Jak poprawić wzrok? Wystrzegaj się tych 5-ciu błędów, a Twój wzrok nie ulegnie pogorszeniu

Chyba każdy z nas zapytany o to, czy należy dbać o wzrok, udzieliłby odpowiedzi twierdzącej. Wiele z nas zadaje sobie też pytanie, jak poprawić wzrok. Jednak zdarza się, że w rzeczywistości – jeśli nie odczuwamy dużego dyskomfortu związanego z zaburzeniem widzenia,  nie przykładamy specjalnej uwagi do profilaktyki dobrego widzenia, a często nawet nieświadomie utrwalamy nawyki, które mogą zaszkodzić naszym oczom.

wada-wzroku

Oto 5 nawyków, które według specjalistów z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok szczególnie szkodą naszym oczom.

1. Wpatrywanie się w ekran bez robienia przerw

Długotrwała praca przy komputerze bez robienia przerw to częsty błąd. Wpatrując się w monitor, zapominamy o podstawowych zasadach – zachowaniu odpowiedniej odległości oczu od ekranu i robieniu regularnych przerw, w trakcie których powinniśmy spoglądać na odległe przedmioty. Nie powinniśmy lekceważyć również nadmiernej suchości oka, która jest częstym objawem u osób spędzających długie godziny przed komputerem, głównie ze względu na to, że przez skupienie wzroku w jednym miejscu obniża się częstotliwość mrugania, a więc również poziom nawilżenia rogówki. Dlatego pamiętajmy o stosowaniu kropli oraz odpowiednim nawilżeniu pomieszczenia, szczególnie kiedy pracujemy w klimatyzowanym biurze. Warto również w trosce o wzrok przy pracy przy komputerze, stosować okulary ze specjalną powłoką antyrefleksową.

2. Zła dieta – ma także wpływ na wzrok!

Zdarza się, że jemy cokolwiek i do tego w biegu, nie zwracając uwagi na składniki odżywcze i jakość codziennych posiłków. Jednak odpowiednia dieta jest również bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania narządu wzroku. Dlatego na przekąskę zamiast batona lub czekolady zjedzmy marchewkę – zawiera witaminę A, wspierającą walkę z wolnymi rodnikami i warunkująca syntezę rodopsyny – barwnika umożliwiającego widzenie. Zadbajmy o to, aby w naszej diecie znalazły się produkty bogate również w witaminę C, wzmacniającą naczynia krwionośne oka oraz E, będącą jednym z najlepszych przeciwutleniaczy. Ważny dla wzroku jest również cynk, a także kwasy omega-3, które wchodzą w skład siatkówki oraz chronią przed starzeniem oka i zwyrodnieniem plamki żółtej. Nie zapominajmy również o luteinie i zeaksantynie, które są składnikami soczewki i plamki żółtej – podpowiada optometrystka, Magdalena Bińczak z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

3. Lekceważenie warunków atmosferycznych

okulary

Oczy nie przepadają za zmianami temperatury, ani również za zimnem, wiatrem oraz kurzem. Unoszące się w powietrzu pyły i drobinki stwarzają ryzyko zapalenia spojówek, jeśli dostaną się do oka. Natomiast suche, mroźne powietrze może prowadzić do szybszego niż w neutralnych warunkach wysychania gałki ocznej i wystąpienia objawów charakterystycznych dla zespołu suchego oka. Wtedy pojawia się zaczerwienienie, uczucie pieczenia i piasku pod powiekami, zmęczenie wzroku. Przy takich objawach można ratować się kroplami nawilżającymi lub wizytą u okulisty, który zaleci odpowiednie środki leczznicze. Powinniśmy pamiętać również o szkodliwości promieniowania UV, które może być groźne nie tylko latem. Promienie słoneczne mogą prowadzić do zapalenia spojówek czy rogówki, a nawet powodować uszkodzenie plamki żółtej. Dlatego przy ostrym słońcu, również zimą, powinniśmy zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

