Odnawianie starych mebli – Nadaj nowy wygląd swojemu mieszkaniu

Znudziła Ci się niezmieniona od wielu lat komoda? Wyremontowałaś kuchnie i stare szafki przestały pasować do nowej kolorystyki? A może masz ochotę na zmiany? Wcale nie musisz pozbywać się mebli. W tym krótkim instruktarzu pokażemy Ci jak łatwo odnowić drewnianą komodę.

Renowacja starych mebli

Zanim rozpoczniesz odnawianie starych mebli, musisz zaopatrzyć się w niezbędne przyrządy i materiały. Będziesz potrzebować:

– klocek szlifierski
– narzędzie Dremel 8200 z trzpieniem SpeedClic (SC402),
– grubo-, średnio- i drobnoziarnistą tarczą ścierną SpeedClic (511S i 512S)
– farba do drewna
– pędzel
– okleina

Krok 1.

W pierwszej kolejności wyciągnij szuflady i usuń z nich wszystkie przedmioty, poodkręcaj drzwiczki, itp. Następnie oszlifuj całą szafkę za pomocą klocka szlifierskiego.

szlifowanie starej szafki
Krok 2.

Posługując się narzędziem Dremel 8200 z trzpieniem SpeedClic (SC402) oraz grubo-, średnio- i drobnoziarnistymi tarczami ściernymi SpeedClic (511S i 512S) oszlifuj drewniane zakamarki szafki, tak aby całkowicie pozbyć się starej warstwy farby i lakieru. Precyzja jest bardzo ważna. Gdy teraz zadbasz o szczegóły – mebel będzie Ci służył na długie lata. Dlatego ścieranie i szlifowanie w trudno dostępnych miejscach pod kątem 90 i 45 stopni, będzie dużo skuteczniejsza ale i łatwiejsze z przystawką Dremel do nadawania kształtów.

ścieranie starego lakieru w zakątkach szafki

Krok 3.

Na oczyszczoną powierzchnię drewna kładziemy kilka warstw farby. Aby szafka uzyskała lepszy połysk możemy przed tym nałożyć na nią kilka warstw pszczelego wosku. Designerski efekt nadaje zastosowanie kilku kolorów farb. Gotową szafkę odstaw na kilka godzin aż do wyschnięcia lakieru. Aby szafka uzyskała nowe oblicze, możesz ją również obłożyć wybraną samoprzylepną okleiną. Na tak przygotowanej drewnianej powierzchni ? materiał będzie się trzymał trwale, bez efektu pojawienia się pęcherzyków powietrza.

nakładanie lakieru lub wosku na odrestaurowaną szafkę

widok po renowacji

Obejrzyj także:

DIY: Meble ombre – efektowne cieniowanie, które możesz zrobić sama

DIY: Meble ombre – efektowne cieniowanie, które możesz zrobić sama

Jeżeli znudziły cię Twoje stare meble to mamy pomysł, aby je łatwo ożywić, nadając im nowe, cieniowane kolory.  Oto sposób, jak to zrobić meble ombre na przykładzie zwykłego taboretu. To prosty i bardzo efektowny zabieg! Zobacz poniżej tutorial.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (131 głosów, średnia: 4,38 z 5)
zapisuję głos...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany