Palo Santo – modny jesienny rytuał oczyszczania energii w mieszkaniu. Na czym polega i jak go przeprowadzić?

Jeśli chodzi o domowe jesienne rytuały, wspierające dobry nastrój i stan relaksu, ostatnie tygodnie na Instagramie zdecydowanie należą do Palo Santo. Widok dymiącego drewienka leżącego na talerzykach i w metalowych miseczkach obok białej szałwii i kryształów górskich stał się niemal tak powszechny co obrazy palących się zapachowych świec i kadzidełek. Niestety w całym tym modnym szumie coraz więcej osób zapomina o genezie i prawdziwym znaczeniu Palo Santo. Postanowiliśmy więc napisać szerzej o genezie palenia Świętego Drzewa i wyjaśnić, jak przeprowadzać przyjemny jesienny rytuał oczyszczenia z jego udziałem. Zapraszamy!

Spis treści:

palo santo

fot. Karly Jones – www.unsplash.com

Palo Santo – na czym polega?

Palo Santo to intensywnie pachnące żywicą i anyżem drewienka, których używa się do okadzania mieszkania. Coraz częściej można zobaczyć je ostatnio na Instagramie, gdzie występują jako element towarzyszący jodze. Dziewczyny chętnie pokazują też, jak z ich pomocą budują w domu atmosferę pełną spokoju, radości i harmonii, paląc je obok świec, filiżanek z parującą herbatą. Popularność jaką nagle zyskały w Stanach Zjednoczonych i Europie nie podoba się jednak mieszkańcom Ameryki Południowej, dla których palenie Palo Santo to ważna duchowa tradycja. Na czym powinien opierać się rytuał z pachnącym drewienkiem, by nie wykroczył poza ramy kultury, z której został zaczerpnięty, a jednocześnie dostarczył nam ukojenia i radości?

Korzenie rytuału Palo Santo i jego znaczenie dla rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej

Rytuał Palo Santo to praktyka, która wywodzi się z tradycji rdzennej ludności Ameryki Południowej, zwłaszcza z regionu Andów. Palo Santo, znane także jako „święte drewno” lub „drewno świętego ducha”, jest często używane w celach ceremonialnych, leczniczych i oczyszczających.

Podczas rytuału Palo Santo, zazwyczaj zapala się kawałek suszonego drewna. Kiedy zaczyna ono dymić, osoba przeprowadzająca rytuał prowadzi je wokół obszaru, który ma zostać oczyszczony. Dym ten jest uważany za mający właściwości energetyczne, które pomagają usuwać negatywne energie, oczyszczać przestrzeń i przywracać równowagę.

Palo Santo jest także używane do celów medytacyjnych. Ludzie palą je, aby wprowadzić się w stan relaksu, koncentracji lub podczas praktyk duchowych. Zapach drewna jest często opisywany jako lekki, słodki i uspokajający, co dodatkowo przyczynia się do stworzenia atmosfery sprzyjającej medytacji. W tradycji ludów indiańskich Palo Santo jest również traktowane jako dar od Matki Ziemi, co podkreśla jego znaczenie w kontekście szacunku i wdzięczności wobec natury. Wierzy się, że Palo Santo posiada również właściwości lecznicze, pomagając w łagodzeniu dolegliwości fizycznych i psychicznych.

Rytuał związany z Palo Santo ma głębokie korzenie kulturowe i duchowe, łącząc praktyki ceremonialne z poszanowaniem natury i harmonią ducha.

Jak używać Palo Santo?

palo santo

www.unsplash.com; Content Pixie

Oburzenie mieszkańców Ameryki Południowej wprowadzeniem kultu Palo Santo do popkultury jest ufundowane na dwóch przyczynach. Pierwszą jest fakt, że ów rytuał odprawiany jest na zasadzie zabawy, w całkowitym oderwaniu od refleksji i genezy samej tradycji. Przypomina to noszenie katolickich różańców w charakterze biżuterii czy dekorowanie domu figurkami świętych, które w żaden sposób nie są powiązane z naszą wiarą.

Druga wiąże się bezpośrednio z problemem pozyskiwania tego surowca. Palo Santo to kawałki drzewa Bursera graveolens zbierane tradycyjnie po naturalnym obumarciu drzewa. Rosnący popyt na aromatyczne drewienka doprowadza tymczasem do nielegalnej wycinki drzew. Ponieważ jednak ścięte przedwcześnie Bursera graveolens nie wydziela charakterystycznego zapachu, producenci nasączają dodatkowo drewienka olejkami eterycznymi, niszcząc w ten sposób przyrodę i narażając odbiorców na wdychanie sztucznie wytworzonych aromatów. Jak zatem postępować z Palo Santo, by nie przyczynić się do destrukcji rzadkiego gatunku drzew ani nie urazić niczyich religijnych uczuć?

Przymierzając się do zakupu drewienek, sprawdź dokładnie, gdzie i przez kogo zostały wyprodukowane. Zwróć też uwagę na ich cenę. Prawdziwego Palo Santo nie kupisz po 2 zł za sztukę. Właściwa cena za opakowanie 50 gram (5-6 sztuk) powinna wynosić od 25 do 45 złotych.

Rytuał Palo Santo – jak przeprowadzić?

By przeprowadzić oczyszczający rytuał z drewienkiem, postępuj zaś następująco:

  1. Tuż po przebudzeniu ułóż sobie w głowie pozytywną afirmację na nowy dzień.
  2. Wstań, odsłoń żaluzje, rolety czy zasłony, by wpuścić do środka naturalne światło.
  3. Zapal świece i ustaw je w zasięgu wzroku.
  4. Teraz rozpal Palo Santo, przykładając płomień do jednego z końców drewienka. Zaczekaj 30 sekund i zdmuchnij ogień, pozostawiając tylko dymiący żar. Tak przygotowane drewienko ułóż na małym talerzyku lub w miseczce.
  5. Usiądź wygodnie albo rozciągnij się na macie do ćwiczeń i zacznij medytację. Powtarzaj przy tym swoją afirmację, starając się naładować dobrą energią, wyzbyć napięć i nastawić na pozytywny przebieg całego dnia. Oddychaj głęboko, wdychając święty dym.
  6. Zgaś drewienko.

 

Jak podoba się Wam ta propozycja nowej formy medytacji w poszanowaniu kultury Ameryki Południowej? Czy spróbujecie wprowadzić ją do swojej codziennej rutyny?

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (149 głosów, średnia: 4,59 z 5)
zapisuję głos...