4. Niewłaściwy demakijaż

Zmęczenie lub późny powrót do domu sprawiają, że czasem nie chce nam się zmywać makijażu przed pójściem spać i czekamy z tym do rana. Jednak poza negatywnym wpływem tego nawyku na skórę okolic oczu, zostawianie makijażu na całą noc może prowadzić do poważniejszych dolegliwości, takich jak zapalenie brzegów powiek. Aby temu zapobiec, ważna jest ich odpowiednia codzienna higiena. Nawet przy standardowym zmywaniu makijażu pamiętajmy o tym, aby nie robić tego nieumytymi rękoma. W przeciwnym razie możemy nabawić się m.in. zapalenia spojówek. Innym błędem, popełnianym czasem przez osoby noszące soczewki, jest usuwanie makijażu przed ich zdjęciem. Demakijaż należy rozpocząć dopiero po zdjęciu soczewek, a ponieważ po całym dniu ich noszenia oczy stają się wrażliwe, stosujmy tylko delikatne kosmetyki do usuwania makijażu przeznaczone dla osób noszących szkła kontaktowe.

5. Lekceważenie wizyt u okulisty

To przypadłość wielu z nas, wybieramy się do lekarza wyłącznie wtedy, kiedy czujemy, że coś jest nie tak lub odczuwamy ból. Podobnie bywa z okulistą – unikamy wizyty, dopóki nie zauważymy pogorszenia wzroku. Jednak tylko regularne wizyty u okulisty pozwolą odpowiednio zareagować na ewentualne zmiany jakości widzenia, a w przypadku pojawienia się poważniejszych przypadłości na szybką diagnozę i podjęcie stosownego leczenia.

Masz wykrytą wadę wzroku? Co robić?

wada-wzroku-korekcja-laserem

Jeśli masz wykrytą wadę wzroku, to oczywistym rozwiązaniem są okulary lub soczewki kontaktowe. Jeśli chcesz pozbyć się problemu wady – możesz zdecydować się na laserową korekcję wzroku. – Jedną z zaawansowanych metod korygowania wad wzroku jest na przykład zabieg laserowej korekcji. Obecnie wykonuje się go przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu, który obniża ryzyko powikłań do minimum. Ten sposób pozwala na całkowite usunięcie wady, przy czym okres rekonwalescencji wynosi około 2 tygodni. – wyjaśnia Magdalena Bińczak, optometrystka z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Inną propozycją, która nie ingeruje bezpośrednio w oko jest ortokorekcja.

Inną metodą, niewymagającą interwencji chirurgicznej, są specjalne soczewki ortokeratologiczne zakładane na noc. W trakcie snu modelują rogówkę nadając jej odpowiedni kształt, dzięki czemu przez kolejne kilkanaście godzin pacjent widzi prawidłowo i nie musi na dzień zakładać okularów ani zwykłych soczewek kontaktowych – wyjaśnia Magdalena Bińczak.

Nasze codzienne nawyki mają często duże znaczenie dla jakości naszego widzenia i kondycji wzroku. Dlatego pamiętajmy o odpowiedniej profilaktyce i higienie oczu, aby mogły służyć nam skutecznie przez długie lata.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (198 głosów, średnia: 4,64 z 5)
zapisuję głos...
Komentarze
  1. mama_kazala  4 marca 2016 17:36

    sama prawda…siedziałam kiedyś w biurze na ósmym piętrze z widokiem w dal, jak się przesiadlam na piętro 3cie i od podwórka, to przez pierwsze miesiące oczy mnie bardzo bolały 🙁

    Odpowiedz
  2. xtina120  4 marca 2016 17:57

    Oj niestety ja nie do wszystkiego się stosuję. Dużo czasu spędzam przy komputerze, a z przerwami to już różnie bywa. Co do demakijażu to niby staram się go robić dokładnie, ale czasem się śpieszę i robię go na szybko.

    Odpowiedz
  3. luna341  4 marca 2016 20:25

    punkt 1 dotyczy chyba większość z nas

    Odpowiedz
  4. martucha180  4 marca 2016 20:41

    Wszystko to już wiem 😉

    Odpowiedz
  5. Melrose  4 marca 2016 20:48

    Nie wiedziałam, że złe zmycie makijażu może mieć wpływ na wzrok. Na szczęście nie mogę usnąć z makijażem, dlatego zawsze zmywam go przed snem.

