Tych 5 rzeczy nie można robić na balkonie! Uważaj, grozi Ci za nie mandat

Balkon stał się dla nas przedłużeniem mieszkań. Na to, że tak bardzo doceniliśmy balkony zdecydowanie największy wpływ miała pandemia. I chociaż w jakimś stopniu już jest ona za nami, balkon wciąż pozostał dla nas ważną częścią stylu życia. I choć wielu osobom wydaje się, że balkon jest „nasz”, więc możemy robić na nim niemal wszystko, to są takie czynności, za które grozi nam mandat. Czego nie można robić na balkonie? Sprawdźcie koniecznie!

Spis treści:

Polskie prawo nie ma w swoich regulacjach zapisów odnoszących się bezpośrednio do balkonu, jednak niektórych czynności nie możemy wykonywać na balkonie, ponieważ podlegają one pod przepisy Kodeksu cywilnego i Kodeksu wykroczeń. Istnieją też regulaminy spółdzielni, które również ustalają pewne zasady. Czego nie można robić na balkonie? Oto 5 takich rzeczy!

czego nie można robić na balkonie

Fot. Samantha Gades on Unsplash

1. Na balkonie nie można robić grilla

Zbliża się maj i majówka, a to jak wiadomo najlepszy czas na grilla. Stał się on poniekąd „sportem narodowym Polaków”. Niestety, choć wiele osób kusi wizja zrobienia grilla na balkonie, to przestrzegamy. Nie można robić na balkonie grilla, ponieważ w ten sposób stworzylibyśmy zagrożenie pożarek. Grill na balkonie może zakłócać spokój sąsiadów i wywołać zgorszenie (art. 51 KW). Tak więc, jeśli planowaliście zrobić grilla na balkonie, to macie jeszcze czas na zmianę planów.

Czy można grillować na balkonie

Fot. Vincent Keiman on Unsplash

2. Na balkonie nie można urządzać głośnych imprez

Wielu z nas uwielbia spędzać wolny czas na balkonie. Jak najbardziej możemy zaprosić na balkon znajomych, bliskich, rodzinę, ale niedopuszczalne jest organizowanie po 22 dużych imprez na balkonie. Od 22:00 do 6:00 obowiązuje cisza nocna i musimy jej przestrzegać.

3. Na balkonie (a raczej przez balkon) nie można wyrzucać śmieci

Mamy nadzieję, że dla Was to oczywiste. Wyrzucanie śmieci przez balkon jest nie tylko zabronione, ale też niekulturalne i nieetyczne. Za wyrzucanie śmieci przez balkon grozi wysoki mandat.

Czego nie można robić na balkonie

Fot. Andrea De Santis on Unsplash

4. Na balkonie nie można palić papierosów

Ta zasada nie dla wszystkich jest oczywista, ponieważ wiele osób wychodzi na balkon zapalić papierosa. Tymczasem palenie papierosów, jeśli zakłóca spokój sąsiadów, np. przez to, że dym dociera do ich mieszkań, jest karalne. Jeśli palisz papierosy na balkonie, to koniecznie zainteresuj się tym tematem. My i tak najbardziej polecamy rzucić palenie.

nie można na balkonie palić papierosów

Fot. Andres Siimon on Unsplash

5. Na balkonie nie można trzepać dywanu

Jeśli jesteś posiadaczem większego balkonu, może nadejść Cię pokusa trzepania dywanu na balkonie. Niestety, to również jest czynnością zakłócającą spokój sąsiadów – przede wszystkim ze względu na hałas oraz na nieczystości, które mogą docierać do mieszkań, czy balkonów sąsiadów. Lepiej więc zrezygnować z tego pomysłu.

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (49 głosów, średnia: 4,88 z 5)
zapisuję głos...