jak i soczewki miesięczne.
soczewki kontaktowe

Jak wiadomo, doborem soczewek kontaktowych zajmują się okuliści i optometryści. Jedynie specjalista jest w stanie określić, czy pacjent w ogóle może nosić takie soczewki, a jeśli tak, to które będą dla niego optymalne i jakie powinny mieć parametry. Często zostaje jednak kilka możliwości, bo np. ktoś może bez obaw nosić zarówno jednodniówki, jak i soczewki miesięczne. Porady uzyskać można m.in. w salonach i sklepie internetowym twojesoczewki.com.

 

Sorry, tylko okulary…

Czasami pacjenta czeka u okulisty rozczarowanie: chciałby nosić szkła kontaktowe, bo z różnych powodów okulary mu nie odpowiadają, ale dowiaduje się, że w jego wypadku nie jest to zalecane. Kogo to spotka? Na pewno pacjentów z jednoocznością, a tym samym brakiem widzenia stereoskopowego. Przeciwwskazaniem jest także infekcja bakteryjna oka lub oczu, choroba rogówki oraz zapalenie przedniej komory oka.

Soczewek kontaktowych nie powinni również nosić alergicy, cukrzycy ani kobiety ciężarne. Okulary będą zalecane osobom z zaburzeniami hormonalnymi oraz pacjentom z zespołem suchego oka.

 

Soczewki? Tak, ale jakie?

Rodzaj korekcji określi specjalista, ale diabeł tkwi czasami w szczegółach. Pierwszym z nich jest materiał, z którego soczewki wykonano. Stosunkowo rzadko jest to szkło organiczne. Wyprodukowane z niego soczewki są twarde i przez to niekomfortowe, ale zdarzają się sytuacje, w których korekcja wzroku soczewkami miękkimi nie jest możliwa.

Z kolei soczewki miękkie wykonywane są albo z hydrożelu, albo z połączenia silikonu z hydrożelem. Te pierwsze są naprawdę miękkie, delikatne i cechują się dobrym nawodnieniem. Użytkownik praktycznie nie czuje, że ma je na oczach. Pewnym mankamentem jest tu jednak niższa przepuszczalność tlenu.

Receptą na to jest materiał silikonowo-hydrożelowy, lecz niestety takie soczewki są nieco bardziej sztywne od hydrożelowych, co nie każdemu odpowiada.

 

Jaki czas noszenia jest optymalny?

Istotnym dylematem może być wybór okresu noszenia szkieł kontaktowych. Istnieją bowiem soczewki jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Użytkownik kieruje się tu swoim trybem życia, a także ceną, jaką przyjdzie mu płacić za chodzenie bez okularów.

Wielu specjalistów uważa, że najzdrowsze są jednodniówki. Powód jest prosty: po zdjęciu wyrzuca się je do kosza, a następnego dnia zakłada nową parę – fabrycznie nowych i sterylnych. Odpada więc nie tylko ryzyko infekcji, ale i kłopot z czyszczeniem oraz przechowywaniem zdjętych soczewek wielorazowego użytku. Inaczej jest z soczewkami wielorazowymi, albowiem w trakcie ich pielęgnacji nietrudno o błędy i zaniedbania, np. zbyt długie noszenie bez zdejmowania albo niewłaściwa pielęgnacja po zdjęciu. Mimo to najpopularniejsze są soczewki miesięczne, być może ze względu na korzystną cenę.

To jeszcze nie wszystkie podziały, ponieważ nie bez wpływu na wybór soczewek ma tryb życia użytkownika. Ten, kto co wieczór jest w domu i ma możliwość wygodnego zdjęcia szkieł kontaktowych na noc, zapewne wybierze model dzienny. Są jednak ludzie prowadzący nieregularny tryb życia, którzy nie mogliby sobie na to pozwolić, np. lekarze dyżurujący nawet 48 godzin albo funkcjonariusze rozmaitych służb, będący albo na dyżurze, albo „pod telefonem”. Ci wybierają soczewki przeznaczone i przystosowane do noszenia przez ileś dni (z reguły: do tygodnia) bez zdejmowania.

Ci, którzy nie chcą zdejmować soczewek na noc, bo np. lubią poczytać sobie przed snem i zasnąć z książką, będą szukali wersji night and day, a zdarzają się nawet ludzie, którym potrzebne są szkła kontaktowe do noszenia nawet przez miesiąc bez przerwy.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (104 głosów, średnia: 4,35 z 5)
zapisuję głos...