    Odpowiedz
  6. efffciaa  4 marca 2016 21:34

    Ja mam od lat problem ze wzrokiem , generalnie jestem typowym krótkowidzem , ale w mojej opcji to jest genetyczne – po tacie , jak nic nie robiłam z tym było jeszcze gorzej .,

    Odpowiedz
  7. Hidari11  5 marca 2016 08:28

    Ja bym chciała, żeby wzrok mi się poprawił. Noszę okulary i zastanawiam się nad stosowaniem soczewek.

    Odpowiedz
  8. blogujemytestujemy  5 marca 2016 10:02

    Dziś w dobie komputerów i rozwijającego się internetu,co druga młoda osoba ma lub będzie miała problemy ze wzrokiem.Młodzi ludzie jak by mogli to by mogli siedzieć całą dobę przed komputerem i telewizorem.

    Odpowiedz
  9. Ewelina  5 marca 2016 15:56

    Oczywiście rady nie wniosły nic nowego w moje życie bo są po prostu… oczywiste. Jednak najczęściej właśnie takie oczywiste sprawy sprawiają nam najwięcej problemu. Niby każdy wie, że nie należy zbyt długo wpatrywać się w ekran, ale na ogół zapominamy robić przerwy….

    Odpowiedz
  10. AnnStyl  6 marca 2016 14:35

    Artykuł pouczający. No cóż tyle, że nie zawsze się człek do tego stosuje. Co do laserowego usuwania wad wzroku, to muszę potwierdzić, że jest rewelacyjna. Po tym zabiegu ma się wzrok zupełnie zdrowy, a widzi się idealnie. HM tylko jest to komfort nie dla każdego. Kilku z moich znajomych poddało się tej metodzie leczenia wzroku i są zachwyceni, ale cena może niektórych powalić. Przynajmniej jakieś półtora roku temu usunięcie wady wzroku laserowo tylko z jednego oka to koszt bagatela 2500 zł. Razy dwa łatwo policzyć > 5000 zł.

    Odpowiedz
  11. gusia.  6 marca 2016 22:39

    Rady przydatne,ale co by nie robić po czterdziestym roku życia wzrok siada.

    Odpowiedz
  12. passa  7 marca 2016 12:39

    Od paru lat jestem użytkowniczką soczewek. Poważnie zastanawiam się nad przerzuceniem się na okulary. Coraz trudniej mi wytrzymać w soczewkach dłużej niż pół dnia, oczy męczą się niesamowicie szybko, zachodzą mgłą. Na dodatek praca w klimatyzowanym pomieszczeniu wcale nie ułatwia oczom życia. To trudne jednak, jako, że do okularów robiłam już kilka podejść… i nie wyszło.

    Odpowiedz
  13. kobiecymokiem  7 marca 2016 13:03

    Proste zasady, ale pewnie większość o nich zapomina 😉

    Odpowiedz
  14. Agnieszka  7 marca 2016 20:19

    chyba każdy o tym wie

    Odpowiedz
  15. lilkawodna  7 marca 2016 21:04

    Bardzo fajne rady. Warto pamiętać o wszytkich czynnikach które psują wzrok i w miarę możliwości ich unikać. W końcu oczy muszą nam służyć przez całe życie.

    Odpowiedz
  16. Aneta  8 marca 2016 12:41

    Mam niewielką wadę, jestem krótkowidzem, więc regularnie staram się widywać z okulistą. Ponadto pracując przy komputerze staram się robić choćby kilkuminutowe przerwy, demakijażu również nigdy nie omijam, z dietą bywa ciężko 😛

    Odpowiedz
  17. Patriszia  11 kwietnia 2016 07:47

    Dobre rady, jednak mi znane i stosowane przeze mnie. Uważam na swój wzrok ponieważ mam sporą wadę wzroku. Z tego względu u okulisty jestem regularnie 🙂

    Odpowiedz
  18. stokrotkapolna  21 listopada 2016 07:02

    O oczy trzeba dbać, wiem coś o tym, bo sama przeszłam dwie operacje , miałam odwarstwienie siatkówki. I to oko nie jet już tak sprawne, słabo na nie widzę, ale jednak widzę, a przed operacją była tylko ciemność.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany