Niania – gdzie szukać i jak zatrudniać?

Wejście w życie ustawy żłobkowej zmieniło przepisy związane z  zatrudnieniem opiekunek do dzieci czyli niań. Rodzicom, którzy podpiszą umowę z nianią i zgłoszą to do ZUS, budżet opłaci składki na jej ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dla wielu rodzin może stać się to  impulsem do zatrudnienia opiekunki. Poniżej podpowiadamy na co zwracać uwagę, przy wyborze tej tak ważnej osoby dla naszego dziecka. Może być to pan niania lub pani niania.

Niania

Gdzie są nianie?

Nie ma lepszej niani, niż ta z polecenia. Najbardziej komfortowa sytuacja to taka, kiedy może zdać się na opinię wiarygodnych znajomych lub rodziny. Nasza pociecha trafia w dobre ręce bez całego zamieszania związanego z rekrutacją. Jeśli jednak musimy szukać opiekunki na własną rękę, sprawa wydaje się być nieco bardziej skomplikowana. Możemy przeglądać ogłoszenia w prasie i w Internecie lub skorzystać z usług agencji opiekunek. Ostatnia opcja daje nam nieco większą pewność, jeśli chodzi o kwalifikacje i bezpieczeństwo.

 

Na pełen etat czy na pół?

To, gdzie szukamy niani jest także uzależnione od wymiaru godzin, w jakich będziemy potrzebować jej pomocy. Jeśli na co dzień sami zajmujemy się pociechą, a opiekunka jest potrzebna tylko w wyjątkowych sytuacjach, możemy korzystać z miejsc, które zapewniają opiekę na godziny. ? W odpowiedzi na potrzeby rodziców ruszyliśmy z akcją ?Niania na placu? ? mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety, ogólnopolskiej sieci placów zabaw. – Młode mamy i tatusiowe potrzebują czasami godziny lub dwóch na załatwienie swoich spraw. Dzięki naszej akcji nie muszą szukać niani na własną rękę, wystarczy, że zadzwonią dzień wcześniej i uprzedzą o swojej wizycie. Maluchy będą wniebowzięte, mogąc poszaleć na kolorowym placu zabaw ? dodaje.

 

Rozmowa kwalifikacyjna

Podejmując się samodzielnego szukania niani powinniśmy określić priorytety. Czy wystarczy, aby pani była miła i miała dobry kontakt z dzieckiem, czy może powinna dużo mu czytać i zachęcać do nauki? Przed rozmową kwalifikacyjną warto zanotować sobie pytania tak, aby nic nie wypadło nam z głowy. Dobrze, żeby w spotkaniu uczestniczyło dziecko – rodzice będą mieli szansę sprawdzić, czy kandydatka potrafi nawiązać z nim kontakt. Podczas rozmowy należy także uzgodnić kwestię dyspozycyjności i wynagrodzenia.

 

Na co zwrócić uwagę?

Bardzo ważne jest pierwsze wrażenie ? jeśli kandydatka zaskarbi sobie naszą sympatię, trudno będzie zepsuć ten efekt. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą nam na obiektywną ocenę. Jeśli pani mówi, że ma doświadczenie w opiece nad dziećmi, nie poprzestawajmy na pytaniu, gdzie je zdobyła. Zapytajmy o to, w jaki sposób udzieliłaby pomocy maluszkowi, który się zakrztusił albo czy wie, przy jakiej temperaturze należy podać tabletki na zbicie gorączki? Można również poprosić o kontakt do osób, z którymi wcześniej współpracowała. Warto zapytać o plany zawodowe, żeby nie okazało się, że kandydatka traktuje opiekę nad dziećmi jako pracę tymczasową, którą zamierza zmienić w przeciągu 2 miesięcy.

 

Kiedy już znajdziemy idealną nianię, musimy zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem ? zostawieniem pociechy pod jej opieką. ? Pierwsza rozłąką jest najtrudniejsza, z każdym kolejnym podejściem jest coraz łatwiej ? mówi Grażyna Milewska z Kinderplanety. ? Jeżeli mamy w perspektywie zatrudnienie niani, warto przygotować się do tego wcześniej, np. zostawiając maluszka pod opieką na godzinę lub dwie. W ten sposób oswoimy nieznane i unikniemy późniejszych trudności ? podsumowuje.

 

Oceń ten artykuł:

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (105 głosów, średnia: 4,10 z 5)
zapisuję głos...